Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 12.01.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița Nr. 35 București
Grupa: Mijlocie 3 „Greierasii”
Propunătoare: Visan Catalina
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema saptămânii: „Ce ne amintim din ce am invatat?”
Tema activității: „Povestea omului de zapada”- poveste populară
Mijloc de realizare: Povestea educatoarei
Tipul activității : insusire de noi cunostinte
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
Comportamente vizate:
 Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
Scopul activității: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a
semnificațiilor structurilor verbale orale .
Obiective:
 Să audieze cu atenție textul, reținând ideile acestuia;
 Să își îmbogățeacă vocabularul cu expresii și cuvinte noi( „maiastra”, „aprig”, „stiuleti”,
„zgribulite”);
 Să redea mesajul transmis de poveste.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: Conversația, explicația, povestirea.
 Materiale didactice:Decor pentru poveste, planșe ilustrate, tablă magnenică, arătător,
recompense(buline zâmbitoare), mascotă „Zâna Iarnă”.
 Forma de realizare: Frontal, individual.
Durata : 25 minute
Material bibliografic:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie;
 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copiilor de la naștere la 7 ani.
 “ Piramida cunoașterii” - Tataru L., Glava A., Chis O., Ed. Diamant Pitesti, 2014.
 Dumitrana ,Magdalena-Educarea limbajului in invatamantul prescolar , vol.I Comunicarea
orala ,Editura Compania Bucuresti ,1999
 Preda,Viorica – Copilul si gradinita Urgenta 2000 : pariul limbajului si al
comunicarii ,Editura Compania ,Bucuresti 1999

2
SCENARIU DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
MOMENT Înainte de începerea
ORGANIZATORIC activității va avea loc
aerisirea sălii de
grupă,
se va aranja
mobilierul în
semicerc, se va
pregăti materialul
didactic necesar
desfășurării activității.
Se va asigura un
climat afectiv
corespunzător pentru
buna desfășurare a
activității.
CAPTAREA Captarea atenției se va Observarea
ATENȚIEI face sub forma de Conversația comportamentului
surpriza. non-verbal al copiilor
„Zâna Iarnă” vine în
vizită la gupa
„Greierasilor” pentru
a le aduce un cadou .
Copiii deschid cadoul
și observă că în acesta

3
sunt planșe ilustrative
dintr-o poveste.
Le voi spune copiilor
ca eu știu despre ce
poveste este vorba și
ca o să le spun și lor.
ANUNTAREA Se va anunța tema și Observarea
TEMEI ȘI obiectivele activității comportamentului
ENUNȚAREA pe înțelesul copiilor. Conversația non-verbal al copiilor
OBIECTIVELOR Se va anunța titlul Explicația
poveștii „Povestea
omului de zapada”
Copiii sunt rugați să
fie atenți pentru a afla
mai multe lucruri
despre omul de
zapada.
DIRIJAREA Încep să spun Conversația
ÎNVĂȚĂRII povestea cu intonația Observarea
adecvată, cu comportamentului
tonalitatea potrivită, copiilor
cu modularea vocii Explicația
pentru a imita
personajele, cu
marcarea pauzelor Evaluare frontală
determinate de Povestirea
punctuație, mimică și
gesturi adecvate
situațiilor.
Pe parcursul povestirii
voi explica cuvintele
și expresiile
necunoscute fără să
întrerup șirul
4
povestirii.
Voi prezenta, în
ordinea cronologică,
planșele ilustrative ale
poveștii.
OBȚINEREA Se va realiza prin Conversația Evaluare frontală și
adresarea câtorva
PERFORMANȚEI individuală
întrebări cu privire la
conținutul poveștii:
*Cum s-a numit
povestea pe care ați
ascultat-o?
* Cand s a petrecut
Explicația
intamplarea?
* Unde a construit
baietelul omul de
zapada?
Cine a trecut seara
prin gradina?
*Ce animale intalnim
in poveste ?
*De ce a fost rasplatit
omul de zapada?
Ce dar special i a
oferit Zana Iarna
omului de zapada ?
Ce am învățat din
această poveste?
(mesajul poveștii)

Fiecare răspuns corect


este aplaudat.
EVALUAREA ȘI Se fac aprecieri Evaluare frontală și
ÎNCHEIEREA individuale și generale Conversația individuală
ACTIVITĂȚII asupra desfășurării
activității și a modului
de participare al
copiilor.
La finalul activității
copiii vor primi buline
zâmbitoare.

5
6

S-ar putea să vă placă și