Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Vasile Alecsandri” Roman


CLASA PREGĂTITOARE - B
PROF. ÎNV. PRIMAR: Moroșanu Carmen-Corina
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice (pictură)
UNITATEA TEMATICĂ: Talentatul Eli
SUBIECTUL: ,,Foc de artificii” - obținerea de forme spontane
TIPUL DE LECȚIE: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată (AVAP, CLR, MEM, MM)
Discipline integrate: - Arte vizuale şi abilităţi practice
- Comunicare în limba română
- Matematică și explorarea mediului
- Muzică și mișcare
SCOPUL LECȚIEI: formarea deprinderilor psihomotorii de mânuire a obiectelor și materialelor pentru realizarea de compoziții plastice pe o temă dată
utilizând tehnica suflării cu paiul
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin pictură, care reflectă un context familiar
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text

Matematică și explorarea mediului


1.1.Recunoaşterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să realizeze o compoziţie originală utilizând tehnica suflării cu paiul, respectând etapele de lucru stabilite;
O4 - să povestească un eveniment personal (La circ) cu ajutorul picturii;
O5 - să lucreze ordonat şi ingrijit, utilizând corect instrumentele de lucru și dovedind îndemânare în mânuirea acestora;
O6- să organizeze armonios suprafața de lucru realizând forme spontane cu ajutorul paielor de plastic;
O5 - să precizeze numărul formelor/petelor de culoare obținute prin suflare desenând pe foaia de desen și cifrele învățate ;
O6 - să-și evalueze propria lucrare și/sau pe cele ale colegilor după criteriile de evaluare stabilite;
O7 - să reproducă în colectiv cântecelul Elefantul talentat (cântecel însușit intuitiv), pronunțând corect cuvintele și respectând linia melodică;
O8 - să manifeste curiozitate şi interes pentru tema prezentată la activitate. ze ordonat şi ingrijit, utilizând corect instrumentele de lucru și dovedind

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul plastic, munca independentă, ,,Turul galeriei”
 Mijloace de învăţământ: laptop pentru materialul pptx și pentru negativul cântecului, foi A4 cartonate, recipiente cu apă, tempera/acuarele, palete,
pensoane, paie de plastic, șervețele de hârtie
 Modalităţi (forme) de organizare a activităţii: frontal, individual

RESURSE
 temporale: 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activitățirecreative
 umane: 15 elevi
 spaţiale: sala de clasă
 bibliografice:
1. Dragomir, M. C. (2014), Arte vizuale și abilități practice. Instrument de predare integrată a artelor plastice și a lucrului manual (Propunere de curriculă
extinsă pentru clasa pregătitoare și clasa I), București.
2. Dorobanțu, G.,Stan, I., Stan, L., Ghiță E. (2002), Abilități practice - Ghid methodologic Aprivind proiectarea și desfășurarea activităților de predare-
învățare-evaluare, Editura
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE COMPE OB. CONŢINUT CURRICULAR STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


-TENȚE
LECŢIEI SPECIFI- OP. (INSTRUCTIV-EDUCATIV)
METODE ȘI MIJLOACE DE MODURI DE
CE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
DIDACTICE

1.Moment Voi crea condiţii optime pentru desfăşurarea


organizatoric lecţiei de ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI conversaţia resursele individual capacitatea de a-și
PRACTICE pregătind ceea ce voi folosi în materiale organiza spațiul de
timpul activităţii. personale lucru, pregătind
Elevii îşi vor pregăti materialele și necesare materialele și
instrumentele de lucru necesare. pentru instumentele necesare
Se va asigura un climat de ordine şi disciplină în activitate pentru lecție
vederea desfăşurării în bune condiții a lecției
-capacitatea de
2.Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unui observația -laptop frontal concentrare a atenţiei
atenției material pptx și se vor analiza imaginile conversaţia - material individual - capacitatea de a
prezentate. Power Point observa și analiza
imagini, de a numi
3.Anunţarea explicația materialele frontal culori
temei Obiectivele urmărite vor fi prezentate elevilor şi
și enunţarea într-o manieră accesibilă printr-o trecere în instrumentel -capacitatea de recepta
obiectivelor revistă și a mijloacelor de realizare selectate e de lucru mesajul transmis
pentru tema lecţiei.. Elevilor li se va comunica paie de - capacitatea de
faptul că vor realiza lucrarea cu tema „Foc de plastic concentrare a atenţiei
artificii”. șervețele frontal
pensoane -capacitatea de a
4. Explicarea Elevilor le voi prezenta lucrarea model și se vor demonstraţia recipiente urmări explicațiile
conţinutului intui materialele utilizate. explicaţia pentru apă cadrului didactic
informaţional Demonstrarea şi explicarea modului de lucru observația acuarele capacitatea de a
şi a etapelor Voi explica etapele realizării lucrării și voi prezenta modul de
realizării demonstra modul în care trebuie realizată realizare al lucrării
lucrării lucrarea, pictând un model pentru elevi. - capacitatea de a
Primul pas: aplicarea petei de culoare: vom lua efectua exerciții
pensula (cu cele trei degete), o vom înmuia în motrice
apă, apoi vom lua culoare cu pensula și vom
atinge pensula de foaia de hârtie. După folosire,
vom spăla pensula și o vom șterge de șervețel.
O1 Al doilea pas: odată realizată pata de culoare, se
va utiliza paiul și se va sufla spre partea de sus
O2 și de jos a colii, de mai multe ori pentru a
realiza cât mai multe artificii. În același mod se
O3
vor folosi diferite culori. Verbalizarea etapelor
O4 de lucru.
Pentru a mă asigura că elevii au înțeles ce au de
O5 făcut, voi numi un elev care să prezinte din nou
modul de realizare al lucrării. Efectuarea - observarea atentă
O7
exerciţiilor pentru încălzirea muşchilor mici ai a activităţii elevilor
mâinilor - capacitatea de a rea-
Se vor face câteva exerciții pentru încălzirea frontal liza forme spontane
AVAP musculaturii fine a mâinii.("plouă" "bate vântul" individual prin tehnica suflării cu
O6
1.1. "morișca", "tună" - mai tare/mai încet). exercițiul laptop paiul, utilizând culori
5. Executarea 2.2. plastic material potrivite temei
lucrării 2.4. Voi asigura un climat favorabil lucrului cu audio - capacitatea de
/ ajutorul unei audiţii muzicale în surdină. Ca munca - materialele folosire corectă a
Formarea MEM material audio se vor folosi cântecele despre individuală şi instrumen-telor
priceperilor și 1.1. toamnă interpretate de copii. instrumentel plastice
deprinderilor Voi invita elevii să-și înceapă lucrările cerându- explicaţia e de lucru - capacitatea de a in-
MM le să respecte cerințele și să realizeze compoziții (paie de terpreta un cântec în-
2.1. cât mai originale. plastic vățat intuitiv pronun-
Voi urmări modul de realizare a lucrărilor de șervețele, țând corect cuvintele
către elevi, îndrumându-i și ajutându-i pe cei pensoane, și respectând linia
aflați în recipiente melodică - capacitatea
dificultate. De asemenea, voi face observaţii pentru apă, de a-și prezenta
asupra modului de folosire a materialelor de acuarele) frontal propria lucrare
lucru şi a poziţiei corpului, asupra acurateţei -carioci individual - capacitatea de
CLR lucrării. - lucrările evaluare a propriei
1.2. Pe parcursul activității elevii vor interpreta realizate de lucrări şi pe cele ale
2.1. cântecelul Elefantul talentat.) elevi colegilor, după criterii
date
6. Analiza şi Voi ajuta la expunerea lucrărilor și voi solicita conversaţia lucrările - capacitatea de a ar-
aprecierea câțiva elevi să realizeze analiza unor lucrări la realizate de gumenta preferința
lucrărilor alegere. elevi pentru anumite lucrări
/ Criterii: Turul galeriei exprimându-și liber
Evaluare respectarea subiectului în realizarea părerile personale
compozițiilor,
utilizarea corectă a tehnicii suflării cu paiul și a
culorilor,
armonia cromatică, precum și finalizarea
lucrării.
- capacitatea de a
7. Realiazarea Este încurajat progresul fiecarui elev. conversația frontal aprecia munca
feedback-ului Dacă vor exista elevi care nu au reușit să frontal individual celuilalt capacitatea de
și încheierea finalizeze compozițiile li se va cere să continue a strânge ordonat
activității acasă. materialele de lucru

S-ar putea să vă placă și