Sunteți pe pagina 1din 13

IET Nr.

1”Ghiocel”
Satu Răzeni,r-nul Ialoveni

Proiect didactic :

„Călătorie în Lumea Poveștilor”

Educator:Sainsus Nadea

Răzeni,2022
Grupa: mare

Data: 08.02.2022.

Tema globală:Eu și ceilalți.

Proiect tematic :Povești la gura sobei.

Tema activitatii: Călătorie în lumea poveștilor.

Durata:45 minute.

Tipul activității:evaluare/consolidare.

Forma de organizare: frontal, individual.

Domenii de activitate:Limbaj și comunicare;

Arte.

Dimensiuni:Educație pentru limbaj și comunicare;

Educație plastică.

Unități de competență:

Limbaj și comunicare:3.5.Manifestarea dorinței de a reda conținutul textului prin diferite forme.

Arte: 2.1. Identificarea și utilizarea conștientă a ustensilelor și a materialelor necesare pentru a desena, a modela şi a crea colaje.
2.7. Respectarea normelor de igienă personală şi de securitate a muncii.

Obiective operaționale: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:

a)Cognitive:

-Să recunoască personajele din povești, indicând povestea din care fac parte, recunoașterea personajului din descrierea acestora
și identificarea personajelor în urma unor ghicitori.

- să reproducă replici ce aparţin personajelor din poveştile studiate;

-Să se exprime corect, coerent și logic în exprimările făcute.

b) Psihomotorii:

-Să exerseze corect exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii;

- Să mânuiască materialele didactice, pentru realizarea temei;

c)Socio-afectiv:

-Să redea stările sufletești ale personajelor.

-Să manifeste emoții și atitudine pozitivă față de personajele din povești.

- Să imite personajele din povești;


Strategii didactice:

Metode și procedee:Conversația, demonstrația, observația, povestirea, problematizarea,

metoda interactivă ”Diamantul”, ”Cubul”, dezlegarea ghicitorilor.

Materiale didactice:imagini din povești, cubul ,planșa cu diamantul,cufăr .

Imagini pentru colorare, creioane colorate,puzzel,acuarela,pensule,pahar pentru apă.

Bibliografia:

1.Curriculum Pentru Educație Timpurie, Chișinău 2019;

2.Ghid de implimentare a curriculumui p/u Educația Timpurie, a standardelor de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere
până la 7 ani;

3.1001 idei p/u o educație timpurie de calitate;

4.Sandardele de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani.


Etapele Conținutul activității Metode și Mijloace Forme Evaluare
activității procedee didactice de
organizare
Moment Aranjarea scăunelelor în forma de semicerc. Copiii intră Scaune
organizatoric Pregătirea mijloacelor de învăţământ ce ordonaţi în Mese frontal
vor fi folosite în activitate sala de clasă .

Captarea Salutul:
atenției Dimineaţa a sosit ,
La grădinţă am venit.
În semicerc ne adunăm salutul
Şi cu toţii ne salutăm.
Evocarea Bună dimineaţa !

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde


are loc întâlnirea de dimineaţă.
Educatoarea îi va întâmpina îmbrăcată în expunerea Hainele zânei
Zâna Poveştilor care rosteşte: conversaţia Frontal
“Vai copii ce s-a întâmplat Stimularea
Zâna Zânelor m-a transformat! Bagheta interesului
În strai nou m-a îmbrăcat pentru
Numele de Zâna Poveştilor mi-a dat, activitate
Bagheta şi trăistuţa fermecată mi-a încredinţat
Şi o dorinţă să îi îndeplinim ea m-a rugat:
Să intrăm în lumea minunată a poveştilor şi
cheiţa de la cufăr să o găsim.”
Conversaţia
”Dragi copii,sunt sigură că știți foarte multe
povești,de aceea :
Vă anunț cu bucurie
Că astăzi veți face o călătorie,
Nu veți călători cu avioane,
Mașini, vapoare sau autocare.
Azi veți călători cu mare zor
În lumea minunată a poveștilor.
Vă veți juca, vă veți distra, veți cânta
Dar sigur veți și învăța. Cufarul
În acest scop, Zana ne-a transmis un cufăr cu Plicuri
câteva plicuri surpriză, pe care le vom folosi în
activitatea noastră de astăzi și o baghetă
fermecată. Sunt sigură că vă veți descurca de Bagheta
minune pe parcursul întregii activități.
Cu drag,
Zâna Poveștilor”
Realizarea Observarea
sensului Audierea primei strofe a cântecului:În copiilor
Lumea basmelor de Irina Buzdugan. Calculator
Se p Pentru a o ajuta pe Zână vom face o călătorie Audierea Boxe
în lumea poveştilor şi va trebui
să demonstraţi că le cunoaşteţi foarte bine: veţi
ordona cronologic imaginile, veţi caracteriza Explicaţia
unele personaje din poveşti, veţi interpreta Frontal
rolul unor personaje.

Joc de spargere a gheții.


Ea ne scrie așa:
„Atenți dacă voi veți fi, Joc didactic Aprecierea
Personajul din poveste veți ghici!” răspunsurilor

Supriza va fi o cutie mare ,iar din ea se vor Aprecierea


scoate treptat alte cutii cu sarcinile de lucru. rezolvării
Cutie cu corect a
I. Educatoarea deschide prima cutie şi surprise sarcinii date.
precizează sarcina ce trebuie îndeplinită:

Anexa 1 Aprecierea
fluenţei şi
„Au fost odat” ca niciodat” originalităţii în
In lumea de poveste vorbire.
Si buni si rai, cum ne-a fost dat Ghicitoarea
Ghiciti si spuneti, cine este?(Eroii din poveste) Imagini cu
personaje
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice:
„Bagheta la drum porneşte şi la . ..se opreşte!”,
copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse
ghicitori despre personajele din
poveşti,FLOAREA DE LOTUS. Frontal
Aprecierea
„- Pe mama capra o ascult Metoda răspunsurilor
Uşa eu nu o deschid; Floarea de
Ghiciţi, oare, cine sunt?” (iedul cel mic) Lotus Aprecierea
rezolvării
„În căsuşa lor micuţă, corect a
Repede face curat, sarcinii date.
Farfurii, ceşcute, oale
Stau acum frumos pe raft.”(Alba ca Zapada)

„Eu de munca nu mă sperii,


Curat , perii şi gătesc,
Doar mamuca mea şi sora,
Tot mereu mă necăjesc.” (Fata moşului) Imagini cu
personaje
„Cum să spăl cu mâna-mi fină,
Javra asta de căţel,
Ori sa-mi rup iia cea nouă,
Cocotându-maă în păr?” ( Fata babei) Aprecierea
fluenţei ţi
„Barboşi şi de mulţi ani cărunţi originalităţii în
Cei şapte se întorceau din munţi!” (Piticii) Frontal vorbire.

„Pe fata vitreă nu o iubea,


Şi mereu işi întreba oglinda despre frumuseţea
sa!”
( mama vitregă a Albei ca Zapada)

„Sunt lacom şi mâncăcios,


În poveşti sunt furios.
Vînătorul şi cu capra
De mine-au scapat . .şi gata!” (Lupul)

II. cutie
„Vai, dar ce s-a întâmplat?

Oare, vântul le-a-ncurcat,

Sau un căpcăun grăbit

Înainte a sosit?

Vraja ca s-o dezlegăm Aprecierea


fluenţei şi
Trebuie să le ordonăm!” originalităţii în
vorbire.
Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice:
„Bagheta la drum porneşte şi la . ..se opreşte!”,
copiii vor fi solicitaţi să aşeze imaginile ce
ilustrează poveşti cunoscute, în ordinea
cronologică a desfăşurării evenimentelor şi să
povestească un fragment din povestea
respectivă.

„Ne învârtim,ne răsucim

Şi greşeala o găsim”
Forma unei
Poveştile vor fi aranjate într-o carte cărţi A3
mare ,fiecare pagină va avea povestea sa.

Anexa 2 Imagini cu
Explicaţia poveşti
Poveştile: Calculator
Boxe
 Ursul păcălit de vulpe
 Cenuşăreasa Frontal
 Scufiţa Roşie Pauza
dinamică Bagheta
Pauza dinamică-Cântecul :Zăpăcim poveştile
Conversaţia
III. Bagheta fermecată Personaje din
Citeşte mesajul îndată povești: Scufița,
„Cine zice, cum zice? capra,
vulpea,
Din cufărul fermecat se extrag siluetele
mama vitregă
personajelor din povești. Copiii aleși cu ajutorul –regina
baghetei fermecate imită personajele din
poveste. Plic cu sarcinile
-Ce îl întreabă Scufița Roșie pe lup când îi vede de lucru
colții din gură?
-Cum le cântă capra iezilor?
-Ce îi spune vulpea ursului când îi cere pește?
-Ce cuvinte rostea mama vitregă a Albei Ca
Zăpada când se uita în oglindă?
Conversaţia
IV. „Baghetă fermecată
Aprecierea
Deschide cutia indată” Cutie cu fluentei si
În cufăr găsim indiciul: O piramidă a Explicaţia personaje Frontal originalitatii in
personajelor vom forma. vorbire.
Diamantul
”Fii atent, completează corect!”Anexa3 Bagheta
Conversaţia
1.Numiți povestea unde bunica i-a dăruit
nepoţicăi o scufie-căciuliţă de formă Explicaţia
specială,care se leagă sub bărbie.
2.Numiți două povești unde întâlnim Ursul.
3.Numiți trei personaje din povestea „Alba ca
Zapada”
4.Numiți două povești în care întîlnim „Lupul”. Interpretarea Calculator
5.Numiți o poveste în care întâlnim „Motanul .” Boxe

Tranziţie :Noi suntem piticii


Reflecţia Repartizarea la centre Aprecierea
”Bagheta la drum pornește și la activitatea Explicaţia individual răspunsurilor
practică se oprește”.

Înainte de a începe activitatea o să facem câteva


exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâini
sugerate de versuri, în ritm lent:
„Batem palmele cu zor, Exerciţiul
Batem palmele cu spor,
1,2,3- 1,2,3
Închid pumnii şi-i desfac
Degetelor fac pe plac
1,2- 1,2
La pian acum cântăm,
Liniște! Să ascultăm!
Plic-plac, melodiile îmi plac”.
 Voi reactualiza cerințele privind
corectitudinea și acuratețea lucrărilor,
cooperarea între copii, utilizarea
materialelor și voi da semnalul de
începere a lucrului.
Voi supraveghea modul în care copii realizează
lucrările, iar daca va fi nevoie voi interveni cu
explicații. Voi încuraja pe cei mai puțin abili și
voi urmari ca toți copiii să participe la realizarea
lucrărilor. Când majoritatea copiilor au terminat,
voi da semnalul de încetarea a lucrului. Fişe de lucru

Joc de masă-formează întregul din jumătate; Creioane

Alfabetizare-identifică personajele din poveste


şi uneştele cu povestea corespunzatoare. Acuarela
Colorează imaginea cu povestea preferată. Pensule
Pahar pentru apă
Artă –colorează jumatatea mărului apoi îndoaie
foaia şi observa ce ai obţinut .
Evocarea Ca să vedem cât de bine cunoașteți poveștile
învățate ne vom juca în
jocul:”Cubul cu povești” Aprecierea
Anexa 4 rezolvării
corect a
1.Descrie:Descrie personajul principal din sarcinii date.
povestea Scufița Roșie.
Cub cu sarcinile
2.Compară:Prin ce se deosebește baba din Metoda Cubul de lucru
povestea ”Gogoașa” și baba din povestea
”Punguța cu doi bani”. Demonstraţia
Aprecierea
3.Asociază:Ce vă imaginați când auziți vocea originalităţii în
Lupului și vocea vulpei din povestea Explicaţia vorbire şi
”Gogoașa”. Frontal gândire

4.Analizează:Cum este fata babei în povestea Analiza


„Fata babei și fata moșneagului”.

5.Aplică:Aplică eroul principal al povestei


”Scufița Roșie”.

6.Argumentează:Ce ne învață povestea ”Capra


cu trei iezi”.

Brava copii! Să ne aplăudăm.


Încheierea În încheiere, copiii vor incerca cheile primite și Cărti cu poveşti Individual Acordarea
activității cea potrivită va deschide cufărul fermecat. Surpriza Cufărul Frontal recompenselor
În interior vor găsi câte o carte cu poveşti. Cheile

S-ar putea să vă placă și