Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data:23.05.2017
Clasa: ID
Prof. nv. primar: Aranghel Gabriela Georgeta
Aria curricular:Limb i comunicare
Unitatea tematic: Micare i sntate
Subiectul: Alfabetul
Forma de realizare: activitate integrat
Disciplina predominant: Comunicare n limba romn
Discipline implicate: DP, MM,AVAP
Tipul leciei: Achiziii de capaciti, priceperi i deprinderi
Competene generale:
1. Receptarea de mesaje orale n contexte de comunicare cunoscute (CLR)
2. Exprimarea de mesaje orale n diverse situaii de comunicare(CLR)
3. Receptarea unei varieti de mesaje scrise, n contexte de comunicare cunoscute (CLR)
4. Redactarea de mesaje n diverse situaii de comunicare (CLR)
5. Exprimarea adecvat a emoiilor n interaciunea cu copii i aduli cunoscui(DP)
6. Exprimarea unor idei, sentimente i experiene prin intermediul muzicii i micrii,
individual sau n grup (MM)
7. Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici elementare
diverse (AVAP)
Competene specifice:
1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte n enunuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn
4.1. Scrierea literelor de mn

Competene integrate:
Dezvoltare personal:
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale i nonverbal simple despre propriile experiene de
via

Muzic i micare
3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic,apelnd la diverse forme de exprimare, n
funcie de coninutul i caracterul muzicii

Arte vizuale si abilitati practice:


2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz
elemente de exprimare vizual, muzical, verbal, kinestezic.

Obiective operaionale :
a.) Cognitive
S rspund la ntrebri;
S completeze un rebus;
S citeasc n ritm propriu cuvinte i propoziii, scrise cu litere de tipar i de mn;
S identifice litera iniial a unui cuvnt dat;
S cnte un cntec despre alfabet;
S uneasc literele n ordine alfabetic;
S coloreze conform cerinei date;
b.) Psiho-motorii:
S utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispozie;
S adopte poziia corect n banc;
S in corect instrumentul de scris n mn;
c.) Afectiv-atitudinale:
S manifeste interes i plcere pentru aciunile ntreprinse;
S duc pn la sfrit o sarcin nceput;

Resurse:

I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, jocul


didactic, explozia stelar;
b) Mijloace de nvmnt: imagini, fie de lucru, lipici,
jetoane,videoproiector,laptop,CD manual
c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual;
d) Evaluare: formativ, observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri
verbale, expunerea lucrrilor.

II. Temporale

Ora are o durat de 45 minute

III. Umane
Clasa are un numr de 23 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i
fizic normal, corespunztoare vrstei.
BIBLIOGRAFIE:
- Amalia Epure, Cltorie prin lumea textelor literare, Ed. Elicart, Bucureti 2016
-Mndru, E., Niculae, A.,Borbeli, L., Strategii didactice interactive, Editura Didactica
Publishing House, Bucureti, 2010
-Vasile Molan Didactica disciplinelor Comunicare n limba romn i Limba i literatura
romn n nvmntul primar, Ed.Miniped, Bucureti, 2014
- Programe colare-Clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a, aprobate prin ordin al
ministrului Nr. 3481/19.03.2013, Bucureti
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Evenimentul Compe Coninutul tiinific Strategii didactice Evaluare
crt didactic tene
Metode i Mijloace de Moduri de
procedee nvmnt organizare

1. Moment Se asigur un climat educaional favorabil Calendarul


organizatoric desfurrii activitii prin: Conversaia naturii
DP 2.2 - aerisirea salii de clas; Frontal
3` - pregtirea materialului didactic;
- stabilirea ordinii i disciplinei;
- plasarea organizat a colarilor n spaiul
educaional
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea
prin intermediul salutului.
Joc de intrare n atmosfer: Cum v simii
astzi?
Se completeaz Calendarul naturii.
Noutatea zilei: : se precizeaz faptul c este o zi
deosebit , pentru c avem oaspei. Se prezint
invitaii.
2. Verificarea Se verific tema cantitativ.ntre timp elevii citesc
temei i ntrebrile formulate i dau rspuns la ele.
reactualizarea CLR Conversaia Fiele cu tema Frontal Interesul
cunotintelor pentru
2.1. Explozia stelara Individual continuul
3` activitatii
3. Captarea ateniei CLR Se prezint elevilor la videoproiector un Conversaia Laptop,
rebus.Cte un elev va trece la tabl i va completa
5` 1.1. o linie orizontal a rebusului.Pe vertical va iei Problemati- videoproiecor,
cuvntul ALFABETUL.(Anexa 1) zarea
3.1. carioci
Jocul
didactic

4. Anunarea temei Se anun accesibil tema i obiectivele Expunerea Frontal


i a coninutului operaionale ale leciei: Astzi ne vom consolida
i noi cunotinele legate de ALFABET. Individual
2`

5. Dirijarea CLR Se scrie titlul leciei la tabl. Conversaia


nvrii Se deschide manualul la pagina 40.Se intuiete
1.3 imaginea.Se discut despre arc cu povestirea pe Pagina din Relaionare
25` scurt a legendei lui Noe. Li se recomand manualul prin aciune
2.1 digital Frontal i comunicare
vizionarea filmului,, Arca lui Noe
3.1 https://www.youtube.com/watch?v=vGVfN95pvjo Individual
Linkul va fi pus pe grupul clasei.
Explicaia
Se citesc cuvintele care denumesc vieuitoare i se
3.1. trece litera iniial n cerc.
Se coloreaz cercul corespunztor imaginii care
nu reprezin vieuitoare i se scrie n cerc litera
colorat.
3.1. Exercitiul Imagini cu
Se citesc n ordinea data si se precizeaz c
aceasta ordine se numete ORDINE literele de mn
mici i mari. Aprecieri
ALFABETIC.
4.1. Observaia verbale
Se prezint la videoproiector 2 imagini cu literele
alfabetului mici si mari de man.
Vor primi un careu cu alfabetul pe care l vor lipi Exerciiul
pe caiet.se observ ca unele litere sunt colorate
diferit.Se face precizarea c literele se scriu i se Individual
citesc,iar sunetele de rostesc si se aud.Literele
colorate corespund vocalelor, restul fiind
consoane.Se scriu pe caiet unele sub altele toate Fi
literele cte 2, una mic i una mare de mn
n limita timpului se scriu cte 2 cuvinte cu fiecare
liter nvat.Restul va fi tem

6. Asigurarea MM Se cnt cntecul Alfabetului Conversaia Aprecierea


reteniei i rspunsurilor
transferului 3.1 Fi cu imagine Frontal
Se d o imagine n care trebuie sa uneasca literele de unit punctele Analiza
Activiti n AV Explicaia Individual lucrrilor
n ordine alfabetic i s coloreze imaginea.
completare 2.6. Jocul
5` didactic

7. ncheierea Se stabilete tema pentru acas:de scris cte Conversaia Frontal Aprecierea
activitii 2 cuvinte cu fiecare liter nvat. modului de
Se fac aprecieri asupra modului de lucru
2` desfurare a leciei i se evideniaza elevii care au
fost activi.
Potopul i salvarea lui Noe de ctre Dumnezeu sunt descrise n Biblie, n cartea nti a lui Moise (Facere): Vznd Domnul stricciunea oamenilor, I-a prut
ru c a creat omul, aa c a decis s distrug tot ce a creat pn atunci. Dumnezeu a vzut c Noe este om bun i cinstit aa c s-a gndit s-l salveze pe el
i pe familia lui, mai exact nevasta i fiii si Sem, Ham i Iafet, mpreun cu nevestele acestora. Domnul a poruncit lui Noe s ia din fiecare animal cte o
pereche, din psri cte apte perechi i s-i duc pe arc, ca s fie din nou animale pe pmnt i dup potop.

Se spune c potopul a durat 365 de zile, alii spun c au trecut 371 de zile pn cnd arca a euat pe vrful muntelui Arafat. Alte 40 de zile au trecut pn
cnd apele s-au retras i munii au devenit vizibili. Noe a lsat prima oar liber un corb, dar nu a gsit pmnt uscat. Dup ce au trecut apte zile, Noe a lsat
liber un porumbel care s-a ntors cu o ramur. Dup alte apte zile iar a lsat liber un porumbel, care nu s-a mai ntors. Dup un an i 10 zile de la nceperea
potopului, la pocunca divin, Noe mpreun cu toi cei care se aflau n arc au ieit afar.

Dup potop, Domnul i-a promis lui Noe c niciodat nu va mai terge omenirea de pe pmnt cu ap, i a creat primul curcubeu pe cer

Arca a avut lungimea de 140 de metri, limea de 23 de metri i nlimea de 14 metri. Avea un singur geam i o singur u aflat la mijlocul corbiei.
Corabia a fost construit din lemn de gofer (chiparos), era imprit n cmrue, tencuit cu smoal pe dinuntru si pe dinafar.

https://www.youtube.com/watch?v=XCW7H-52gj4 CANTEC
ANEXA 1

Privete imaginile i scrie denumirea fiecrui obiect.

Dac ai scris corect cuvintele vei vedea despre ce vom nva astzi.

S-ar putea să vă placă și