Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: URSU RALUCA

DATA: 09.11. 2022

GRUPA: MARE

TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA PROIECTULUI:

TEMA SĂPTĂMÂNII: Emoții și sentimente

DOMENIUL DE ACTIVITATE (EXPERIENȚIAL): DPM

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică

TEMA/TITLUL ACTIVITĂȚII: Cu colegii la plimbare (mers în coloană câte doi cu pornire/ oprire la semnal)

TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de deprinderi motrice de bază

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

• Formarea și dezvoltarea deprinderii motrice de bază-mersul, educarea atenției concentrate, a dorinței de autodepășire și a spiritului
de întrecere
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-își însușească conștient deprinderea motrică de bază (mersul) pentru a-și îmbogăți experiența motrică și aplicarea acesteia
independentă în perspectivă

O2-acționeze prompt și eficient în condițiile respectării regulilor jocurilor propuse

O3-execute acțiunea motrică învățată în condiții variate.

O4-își formeze o ținută corporală corectă (corpul drept, cu pieptul scos înainte și umerii trași inapoi, capul drept, privirea înainte, braț
și picior opus)

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, jocul.

 MIJLOACE DIDACTICE: fluier, stegulețe.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă.

DURATA ACTIVITĂȚII: 25-30 de minute.


SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv-educativ Formații de lucru și indicații metodice Evaluare și
Crt. activității Op indicatorii de
performanță
 Asigurarea condiților necesare bunei  Atenție! În coloană câte unul! –copiii se așază
desfășurări a activității. in linie dreaptă de la cel mai mare la cel mai
 Alinierea, controlul ținutei. mic, umăr lângă umăr cu fața la educatoare
1. Momentul  Drepți! Întindem brațele pentru a ne lua spațiu Respectarea
 Anunțarea temei.
orgnizatoric față de colegul sau colega. poziției corecte
-Pe loc reapus ! ( ne relaxăm) pentru comanda
-Astăzi la activitatea de educație fizică vom învăța drepți.
cum să mergem corect și ne vom juca împreună.
Copiii merg în șir unul câte unul, ocolind sala. Se
Variante de mers și alergare. corectează poziția pentru a fi una corectă: mișcarea Executarea
Exerciții de mers: brațelor, poziția corpului și a capului. exerciților de mers
-mers înainte - Mers obișnuit cu privirea înainte până la perete, apoi și de alergare.
-mers în cerc continuăm mersul obișnuit, ocolind sala. Exercițiu de
2. Pregătirea -mers pe vârfuri -Mergem pe vârfuri cu brațele sus ca niște mici respirație.
organismului -mers pe călcâie balerine. Evaluare orală,
pentru efort -mers cu ridicarea genunchilor la piept -Apoi, mergem pe călcâie cu mâinile la spate. aprecieri verbale.
-pasul ștrengarului/ pas săltat -Mergem, ridicând pe rând genunchii la piept.
Exerciții de alergare: -Acum sărim ca niște mici ștrengari (braț și picior
-alergare pe loc opus).
-alergare ușoară în cerc -Alergăm pe loc.
Exercițiu de respirație ,,balonul,, -Acum, alergăm ușor.
-Ne oprim! Tragem aer în piept, iar apoi îl suflăm,
imaginându-ne că umplem un balon. Încă o data!
Luăm aer pentru a umfla balonul, iar acum îl umflăm.

Ne luăm de mânuțe și formăm un cerc, apoi lăsăm


mânuțele pe lângă corp.
Se formează un cerc. Stăm cu piciorele depărtate la nivelul umerilor și cu
Exercițiul 1 mâinile pe șolduri.
-răsucirea capului spre stânga (T. 1-2) și spre Răsucim capul aternativ spre stânga și schimbăm
dreapta cu arcuire (T. 3-4) spre dreapta.
Exercițiul 2 Acum o să facem o mișcare pe care o fac toți
3. Influențarea -rotirea brațelor spre înainte (T. 1-8) și spre înotătorii. Vom alterna brațul stâng cu brațul drept
selectivă a înapoi (T. 1-8) ca niște înotători pentru a înota. Vom înota prima oară înainte, iar apoi Executarea corectă
aparatului Exercițiul 3 spre înapoi. a exercițiilor/
locomotor -extensii (T. 1-2) și aplecări (T. 3-4) ale Picioarele depărtate, aplecăm trunchiul și brațele în jocurilor propuse,
trunchiului Exercițiul 4 față de două ori ca și cum ne-am apleca să luăm ceva, evaluare orală
Sărituri ca mingea pe loc pe ambele picioare. iar apoi de două ori ne ridicăm cu brațele sus ca și
Joc de atenție cum ne-am întinde.
-la un semnal, mergem pe loc, iar la două Când auziți un singur fluierat, mergem pe loc (cu
semnale, alergăm ușor pe loc corpul drept, cu pieptul scos înainte și umerii trași
Scuturăm mâinile și picioarele. inapoi, capul drept, privirea înainte, brat și picior
opus), iar când auziți că fluier de două ori, alergăm
ușor pe loc.

4. Formare de Tema A. 1) Pentru organizarea jocului, se va alege un


priceperi și Tema A copil care va fi locomotiva, iar restul vor fi vagoanele
deprinderi 1) ,,Trenulețul” trenului. Se va fixa distanța de un braț între copii.
2) ,,Jocul cu stegulețe” Aceștia vor ocoli sala în mers . Propunătoarea va da
Tema B semnalul de pornire/ oprire cu ajutorul fluierului, iar
,,Cine câștigă?” trenul va porni sau se va opri din/ în stație la semnal.
-mersul piticului 2) Din mers se va trece în formație de câte doi pentru
-alergare accelerată/ de viteză/sprint realizarea următoarelor exerciții:
-pornire/ oprire la semnal acustic (flurier)
-pornire/ oprire la semnal vizual (steag)
Tema B. Copiii vor păstra formațiile.
La auzirea fluierului, copiii vor pleca cu mersul
piticului.
În partea a doua a jocului, copiii vor alerga la
semnalul fluierului.
Echipa care ajunge prima la linia de sosire va fi
desemnată câștigătoare. Se vor realiza două runde
pentru a câștiga ambele echipe.

5.
Revenirea Mers liniștitor în cerc spre stânga și spre Copiii vor merge spre stânga sau spre dreapta,
organismului dreapta cu exercițiu de respirație. umflând ,,balonul” , iar la semnalul fluierului vor Evaluare orală
după efort schimba direcția de mers. (stânga-dreapta)

Aprecieri generale Copiii se aliniază drepți, cu fața spre propunătoare.


6. Închierea Salutul Sunteți grozavi! Felicitări! Am făcut un atrenament Aprecieri verbale
activității Recompense foarte frumos! Ați fost foarte activi, iar pentru asta, evaluare orală
Părăsirea organizată a sălii de sport acum veți primi niște steluțe ca recompense!

S-ar putea să vă placă și