Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 25 octombrie 2018


ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Scurta
CLASA: I
PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Gălăţanu Gabriela
UNITATEA TEMATICĂ: În familie
ARIA CURRICULARĂ: Matematica şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului; Arte vizuale şi abilităţi
practice; Dezvoltare personală
SUBIECTUL LECŢIEI: Rolul structurilor de bază la plante. Probleme care se rezolvă
printr-o singură operaţie. ( prima oră)
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI:
 Fixarea cunoştinţelor despre rolul părţilor unei plante;
 Consolidarea priceperilor si deprinderilor de operare cu numerele cuprinse în
concentru 0-100(numere formate numai din zeci).

COMPETENŢE SPECIFICE:

Matematica si explorarea mediului:


1.4.Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100,
recurgând frecvent la numărare;
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi
reprezentări obiectuale în concentrul 0-100 ;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul
apropiat;
5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau
scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.

Arte vizuale şi abilităţi practice


1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-
o varietate de forme artistice.
Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi
paraverbal.
OBIECTIVE OPERATIONALE:

 Să rezolve exerciţii/ probleme cu ajutorul imaginilor;


 Să descopere părţile componente a unei plante ;
 Să descopere rolul important al părţilor ce compun planta;
 Să asocieze operaţiile de adunare cu unele etichete ce conţin mesaje;
 Să efectueze adunări pe baza unor coduri ;
 Să rezolve cerinţele de pe fişa de lucru;
 Să lucreze în grup respectând regulile jocului.

SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul,
observaţia, jocul didactic.
o RESURSE MATERIALE: fişe de lucru,planşe cu părţile unei plante, manualul.
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale,
analiza produselor activităţii;
o RESURSE TEMPORALE: 50 minute
o RESURSE UMANE: 29 elevi;

BIBLIOGRAFIE:

- Manualul de Matematică şi explorarea mediului, autori Constanţa Bălan, Cristina Voinea,


Corina Andrei, Nicoleta Stan, E.D.P, 2018
- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012
- Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara- Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura
Polirom, Bucureşti, 2007;
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Momentele Ob. Activitatea Activitatea Strategii didactice Metode și
Crt. lecției Op. propunătoarei elevilor instrumente
Metode și Mijloace de Forme de de evaluare
procedee învățământ organizare
1. Moment Organizez spaţiul şi Îşi ocupă locul Frontal
organizatoric climatul educativ într- în bănci.
un mod optim
desfăşurării activităţii
de Matematică și
explorarea mediului.
2. Captarea MEM Fiecare elev va avea o Elevii vor lipi Conversația Fişa –Planta- Frontal Observarea
atenției 3.1 fişă cu o plantă şi etichetele la ANEXA 1 Individual sistematică a
5.2 etichete cu denumirea părţile plantei Lipici elevilor
AVAP părţilor plantei
1.1 ANEXA 1
3. Anunțarea temei şi Anunţ tema şi voi Elevii ascultă Explicaţia Frontal
a obiectivelor prezenta obiectivele cu atenţie Conversația
lecției în termeni
accesibili copiilor.

4 Dirijarea învăţării AVAP Elevii vor primii Elevii vor citi Exercițiul Fişa-ANEXA 2 Frontal Observarea
1.1 etichete cu rolul informaţia de Etichete Individual sistematică
MEM important a fiecărei pe etichete , o Lipici Corectitudinea
3.1 părţi a plantei va analiza şi o operaţiilor,
5.1 Se va citi fiecare va asocia cu asocierilor
1.4 etichetă, se va analiza partea potrivită
5.2 informaţia şi se va a plantei
asocia corect cu partea
potrivită a plantei
ANEXA 2 Explicația Manualul de
Elevii vor deschide Elevii vor lucra Demonstrația matematică
manualul de exerciţiul 1. Exercițiul Creion/stilou,
matematică la pagina Vor asocia carioci
32 şi vor rezolva operaţiile cu
exerciţiul 1 acelaşi rezultat,
vor găsi
informaţii pe
un rând de
etichete despre
rolul fiecărei
componente a
plantei.
Elevii vor citi
Se va citi şi rezolva problema, vor
problema 2 de la analiza cerinţa
pagina 33 şi vor găsi
rezolvarea.
Elevii vor
rezolva şi vor
scrie problema
în planul dat în
manual.
5. Obţinerea MEM Solicit rezolvarea Elevii lucrează Explicația Fișe de lucru Individual Observarea
performanţei 1.5 sarcinilor din fișele de în perechi, sunt Demonstrația ANEXA 3 În perechi sistematică a
5.2 lucru: împărţiţi: unii Exercițiul elevilor
Corectitudinea
1.Găseşte numărul ce vor lucra fişa Problematizarea
calculelor
se ascunde în spatele Nr. 1 ,alţii fişa
Fișa de lucru
imaginilor , respectând cu Nr. 2
codul imaginilor în Elevii rezolvă
rezolvarea exerciţiilor sarcinile de pe
ANEXA 3 fișă
6. Feed-back- MEM Ce am învățat astăzi? Elevii răspund Exercițiul- Manualul de Individual Observarea
matematică sistematică a
ul/Evaluarea 3.1 Propun rezolvarea din Elevii rezolvă REBUS Stilou elevilor
5.1 manual a rebusului de rebusul din Răspunsurile
la pagina 32. Vor avea manual elevilor
de găsit părţile plantei
Cuvântul cheie
PLANTA
7. Retenția/Transferul MEM Voi purta o discuţie cu Elevii vor Conversația Manual Frontal Observare
3.1 elevii despre ceea ce asculta cu Explicația Planşa curentă
au învăţat. atenţie ANEXA 4
Se va arată o planşă a
unei plante,,Rolul
structurilor de bază la
plante .’’
ANEXA 4
Vor afla şi alte
informaţii dacă vor citi
din manual rubrica
ŞTIAI CĂ….

8. Încheierea D.P Cum m-am simţit azi ? Ascultă Conversația Fişa Frontal Aprecieri
lecţiei 2.1. Colorează faţa aprecierile ANEXA 5 Individual verbale
potrivită stării pe care facute. generale şi
Îşi vor colorat individuale
ai avut-o azi la lecţie.
faţa potrivită
ANEXA 5 stării de pe fişă
Se vor face aprecieri
generale asupra
comportamentului
elevilor la lecţie, se
evidenţiază elevii care
au fost activi pe tot
parcursul lecţiei.
ANEXA 1
Planta-Roşia

Care sunt părţile plantei? Asociază partea plantei la schema din imagine prin lipire.

ETICHETE DECUPATE
Părţile plantei

FRUNZE FRUCT TULPINA

RĂDĂCINĂ FLORI SEMINŢE


ANEXA 2

ETICHETE DECUPATE

Rolul structurilor de bază la plante

PROTEJEAZĂ DĂ NAŞTERE UNEI


SUSŢINE FRUNZELE,
SĂMÂNŢA PLANTE NOI
FLORILE ŞI
FRUCTELE

FIXEAZĂ PLANTA DIN ELE IAU ESTE ,,BUCĂTĂRIA’’


ÎN PĂMÂNT NAŞTERE PLANTEI
FRUCTELE
ANEXA 3

Găseşte numărul ce se ascunde în spatele imaginilor , respectând codul imaginilor în rezolvarea exerciţiilor

Găseşte numărul ce se ascunde în spatele imaginilor , respectând codul imaginilor în rezolvarea exerciţiilor
ANEXA 4

Rolul structurilor de bază la plante.

ANEXA 5

Cum a fost ziua de azi ? Colorează faţa potrivită zilei de azi !

S-ar putea să vă placă și