Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal Nr. 1 Dichiseni

Grupa: Mijlocie

Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare (DLC) și Domeniul Om și Societate (DOS2)

Tema de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema proiectului: Cutia cu povești

Tema săptămânii: ”Ciuboțelele ogarului”

Tema activității: Cioboțele pentru iepuraș

Mijloace de realizare: Repovestire și lipire

Durata: 30 minute

Scopul activității: Dezvoltarea competenţei de comunicare, dialogând, adresând întrebări pertinente şi exteriorizându-şi sentimentele legate de subiectul textului
literar audiat, a atitudinii empatice faţă de cei din jur şi a unor trăsături pozitive de voinţă şi caracter: curaj, perseverenţă, hărnicie, întrajutorare.

Obiective operaționale:
– Să redea logic şi coerent ideile principale ale textului audiat, în ordine succesivă, pe baza imaginilor – suport;

– Să formuleze răspunsuri clare şi corecte la întrebările educatoarei, utilizând informaţiile primite prin audierea textului lecturat;

– Să formuleze întrebări logice în vederea satisfacerii unor curiozităţi legate de întâmplările redate în povestire, personajele acesteia şi caracteristicile animalelor domestice;
– Să utilizeze corect tehnica lipirii pentru a realiza tema propusă;

– Să-şi exprime liber opiniile şi sentimentele faţă de evenimentele şi personajele povestirii.

Strategia didactică:
Metode și procedee: povestirea, conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, predarea-învăţarea reciprocă, turul galeriei, surpriza.

Mijloace de învățământ: scrisoare, planşe ilustrative pentru textul poveştii, planșă ilustrativă pentru ciuboțică, cartoane colorate, foarfecă, lipici, șervețele, flip-chart,
magneți.

Forme de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
1. ”Curriculum pentru educația timpuri a copiilor de la 3 la 6/7ani”, 2008.
2. ”Activitatea integrată din grădiniță”, Laurenția Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel, DPH, 2008.
Scenariul activității
Secvenţe Strategii didactice Evaluare

didactice Conţinut Metode şi Mijloace Forme Metode şi Indicatori de evaluare


procedee didactice instrumente

I.  Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: Existenţa condiţiilor


- aerisirea sălii de grupă; optime pentru
Momentul - aranjarea mobilierului în careu deschis; desfăşurarea activităţii
organizatoric - pregătirea materialului demonstrativ şi distributiv (materialul aflat
pe fiecare măsuţă, care va fi acoperit);
- introducerea copiilor în sala de grupă.
II.  Prezentarea unei scrisori din partea iepurașului. Surpriza Scrisoare Evaluare Observaţia Atenţie şi interes
 Descoperirea cadourilor lăsate de iepuraș: planșe ilustrative pentru Planşe globală
Captarea poveste, cartoane colorate. Observaţia ilustrative
atenţiei pentru
Conversaţia
textul
poveştii

III.  Citirea scrisorii de către educatoare: Explicaţia Scrisoare Evaluare Observaţia Acord general
Bun găsit, dragi copii, globală
Anunţarea Atenţie şi interes
temei şi Am aflat că v-a plăcut foarte mult povestea mea și a ogarului. Vă
enunţarea mulțumesc că ați ascultat-o cu atâta răbdare. V-am adus niște planșe, ca să
obiectivelor pe ne reamintim în detaliu ce s-a întâmplat cu ciuboțelele din poveste. Dar mai
înţelesul am o rugăminte. Ați putea să confecționați voi cu mânuțele voastre micuțe o
copiilor pereche de ciuboțele să îi arăt ogarului ce prieteni buni îmi sunteți voi?
V-am pregătit şi alte surprize, dar toate la vremea lor.
Cu drag,
Iepurașul
Așadar, copii, vreți să îi îndeplinim dorința iepurașului? Atunci astăzi ne vor
reaminti povestea ”Ciuboțele ogarului”, ajutându-ne de planșele lăsate
cadou de iepuraș, după care îi vom confecționa o pereche de ciuboțele,
exact ca cele din poveste. Haideți la treaba!
IV.  Derularea unei scurte conversaţii despre personajele din povestea Conversaţia Evaluare Observaţia Identificarea ogarului
Reactualizarea ”Ciuboțelele ogarului”: orală ca rasă canină.
cunoştinţelor - Ce este ogarul? Cu cine seamănă el? individuală Chestionarea Clasificarea animalelor
- Ce fel de animale sunt ogarul și iepurele?
anterioare din poveste.
- Unde trăiesc ele?
Identificarea locului în
- Care este diferența între animale sălbatice și animale domestice?
- Ce alte animale sălbatice mai stiți? care trăiesc. Precizarea
altor animale sălbatice.

V. Repovestirea conținutul literar, după următorul plan de idei: Conversația Planşe Evaluare Observaţia Copiii redau logic şi
1. Plecarea iepurașului către iarmaroc pentru a-și cumpăra încălțări; Repovestirea ilustrative globală coerent ideile
Dirijarea 2. Întâlnirea iepurașului cu ogarul; pentru principale ale textului,
învăţării 3. Oprirea celor doi drumeți la han; textul în ordine succesivă, pe
4. Servitul mesei; poveştii baza imaginilor –
5. Păcălirea iepurașului - acesta fiind obligat să plătească masa ogarului; suport.
6. Dreptatea pe care și-a facut-o iepurașul.

VI. Fixarea conţinutului povestirii: Conversaţia Imagini – Evaluare Chestionarea Atenţie şi interes
suport orală Intuire corectă a
Obţinerea Fixarea conținutului se va face prin intermediul întrebărilor: Repovestirea pentru individuală Aprecierea imaginilor
performanţelo - De ce a plecat iepurele spre iarmaroc? textul verbală Corelare corectă a
r - Câți bani avea la el? povestirii textului cu imaginile
- Cu cine se întâlnește iepurele în pădure? Capacitate de
- Unde s-au oprit cei doi drumeți? Flip-chart rezumare a textului
- Ce se întâmplă la hanul ursului? Răspunsuri corecte din
- Cum și-a facut iepurele dreptate? Magneţi
punct de vedere logic şi
- Ce credeți, îl va prinde vreodată ogarul pe iepure? gramatical.
- Cum ați fi procedat voi dacă erați în locul iepurelui?

VII. Asigurarea  Confecționarea ciuboțicii iepurașului: Observaţia Planșă Evaluare Observaţia Atenţie şi interes
Intuirea materialului didactic:
feed-back-ului  Descoperirea materialelor aflate pe mesele copiilor. Conversaţia ilustrativă globală Chestionarea Executare corectă a
 Identificarea şi denumirea materialelor distribuite, pe baza pentru sarcinii de către fiecare
întrebărilor educatoarei. Explicaţia ciuboțică Evaluare Analiza copil
Analiza modelului educatoarei: orală produselor
Demonstraţia Foarfecă individuală Verbalizare corectă a
 Afişarea modelului educatoarei; Aprecierea acţiunilor efectuate
 Observarea modelului educatoarei; Exerciţiul Modelul Evaluare verbală
 Analiza şi descrierea elementelor componente ale structurii educatoarei practic- Acurateţea lucrărilor
realizate şi a materialelor utilizate, pe baza următorului plan de
acţională
întrebări: Linişte şi disciplină pe
- Ce obiect este acesta? individuală
tot parcursul secvenţei
- Cum credeţi că a fost asamblată ghetuța?
didactice
- Cum a fost decorată?
Perseverenţă în
realizarea lucrărilor
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru, realizate concomitent de
către educatoare, care evidenţiază următoarele etape şi tehnici de lucru: Întrajutorare

a) Decuparea cartonului urmărind conturul ghetuței respectând șablonul


primit;
b) asamblarea cartonului decupat astfel încât să ia forma ghetuței;
c) decuparea din alt carton a elementelor pentru decorarea ghetuței;
d) atașarea acestora pe ghetuță folosind lipici solid.

Încălzirea muşchilor mici ai mâinii, prin următoarele exerciţii: Plouă!, Plouă


cu găleata!, Tună!, Fulgeră!, A ieşit soarele!

Executarea temei de către copii, în mod individual, respectând indicaţiile


educatoarei, utilizând o tehnică de lucru corectă:

 După urarea „Spor la lucru!”, educatoarea monitorizează activitatea


copiilor, insistând asupra tehnicii de lucru şi respectării calităţii
estetice a lucrării, urmărind ca în dialogul individual cu copiii,
aceştia să precizeze ordinea operaţiilor de lucru, materialele
corespunzătoare şi modul cum trebuie ele utilizate;
 Ajutorarea copiilor care solicită sprijin sau adresează întrebări;
 Atenţionarea păstrării ordinei şi disciplinei;
 Semnarea lucrărilor.
VIII. Evaluarea Analiza şi aprecierea lucrărilor copiilor Explicaţia Lucrările Evaluare Analiza Apreciere corectă şi
performanţe- copiilor practic- produselor argumentată a lucrării
lor  Aranjarea lucrărilor realizate de fiecare copil astfel încât ele să fie Turul galeriei acţională proprii şi a lucrărilor
vizibile în momentul când se va face turul galeriei; Buline celorlalţi
 Efectuarea turului galeriei în circuit şi acordarea de stimulente; autocolante Coevaluare
 Evidenţierea lucrărilor care au obţinut cele mai multe aprecieri
(buline autocolante). Autoeva-
luare

IX.  Precizarea faptului că, datorită lor, iepurașul are propria pereche de Stare de mulţumire şi
ghetuțe, astfel că i le poate restitui ogarului pe cele luate fără voia bună-dispoziţie
Încheierea acestuia. Astfel că cei doi se împacă, iar iepurașul nu va mai fi
activităţii alergat niciodată de oga

S-ar putea să vă placă și