Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Disciplina
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ
PROIECT DIDACTIC
COMPETENŢE SPECIFICE :
* Comunicare în limba română
1.3 Identificarea sunetelor inițiale și finale dintr-un cuvânt;
2.1 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor;
2.4 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și
mici de tipar;
3.4 Asocierea cuvintelor cu imaginile corespunzătoare; ilustrarea unui mesaj printr-un
desen;
* Muzică și mișcare:
2.1.Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
Obiective cognitive:
OC. 1 Să identifice sunetul inițial al cuvântului;
OC. 2 Să asocieze cuvinte cu imaginile corespunzătoare;
OC. 3 Să enumere oral literele învățate de tipar mici și mari;
OC. 4 Să formuleze răspunsuri corecte la întrebările adresate pe baza poveștii audiate.
OC. 5 Să identifice cuvinte care încep, se termină sau au în interiorul lor un anumit sunet
OC. 6 Să formeze cuvinte noi prin schimbarea locului literelor
OC. 7 Să despartă corect în silabe cuvintele date.
OC. 8 Să interpreteze cântecul Alfabetul fonetic corect și expresiv.
OC. 9 Să identifice oral răspunsul în cazul unor ghicitori referitoare la literele alfabetului.
Obiective psiho-motrice:
OPM.1 Să își păstreze poziția corectă pe parcursul activității
OPM.2 Să păstreze disciplina în cursul lecției
Obiective afective:
OA.1 Să manifeste o atitudine degajată în timpul activității
OA.2 Să manifeste interes pentru activitatea desfășurată
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea, exercițiul, problematizare,
jocul didactic
Mijloace de învățământ: laptop, boxe, planșă, markere, imagini cu diferite
obiecte/animale, aplicația Wordwall, material PowerPoint, creioane grafice.
Forme de organizare: frontal, individual.
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale.
Resurse temporale: 35 de minute de activitate propriu-zisă
15 minute de joc
Resurse umane:30 elevi
Resurse spațiale: sala de clasă/ Întâlnire online- aplicația Zoom.
BIBLIOGRAFIE:
1. https://www.edums.ro/invpresc/studiu_repere-fundamentale.pdf
2. https://www.youtube.com/watch?v=_S0_08jchp4
3. https://www.totuldespremame.ro/copilul-tau/povesti-si-poezii/ghicitori-cu-litere
4. https://www.youtube.com/watch?v=YPm3D4-JWs8
5. https://wordwall.net/ro/resource/2456685/ghicitori-cu-literele-alfabetului
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ANEXA 1
Cearta literelor
Odată, de atunci a trecut multă vreme, literele au început să se certe. Fiecare, lăudându-se, se credea cea mai
importantă.
- Eu, începu litera A, sunt cea mai importantă. Cu mine începe alfabetul. Mi se cuvine respect.
- Ba eu! se grăbi să intre în vorbă litera C. Eu încep cuvântul „casă”. Ce poate fi mai frumos şi mai trainic decât o
casă?
- Dar eu? zice litera M. Eu încep cuvântul „mama”! Nu credeţi că eu sunt mai importantă decât voi?
- Ei bine! Dar de mine ce ziceţi? se amestecă atunci în vorbă şi litera N. Cuvântul „noi” înseamna unire şi putere. Păi
vedeţi? Nu-i acesta lucrul cel mai important?
- Dar eu? zice litera T. Eu încep cuvântul „tata”! Nu credeţi că eu sunt mai importantă decât voi?
- Cred că vă înșelați cu toate, spune grav litera S. Cine e cel mai măreț și mai strălucitor? Recunoașteți desigur cu
toate, că e „Soarele”. Soarele e neîntrecut!
- Gata, ajunge, nu mai fiţi necugetate! le-a spus mustrător Alfabetul. Nici cuvântul „Soarele”, nici cuvintele „casă”,
„mama”, „noi” nu se scriu cu o singură literă. Unite scrieţi cuvintele! Poveştile şi poeziile aşteptate de copii se scriu cu toate literele. De
aceea sunteţi toate foarte importante!
Şi aşa, de-atunci toate literele trăiesc în bună înţelegere şi armonie.
ANEXA 2
a)Inversează literele pentru a obține cuvinte noi:
cal-......... are-........... car-................
luna-............. mare-..................
R (Rândunica) Ț (Țapul)
Negre și albe- s penele Are coarne și bărbiță,
Coada parc-ar fi un V. Merge lângă o căpriță.
Pleacă de la noi din țară, Știu că este tare- n cap
Primăvara vine iară. Cum se cheamă oare?
Zboară iute, este mică
U (Umbrela) Și roșcată e blănița
O deschidem negreșit, Cin- să fie?
Dacă ploaia s-a pornit. Z (Zmeul)
Și ne apără de ploaie, Când îl trag încet de sfoară,
Chiar de plouă în șiroaie. Vântul bate și el zboară.
Mi l- am meșterit chiar eu
V (Veverița) Și sunt mândru c- am un zmeu.
Sare iute prin crenguțe
Cu alune în lăbuțe.
Imagini din prezentarea Power Point pentru susținerea lecției în mediul online.