Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de lecție

Data: 02.10.2023

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Mircea Eliade

Prof. înv.primar: Nicu Elena-Karina

Clasa: I B

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: Universul meu

Subiectul/Tema lecției: Sunetul și litera „ a ” mic de mână și de tipar

Tipul lecției: dobândire de cunoștiințe

Discipline integrate: Muzică și mișcare (M.M), Arte vizuale și abilitați practice

(A.V.A.P) Competențe generale:

• Comunicare în limba română

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare

cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

• Arte vizuale și abilitați practice (A.V.A.P)

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare

diverse • Muzică și mișcare (M.M)


2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei
Competențe specifice:

• Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu

claritate 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu

claritate

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de

mână 4.1. Scrierea literelor de mână

• Arte vizuale și abilitați practice (A.V.A.P)

2.4. Transformarea unui material folosind o tehnică simplă

• Muzică și mișcare (M.M)

2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de

ritm Obiective operaționale:

a) cognitive:

O1: să răspundă în enunțuri logice, corecte și clare la întrebările adresate

O2: să dea exemple de cuvinte care conțin sunetul ”a„ la începutul , la miljocul si la sfârșitul

cuvintelor O3: să rezolve corect cerințele exercițiilor

O4: să alcătuiască propoziții formate din două sau trei cuvinte pe baza unor imagini

O5: Să identifice elementele grafice care compun litera ”a”

b) afectiv-atitudinale:

OA1: să participe într-un mod activ la activitate

c) psiho-motorii:

OPM1: să adopte poziția corespunzătoare în bănci pe parcursul lecției


STRATEGIA DIDACTICĂ:
• Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, problematizarea, demonstratia, exemplificarea, observația

• Resurse materiale: tablă, caiet de scriere/auxiliar, creioane colorate, imagini, ghicitori, joc didactic, videoproiector, , calculator, instrumente de scris,
manual

• Forme de organizare: frontal, individual

Forme de evaluare: continuă-formativă

Locul de desfășurare: sala de clasă

Număr de elevi:20 elevi

Durata: 35 de minute + 15 minute în completare

Bibliografie:

• Programa școlară pentru disciplina,,Comunicare în limba română”-Clasa pregatitoare,clasa I și clasa a II-a –Anexa nr.2 la ordinul ministrului educației
naționale nr.5003/02.12.2014 Ministerul Educației Naționale;
• Programa şcolară pentru disciplina MUZICĂ ŞI MIŞCARE;

• Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013;
• Adalmina Ungureanu, “Metodica studierii Limbii si Literaturii Române” Învățământul primar, editura “ASS”, 2003, Iași •
https://www.cantecedecopii.com/ghicitori-cu-litera-a/
• https://ro.pinterest.com

• Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus, O călătorie distractivă spre cunoaștere - Caiet de creație 1 și 5, Editura Edu Tg. Mureș, 2023 •
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus, ”Comunicare ăn limba română. Manual pentru clasa I” Editura Edu Tg. Mureș,2023
Desfășurarea lecției
Etapele lecției Competen Conținutul lecției Strategii didactice Evaluarea
țe
specifice

Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace de Formă de


procedee învățământ organizare

1.Moment Pregătesc materialele Elevii se pregătesc convers frontal Observare


organizatoric necesare desfașurării conform indicațiilor ați a sistematică
lecției și voi asigura cadrului didactic
cadrul organizatoric pentru desfășurarea
necesar activității.Se
desfășurării în mobilizează pentru a
condiții optime a realiza sarcinile de
lecției lucru și își păstrează
poziția corectă pe
scaune.

2.Reactualizar Port o discuție Elevii participă activ convers frontal Observare


ea recapitulativă despre la discuție, ați a sistematică
cunoștiintelor
lecția anterioară de la răspunzând la
Comunicare în limba întrebările puse de
română cadrul didactic.
”Sunetul.Cuvântul.Litera”
, punându-le elevilor
diverse întrebări și
reamintindu-le noțiunile
importante.

3.Captarea Le pun copiilor diverse Copiii ascultă convers ghicitori frontal Observare
atenției ghicitori ce au în vedere ghicitorile pe rând, ați a sistematică
subiectul lecției și al iar apoi găsesc
căror răspuns începe cu
litera ”a”:
răspunsurile
acestora.
1. Ce-i subţire,subţirel Elevii răspund la
Şi trage aţa după el?(acul) întrebare.
2. Are-un ac micuţ şi fin,
Zboară lin din floare-n
floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe
picioare.(albina)
3. Animal cu capu-n jos
Si este foarte tepos
De vrei sa-l ridici de
jos.(arici)
4. Nici pe apă,nici pe
şine Îl ghiceşte orişicine
El te-nalţă sus spre
soare Şi te duce-n
depărtare
Ca gândul,ca vântul
Ocolind pământul.
(avion) 5. Floare si soare
Ploaie si ninsoare
Cin’ sa fie
oare?(anotimpuri)
( Anexa 1)

Apoi le adresez
următoarea întrebare:
”Cu ce sunet încep
aceste cuvinte?”

4.Anunțarea Comunic apoi elevilor Elevii sunt atenți la convers frontal Observare
temei și a tema lecției și anume cadrul didactic și ați a sistematică
obiectivelor
“Sunetul și litera „ a ” ascultă cu interes
lecției
mic de mână și de tipar ” indicațiile acestuia .
și obiectivele urmărite în
termini
accesibili lor .
5.Dirijarea lecției Le arăt elevilor cateva Elevi privesc imaginile Conversaţi tablă, Frontal Observare
imagini ce contin elemente și recunosc a sistematică
ale căror denumiri încep cu elementele din Aprecieri
litera ”a”, și anume: ața, acestea. explicaţia, verbale
astronaut,
acuarele, acvariu, ananas, Elevi formulează exerciţiul, caiet de individual
ardei, apoi ii pun să-mi propoziții. scriere/
spună propoziți formate auxili ar
din două sau trei cuvinte
care să
conțină aceste cuvinte. munca
(Anexa 2) independe
ntă creioane
Joc Didactic Elevii ascultă
colorate,
indicațiile cadrului
L e propun elevilor un joc diactic.
numit ” Exploratori în
lumea sunetelor”. imagini
problem
Le spun copiilor că vom Elevii sunt atenți și
ati zarea
porni în căutarea sunetului participă cu entuziasm
”a ”. Le voi spune diverse la jocul propus de
cuvinte, iar dacă aceștia cadrul didactic.
aud în cuvintele rostite
sunetul ”a” vor trebui să
bată din palme, iar cei care Demons
se vor încurca nu vor tra tia
participa la joc joc didactic
următoarele două
cuvinte.
Elevii despart în Exempli
Cuvintele jocului: cameră,
silabe cuvintele. fica rea videoproi
campion,mure, mac, lac,
carnaval, licurici, penar, ect or
pară, etc.
Elevii sunt atenți la
Despart în silabe cu cadrul didactic. calculator
elevii aceste cuvinte.
observați
Apoi le voi prezenta un a
cântecel: instrumen
”A, a, a, te de
Elevii deschid manualul
Cu Tino vom zbura, scris
și descriu imaginea din
El are o navă mare, manual.
Ne va duce către Soare
Si ne va-nvăța
Cu drag litera a”
Le spun copiilor despre
semnele grafice ce compun manual
litera ”a” mic de tipar, și Elevii rezolvă exercițiile.
anume :baștonasul,
ovalul, reprezentându-
le la tablă.

Apoi le spun copiilor să


deschidă manualul la
pagina 24 și să-mi spună
ce se află în imaginea din
manual.

Rezolv împreună cu elevii


exercițiile din manual cu
litera ”a”.

2. Colorează litera a în
imaginea dată.
3. Stableste locul sunetului
a în fiecare cuvânt
reprezentat în imagine.
Colorează
respectând codul
culorilor.(verde-
începutul cuvântului,
roșu- interiorul
cuvantului, mov-
sfârșitul cuvântului)
4.Încercuiește litera a.

5.Completează oral
silabele care lipsesc și
citește
cuvintele.

Urmând ca după
rezolvarea acestor
exerciții, în cea de-a doua
oră să le predau litera a
mic de mană.
6.Evaluarea Le voi adresa elevilor Elevii ascultă și convers frontal Observarea
performanței diverse întrebări pentru răspund la ați a sistematică
verificarea cunoștiințelor momentul potrivit.
și

atenției în ceea ce Aprecieri


privește tema lecței . verbale

7.Încheierea Fac aprecieri asupra Elevii ascultă cuminți convers frontal Aprecieri
lecției modului cum s-au apecierile, iar apoi ies ați a verbale
implicat elevii pe in pauză.
parcursul întregii
activități, apoi îi las liberi
in pauză .

Anexa 1

1.Ce-i subţire,subţirel

Şi trage aţa după el?(acul)

2.Are-un ac micuţ şi fin,

Zboară lin din floare-n

floare, Acul este cu venin

Iar polenu-i pe picioare.(albina)

3. Animal cu capu-n jos

Si este foarte tepos


De vrei sa-l ridici de jos.(arici)

4.Nici pe apă,nici pe

şine Îl ghiceşte orişicine

El te-nalţă sus spre

soare Şi te duce-n

depărtare

Ca gândul,ca vântul

Ocolind pământul.(avion)

5.Floare si soare

Ploaie si ninsoare

Cin’ sa fie oare?(anotimpuri)


Anexa 2

S-ar putea să vă placă și