Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: ________________
Clasa: a II – a
Şcoala: ___________________
Propunător: Doboş Laura – Gabriela
Aria curriculară: Arte; Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea tematică: ANIMALE
Subiectul lecţiei: Pictură – „Buburuza”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul de activitate: de formare de priceperi şi deprinderi practice
Discipline integrate: Muzică şi mişcare
Scopul lecţiei:
 formarea şi dezvoltarea deprinderilor de a mânui instrumentele şi materialelor
necesare picturii;
 proiectarea, confecţionarea şi evaluarea unor produse simple.
Competenţe generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de
contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi / sau estetice folosind materiale şi tehnici
elementare diverse
1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical
Competenţe specifice:
1.1 Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi
mesajul artistic.
2.3 Realizarea de produse utile şi / sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile.
2.5 Explorarea de utilizări în contexte utile şi sau estetice a obiectelor / lucrărilor
realizate prin efort propriu.
Competenţe specifice integrate:
Muzică şi mişcare
1.1 Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensităţi, înălţime şi
viteză de succesiune contrastante.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice materialele folosite, pe baza lucrării model;
O2 – să enumere etapele de lucru ce intră în realizarea lucrării, folosind modelul oferit;
O3 – să folosească corect mijloacele de învăţământ, pe baza cunoştinţelor şi tehnicilor
învăţate;
O4 – să realizeze lucrarea „Buburuza”, respectând etapele de lucru.

Strategia didactică: activ participantă realizată prin:


a) Resurse procedurale:
 metode şi procedee – conversaţia, explicaţia, brainstorming, demonstraţia,
exerciţiul, observaţia, audiţia, turul galeriei;
 forme de organizare – frontal, individual.
b) Resurse materiale: calculator PC, piatră, acuarele acrilice (tempera), pensule, ochi
mobili, beţişoare de bumbac, pahar cu apă.
c) Forme şi tehnici de evaluare:
 observare sistematică;
 interevaluarea;
 autoevaluare;
 apreciere verbală.
Resurse temporale: 40 de minute

BIBLIOGRAFIE
1. Bocoş, M., Jucan, D. (2017). Fundamentele pedagogiei. Teoria şi metodologia
curriculumului. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor. Ediţia a
III – a, revizuită, Piteşti, Editura Paralela 45.
2. Bocoş, M., Jucan, D. (2017). Teoria şi metodologia instruirii. Teoria şi metodologia
evaluării. Repere şi instrumente didactice pentru formarea profesorilor. Ediţia a III – a,
revizuită, Piteşti, Editura Paralela 45.
***Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice clasa a II – a,
OMEN nr. 3418 / 19.03.2013.
***Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare clasa a II – a, OMEN nr. 3418 /
19.03.2013.
Desfăşurarea lecţiei

Strategii didactice
Secvenţele Ob.
Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Resurse Forme de Evaluare
lecţiei op.
procedee materiale organizare

Momentul Pregătirea materialelor Calculator Frontal Observare


organizatoric Asigurarea climatului afectiv necesar PC sistematică

Anunţarea temei Astăzi, în cadrul arte vizuale şi abilităţi practice, vom realiza Conversaţia Frontal Observare
şi a obiectivelor pictura Buburuza. sistematică
operaţionale De asemenea, voi prezenta obiectivele urmărite în lecţie pe Explicaţia
înţelesul elevilor.

Efectuarea de Această etapă a lecţiei va debuta cu întrebări legate despre Conversaţia Frontal Apreciere
aplicaţii subiectul discutat în cadrul orelor de comunicare în limba verbală
română. Individual
Îi voi întreba pe elevi de ce avem nevoie pentru realizarea
Brainstorming
unei picturi.
(acuarele, pensule, apă, coală de desen)

În continuare le voi comunica elevilor că fiecare în parte va Explicaţia


trebui să realizeze câte o buburuză.

Se va prezenta modelul, intuind fiecare element consitutiv al Demonstraţia Piatră Individual


acestuia.
Acuarele
a) Intuirea materialelor
Se va solicita elevilor să recunoască materialele primite – acrilice
piatră, acuarele acrilice (tempera), pensule, beţişoare de Pensule
O1 bumbac, ochi mobili (anexa 1). Exerciţiul Beţişoare Apreciere
bumbac verbală
b) Prezentarea lucrării model Ochi mobili
Voi prezenta elevilor lucrarea model realizată de mine.
Observaţia Model Frontal Observarea
c) Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru
Voi explica modul de lucru al lucrări, stabilindu-se etapele sistematică
care trebuie respectate:
 se va picta piatra folosind acuarele acrilice – preferabil Demonstraţia Frontal
O2 culoarea roşie;
 se va picta capul buburuzei şi bulinele, folosind Explicaţia
culoarea neagră;
 se vor realiza bulinele, folosind beţişoarele de bumbac;
 se vor lipi ochi mobili, după ce piatra s-a uscat.
Conversaţia Individual Apreciere
O3 Voi cere unui elev să-mi repete etapele de lucru. verbală
Exerciţiul Individual
Le urez „Spor!” iar în timpul executării lucrărilor mă plimb
printre elevi şi îi îndrum unde este cazul.
O4
Conversaţia
Elevii vor fi anunţaţi că la sfârşitul acestei etape se va realiza
turul galeriei pentru a observa cu toţii lucrările realizate.
Turul galeriei Interevaluare

Activitate Se vor audia cântece specifice vârstei elevilor. Audiţia Calculator Frontal Observare
integrată PC sistematică

Concluzii şi Se fac aprecieri, generale şi individuale, privind participarea şi Conversaţia Frontal Autoevaluare
realizarea comportamentul elevilor pe parcursul orei.
feedbackului Elevii vor fi întrebaţi cum s-a numit lucrarea pe care am
realizat-o azi?
(Buburuza)
Voi cere elevilor să strângă restul de materiale şi să facă
ordine în spaţiul de lucru.
Anexa 1
Data 12.05.2021

Materiale necesare

S-ar putea să vă placă și