Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.01.2022

Unitatea: Liceul Teoretic „ Nicolae Titulescu"

Clasa: pregătitoare B

Învățătoare: Șerban Tănase Aurora

Profesor metodist: Șerban Anca

Profesor coordonator: Davidoiu Monica

Practicanta: Andrei Nicoleta

Aria curriculara: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: „Magia iernii”

Subiectul: Literele „T" și „t"

Tipul lecției: Formarea de perceperi și deprinderi

Competențele generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

Competentele specifice:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiale, rostit clar și rar

3.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de
tipar

4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

Obiective operaționale:

O1 – să formeze corect cuvinte, folosind litera T

O2 – să despartă corect cuvintele în silabe

O3 – să citească corect cuvintele

O4 – să traseze corect conturul literelor

O5 – să descopere litera corespunzătoare

O6 – să identifice literele corespunzătoare imaginii


Metode și procedee: conversația, explicația, observaţia, exercițiul

Mijloace: auxiliar – caiet transdisciplinar , videoproiector

Forme de organizare: frontal, individual

Resurse:

- temporale: 45 minute
- spațiale: sala de clasă
- umane: 23 elevi

Bibliografie: Constantin Cucoș, Psihopedagogie, Editura Polirom

Etapele lecției Ob. Activitate Activitate elevi Metode și


Op practicanta procedee
1.Momentul Asigur condițiile Elevii se așează Conversația
organizatoric optime pentru o în bănci.
(1 minut) bună
desfășurare a
lecției.
2.Verificarea Îi întreb ce temă Elevii citesc Conversația
cunoștințelor au avut pentru tema.
anterioare acasă și îi pun Elevul spune
(2 minute) să-mi citească poezia.
tema din caiet.
Solicit un elev să
îmi spună poezia
literei „T",
învățată data
trecută.
3.Captarea Se va realiza Elevii sunt atenți Conversația
atenției printr-o pentru a putea
(2 minute) ghicitoare: răspunde.
Am o trăsură
mare
La vale fuge
tare,
La șes
înnebunește
La deal
gâfâiește.
(Trenul)
4.Anunțarea Astăzi, copii, o Elevii o ascultă Explicația
temei să ne jucăm cu pe doamna.
(2 minute) literele „T" și „t".
5.Desfașurarea O1 Solicit copiilor să Elevii îi spun Conversația
lecției îmi spună doamnei cuvinte
(30 minute) cuvinte cu litera cu litera „T".
„T". Elevii deschid
Le spun să auxiliarul –
deschidă caietul
auxiliarul – transdisciplinar
caietul la pagina 17
transdisciplinar pentru a lucra
la pagina 17 și exercițiile.
vom lucra Elevii rezolva
exercițiile de primul exercițiu,
acolo: completând
1.Scrie litera „T" litera „T" în Exercițiul
pentru a cuvinte.
descoperi cum TATA TRAIAN
se numesc MAMA TAMARA
membrii familiei SORA TANIA
lui Toma. FRATELE MATEI
TATA _RAIAN BUNICUL TICU
MAMA BUNICA
_AMARA NATALIA
SORA _ANIA BEBE TINU.
FRATELE MA_EI Elevii formează
BUNICUL _ICU cuvinte din
BUNICA silabele date
NA_ALIA pentru a le
BEBE _INU descoperi.
2.Toma i-a scris CARTE
lui Moș Crăciun TRICOU
că și-ar dori TRACTOR
niște daruri CAIET
pentru familia După ce au
lui. Ce i-a cerut terminat de citit
el să le aducă în elevii trasează
dar? Formează literele din
cuvinte din cuvinte după
silabele date contur.
pentru a Elevii colorează
descoperi. casetele cu
O2 CAR–TE cuvintele pe
TRI–COU care reușesc să
TRAC–TOR le citească, iar
CA–IET după vor pune
Dacă ai citit, un semn de
trasează literele întrebare lângă
din cuvinte după cuvântul pe care
contur. nu îl înțeleg.
03 3.Colorează Elevii trasează
casetele cu literele după
cuvintele pe contur și sunt
care reușești să atenți la
le citești. Scrie explicații pentru
un semn de a ști să scrie
întrebare lângă litera „t".
cuvântul pe care
nu îl înțelegi.
04 4.Trasează
literele după
contur.
Le voi spune
elevilor cum
trebuie scrisă
litera „t":
începem cu un Explicația
baston cu
întorsătură în
partea de jos,
spre dreapta, iar
după mai sus o
linie orizontală.
6.Obținerea Se va realiza cu La primul Conversația
performanței ajutorul a două exercițiu elevii Exercițiul
(7 minute) exerciții: colorează doar
1.Colorează pătratele și
doar pătratele. descoperă litera
05 Ce literă ai „T".
descoperit? La al doilea
06 2.Colorează exercițiu elevii
literele pentru a colorează
forma cuvintele literele
care denumesc corespunzătoare
imaginile. imaginii pentru
a forma
cuvintele: tren,
tort, cort.
7.Încheierea Fac aprecieri Elevii sunt Conversația
lecției generale privind atenți.
(1 minut) participarea și
comportamentul
elevilor la lecție.

S-ar putea să vă placă și