Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 02.02.2018
EDUCATOARE: Vălean Cosmina
GRĂDINIȚA “Lumea Prichindeilor”, Câmpia Turzii
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi pe pământ
PROIECT TEMATIC: “A fost odată…”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “În lumea poveştilor”
TEMA ACTIVITĂȚII: “Aventuri în lumea basmelor”
TIPUL DE ACTIVITATE :verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
MODALITATE DE REALIZARE: activitate cu conținuturi integrate (DLC+DOS)
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE INTEGRATE: ADP+ALA1+ADE+ALA2

ADP
DOS
Întâlnirea DLC
- activitate practică- de dimineață - joc didactic-
“Cartea cu povești”
„Trăistuța cu
povești”

“Călătorie în
lumea Artă
Biblioteca
basmelor”
“Invitații la
„Poveștile
carnaval”- desenare
copilăriei”
și decupare
-sortare imagini-

Științe ALA 2
“Cuprinsul cărții”
Program distractiv
- ordonarea
cronologică a “Carnaval”
evenimentelor-
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată care înglobează toate activitățile din programul
unei zile;
SCOPURILE ACTIVITĂȚII: Verificarea și consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la
conţinutul poveştilor învăţate și a deprinderilor specifice activităților practice, precum și
dezvoltarea capacitătii de cooperare în grup pentru realizarea sarcinilor în echipă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască povestea precum şi cel puțin patru personajele pozitive sau negative din
povestea “Albă ca zăpada”/ “Cenușăreasa”
O2 -să elimine personajul care nu face parte din poveste
O3 -să răspundă corect la întrebările înscrise pe steluțe
O4 -să precizeze varianta corectă a enunțurilor prezentate
O5 -să se exprime corect şi coerent în propoziţii simple pe tot parcursul activității
O6 - să răspundă corect cerințelor aflate pe fețele cubului
O7 - să lipească în ordine cronologică imaginile în cartea cu povești
O8 - să utilizeze corect ustensilele de lucru specific activităților practice;
O9 – să colaboreze cu membrii echipei din care fac parte pentru realizarea sarcinii date
DURATA ACTIVITĂȚII: pe parcursul întregii zile
REGULILE JOCULUI: copilul atins de bagheta magică va răspunde la o întrebare referitoare
la conținutul poveștilor
SARCINA DIDACTICĂ: recunoașterea și denumirea poveștilor, personajelor și a acțiunilor
acestora
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, atingerea cu bagheta magică
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea,demonstraţia, conversaţia, explicaţia,
exercitiul, lucrul pe echipe, jocul, problematizarea, metoda Explozia stelară, mâna oarbă, cubul,
turul galeriei.
MIJLOACE DIDACTICE: cub, jetoane cu personaje din poveşti, steluțe pentru explozia
stelară, răvașe cu enunțuri, bagheta magică, scene(imagini) din poveşti, plicuri, ecusoane,
coşuleţ, lipici, foarfecă, culori, cartoane, imagini cu personaje din povești,fișă- cuprins.
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
M. E. C. T. (2008), Curriculum pentru învăţământul preşcolar
Breben Silvia, Goncea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela ( 2007), Metode interactive de
grup- ghid metodic, Editura Arves
Piramida cunoașterii, Editura Diamant, 2014

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Activitatea debutează cu “Întâlnirea de dimineață” (ADP)
Salutul: Copiii sunt salutați cu formula: “Bună dimineața, dragi copii!”
Se completează calendarul naturii.
Noutatea zilei: Educatoarea prezintă copiilor o cutie frumos ambalată, pe care o deschide
împreună cu ei. În interiorul cutiei copiii vor descoperi costume de carnaval, o trăistuță și o
scrisoare de la Zâna Poveștilor. Educatoarea va citi copiilor scrisoarea:
“Dragi copii din grupa mare, am auzit că vouă vă plac tare mult poveștile și să vă
costumați în personaje din povești. De aceea, m-am gândit să vă cer ajutorul. Ieri, în timp ce mă
pregăteam să duc copiilor din grupa mijlocie cărți cu povești,,vrăjitoarea cea rea a stârnit un vânt
puternic care a luat cu el toate imaginile. Sunt convinsă că voi mă puteți ajuta să refacem cărțile,
punând imaginile la locul lor. Drept recompensă, v-am pregătit aceste costume pe care să le
îmbrăcați și să organizați un carnaval. Dar, pentru a mă convinge că voi cunoașteți personajele și
poveștile din care vin acestea, v-am pregătit câteva probe. Astfel, va trebui să realizați invitații
pentru carnaval, să răspundeți la întrebări despre personaje și povești și să realizați câte o carte
cu povești.
Toate materialele de care aveți nevoie pentru rezolvarea probelor le găsiți în trăistuță.
Sunt convinsă că veți reuși să trecți toate probele, veți organiza cel mai frumos carnaval, iar eu
voi avea din nou cărți cu povești pentru copiii din grupa mijlocie. Nu uitați că trebuie să
respectați toate regulile jocului!
Vă doresc mult succes!
Cu drag, Zâna Poveștilor”

Prin metoda “Mâna oarbă”, copiii vor extrage jetoane din “Cutia magică” (castel, caleașcă sau
coroană). În funcție de jetonul extras își vor ocupa locul la centrul de interes.
Tranziții: Tranziția spre centre se va realiza cu ajutorul versurilor:
“Suie muntele un pitic
Care-i doar atât de mic
Suie, suie pe cărare
Vrea s-ajungă sus la soare.
Sus pe munte, când e noapte
Ies piticii, licuricii
Și-ntind hora-n voie bună
C-a sosit și mândra lună
În împărăția piticilor trăia un fecior de împărat, care a plecat în căutarea calului său năzdrăvan și
zice-așa:
Calul meu mănâncă foc
Tropa,tropa, tropa, trop!
Nu stă nici un pic în loc
Tropa,tropa, tropa, trop!
Calul meu e cal isteț
Tropa,tropa, tropa, trop!
Eu sunt mândru călăreț
Tropa,tropa, tropa, trop!
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Ușor locul ni-l găsim!
Se face turul sălii de grupă identificându-se centrele de interes.
ARTĂ: Desenează, unește punctele și decupează invitații la carnaval (ANEXA 1)
Pe masuţă, copiii vor descoperi invitații pentru carnaval. Ei trebuie să le deseneze, să
unească punctele pentru a obține cuvântul INVITATIE și să le decupeze. Aceste invitații le vor
folosi pentru a participa la carnaval.

BIBLIOTECĂ: (ANEXA 2 - imaginile vor avea dimensiunea A5)


Copiii vor descoperi pe masă imagini amestecate din două povești diferite.(“Albă ca
Zăpada” și “Cenușăreasa”). Ei trebuie să sorteze imaginile reprezentative pentru povestea aleasă
și să le așeze într-un plic pe care li se notează numele. Aceste imagini le vor folosi pentru a
realiza cartea.
ȘTIINȚE: (ANEXA 3)
La acest centru de interes copiii vor rezolva o fișă: punerea în ordine cronologică a
evenimentelor prin unirea imaginii cu cifra corespunzătoare. Aceste fișe vor constitui cuprinsul
cărții. Pe fișă se vor regăsi aceleași imagini pe care copiii le-au sortat la centrul Bibliotecă.
Prin rotație, copiii vor trece pe la toate centrele.
“Acum noi ne pregătim,
Gustarea să o servim“
SERVIREA GUSTĂRII

ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENȚIALE


Atenția copiilor va fi captată cu ajutorul trăistuței trimisă de Zâna Poveștilor.
Azi ne vom juca un joc care se numește “Trăistuța cu povești” Va trebui să fiţi atenţi , să
respectaţi regulile jocului pentru a trece toate probele pe care ni le-a pregătit Zâna poveștilor.
Voi scoate împreună cu copiii conținutul trăistuței: 7 plicuri numerotate pentru fiecare probă.
Copiii vor aranja plicurile în ordine cronologică.
Folosind Mâna oarbă, copiii se împart în două echipe (cu ajutorul unor medalioane): echipa
piticilor şi echipa șoriceilor.Le explic copiilor regulile jocului şi stabilesc criteriile de reuşită.
JOCUL DE POBĂ
Explic copiilor cum se va desfăşura această etapă. Pentru fiecare echipă voi da copiilor câteva
indicii: mamă vitregă, măr, pitici, prinț./ surori vitrege, caleașcă, pantof, prinț. Fiecare echipă va
răspunde la întrebarea: “Despre ce poveste este vorba?”
ProbaI:RECUNOAȘTE PERSONAJELE! (ANEXA 4)
La această probă ,câte un copil din fiecare echipă va extrage dintr-un plic câte un jeton. Va
denumi personajul/personajele de pe jeton și va formula o propoziție despre acesta. Vor fi câte
trei jetoane pentru fiecare echipă.
PROBA II: GHICI, CINE TREBUIE SĂ PLECE?
La această probă, fiecare echipă va primi câte o imagine: echipa piticilor va primi o imagine din
povestea “Albă ca zăpada” , iar echipa șoriceilor o imagine din povestea “Cenușăreasa”. În
fiecare imagine vor fi inserate personaje care nu aparțin poveștii. Copiii trebuie să precizeze care
personaj trebuie eliminat din imagine (vor trasa o linie peste personajul respectiv).

PROBA III: Steluțele magice


Această probă se va desfășura prin metoda exploziei stelare. Echipa piticilor va răspunde la
întrebări din conținutul poveștii „Albă ca Zăpada”, iar echipa șoriceilor la întrebări referitoare la
conținutul poveștii „Cenușăreasa”
CE poveste observați în imagine?
CINE este personajul principal al poveștii?
UNDE dorește să ajungă Cenușăreasa?/ UNDE o lasă vânătorul pe Albă ca Zăpada?
CÂND trebuia să se întoarcă Cenușăreasa de la bal?/ CÂND și-a revenit Albă ca Zăpada?
DE CE a fost aleasă Cenușăreasa de către prinț?/ DE CE dorea mama vitregă să scape de Albă
ca Zăpada?

PROBA IV: Jocul Pacalelilor


La această probă copiii trebuie să precizeze care este varianta corectă a enunțurilor:
Cenușăreasa avea două surori vitrege.
Mama vitregă i-a dat voie Cenușăresei să meargă la bal.
Cenușăreasa și-a pierdut un pantof pe scările palatului.
Mama vitregă o iubea pe Albă ca Zăpada.
Piticii au primit-o pe Albă ca Zăpada în căsuța lor.
Albă ca Zăpada a mușcat din mărul otrăvit.

COMPLICAREA JOCULUI
PROBA V
Pentru această probă vom folosi un cub, pe ale cărui fețe vor fi trecute diferite sarcini:
1. DESCRIE: Formulează o propoziție despre Albă ca Zăpada/Cenușăreasa
2. COMPARĂ: Cum este Albă ca Zăpada față de mama vitregă? / Cenușăreasa față de surorile
vitrege?
3. ASOCIAZĂ: Care sunt personajele care mai apar în poveste?
4. ANALIZEAZĂ: Desparte în silabe cuvântul “zăpadă”/ “pantof”
5. APLICĂ: Scrie cuvântul “zăpadă”/ “pantof” (întreg și despărțit în silabe cu ajutorul liniuțelor)
6. ARGUMENTEAZĂ: Spune ce personaj ți-a plăcut și de ce?
Copilul atins cu bagheta magică va răspunde la intrebare, consultându-se cu ceilalți membri ai
echipei. După trecerea acestor probe se vor face aprecieri asupra modului în care s-a desfășurat
jocul.
MOMENTUL DE MIȘCARE: “Dacă vesel se trăiește”

PROBA VI
Această etapă a activității constă în realizarea cărții. Fiecare copil va primi materialele
realizate în cadrul ALA 1 pe care le vor asambla. Imaginile sortate la centrul Bibliotecă le vor
lipi pe suport de carton, în ordine cronologică, iar la final vor lipi “cuprinsul” – fișa realizată la
centrul Științe.
După ce ne vom pregăti mâinile pentru lucru prin efectuarea unor exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii și li se vor prezenta și demonstra copiilor modul de lucru, fiecare copil
va realiza propria carte.
După ce vor finaliza lucrările (cărțile) vom organiza o expoziție, iar copiii își vor analiza
lucrările.

Cărțile le vom pune în cutie pntru a le trimite Zânei Poveștilor.

Pe versurile:

“Bine astăzi ați lucrat


Probele le-ați rezolvat
Pe Zâna Poveștilor ați ajutat!
Acum să vă pregătiți,
Cu costume, invitații
La carnaval să veniți!”, se va face trecerea spre ALA2, unde va avea loc Carnavalul
personajelor din povești.
Copiii vor dansa, se vor distra și vor savura surprize dulci.
Carnavalul Personajelor din povești

1.Prezentarea costumelor:

Copiii își vor prezenta costumele, vor spune din ce poveste “vin” și se vor grupa în funcție de
acestea.

2. Jocul „Scaunele muzicale”

Se face un cerc din atâtea scaune cât numărul participanţilor, mai puţin cu unu. Copiii dansează
în jurul scaunelor pe muzică până când aceasta este oprită. În momentul în care muzica se
opreşte fiecare dansator trebuie să-şi găsească un scaun.

1. Cel care rămâne fără loc, va dansa în mijlocul cercului sau în alt loc amenajat
pentru asta dar aproape de cercul de dansatori

2. Cel care rămâne fără loc, iese afară din joc.


La fiecare sfârşit de rundă se scoate câte un scaun din joc. Dansul continuă până când rămâne un
singur scaun, câştigător fiind copilul care reuşeşte să se aşeze primul pe ultimul scaun.

3. Jocul “Oglinda”
Un copil stă în fața celorlalți și face tot felul de mișcări amuzante sau se strâmbă în diverse feluri
iar ceilalți trebuie să îl imite.

4. Pinata
Cu ajutorul unui băț, copiii vor lovi pe rând piñata, iar când aceasta e va sparge vor aduna
bomboanele care vor cădea.

5. Jocul „Cel mai bun țintaș”

Copiii vor încerca să țintească cu o minge oglinda mamei vitrege (realizată la dimeniune mare)

S-ar putea să vă placă și