Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție STEAM

DATA: 06.06.2021
CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOARE: EFTENE Andreea-Claudia, MARDAN Mădălina, PETCU Ionela,
PĂLTÂNEA Iuliana
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Măsurare și măsură
SUBIECTUL LECȚIEI: Măsurarea lungimii și a distanței/Pista pentru mașini
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Mixtă
SCOPUL: Transferarea achizițiilor din domeniul matematicii prin amenajarea unor materiale
și oferirea unui produs destinat înțelegerii procesului topometriei.
Tranferarea achizițiilor dintr-un domeniu în altul pentru finalizarea unui proiect.
DICIPLINE INTEGRATE: Științe ale naturii, Educație tehnologică, Arte vizuale și
abilități practice, Inginerie
COMPETENȚE SPCIFICE VIZATE:
● ȘTIINȚE ALE NATURII:
2.1. Elaborarea unui plan pentru realizarea unei investigații a mediului
înconjurător;
3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător.

● EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ:
2. Proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple;
4. Dezvoltarea simţului practic, estetic şi a responsabilităţii pentru modificarea
mediului natural, ca răspuns la nevoile şi dorinţele oamenilor.

● ARTE VIZUALE ȘI ACTVITĂȚI PRACTICE:


2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv
al limbajului plastic;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma
desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice.

● MATEMATICĂ:
3.1. Localizarea unor obiecte în spațiu și a unor simboluri în diverse reprezentări;
4.1. Utilizarea unor instrumente și unități de măsură standardizate, în situații concrete,
inclusiv pentru validarea unor transformări.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1- să exemplifice activități cu ajutorul materialelor reciclabile;
O2- să construiască pista de mașini cu ajutorul materialelor reciclabile, mobilierului și
diferitelor instrumente;
O3- să decoreze pista de mașini cu ajutorul marcajelor rutiere;
O4- să măsoare lungimea, lățimea și înălțimea pistei;
O5- să măsoare aria pistei, folosind formula învățată.
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația euristică, explicația, exercițiul,
demonstrația, turul galeriei
MIJLOACE DIDACTICE: laptop, videoproiector, materiale reciclabile, pet-uri, hârtie,
carton, pistă pentru mașini, mobilier, poză, scoci, marcaje rutiere, acuarele, riglă, manual,
filmulețe
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe
EVALUARE: Observarea sistematică a comportamentului copiilor, aprecieri verbale,
autoevaluare, aprecieri individuale și colective
TIMP: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
✔ Programa școlară pentru disciplina ȘTIINȚE ALE NATURII, CLASELE a III-a – a
IV-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. ………/……….2014, București, 2014

✔ PROGRAME ŞCOLARE PENTRU CLASA A IV-A, EDUCAŢIE


TEHNOLOGICĂ, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3919 & 20.04.2005
Bucureşti, 2005

✔ Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


CLASELE a III-a – a IV-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
………/……….2014, București, 2014

✔ Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASELE a III-a – a IV-a


Bucureşti, 2014
Etapele lecției O Conținutur Acțiuni și operații ale Strategia didactică Evaluare
b. ile învățării învățării
Metode și Mijloace Forme de
O procedee didactice organizar
p. e

1. Moment Organizarea Cadrul didactic face prezența. Laptop Frontală


organizatoric spațiului și
Se distribuie fișele de lucru, Video-
a climatului
materialele de lucru. proiector
socio-
educațional Se pregătesc laptopul,
într-un mod videoproiectorul.
optim
desfășurării
activității
propuse.
2. Anunțarea Măsurarea Cadrul didactic anunță tema Explicația Frontală Observarea
temei și a lungimii și a lecției și obiectivele într-un sistematică a
obiectivelor distanței. limbaj accesibil elevilor. comportamentulu
i elevilor
Pista pentru Cadrul didactic le povestește
mașini. despre o călatorie fantastică. Conversația Frontală
euristică
Li se prezintă verbal cele două
tărâmuri, primul este cel al Explicația
bomboanelor, următorul este
cel al ciocolatei.
Obiectivul fiind construirea
unui drum, mai exact pista care
va uni cele două lumi.

O
2
3. Actualizarea O Știință Vor fi prezentate elevilor câteva Convsersația Materiale Frontală Observarea
cunoștințelor 1 materiale reciclabile cum ar fi: euristică reciclabile:pet sistematică a
pet-uri, hârtie, carton. -uri, hârtie, comportamentulu
Explicația
carton i elevilor
Aducem exemple de activități
Demonstrați
pe care le putem desfășura cu Aprecieri verbale
a
ajutorul acestor materiale.
4. Captarea Tehnologie Se prezintă următoarele Conversația Laptop Frontală Observarea
atenței videoclipuri și se discută pe euristică sistematică a
Videoclipur Video- Individual
baza acestora. comportamentulu
i Explicația proiector ă
i elevilor
Elevii vor viziona 3 materiale,
Filmulețe
în care sunt prezentate idei de Aprecieri verbale
activități folosind materiale
reciclabile.
https://youtu.be/kNsXlzz8JvY

https://youtu.be/
NAmsCWAYcjc
https://youtu.be/
Fo1NriAKUWQ
5. Dirijarea O Inginerie Pornind de la povestea spusă Conversația Pistă pentru Frontală Observarea
învățătii 2 anterior, copiii sunt rugați să euristică mașini sistematică a
Pe grupe
construiască o pistă pentru comportamentulu
Explicația Materiale
mașinute cu ajutorul i elevilor
reciclabile
materialelor reciclabile, dar și Demonstrați
Aprecieri verbale
cu ajutorul mobilierului din sala a Mobilier
de clasă și diferite instrumente
de care vor avea nevoie. Exercițiul Poză

+ poză, și pe poză explicăm: Carton


cele două bancuțe vor fi Pet-uri
tărâmurile magice de unde
pleacă și sosesc mașinuțele de Scoci
curse. Pista va fi făcută dintr-o
bucata de carton, decorațiunile
de start și finish vor fi făcute
din pet-uri. Bucata de carton va
fi lipită de cele două bănci într-
un capăt și în celălalt cu scoci.

Frontală Observarea
După finalizarea pistei de curse, Marcaje
sistematică a
Artă aceasta trebuie decorată cu rutiere Pe grupe comportamentulu
marcaje rutiere aferente unei Acuarele i elevilor
adevărate piste pentru cursele Conversația
de mașini. Acest fapt se va euristică Aprecieri verbale
realiza prin intermediul Explicația
acuarelelor.
Demonstrați
a

O
3
6. Transferul O Matematic Pentru a putea da mai multe Conversația Riglă Frontală Observarea
informației și 4 ă detalii participanților, echipa de eutristică sistematică a
Individual
obținerea construcție trebuie să facă comportamentulu
O Explicația ă
performanței următoarele calcule pistei: i elevilor
5
Exercițiul
- să numere de câte materiale Aprecieri verbale
reciclabile a fost nevoie pentru
construirea pistei;
- cu ajutorul unei rigle, să
măsoare lungimea, lățimea,
înălțimea pistei;
- cu ajutorul acestor date, să
măsoare aria pistei, folosind
formula învățată.
7. Asigurarea Turul Se prezintă produsul final. Conversația Produsul Frontală Aprecieri
feed-back-ului galeriei final: Pista individuale și
pentru mașini colective
Autoevaluare
8. Încheierea Sarcinile de Încheierea activității se va Conversația Manual Frontală Aprecieri verbale
activității lucru pentru realiza prin aprecieri verbale
Explicația
acasă aduse elevilor pentru rezultatul
obținut, munca depusă și modul
de lucru.
Elevilor li se comunică tema
pentru acasă:
-Exercițiile 3 și 5 de la pagina
48.

S-ar putea să vă placă și