PROIECT DIDACTIC
DATA: 20.11.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr 1 Nicolae Bălcescu
CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: Dima Florentina
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităṭi practice
UNITATEA DE INVĂŢARE: Jocuri şi jucării
SUBIECTUL LECȚIEI: Povestea din spatele unei jucării’’
Tehnică de lucru: Modelare liberă
TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:
Consolidarea deprinderii de a lucra cu plastilina folosind tehnici variate
de modelaj.
Dezvoltarea deprinderilor si abilităţilor practice de lucru, a gustului
estetic, a imaginaţiei şi creativităţii.
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale
acestora și de tehnici de lucru adecvate;
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi
(hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.);
2.4. Modificarea expresiei plastice inițiale prin remodelare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin frământare,
rupere ;
O2- să urmărească cu atenţie explicaţiile şi demonstraţia realizată de
cadrul didactic;
O3- să modeleze prin mişcarea translatorie a palmelor faţă de planşetă,
apăsare, adâncire, mişcare circulară, aplatizare
O4 -să menţină ordinea şi curăţenia la locul de muncă.
O5-să facă aprecieri corecte ;
1
STRATEGIA DIDACTICǍ:
● METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, expunerea, observaţia,
exerciţiul, explicaţia, munca independenta
● MATERIAL DIDACTIC: plastilină, planșetă, dispozitiv digital elev-
profesor, platforma online Meet, Google Classroom, manual digital, fișe de
lucru online, youtube.
● FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
● FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: autoevaluare, evaluare de
către colegi
RESURSE:
● BIBLIOGRAFICE:
„Metodica predării lucrului manual”, Şerdean I., Dumitruleasa, F. –
Editura Didactică şi Pedagogică, 1984;
„Rolul şi locul abilităţilor practice în orientarea socială a copiilor”, Tauru
Areta – Revista Învăţământul primar, nr.1/ 2001
● TEMPORALE : 30 min
● UMANE : 15 elevi
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONŢINUTUL LECŢIEI
LECŢIEI ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE Mijloace de Metode Forme de
învăţământ didactice activitate
1. Momentul Conectarea elevilor și a profesorului pe platforma Dispozitiv conversaţia frontal
organizatoric Meet. digital
Se trimite elevilor ghidul pentru utilizarea Meet cu
pașii de respectat:
1. Asigurați-vă că sunteți pe modul „mut” atunci
când nu vorbiți.
2. Fiți voi înșivă și respectați-i pe ceilalți. Puneți
întrebări folosind chat-ul.
2. Captarea Se face prin prezentarea imaginii din manualul de conversaţia frontal
atenţiei Limba româna a textului studiat „Când Moş Crăciun a imagine observaţia
căzut din cer” de Cornelia Funke (Anexa 1). explicaţia
-Ce vedeti in imagine? (Atelierul lui Moş Crăciun)
- Ce confecṭionează spiriduşii acolo? (jucării)
Se cere elevilor să ia locul spiriduşilor şi să modeleze
jucării din plastilină.
3. Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei: realizarea de jucării din explicaţia frontal
temei şi a plastilină.
obiectivelor Se comunică obiectivele în termeni accesibili
elevilor pentru a-i motiva şi conştientiza în efortul de
3
învăţare.
4. Dirijarea Se explică elevilor modul de realizare a modelării. Tabla Explicaţia frontal
învăṭării Etape de lucru: online observarea individual
*Așezăm plastilina pe planșeta de modelaj. dirijată
*Pregătim plastilina: separăm bucăți mici de plastilină, film manual
pe care le vom presa cu degetele pentru a spori digital
elasticitatea materialului.
*Modelăm forma de bază a obiectului pe care am
stabilit să îl realizăm. Începem o lucrare pornind de la
formele de modelaj: o bilă, clătită (bilă turtită), ou, con,
tub, panglică. După ce te-ai familiarizat cu formele,
este mult mai ușor să urmărești instrucțiunile pentru a
modela figurine.
*La îmbinarea a două bucăți de plastilină, ne asigurăm
că presăm cu atenție zona pentru a nu se desprinde la
uscare.
*Pentru modelaj putem folosi scobitori sau un creion,
pentru a face găuri.
Se prezintă imaginile model din manualul de Arte
vizuale şi abilităṭi practice
[Link]
a/Arte%20vizuale%20si%20abilitati
%20practice/Litera/Partea%20I
plastilină
4
Elevii vor realiza sarcinile primite.
5. Evaluarea şi Se cere elevilor să aprecieze lucrările după
discutarea următoarele criterii: lucrările conversaţia individual
lucrărilor a) acurateţe;
b) corectitudine;
c) grad de finalizare; explicaṭia
d) creativitate.
6. Încheierea Se cere elevilor să posteze fotografii ale lucrărilor pe
lecţiei platforma Google Classroom. conversaţia frontal
Se fac aprecieri referitoare la modul în care elevii au
participat la desfăşurarea lecţiei.
5
Anexa 1
6
7