Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.11.2022
Clasa: pregatitoare „B”
Profesor: Diță Alexandra Cristina
Unitatea de învățare: Corpul omenesc. Oul haios.
Disciplina: CLR „In lumea povestilor”
Conţinutul învăţării: „Zdreanţă” de Tudor Arghezi

Competențe specifice: 
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

Obiective operaţionale: 
Să se exprime în propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical;
Să înţeleagă conţinutul poeziei „Zdreanţă”;
Să reproducă cât mai mulţi copii poezia „Zdreanţă”;
Să înţeleagă,reproducand corect cuvintele şi expresiile noi: „gospodina”, „ochi de faianţă”,
„zdrenţuros”, „flocos”, „dezvăţ”, „te învaţă mama minte”, „lepădat”;
Să recite poezia pe baza tablourilor prezentate;
Să recite o altă poezie învăţată sau un cântec despre animale;
Să înţeleagă că orice faptă urâtă este descoperită şi pedepsită;
Să participe activ şi efectiv la activitate
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Strategii didactice:  
a) Metode de instruire:  conversaţia, exerciţiul verbal, demonstraţia,explicaţia,
brainstorming-ul, surpriza
b) Mijloace de învăţământ: machetă cu ambianţa în care se petrece acţiunea din cadrul poeziei,
planşe pentru colorat , creioane colorate, tablouri reprezentând momentele principale ale
poeziei
c) Forme de organizare a activității: frontal, pe grupe, individual
Modalități de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor, analiza produselor
activităţii, proba practică, aprecierea răspunsurilor copiilor, autoevaluarea
Etapele   Acţiunile cadrului  didactic  Acţiunile   Observaţii 
lecţiei  elevilor 

Captarea atenţiei Se realizeaza prin prezentarea sub Elevii se


forma de surpriză a machetei pregatesc pentru
care surprinde ambianta in care se o nouă ora de
petrece acţiunea din poezia comunicare in
„Zdreanţă”, folosindu-se de limba romana
ghicitoarea:
„Cui îi place oul sa-l ia
Din coteţ de la găina mea?”

Reactualizarea cunostinţelor si poarta cateva discutii pe marginea Copiii sunt


familiarizarea cu continutul machetei. atenti si raspund
poeziei Le spune o scurta povestire, care la cerintele
de fapt va fi conţinutul poeziei. doamnei
Prin aceasta povestire introduce invatatoare
cuvintele noi pe care le si explica
„ochi de faianţă”=curaţi,
sclipitori; „flocos” şi „zdrenţuros”
= cu blana mai lungă şi creaţă;
„Stai niţel că te dezvăţ”= te
dezobişnuiesc; „lepădat”=aruncat.
Le cer să recite şi alte poezii în
care întâlnim căţei.

Anunţarea temei Se anunţa titlul şi autorul poeziei: Copiii sunt


„Zdreanţă” de Tudor Arghezi atenti
Li se cere să repete titlu şi autorul

Prezentarea noului conţinut


recita poezia în întregime folosind
mimica şi gestica
corespunzătoare. Concomitent cu
recitarea poeziei arăta şi la
machetă:

„Zdreanţă”
de Tudor Arghezi
L-aţi văzut cumva pe
Zdreanţă,
Cel cu ochii de faianţă?
E un câine zdrenţuros
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice,
Ca să-l tot împiedice,
Ferfeniţele-i atârnă
Şi pe ochi, pe nara cârnă,
Şi se-ncurcă şi descurcă,
Parcă-i scos din calţi pe furcă.
Are însă o ureche
De pungaş fără pareche.
Dă târcoale la coteţ,
Ciufulit şi-aşa lăieţ,
Aşteptând un ceas şi două
O găină să se ouă
De când e-n gospodărie
Multe a-nvăţat şi ştie,
Şi, pe brânci, târâş, grăbiş,
Se strecoară pe furiş.
Pune laba, ia cu botul
Şi-nghite oul cu totul.

- "Unde-i oul? a-ntrebat


Gospodina. - "L-a mâncat!"
"Stai niţel, că te dezvăţ
Fără mătură şi băţ.
Te învaţă mama minte."
Şi i-a dat un ou fierbinte.
Dar decum l-a îmbucat,
Zdreanţă l-a şi lepădat
Şi-a-njurat cu un lătrat.

Când se uita la găină,


Cu culcuşul lui, vecină,
Zice Zdreanţă-n gândul lui
"S-a făcut a dracului!"

Elevii repet si ei
Le recita primul fragment din
Învăţarea poeziei pe fragmente concomitent cu
poezie, după care le cere
cadrul didactic
copiilor să recite şi ei acest
fragment (2,3 copii). La fel voi
proceda şi cu celelalte trei
fragmente ale poeziei.

Se realizează pe baza unor fişe de Feedback-ul


Încheierea activităţii desenat cu imagini din poezie. este unul
surpinzator de
placut, elevii
fiind incantati
de recompensa

Se fac aprecieri colective şi


individuale.
Găina din poezie va fi una
fermecată care va face ouă de
ciocolată. Ouăle de ciocolată vor
constitui recompensa.

S-ar putea să vă placă și