Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Păunescu Roxana Minodora


Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială Șerban Vodă
Data: 16.12.2021
Clasa: Pregătitoare C
Aria curriculară:Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română(CLR)
Unitatea tematică: Despre univers
Subiectul lecţiei: Sunetul şi literele ,,L” şi ,,l” de tipar
Tipul lecţiei: de predare-învăţare

ACTIVITĂȚI INTEGRATE

MEM
5.1 Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat

AVAP
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat care reflectă un context familiar

DP
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

a) OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârșitul lecției 75% elevii vor fi capabili să:
O.1 – să pronunţe clar sunetul ,,l”; obiectiv atins
O.2 – să identifice poziţia sunetului ,,l” în cuvintele date; obiectiv atins
O.3 - să identifice literele „L” şi „l” prin încercuire/colorare; obiectiv în curs de realizare
O.4 – să traseze litere mici şi mari „l / „L” după contur – obiectiv atins
O.5 – să unească cuvantul cu imaginea corespunzătoare - obiectiv atins
O.6 –să manifeste interes pentru lecţie, participând activ şi conştient;- obiectiv atins
O. 7- să manifeste capacitatea de a controla mişcările şi gesturile proprii -obiectiv atins
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică analitico-sintetică, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: planşă litere „Calendarul naturii” ,imagini, creioane colorate, tablă , markere.
c) Forme de organizare: activitate frontală, individuală
d)Forme de evaluare: observaţia sistematică, aprecierea verbală, autoevaluarea.

RESURSE
- umane: elevi , învăţător
- temporale : 40 minute( 30+10 activitate în completare)

- bibliografice:

1. Chereja, Florica, Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2004;

2.Vasile, Didactica disciplinei „Limba şi literatura română” în învăţământul primar, Ed. Miniped, Bucuresti, 2010

3.www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTELE Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI ŞI STRATEGIA DIDACTICĂ


INSTRUIRII op. DEMERSURI DIDACTICE EVALUA-
Metode şi Resurse Forme de RE
Activitatea învăţătorului Activitatea elevului procedee materiale organizare

Se asigură condiţiile necesare Elevii se pregătesc


1. Moment desfăşurării optime a activităţii: pentru începerea Conversaţia materialele frontal Observare
organizatoric * pregătirea materialului didactic; activităţii. necesare la individual sistematică
Întâlnirea de dimineață: lecţie
I . Salutul: „Bună dimineața!” Aprecieri
-Bună dimineața copii!Bine ați venit! Salută verbale
Cum vă simţiţi astăzi?
II Calendarul naturii Ev.orală
Se identifică ziua, luna, anotimpul se Răspund solicitărilor. Calendarul
precizează data, se descrie ziua din punct naturii
de vedere meteorologic.
Anunţ orarul pentru ziua in curs.
III. Prezenţa

2. Captarea Dragi copii, Zana Iarna ne-a adus o Ascultă Observaţia Videoproiector Frontal Observarea
atenţiei poveste, dar şi câteva sarcini de lucru poveste sistematică
pentru ora de Comunicare în limba a elevilor
română. Haideţi mai întâi , să ascultăm şi
să vizionăm povestea cu mare atenţie.

Voi pune întrebări referitoare la


subiectul textului. Răspund la întrebări Conversaţia frontal
3. Anunţarea - Despre ce au învățat astăzi copiii? individual
subiectului şi a O1 (R: despre univers). Exerciţiul
obiectivelor - Cu ce sunet începe cuvântul ,,luna”? Ascultă
Informez elevii că în această lecţie vom
învăţa sunetul şi literele „L”şi ,,l”
O1 Pronunţ demonstrativ sunetul ,,l”. Elevii pronunţă sunetul Conversaţia imagini frontal observarea
4. Dirijarea Dau exemple de sistematică
Solicit elevilor să dea exemple de cuvinte
învăţării cuvinte. a elevilor
in care sunetul ,,l” se aude la început, în Despart cuvintele în Exerciţiul
silabe şi descoperă frontal
interior sau la sfârşitul cuvântului .
locul sunetului nou. metoda
O2 Prezint elevilor imagini ale căror fonetică Planşă litera L
Bat din palme pentru analitico-
denumiri conţin sunetul ,,l”. Alcatuim
fiecare silabă. sintetică
propoziţii cu aceste cuvinte.
Intuiesc imaginile.
Prezint planşa cu litera „L/l” de tipar.
.
Se intuiesc elementele grafice frontal
aprecieri
componente: o linie verticală mai lungă şi
Observă litera. verbale
una orizontală mai scurtă, unite în partea
de jos a celei verticale.
Caiet
O3 Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor auxiliar frontal
Colorează litera „L” observare
mici ai mâinii (morişca, închidem şi
si ,,l”. observaţia individual sistematică
deschidem pumnii, cântăm la pian, la
vioară, plouă, batem din palme).
Se reaminteşte poziţia corectă în timpul exerciţiul frontal
în perechi
scrierii.
Realizează sarcinile de
lucru
individual
Solicit elevilor să încercuiască în textul
O4 frontal
de la pagina 38 din caietul auxiliar,
obiectele ale caror denumiri conţin
sunetul l. explicaţia

exerciţiul

. Se explică sarcinile de lucru: explicaţia


5. Asigurarea O5 - Unesc obiectul cu caseta Elevii rezolvă sarcinile. ev.scrisă
retenţiei şi a corespunzătoare care indică locul exerciţiul Caiet axiliar individual
transferului. sunetului l din caietul auxiliar , pagina 36.
- Ajută-o pe Zana Iarnă să coloreze
O3 bulina corespunzatoare sunetului l.

La sfârşitul orei fac aprecieri Recepteazǎ concluziile


6. Aprecierea şi individuale şi colective asupra modului de şi aprecierile adresate
încheierea desfăşurare a lecţiei şi de participare al de către învǎţǎtor conversaţia frontal aprecieri
activităţii elevilor. Se scot în evidenţă aspectele individual verbale
pozitive ale lecţiei .

S-ar putea să vă placă și