Proiect LLR Felicitarea 1

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrată

Profesor: Lucaciu Adriana-Livia


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu”, Cluj-Napoca
Clasa: a III-a A
Data: 29. 03. 2021
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: La Paști
Subiectul lecției: Felicitarea

Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe


Forma de realizare: activitate integrată
Durata: 45 de minute
Discipline integrate:
 Muzică și mișcare
 Arte vizuale și activități practice
 Educație civică

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare

3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare


COMPETENȚE SPECIFICE:

1. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare
1.3.Manifestarea curiozității față de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
3.4 Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte –cheie și alte aspecte importante ale acestuia

2. MUZICĂ ȘI MIȘCARE
Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale

3. ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


1.1.Sesizarea diferenţei dintre informaţia practicǎ transmisǎ prin limbaj vizual şi mesajul artistic
1.3.Manifestarea curiozitǎţii faţǎ de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

4. EDUCAȚIE CIVICĂ
1.2 Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei
2.3 Explorarea unor relațiii existente între oameni, în cadrul grupului

Obiective operaționale:

 O1.Să precizeze evenimentele cu ocazia cărora poate fi trimisă o felicitare, pe baza cunoștințelor dobândite anterior.
 O2. Să formuleze răspunsuri proprii, corecte din punct de vedere logic și gramatical, utilizând imaginea suport.
 O3. Să identifice elementele de bază pe care trebuie să le cuprindă o felicitare, pe baza explicațiilor oferite de cadrul didactic.
 O4. Să redacteze conținutul unei felicitări adresată bunicilor cu ocazia sărbătorii de Paşti, pe baza explicațiilor date.
 Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
 Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, munca independentă, metoda ciorchinelui;
 Mijloace de învăţământ : tablă, video-proiector, markere, manual, vocabular, fișă de lucru, planșa suport;
 Forme de organizare : frontal, individual.
II. Temporale
45 de minute
III. Umane
27 de elevi.

IV. Bibliografice:

☺ Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003
/02.12.2014
☺ Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice aprobată prin ordinal ministrukui educației naționale nr.
5003/02.12.2014
Desfăşurarea activităţii
SECVENŢA Obiective ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICĂ oper. DIDACTICE
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: Conversaţia Observarea
orgnizatoric aerisirea sălii de clasă și pregătirea materialului didactic. comportamentului
non-verbal;
2’
2. Captarea Se vor purta discuţii despre sărbătoarea de Paşti. Joc exercițiu Observarea
atenţiei comportamentului
O2 Solicit elevii să completeze rebusul de pe tablă (ANEXA verbal şi non-
4’ 1), în urma căruia vor obţine titlul lecţiei. Conversatia verbal;

3.Anunţarea Elevii sunt anunțați că la ora de Limba și Literatura Conversatia Observarea


temei şi a Română vor studia o nouă lecție: „Felicitarea”. comportamentului
obiectivelor Obiectivele lecției vor fi prezentate pe înțelesul copiilor și non-verbal;
2’ afișate pe tablă.
Voi scrie titlul lecţiei pe tablă şi elevii pe caiete. Explicația
4.Desfăşurarea Se deschid manualele la pagina 39 și se observă imaginea.
activităţii Adresez elevilor câteva întrebări pentru a putea enunța Observarea
O1
definiția felicitarii (Felicitarea este o ilustrată special comportamentului
25’ non-verbal
tipărită/confecționată prin care se transmit urări, aprecieri Conversaţia
cu ocazia unor sărbători sau evenimente).
Aprecieri verbale
O2
Mesajul de felicitare trebuie să conțină gânduri frumoase, stimulative

pline de admirație și recunoștință, rostite din inimă și cu


Explicaţia
toată sinceritatea.
Evaluare orală
Voi prezenta o felicitare în dimensiuni foarte mari, din care
elevii vor descoperi părțile componente ale unei felicitări,
mesajul transmis și legătura acestuia cu ilustrația.(Anexa
O3 2). Aprecieri verbale
Conversația
Discutăm despre faptul că felicitarea poate fi pe suport
Explicația
de hârtie sau în format digital.
Pentru scrierea mesajului pe felicitare, elevii vor urmări Exercițiul
următorii pași:
 Se deschide felicitarea
 Se precizează că spațiul de lucru este pagina din
partea dreaptă
O4  Se scrie SITUAȚIA, cu literă inițială mare, Aprecieri
urmată de virgulă. individuale
 Mesajul transmis va fi unul scurt, scris cu
alineat și literă inițială mare
 Formula de încheiere, cu literă inițială mare,
urmată de virgulă și semnătura, vor fi poziționate spre
dreapta paginii.

Se împarte elevilor un cartonaș frumos decorat. Ei vor


lucra individual, respectând pașii prezentați, primind, la
nevoie, explicații.
Câțiva elevi vor citi și prezenta forma finală a
conținutului felicitării și se vor face aprecieri.

5.Obţinerea
performanţei şi Se va folosi un material în Wordwall.com ce conține Jocul didactic Aprecieri verbale
conexiunea părțile componente ale felicitării. Elevii vor asocia
inversă etichetele Observarea
potrivite cu fiecare componentă.
(feedback-ul) O5 comportamentului
https://wordwall.net/play/13285/289/492 verbal şi non-
5’ verbal;
6. Evaluarea Se fac aprecieri generale și individuale asupra participării Aprecieri verbale
activităţii elevilor la lecţie, precum și asupra comportamentului lor
pe parcursul orei și se dă tema pentru acasă (caietul special,
2’ exercițiul 1/ pagina 45).
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și