Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Instituția de invățământ: ... ... ...


Grupa: mare;
Data: 20.01.2020;
Propunător: ...........................

Tema anuală de stiudiu: Cine și cum planifică /organizează o activitate?;


Proiectul tematic: Zile de vacanță ;
Subtema: Zile că lduroase;
Domenii de activitate (experiențiale): Domeniul Limbă și Comunicare; Domeniul Estetic și Creativ;
Tipul activității: activitate integrată ― fixare şi sistematizare; formare de priceperi şi deprinderi;
Titlul temelor: ◈ Tema principală : „Excursie la mare”;
♢ Temele secundare: ⦁ „Vara la mare”;
⦁ „Vaporul”.

Scopul: Consolidarea capacită ții de comunicare orală și a atenției asupra mesajelor primite;
Dezvoltarea creativită ții prin realizarea de lucră ri plastice cu tehnici specifice picturii.
Comportamente măsurabile/Obiective operaţionale:
O1 – să formuleze ră spunsuri la întrebă rile adresate;
O2 – să descrie imaginea prezentată ;
O2 – să formuleze propoziții pe baza imaginii prezentate;
O3 – să folosească în mod corespunză tor ustesilele pentru pictat;
O4 – să realizeze o pictură conform explicațiilor primite.

Strategia didactică:
Mijloc de realizare: lectură după imagine; pictură ;
Metode didactice: conversația, explicația, lecturarea, demonstrația;
Materiale didactice: video-proiector, aparatură multimedia, imagine pentru lecturat
(Anexa 1), colac de înot, ochelari de scafandru, tub de respirat sub
apă , animație, pictură model, bloc de desen, acuarele, pensule,
recipient cu apă ;
Forma de organizare: frontal, individual;
Timp: 45 min.

Bibliografie:
Curriculum pentru Educație Timpurie – MEN (2019).
Etapele Ob. Strategia didactică
Op. Demers didactic Evaluare
activității Mijloc de Metode Materiale Forma de Timp
realizare didactice didactice organizare (aprox.)
video-
1. Se asigură condiţiile unei bune desfă şură ri a conversația proiector, frontal 3 min.
aparatură
Moment activită ţii prin asigurarea unui climat psiho- multimedia,
organizatoric afectiv optim, pregă tirea materialelor didactice și imagine
a celor auxiliare. conform temei
„Vara la mare”
2. Cadrul didactic se va echipa, în atenția
conversația colac pentru înot, frontal 2 min.
Captarea copiilor, cu ochelarii de scafandu, colacul pentru ochelari de
atenției înot și tubul de respirat sub apă , după care va scafandru, tub de
trece la urmă torul moment al activiă ții. respirat sub apă

3. Se anunță titlul primei temei, „Vara la mare”,


Anunţarea și obiectivele vizate, precum și activitatea de conversația frontal 2 min.
temei și a pictură ulterioară lecturii după imagine.
obiectivelor
În acestă etapă se discută cu preșcolarii
despre echipamentul prezentat formulâ nd
4. întrebă ri precum: Se consideră
colac pentru obiectiv
Actualizarea Cine știe ce sunt acestea? conversația frontal 3 min.
înot, ochelari îndeplinit dacă
cunoștințelor O1 (se arată spre echipament: colac pentru înot, ochelari de scafandru, preșcolarii au
de scafandru, tub de respirat sub apă ) tub de respirat formulat cel
Unde putem folosi aceste obiecte? sub apă puțin două
Câți dintre voi știu să înoate? ră spunsuri la
Câți dintre voi au fost la Marea Neagră? întrebă rile
adresate.
În continuare, se trecere la interpretarea și 10
descrierea imaginii propuse pentru lecturare min.
(Anexa 1).
5. Se proiectează imaginea propusă pentru Se consideră
Desfășurarea lecturare după care se dirijează atenția copiilor obiectiv
activității asupra ei printr-o serie de întrebă ri: îndeplinit dacă
preșcolarii au
Planul apropiat:
formulat cel
O1 Ce vedeți în această imagine? lectură după conversația, imagine pentru frontal puțin cinci
O2 Unde se află oamenii din imagine? imagine explicația, lecturat ră spunsuri la
O3 Câți copii sunt pe nisip? lecturarea (Anexa 1) întrebă rile
Ce construiește copilul din dreapta, jos? adesate.
Etapele Ob. Strategia didactică
Op. Demers didactic Forma de Evaluare
activității Mijloc de Metode Materiale
organi- Timp
realizare didactice didactice
zare (aprox.)

Ce poartă acesta pe cap? Ce culoare are șapca lui?


5. O1 Cine mai are capul acoperit? lectură după conversația, imagine pentru frontal Se consideră
imagine explicația, lecturat obiectiv
Desfășurarea O2 De ce este bine să ne acoperim capul vara la mare? îndeplinit dacă
lecturarea (Anexa 1)i
activității O3 Ce face copilul cu bască albă din stânga imaginii? preșcolarii au
Dar cel din mijloc, ce poartă la brâu? menționat
Ce jucării se află pe lângă copii, pe nisip? despre: copii de
Câte găletușe observați și ce culori au acestea? pe nisip, copii
din apă, o parte
Cum credeți că se simt cei trei copii? din obiectele de
Pe ce stă adultul din stânga imaginii? pe plajă, cel
Cu ce este el îmbrăcat? puțin două
Ce se află lângă el, pe saltea? acțiuni ale
personajelor din
De ce folosim ochelarii de soare? imagine, ce
Ce are în mâna stângă? anotimp este.
Ce face acesta pe saltea?
De ce este bine să consumăm cât mai multe lichide, Se consideră
vara, când suntem pe plajă? obiectiv
îndeplinit dacă
Ce face doamna/domnișoara de pe pătură? în propozițiile
Ce obiecte se află lângă ea? formulate s-au
Planul median: regă sit
Când ne uităm la imagine, ce mai observăm în elemente
prezente în
partea dreaptă? imaginea dată .
Din ce este construită umbrela?
Ce ține în mână persoana de pe scaunul de sub
umbrelă?
Adultul care stă în picioare, lângă cel care citește,
ce poartă la gât și ce face acesta?
Ce meserie credeți că are el?
Ce face un salvamar?
Persoana cu pantaloni scurți de culoare galben, ce
poartă în mâna dreaptă?
Ce credeți voi că vrea să facă această persoană?
Câți copii sunt în apă?
Ce fac aceștia?
Dar ceilalți care mai sunt în apă sau pe apă?
Etapele Ob. Strategia didactică
Op. Demers didactic Evaluare
activității Mijloc de Metode Materiale Forma de Timp
realizare didactice didactice organizare (aprox.)

5. Câte păsări zboară deasupra lor?


Desfășurarea O1 Ce fel de păsări credeți că sunt acestea? lectură după conversația, imagine pentru frontal Se consideră
imagine explicația, lecturat obiectiv
activității O2 Planul îndepărtat:
(Anexa 1) îndeplinit dacă
O3 Ce fel de vapoare sunt cele două din îndepărtare? lecturarea
în propozițiile
Ce știți despre vaporul cu pânze? formulate s-au
La ce ajută aceste pânze? regă sit
elemente
Ce observăm pe celălalt mal, în îndepărtare? prezente în
Ce credeți că se află la sfârșitul malului îndepărtat, imaginea dată .
lângă apă?
Ce rol are un far maritim?
Cum este cerul din această imagine?

După epuizarea întrebă rilor, se trece la etapa


urmă toare a activită ții.
6. În această etapă se adresează copiilor conversația imagine pentru frontal 7 min.
Fixarea întrebă ri de sinteză precum: lecturat
(Anexa 1) Se consideră
cunoștințelor Ce anotimp se regăsește în imagine?
obiectiv
O1 Cum este vremea în această imagine? îndeplinit dacă
Ce folosim pe plajă pentru a ne proteja de razele preșcolarii au
soarelui? formulat cel
Ce sporturi putem practica la mare? puțin trei
La ce vă face să vă gândiți această imagine? ră spunsuri la
întrebă rile
adresate.
Se alege aleatoriu unul sau doi copii care să conversația imagine pentru individual
povestească pe scurt imaginea și să formuleze un lecturat
(Anexa 1)
titlu semnificativ acesteia.
7. Împreună cu preșcolarii, se pregă tesc bloc de desen,
acuarele, pensule,
Tranzit materialele și sala de grupă pentru cea de-a doua conversația frontal 3 min.
recipient cu apă ;
activitate.
8. Se proiectează copiilor o scurtă animație conversația video-proiector, frontal 1 min.
aparatură
Captarea amuzantă cu un vapor? multimedia,
atenției animație
Etapele Ob. Strategia didactică
Op. Demers didactic Evaluare
activității Mijloc de Metode Materiale Forma de Timp
realizare didactice didactice organizare (aprox.)

9. 1 min.
Anunţarea Se anunță titlul celei de-a doua teme, conversația frontal
temei și a „Vaporul”, și obiectivele vizate.
obiectivelor
10. Se prezintă pictura model după care se explică pictură conversația, pictură frontal, 11 Se consideră
Dirijarea și demonstrează cum se poate realiza un vapor. explicația, model, bloc min. obiectiv
demon- de desen, îndeplinit dacă
activității preșcolarii au
și O4 Copii se vor folosi de materialele primite strația acuarele,
folosit în mod
pensule, individual
obținerea O5 pentru realizatra propriilor picturi, urmâ nd corespunză tor
recipient cu cel puțin două
performaței indicațiile primite. apă ; materiale de
lucru.
Pe întreg parcursul activită ții, se are în vedere
ca preșcolarii să mâ nuiască în mod corespunză tor Se consideră
ustensilele de lucru. obiectiv
îndeplinit dacă
preșcolarii au
Acolo unde este nevoie, se revine cu explicații explicația, frontal,
realizat în
și demonstrații suplimentare. demon- individual proporție de
strația 50% pictura
începută

11. La sfâ rșitul activită ții se vor face aprecieri 2 min.


Încheierea individuale și globale asupra felului cum au conversația frontal
activității participat copiii la cele două activită ți și împreună
cu aceștia se va face ordine în sala de grupă .
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și