Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA: Grădiniţa cu program prelungit Nr.2 Tg. Neamţ


EDUCATOARE: MARIEAN LAURA
GRUPA: Mare E
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TEMA: ,,Cufărul cu surprize”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea si verificarea cunoştinţelor;
SCOPUL ACTVITĂŢII:
 Verificarea cunoştintelor referitoare la poveştile cunoscute si consolidarea deprinderii de
comunicare orală, coerentă, logică şi corectă din punct de vedere gramatical;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să recunoască poveşti şi personaje, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, replici folosite;
 Să distingă personajele pozitive de cele negative din poveştile date, enunţând trăsături ale
fiecărui personaj;
 Să participe la activitatea de grup, atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor;
 Să imite personajele din poveştile amintite;
 Să formuleze propoziţii simple şi corecte din punct de vedere gramatical;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, problematizarea,
exerciţiul.
MATERIALE DIDACTICE:
– planşe şi imagini cu personaje din poveşti, imagini din poveşti: ,,Punguţa cu doi
bani”,
‚,Fata babei şi fata moşneagului”, ,,Capra cu trei iezi”, ,,Ursul păcălit de vulpe”, jetoane, bileţele cu
ghicitori, pliculeţe, buline, ecusoane.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe;
RESURSE TEMPORALE: 25 – 30 minute
BIBLIOGRAFIE:
– ,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” – Editura V &
Integral, Bucureşti 2000
Momentele Desfăşurarea activităţii Metode şi Evaluare
activităţii procedee
Moment Se aranjează mobilierul, se ordonează materialul didactic
organizatoric necesar pentru a se asigura condiţiile propice activităţii.
Se realizează prin apariţia în sala de grupă a Zânei Poveştilor,
Captarea atenţiei care le aduce copiilor un cufăr cu surprize şi propune Conversaţia / Captarea atenţiei
desfăşurarea activităţii sub forma unui concurs între două frontal
echipe : echipa Ursuleţilor şi echipa Iezişorilor;
,,Copiii , eu ştiu că vouă vă plac foarte mult poveştile. La
grădiniţă aţi ascultat multe poveşti frumoase. Vă amintiţi
Reactualizarea câteva dintre ele? Cunoaşteţi un povestitor care a scris multe Concentrarea
cunoştinţelor poveşti frumoase pentru voi, care s-a născut aproape de noi? Conversaţia atenţiei
Unde s-a născut el? Ce poveşti de Ion Creangă cunoaşteţi
voi?”
Se anunţa tema activităţii: „Cufărul cu surprize". Se va Reactualiza-rea
Anunţarea temei explica precis şi concret copiilor sarcinile activităţii. Se va Problemati- cunoştinţelor
şi a obiectivelor urmări: descrierea acţiunilor activităţii, indicaţii cu privire la zarea anterioare
folosirea materialelor, precizarea sarcinilor copiilor, precum şi
a rezultatului ce trebuie urmărit de copii.
Explicarea jocului
Desfăşurarea Grupa este împărţită în două echipe : echipa Ursuletilor şi Explicaţia
activităţii echipa Iezişorilorl. Fiecare echipă va avea câte un set de
probe, pe care va trebui să le rezolve.
Pentru fiecare sarcină rezolvată corect, echipa din care face
parte copilul solicitat primeşte o bulină roşie. Echipa care va
primi cele mai multe buline ,va fi declarată câştigătoare.
Se execută jocul de probă. Educatoarea va adresa fiecărei
grupe câte o ghicitoare despre personajele întâlnite în Expunerea
poveşti.
1. ,,Sub covată s-a băgat
Iar cînd lupul a strănutat
Sănătate i-a urat
Ghici,ghici cine este?
(iedul cel mijlociu)
2. ,,Am avut o coadă lungă,
Lungă, mare şi stufoasă Capacitatea de a
Şi o mai aveam şi astăzi, diferenţia
Dacă nu mă lăcomeam. Problemati- personajele
Să prind peşte mult din baltă zarea
Precum vulpea m-a-nvăţat!”
(ursul)
Desfăşurarea jocului
Proba nr. 1:
,,Recunoaşte povestea şi autorul!”
Educatoarea prezintă imagini din poveşti,iar copiii trebuie
să recunoască povestea şi autorul.
Proba nr . 2:
,,Descoperă personajul din cântec!” Flexibilitatea
Fiecare echipă va audia câte un fragment muzical cu un în gândire
personaj din poveştile învăţate.
Copiii vor trebui să recunoască personajul, să spună din ce Exerciţiul
poveste fac parte şi să le imite..
Proba nr . 3: ,,Cubul fermecat”
„Cubul noi rostogolim
Şi-ntrebări descoperim!”
Pe feţele cubului sunt lipite diferite imagini cu personaje din
poveşti; câte un copil de la fiecare echipă va rostogoli cubul
şi va răspunde la cerinţele legate de aceste personaje:
 Cu ce sunet începe cuvântul cocoş?
 Desparte în silabe cuvântul vulpe.
 Din ce poveste face parte acest personaj?
Proba nr . 4: ,,Adevărat sau fals!”
Copiii vor fi solicitaţi să răspundă cu ,,adevărat” sau ,, fals”
referitor la anumite situaţii, întâmplări din poveştile
cunoscute. Identifica-
 ,,Cocoşul făcea ouă!” rea

 ,,Lupul l-a mâncat pe iedul cel mic!” personajelor

 ,,Ursul a rămas fără coadă!” Conversaţia

 ,,Fata moşneagului era urâta, leneşă şi


rea!”
Proba nr . 5:
,,Personaje pozitive/negative!”
Exprimarea
Copiii selectează personajele pozitive / negative, aşezându-le pe
corectă în
panou în dreptul feţei vesele / feţei triste ( ciorchinele).
Exerciţiul propoziţii simple

Complicarea jocului
Ascultă cu atenţie fragmentul! Recunoaşte personajul şi
Obţinerea Concentrarea
spune din ce poveste vine!
performanţei atenţiei
A) ,,Da΄ cum să nu!... … Dacă ai poftă de ouă bate şi tu
cocoşul tău, să facă ouă, şi-i mânca; căci aşa am bătut
Problema-
găina, şi iacătă-o cum ouă!”
tizarea
(„Punguţa cu doi bani” – baba)
Capacitatea de a
B) ,,Văleu cumătră, talpele mele! Mă rog scoate-mă că-mi
rezolva corect
arde inima - n mine!...........Cumătră, mă pârlesc, ard de tot,
mor, nu mă lăsa!”
Exerciţiul
(„Capra cu trei iezi” – lupul)
Revizuirea titlului jocului şi a sarcinilor de lucru, cu
Asigurarea
referire la poveştile învăţate.
retenţiei şi a
Fiecare echipă îşi numără bulinele roşii primite de-a lungul
transferului
desfăşurării activităţii. Echipa care are cele mai multe buline
Spiritul critic şi
Evaluarea este declarată câştigătoare. Conversaţia autocritic
activităţii Se fac aprecieri verbale privind comportamentul şi
participarea copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și