Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 05.10.2022

Grupa: Mare

Domeniul de activitate (exeperiențial): Domeniul Științe

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tema activității: „Insectele- observare”

Tema săptămânii: „În lumea celor care nu cuvântă”

Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema proiectului : Observarea insectelor


Titlul (Subiectul) activității : „Insectele- observare”

Tipul de activitate: predare-învățare

Mijlocul de realizare: Observarea

Obiectivul fundamental (Scop): dezvoltarea capacității de a identifica părțile componente ale unei insecte (cap, torace, abdomen); dezvoltarea
capacității de observare, analiză, sinteză și generalizare.
Obiective operaționale:

O1- să identifice insectele pe baza ghicitorilor și a imaginilor prezentate;

O2- să enumere părțile componente ale unei insecte și etapele de viață ale unui fluture;

O3- să clasifice insectele în insecte benefice și insecte dăunătoare;

Strategii didactice:

 Metode si procedee didactice: conversația, explicația, observarea, descrierea, problematizarea.


 Mijloace didactice: planșe cu insecte, listă cu ghicitori, jetoane cu insecte, planșe cu etapele de viață ale unui fluture, planșe cu fluturi,
puzzle, stimulente.
 Formă de organizare a învățării: frontal, individual, diade.

Durată: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6\7 ani) MECTS, 2008


 Metode de învățământ de Ioan Cerghit, Ediura Didactică și Pedagogică, București, 1980.
 www.didactic.ro

Durata activității: 20-25 de minute


Scenariul didactic

NR. Secvențele OB. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluarea


CRT activității Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru pentru Conversația Frontal
organizatoric buna desfășurare a activității: euristică Materiale Capacitatea
 Aerisirea sălii de grupă; necesare copiilor de a se
 Așezarea mobilierului; activității Individual organiza pentru
 Pregatirea materialelor didactice; activitate.

2. Introducerea în Se va realiza printr-o discuție pregătitoare


activitate despre primăvară: Explicația
 „În ce anotimp ne aflăm noi?”
(R: anotimpul de primăvară)
 „Cum ne dăm seama că suntem în Capacitatea
anotimpul de primăvară?” Conversația Imagini Frontal copiilor de a
(R: este mult mai cald afară, copacii au oferi răspunsuri
înverzit, pasările călătoare au revenit la noi adecvate cu
în țară, putem observa insectele pe afară) Individual privire la
 „Ce fel de insecte cunoașteți voi?” Descrierea anotimpul de
(R:albine, fluturi, muște, furnici, gândaci, primăvară.
libelule, buburuze, cărăbuși).

3. Anunțarea “Dragilor, noi astăzi la cunoașterea mediului Explicația Frontal Capacitatea


temei și vom discuta\observa insectele din mediul copiilor de a
obiectivelor înconjurător”. recepta mesajul
oral transmis.
4. Prezentarea, Dragii mei, noi astăzi, după cum bine ați
explicarea și aflat vom discuta și vom analiza insectele.
valorificarea Dar pentru a afla despre ce insecte este Conversația
conținutului vorba va trebui să rezolvăm împreună
temei noi următoarele ghicitori: Explicația
1. Cu rochiţa înfoiată, Frontal
Roşie, îmbulinată,
Stă pe-o frunză azi la soare Listă cu Capacitatea
Ce insectă este oare? ghicitori Individual elevilor de a
(R:buburuza) identifica
insectele pe baza
2. Cine zboară printre flori ghicitorilor .
În zig-zag de-atâtea ori?
Uite-aicea pe o floare
Două aripi gălbioare
(R:fluturele)
3. Suplă şi cu corp dungat,
Harnică la adunat
Strânge-ntruna cu mult spor
Mierea dragă tuturor.
(R:albina)

4. Are ac, dar nu-i albină


Strop de miere n-a cărat,
Vai de cel ce l- a- nţepat!
(R: viespea) Frontal

5. Harnică și strângătoare, Conversația Capacitatea


Cară boabe -n spinare, Individual elevilor de a
Te-nvaţă cu bucurie răspunde corect
Lecţia de hărnicie. Explicația la ghicitori.
(R:furnica)
6. Neagră si supărătoare
De microbi e purtătoare,
Bâzaie si nu-ti dă pace,
Dai cu pliciul, si-apoi tace!
(R: musca)

7. Cine cântă toată vara Planșe cu


Prin fâneţe cu ghitara? insecte
(R:greierele)

8. Mici pitici cu felinare


Umblă noaptea pe cărare!
(R: licuricii)

9. E un mic aeroplan
Cu aripi de celofan!
(R: libelula)

10. Care gâză stricătoare


Apare în luna mai
Şi face pagubă mare,
De ţipă copacii: “Vai” !
(R: cărăbușul) Planșe cu
insecte
11.Bâzăie ca apucat
Şi se pune pe- nţepat
Somnul dulce ne-a stricat
Tare-i greu de alungat.
(R: țânțarul)
Frontal
După fiecare ghicitoare rezolvată voi chema Capacitatea
un copil pentru a veni și a alege de pe masă copiilor de a
insecta potrivită răspunsului corect, astfel face
după rezolvarea tuturor ghicitorilor vom Conversația Individual corespondența
avea un panou al insectelor. Planșă între răspuns și
imagine.
În continuare, pe acest panou al insectelor, Obsrvarea
vom analiza fiecare dintre aceste insecte, și
anume părțile componente ale unei insecte,
culoarea specifică fiecăreia și le vom Explicația
clasifica în insecte benefice și insecte
dăunătoare.

Părțile componente ale unei insecte: Capacitatea


-Insectele au corpul format din trei părți copiilor de a
componente: recepta un mesaj
1. Capul:-ochii oral
-gura Frontal
-o pereche de antene
Capacitatea
2. Torace: -trei perechi de picioare Conversația preșcolarilor de
-o pereche de aripi a enumera
3. Abdomen Observarea părțile
componente ale
Apoi vom vorbi despre etapele de viață al Descrierea unei insecte
unui fluture, cu imaginile reprezentative, și
anume:

 Din ou devine omidă\larvă, care Explicația


crește văzând cu ochii, după ce
creșterea s-a încheiat se transformă Conversația Frontal
în cristalidă, înfășurându-se într-un Capacitatea
cocon, coconul acesta stă agățat de o Explicația Planșe cu preșcolarilor de
creangă sau o frunză, în acest timp i etapele de a enumera
se dezvoltă aripile, aripile și viață al unui etapele de viață
picioarele. fluture ale unui fluture

Le voi mai arăta copiilor diferite imagini cu Frontal


fluturi de culori distincte. Explicația
Observarea Individual Capacitatea
La sfârșit vom avea jetoane cu fiecare dintre copiilor de a
insecte și le vom clasifica în insecte Conversația clasifica
dăunătoare și insecte benefice insectele în
insecte
Observarea Individual dăunătoare și
Jetoane Frontal benefice.

5. Evaluare Copiii vor lucra în echipe de câte doi, vor Capacitatea


trebui să rezolve un puzzle, după rezolvarea copiilor de a
fiecărui puzzle va rezulta imaginea unei Puzzle identifica
insecte, la final vor trebui să numească Conversația cu insecte Diade insecta după
insectele respective. rezolvarea
puzzle-ului.

6. Se fac aprecieri generale și individuale Stimulente Frontal


Încheierea asupra modului în care s-a desfășurat Explicația
activității activitatea, apoi se împart stimulentele.
Individual

S-ar putea să vă placă și