Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
NIVELUL: I
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi didactice alese II
TITLUL ACTIVITĂŢII: ”Loveşte omul de zăpadă”, „Atinge clopoţelul”
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri de mişcare
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: deconectarea psiho-fizică a copiilor după efortul intelectual din timpul activităţilor precedente.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să manifeste empatie;
O2 – să arunce bulgărele spre omul de zăpadă astfel ȋncȃt să respecte regulile jocului;
O3 – să execute o săritură din alergare astfel ȋncȃt să atingă clopoţelul;
O4 – să participe activ şi afectiv la programul propus, dând dovadă de: iniţiativă, cooperare şi interes;
O5 – să respecte regulile jocului folosindu-se de mişcare;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, jocul;
Mijloace didactice : om de zăpadă din cutii de carton avȃnd o gaură ȋn trunchi, bulgări de zăpadă din hȃrtie mototolită,
clopoţel atȃrnat din tavan, recompense dulci
METODE DE EVALUARE: observarea curentă, aprecieri stimulative.
DURATA ACTIVITĂŢII : 25 de minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
,,Aplicarea noului curriculum pentru educatia timpurie – o provocare?”, Laurentia Culea, Ed.Diana, 2008.
DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment Crearea unui spaţiu cât mai larg pentru desfăşurarea colectivului de copii.
organizatoric
Ȋn grupă va fi adus un mare om de zăpadă din cutii de carton care vrea să
2. Captarea atenţiei Expunerea
se joace cu copiii. El vine ȋnsoţit de bulgări de zăpadă din hȃrtie
mototolită care vor fi distribuiţi copiilor. Tot acum ei vor putea vedea un
3. Anunţarea clopoţel care atȃrnă din tavan şi care sună la atingere. Explicaţia
temei Se anunţă că urmează să se joace ȋmpreună jocul de mişcare: „Loveşte Conversaţia
omul de zăpadă”, şi mai apoi jocul „Atinge clopoţelul!”.