Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.05.2022
GRUPA DE APLICARE: mijlocie B
ELEV PROPUNĂTOR: Perța Ioana-Ania
PROF. ÎNVĂȚĂMÂNT PREPRIMAR: Săliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia
PROF. COORDONATOR DE PROIECT: Andrei Simona
TEMA ANUALĂ: „Ce si cum vreau sa fiu?”
TEMA PROIECTULUI: "Azi, cu mare bucurie, plecam in calatorie"
TEMA SĂPTĂMÂNII: "Meșterim un avion/ Sa plecăm cu el în zbor!"
TEMA ACTIVITĂȚII: „"Avionul"”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastică
MIJLOC DE REALIZARE: pictură
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: stimularea creativității, simțului estetic și dezvoltarea motricității prin utilizarea tehnicii mototolirii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
C.2.1 Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
C.3.1 Manifestarea creativă în activități diverse
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Obiective cognitive:
 Să identifice mijlocul de transport prezentă pe fișă;
 Să asocieze culorile cu obiecte bine definite;
 Să formuleze enunțuri prin care să răspundă corect întrebărilor ;
b) Obiective affective:
 Să manifeste interes pentru efectuarea sarcinii propuse;
c) Obiective psihomotorii:
 Să-și coordoneze poziția corporală în funcție de tipurile de activități care implică manipularea obiectelor și aparatul fonetic
STRATEGIILE DIDACTICE:

1. Metode și procedee: explicația, demonstrația, convorbirea

2. Mijloace de învățământ: acuarele, fișe, pensule, model demonstrativ, planșe, jetoane

3. Forme de organizare: frontal, individual


MENEGMENTUL RESURSELOR ȘI AL TIMPULUI:
A. Resurse umane: ~nr. de copii:28
~eleva propunătoare: Perța Ioana-Ania
~grupa de practicante:Gonțoiu Andreea, Irimia Alexandra, Răduca Miruna, Verdeș Ana
~doamna educatoare: Săliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia
~prof. coordonator: Andrei Simona
B. Resurse materiale: acuarele, fișe, pensule, model demonstrativ, planșe, jetoane
C. Resurse spațiale: sala de grupă
D. Resurse temporale: 20-30 min

Bibliografie: http://www.isjdb.ro/static/files/curriculum/prescolar/2017_2018/2.Curriculum_final_invmant_precolar_feb.2018.pdf
Scenariu didactic

Strategii didactice
Evenimentele
Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
didactice
procedee învățământ organizare

1.Momentul Se creează condițiile optime necesare unei bune Observarea


organizator desfășurări a activității: comportamentului
Conversația Frontală copiilor
• se aerisește sala de grupă,
• se pregătesc materialele astfel încât trecerea de
la o etapă la alta a activității să nu fie întreruptă.
2.Reactualizarea Vor fi adresate întrebări referitoare la mijloacele de
cunoștințelor transport atât aeriene, cât și terestre și acvatice.

 Care sunt vehiculele terestre?


- Mașina, autobuzul, camionul, bicicleta, Observarea
trotineta,etc. comportamentului
Conversația Frontală
 Dar cele acvatice? copiilor
- Vaporul, corabia, barca.
 Iar când pe cer noi privim, ce mijloace de
transport ochim?
- Avionul, elicopterul, balonul cu aer cald.

3.Captarea atenției Pentru captarea atenției vom realiza o activitate de Planșe Observarea
grupare a mijloacelor de transpor în funcțiie de mediul comportamentului
în care se utilizează. Materialele utilizate pot fi Conversația Frontală
jetoane copiilor
observate in anexa 1
4.Anunțarea temei Le voi spune copiilor că astăzi vom realiza, prin Observarea
și precizarea pictură, tabloul unor avioane comportamentului
obiectivelor Conversația Frontală
copiilor

5.Dirijarea învățării Prezentarea şi analiza modelului: Se prezintă modelul


avionului ce urmează să fie pictat.
Demonstraţia

Explicaţia
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: se
explică etapele realizării picturii prin procedeul Model Frontală
demonstrației. Copiii vor primi o fișă(anexa 1), o demonstrati Observarea
pensulă, acuarelele și un borcănaș cu apă. v comportamentului
copiilor
Incălzirea muschilor mici ai mâinilor: fiind o activitate
ce presupune utilizarea motricității mâinilor , înainte de
începerea activității de pictură propiu-zisă, se realizează
câteva exerciții de încălzire a mânuțelor. Acest exercițiu Observarea modului
îl realizăm cu ajutorul următoarelor versuri: de lucru
Conversația
1. Bate palmele ușor,
Explicaţia
Bate palmele de zor!
Unu, doi,trei! Individuală
Unu, doi, trei!

2. Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!

3. La pian acum cântăm, Exerciţiul


Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac! Observarea
Conversația comportamentului
copiilor
Exerciţiul
Executarea propriu-zisă a temei:

Se va începe prin pictarea cu culori cât mai realiste în


Individuală
comparație cu realitate, după realizarea propriu-zisă a
avionului, copiii sunt însărcinați să coloreze cerul și
Acuarele
norii .
Observarea modului
Demostrația Pensule
Copiii vor picta sub atenta supraveghere și cu ajutor de lucru
constant, la nevoie. Fișă

După ce copiii au realizat avionul, rezultatele vor fi Individual


expuse.
6.Obținerea
performanței
Se solicită copiilor să ilustreze părțile cele mai Observatia Observarea
Frontal
reușite/pe care le consideră cel mai bine realizate/
comportamentului
pictate. Conversatia
copiilor

7.Asigurarea
La finalul activității, produsele vor fi expuse la vederea
retenței și a
transferului tuturor.

Copiii iși vor expune pe rând părerea despre avioanele Autoevaluare


Conversatia Frontal
pictat.

Copiii vor fi aplaudati pentru modul de comportare din


timpul activității si cum au rezolvat sarcinile de lucru.
8.Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective față de
activității gradul de implicare și respectare a sarcinilor Fețe Apreciri verbale
activității. Fiecare copil va primi câte o față Conversația Frontal
zâmbitoare
zâmbitoare pentru efortul depus.

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și