Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

1. Şcoala Gimnazială „ Constantin Brâncoveanu” Satu Mare


2. Data: 20.03.2024
3. Clasa: pregătitoare C
4. Obiectul (Disciplina): Comunicare în limba română
5. Subiectul lecţiei: Sunetul și literele ”B/b”
6. Unitatea de învăţare:
7. Obiectivul fundamental al lecţiei: Identificarea sunetului ”B”
8. Compențe specifice:
1.1-utilizarea imaginilor pentru indicarea semnificaţiei unui mesaj audiat;
1.3-jocuri de pronunţie a cuvintelor care încep/ se termină/ conţin un anumit sunet;
-analiza şi sinteza fonetică a cuvintelor şi silabelor;
- despărţirea cuvintelor în silabe, numărarea silabelor unui cuvânt şi reprezentarea
lor prin simboluri/ semne/ jetoane/ gesturi/ bătăi din palme;
-stabilirea poziţiei unui sunet în silabă/ cuvânt.
2.1- formularea de enunţuri pe baza unei imagini/ suite de imagini sau folosind
cuvinte date.

9. Obiective operaţionale:
O1- Să coloreze imaginile ale căror denumiri conțin sunetul ”e”;
O2- Să coloreze cerculețul de sub imagine conform indicațiilor date în funcție de poziția
sunetului ”e” în cuvintele date;
O3- Să despartă în silabe cuvintele reprezentate de imagini;
O4- Să coloreze cerculețul corespunzător numărului de silabe;
O5- Să alcătuiască propoziții după imagini, respectând numărul de cuvinte cerut ;
O6- Să recunoască silaba în care se aude sunetul ”e”;
O7- Să realizeze schema completă a cuvintelor ce numesc imaginile (cuvânt-silabe-
sunete);
O8- Să unească cuvintele cu imaginile potrivite.

10. Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, metoda fonetică


analitico-sintetică, jocul didactic.
11. Mijloace şi materiale didactice:
 demonstrative: Mesajul trimis de elefantul Eli prin aplicatia Pixie, videoproiector
1
 distributive: fișe de lucru;
12. Strategia didactică: euristică, inductivă
13. Categoria de lecţie: Aprofundarea cunoștințelor însușite anterior
14. Varianta de lecţie: mixtă
15. Forme de organizare a activităţii elevilor: individual, frontal
16. Efectivul clasei: 20 de elevi
17. Modalităţi de evaluare:
 Forme de evaluare: formativă
 Metode de evaluare: observarea comportamentului şi analiza răspunsurilor elevilor
18. Bibliografie:

a) oficială:
 xxx Programă școlară pentru clasa pregătitoare, Comunicare în limba română
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ - clasa pregătitoare, auxiliar editura EDU
b) pedagogică
 Cucoş Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2006
 Ionescu Miron, Instrucţie şi educaţie, Editura Garamond, Cluj-Napoca, 2003

2
Organizarea lecţiei

 Sala de clasă va fi bine aerisită.

 Elevii vor aștepta în bănci începerea


lecției.

3
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea propunătoarei Activitatea Ob. Met. Mijl. Modalităţi
instruirii elevilor op. did. did. de
eval.
1. Captarea şi -Ora aceasta vreau să vă conduc în lumea Elevii sunt atenți la poveste.
orientarea magică a unor Zâne. Conver- Observa-rea
atenţiei Deschid PPT-ul în care voi prezenta o poveste saţia compor-
Timp=5 minute din lumea Zânelor. Prezen- tamentului
(”A fost odată ca niciodată, un tărâm îndepărtat tarea elevilor
numit Zânemarca, un loc minunat și magic în PPT-
care locuiau doar... Zâne. Poves-
În acest loc magic, minunat și plin de aripioare tea
trăia și... Biluna, o zânuță cu totul și cu totul zânelor
specială care din păcate nu avea aripi.
Pentru că era diferită, celelalte zânuțe mereu
râdeau de ea, nu voiau să se joace împreună și
îi puneau tot felul de porecle răutăcioase. Biluna
se întrista nespus de mult când vedea cum este
tratată de celelalte zâne, însă încerca să nu
pună foarte mult la suflet. Nu avea mulți prieteni
așa că stătea foarte mult timp în casă, singură.
Însă, Biluna nu știe că în curând lucrurile aveau
să se schimbe radical pentru ea.
Într-una din zile, Biluna primi o vizită
tulburătoare de la singura zânuța care se purta
frumos cu ea, Bia Păpădia.
-Biluna, trebuie să fugim! Se pare că Gardienii
Curcubeului, zânele colorate, au fost răpite de
un vrăjitor malefic care vrea să fure toate
culorile și să schimbe lumea noastră frumoasă
și colorată într-una gri și posomorâtă. Chiar
acum, în timp ce noi stăm de vorbă, zânele din
toate colțurile Zânemarcei încearcă să fugă. Hai
grăbește-te!
Dar, Biluna știa că nu își poate abandona casa
și nici pe celelalte zâne. Chiar dacă se purtau
urât cu ea, trebuia să facă ceva ca să îl

4
oprească pe vrăjitorul malefic.
Și cine s-ar fi gândit vreodată că
tocmai ,,defectul ei” acela de a nu avea aripi se
va dovedi a fi arma secretă a Bilunei,
deoarece...
..... A reușit să se strecoare prin ținut și să
ajungă fără probeme în bărlogul vrăjitorului.

-AAAaaah încă puțin și termin poțiunea magică


și voi deveni cel mai mare și mai puternic vrăjitor
din lume! Îmi lipsesc totuși niște... Ce erau...
Cum se...a da.. Picioare de broască. Mă duc să
aduc... Aveam pe aici pe undeva...

Acum este momentul perfect pentru a elibera


zânuțele. Însă, ele sunt puse în niște borcane
speciale și magice, care nu se pot deschide
decât cu multă răbdare și înțelepciune. Aici
Biluna are nevoie de ajutorul celor mai minunați
copii, adică de voi.
Astăzi, dragi copii, vom rezolva exerciții de
consolidare a literei ”B” pentru a putea sparge
borcanele magice și a elibera zânuțele
curcubeu.)

2.Reactualiza- -Înainte de a începe să le ajutăm pe zâne, vreau


rea structurilor să îmi spuneți ce literă învățăm noi astăzi? -Astăzi învățăm litera ”B”. Conver- Observa-rea
însuşite -Foarte bine! saţia compor-
anterior Exercițiul tamentului
T=2 minute elevilor

Analiza
răspunsu-
O1 rilor
O2 elevilor

5
4.Dirijarea Distribui copiilor fișa de lucru și ofer explicații
Învăţării fiecărui exercițiu în parte. Sunt atenți la explicațiile oferite
T=20 minute Anexa 1 de învățătoare și rezolvă fișa Conver- Fișa de
de lucru. saţia lucru
Pe parcursul rezolvării fișei vom ”sparge” câte
un borcan pentru a elibera câte o zână. Observa-rea
O3 compor-
tamentului
O4 Explicaţia elevilor
O5

O6 Analiza
Exercițiul răspunsu-
rilor
elevilor

5.Fixarea şi - Sunteți pregătiți pentru un nou joc? -Da! Conver- Observa-rea


consolidarea -Aceasta este o pinata, de care probabil știți toți. saţia PPT compor-
cunoştinţelor, Ce nu știți este ceea ce se află în interior. O8 tamentului
priceperilor, -Ce credeți că este în interior? -Bomboane. Explicaţia elevilor
deprinderilor. -Așa este. Sunt dulciuri, dar nu de mâncat. Voi
sparge această pinata, iar voi va trebui să veniți
T= 10 minute și să alegeți cuvinte pentru a forma propoziții. Analiza
După ce ați ales cuvintele, veți merge la locul răspunsu-
vostru și veți lipi cuvintele pe foaia de pe bancă. rilor
elevilor

6
6.Activitate de -În încheierea activității, vă propun un joc. Participă cu interes la joc. Conver- Observa-rea
relaxare Realizăm un joc în aplicația wordwall. saţia Joc- compor-
wordwall tamentului
T=8 minute elevilor
Explicaţia
Analiza
răspunsu-
rilor
elevilor

7.Evaluarea Vă propun un joc: Oul plimbăreț. Fiecare elev va Observa-rea


cunoştinţelor ține în lingură un ou și va trebui să spună un Explicația compor-
T= 5 minute cuvânt care începe cu sunetul ”e”. Lingura tamentului
merge mai departe doar după ce elevul a spus elevilor
un cuvânt care începe cu sunetul ”e”. Conversa-
Cadrul didactic face aprecieri asupra modului în ția
care au lucrat copiii.

S-ar putea să vă placă și