Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.03.2019
STUDENT/A: Pîrciu Pavelina
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal „Semenic”
GRUPA: combinată EDUCATOARE: Ban Maria SEMNĂTURA ………………..
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII (SUBTEMA): „Zâmbetul mamei”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL : Domeniul estetic și creativ


CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitate artistico-plastică
MIJLOC DE REALIZARE : modelaj
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Flori și inimioare pentru mama
TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi și deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
Să exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (cognitive, afective, psihomotorii):


O1-să pregătească materialul de modelat (plastilina);
O2-să execute corect exerciţiile pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor;
O3-să modeleze prin mișcarea transleatorie a palmelor fașă de planșetă, împreunarea
capetelor prin lipire, adâncire, apăsare, aplatizare, mișcare circulară;
O4- să-și dezvolte spiritul critic și autocritic în analizarea lucrărilor proprii și a altor copii.

STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode şi procedee: observația, conversația, expunerea, explicația, demonstrația,


exercițiul.
b) Mijloace de învăţământ: plastilină, planșete, modelul educatoarei.
c) Forme de organizare: Frontal, individual.

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII – prezentare sintetică
Strategii de instruire Evaluare
Ob.
Etapele activității Conţinutul învăţării Metode şi procedee Mijloace de Forme de
op.
învăţământ organizare
C G I
1. Moment Se organizează întreaga sală pentru o
organizatoric bună desfășurare a activității. Copiii sunt
așezați la măsuțe. Conversația
Voi pregăti materialul didactic
necesar. Plastilina li se dă copiilor direct
pe planșetă la cei mai mari, dar fiind
grupă combinată la cei de nivel mai mic,
le voi da plastilina în coșulețe, deoarece
se realizează un model care are mai
multe părți componente. Li se dă copiilor
bucăți de plastilină mai mici, pentru a
avea suficientă putere să o frământe și să
o modeleze.
2.Reactualizarea Vom purta o conversație be baza unor
cunoștințelor întrebări:
E: Ce anotimp a sosit?
C: Anotimpul primavara.
E: Care sunt semnele care vestesc Conversația
venirea primăverii:
C: Ghioceii au înflori, afară este mai
cald, păsărelele s-au întorsc la cuiburile
lor.
E: Ce sărbătorim odata cu venirea
primăverii?
2
C: Ziua mamei.

3.Captarea atenţiei D
Le voi spune copiilor o frumoasă I
R
poezie despre mama:
I
J
Conversația Poezia A
Mama-i cântec,
T
Mama-i soare,
Mama-i dulce alinare.

Mama-i zâmbet,
Mama-i vis
Mama-i floare de cais.

Mama-i rază,
Mama-i dor,
Mama-i aripă în zbor.

Mama-i toate
Câte sunt,
E iubire pe pământ.
4.Anunţarea temei şi Se intuește materialul de pe măsuțe: D
a plastilină colorată și planșete, după care Conversația I
obiectivelor se anunță tema: R
-Astăzi vom modela inimioare pentru I
mamele noastre dragi. J
Explicația A
T
3
5. Dirijarea ȋnvăţării Le prezint copiilor mai multe modele
Conversația Plastilină
de inimioare pe care le analizează,
O1 precizând forma și culorile lor.
Se explică și se demonstrează
procedeele de lucru:
D
-Pentru a putea lucra ușor cu
I
plastilina, trebuie să o inmuiem, R
I
frământând-o între degete până se
J
încălzește. A
T
O împărțim apoi, în mai multe
Explicația
bucățele mici, după care luăm fieare Modelul
educatoarei
O3 bucățică și o rulă cu palma pe planșetă,
până când obținem un bețișor.
Unim cele două capete ale
bețișorului, apropiindu-le unul de altul.
Suprapunem puțin capetele bețișoarelor
Demonstrația Planșete
și le apăsă, pentru a obține astfel un inel.
Modelăm inelul sub forma unei inimi.
Repetăm modul de lucru cu o altă
culoare, obținând o inimioară de culoare
diferită.
În timp ce vom recita următoarele
versuri, copiii vor efectua diferite

4
O2 exerciții pentru încălzirea mușchilor mici Exercițiul
ai mâinii:
Roată, roată un inel,
Învârt cu un degețel,
Cu mânuța, uite-așa,
Învârtesc morișca mea.

5
5. Obţinerea La semnalul meu, copiii încep lucrul.
performanţei şi Dau indicații individuale și de grup,
asigurarea după caz, făcând observații asupra D
transferului poziției deficiente a copiilor la masa de Conversația I
lucru. R
Voi scrie numele copiilor pe lucrarea de I
modelaj, lipind o bulină colorată pe J
planșetă. A
De asemena, atenționez copiii de T
importanța păstrării curățeniei și a ordinii
la masa de lucru.
Cu ajutorul metodei turului galeriei,
8. Evaluarea copiii vor observa toate lucrările, le vor Conversația Recompense
O4 analiza, și vom organiza o expoziție de
inimioare colorate.
Voi face aprecieri generale și
individuale asupra modului de participare
la activitate. Le voi oferi bomboane
drept recompensă.

6
FIŞĂ DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII

Data: Grupa: Tema activităţii:

Nr. Indicatori NOTE


crt. 5 6 7 8 9 10
1. PROIECTAREA ACTIVITĂŢII

2. DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII

NOTA FINALĂ

7
Profesor pentru învăţământul preşcolar ___________________________________ SEMNĂTURA
___________________

Programul zilnic

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit ”Semenic”GRUPA: combinată

8
Repere orare Jocuri și activități liber alese Activități pe domenii experiențiale Activități de dezvoltare
personală

9
10

S-ar putea să vă placă și