Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA:08.12.2022

PROF. ÎNV.PREȘC:

INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

GRUPA MIJLOCIE (Nivel I)


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

SUBTEMA: „Călătorie în lumea poveştilor,”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată: DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC)+DOMENIUL OM ȘI


SOCIETATE (DOS)+ADP+ALA (ALA1+ALA2)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului+Activitate practică


MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic+Lipire

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării


 Autocontrol și expresivitate emoțională
 Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
 Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.
 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare cunoscute;
 Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate;
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii;

INVENTAR DE ACTIVITĂŢI:

1.ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


Întâlnirea de dimineață: -„Din povești noi învățăm, cum e bine să ne purtăm!”
Rutine: „Personaje ordonate”(deprinderea de a fi ordonat)
Tranziții: ”Noi suntem piticii!”, ”Luați seama bine!”,”Ne jucăm cu degetele”

2.ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE


ALA1

• BIBLIOTECĂ : ”Răsfoim imagini cu povești”

-să citească imaginile cu povești,


-să formuleze propoziții simple despre imagini.

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: explicația, observația, conversația

2.MIJLOACE DIDACTICE: imagini din povești

3.FORME DE ORGANIZARE: pe grupuri mici

• ARTĂ: ”Măști personaje din povești”

-să cunoască instrumentele de lucru;


-să coloreze corespunzător măștile preferate ;
STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: observaţia, explicaţia, exerciţiul

2.MIJLOACE DIDACTICE: măști, creioane colorate

3.FORME DE ORGANIZARE: în grupuri mici, individual

JOC DE MASĂ: ”Poveşti fermecate!”- puzzle

să reconstitue o imagine din bucăţele;


să realizeze un puzzle cu imagini din poveşti.

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: observaţia, explicaţia, exerciţiul

2.MIJLOACE DIDACTICE: puzzle cu povești

3.FORME DE ORGANIZARE: în grupuri mici, individual

ALA 2

Statuile muzicale-”Zăpăcești poveștile”

Obiective:

-să execute mișcările ritmice specifice dansului.

- să ”înghețe”, să rămână statui în momentul în care muzica se oprește.

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia, demonstrația, jocul.


2.FORME DE ORGANIZARE: frontal

3.Elemente de joc: dansul, muzica, mișcarea

4.Locul de desfășurare: sala de grupă

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

 Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)- Educarea limbajului

SCOPUL ACTIVITĂŢII:Consolidarea cunostinţelor copiilor cu privire la personajele şi poveştile ȋnvãţate şi dezvoltarea


creativitãţii/expresivitãţii verbale, a fluenţei şi originalitãţii ȋn vorbire şi gȃndire prin redarea unor conţinuturi reprezentative.
OBIECTIVE:
O1-Să recunoască personaje din poveste, pe baza unor imagini, jetoane;
O2-Să caracterizeze personajele din poveşti, făcând diferenţa dintre personaje bune (pozitive)şi personaje rele (negative);
O3- Să recunoască povestea pe baza imaginilor prezentate;
O4-Să răspundă la întrebările adresate în legătură cu conţinutulpoveştilor;
O5- Să aprobe/dezaprobe anumite comportamente;
O6- Să imite personajele din povești;
O7- Să respecte regulile jocului;
O8-Să participe cu plăcere la activitate.

SARCINA DIDACTICĂ:
 Recunoașterea personajelor din poveștile cunoscute (”Ursul păcălit de vulpe”, ”Scufița Roșie”, ” Capra cu trei iezi”), selectarea
acestora în funcție de cerințe, descrierea imaginilor și recunoașterea poveștii din care fac parte , completarea piramidei personajelor.
REGULILE JOCULUI:
La atingerea copilului cu bagheta fermecată, copilul va rezolva sarcina dată. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze.
ELEMENTE DE JOC:surpriza, bagheta fermecată, cubul, piramida, mânuirea materialelor, aplauze.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:explicaţia, conversaţia, exerciţiul, piramida, lucrul în echipe, descoperirea, problematizarea, expunerea,
demonstraţia, jocul didactic.
b) MIJLOACE DIDACTICE: plicuri cu jetoane, imagini din povești, cutia de la Zâna Poveștilor, cufărul poveștilor, baghetă fermecată,
scrisoarea, scolarita
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual

BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educaţiei, Cercetării și Tineretului, Bucureşti, 2008- ”Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”;
 S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, ”Metode interactive de grup”-ghid metodic; Editura Arves, 2007;
 Florica Mitu, Ștefania Antonovici, ”Jocuri didactice integrate pentru învățământul preșcolar”, Editura Humanitas Educațional, București,
2005.

SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă în rând unul câte unul, așezându-se pe scăunele în formă de semicerc.

Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”.

Copiii sunt salutați de către doamna educatoare:

”De dimineață ne-am trezit,/ La grădiniţă am venit/ În semicerc ne așezăm./Cu toţii să salutăm/ Începem o nouă zi/ Buna dimineața,
copii!”

Aceștia vor răspunde: ”Bună dimineața, doamna educatoare!”, urmând să se salute unul pe altul, de la stânga la dreapta, cu glas tare,
clar, uitându-se unul la celălalt, dându-și mâna, folosind formula de salut ”Bună dimineața!” și numele colegului pe care îl salută.

Astazi avem musafiri care au venit să vadă cât suntem noi de frumoși, de cuminți și cât de multe lucruri știm,iar dacă vor fi mulțumite
de noi, ne vor aplauda și ne vor lăuda. Salutam asa cum trebuie să salutăm un musafir:

-Bună dimineața și bine ați venit la noi!

Prezența: ”După ce ne-am adunat/Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine n-a venit?”

Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt
copiii care lipsesc. (consemnarea prezenței copiilor).
Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii.

Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne
aflăm, despre ziua săptămânii în care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări:

- În ce anotimp ne aflăm?

- Cum este vremea afară?

- Cum ne îmbrăcăm?

- Ce zi este astăzi?

Gimnastica de înviorare

Luaţi seama bine / În picioare drepţi! /Ochii toţi la mine /Mâinile la piept /Un, doi, trei / Un, doi, trei / Aşa copii.

Luaţi seama bine / După cum v-am spus: / Ochii toţi la mine / Mâinile în sus / Un, doi, trei / Un, doi, trei /Aşa copii.

Luaţi seama bine / Cum v-am arătat: / Ochii toţi la mine / Mâinile pe cap / Un, doi, trei / Un, doi, trei / Aşa copii.

În încheierea întâlnirii de dimineață reamintesc regulile grupei și cântăm ”Ne jucăm cu degetele”.

Noutatea zilei. ”Astăzi este o zi specială pentru noi. Știți de ce? Pentru că la ușa clasei noastre am găsit o fetita, scolarita ce are acest
cufar in mana, ce contine o scrisoare si un cadou. Scrisoarea este de la Zâna Poveștilor, dar pentru a putea deschide cutia si a citi scrisoarea,
trebuie sa lucram foarte frumos la centre. Vă așteaptă multe surprize.

Prin tranziția ‘’ Bat din palme: clap, clap, clap/ Din picioare: trap, trap, trap/Ne -nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre noi pornim!‘’,
ne îndreptăm către centre. În cadrul activităților liber alese (ALA1) copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascultă cerinţele
educatoarei şi îşi aleg centrul la care vor să lucreze. Copiii vor lucra la toate sectorele, prin rotație.

La centrul “Bibliotecă”, vor “citi” imagini din cărti cu poveşti ilustrate, recunoscând personaje sau scene din poveşti cunoscute. Vor
„citi” din poveştile”Ursul păcălit de vulpe”, ”Scufița Roșie”,”Capra cu trei iezi”, poveşti despre care vom vorbi şi la activităţile pe domenii
experienţiale.
La centrul“Joc de masă”, copiii vor reconstitui din bucăţi imaginea, apoi să precizeze din ce poveste este imaginea obținută.
La centrul „Artă”, vor colora măști cu personaje din poveştile de mai sus amintite. După explicarea sarcinilor de la centrele de interes,
copiii sunt rugaţi să meargă la sectorul dorit. Voi supraveghea şi antrena copiii la fiecare centru de interes, oferind explicaţii suplimentare acolo
unde este nevoie.
Dupa finalizarea lucrarilor la centre,copiii vor aseza lucrarile la panou si se va face evaluarea lucrarilor.
Copiii vor trece la urmatoarea activitate Domeniul Limbă și Comunicare (DLC) prin tranzitia: ”Noi suntem piticii !”.
Introducerea în activitate o voi face prin surpriza zilei. Copiii sunt așezați pe scăunele in semicerc, iar atenția le este îndreptată către fetita
scolarita, siluetele din poveste și cutia trimisă în dar de către Zâna Poveştilor, în interiorul căreia se află un cub, o baghetă fermecată, un cufăr cu
mai multe plicuri dar şi o scrisoare. Scolarita citeste scrisoarea, prin care Zâna Poveștilor îi roagă pe copii să desfăşoare un joc numit
”Călătorie în jurul poveștilor!”. Jocul o să-l desfăşurăm, cu ajutorul cufărului cu povești și al baghetei fermecate primite in dar. În jocul pe care
îl vom juca, vom identifica personaje din povești cunoscute, le vom grupa în personaje bune și rele, vom interpreta replicile unor personaje, vom
povesti după imagini fragmnte din poveștile menționate și vom realiza Piramida personajelor. Haideţi să-i demonstrăm Zânei Poveştilor că noi
iubim poveştile, deoarece ne învaţă multe lucruri bune, şi deşi întâlnim şi personaje bune şi rele, noi le iubim pe cele bune.
Prin tranziția : « Cum se spalã Nicuşor, /Cu sãpun la spãlãtor/ Și cu apã, plici, plici, plici/ hai copii, veniţi aici !
La ȋntoarcerea în sala de grupă copiii vor trece la următoarea activitate Domeniul Om și Societate (DOS) prin tranzitia  : ”Câte unul pe
cărare,/Mergem în pădurea mare/Uite ici și uite colo,/Să aflăm poveste nouă.”
La activitatea practică,copiii sunt anunțați că au de realizat ”Cartea cu povești”. Voi trebuie să realizați ”Paginile Cărții cu povești”,
lipind imagile pe care le-am primit pe măsuțe. Aceste pagini vor fi așezate apoi între coperțile trimise de Zâna Poveștilor.
Activitatea se va încheia cu jocul ”Statuile muzicale!” (ALA 2), pe melodia ”Zăpăcești Poveștile!”. Copiii vor fi recompensaţi pentru
buna desfăşurare a activităţii. În final, ne vom reaminti că din poveşti trebuie să învăţăm să deosebim binele de rău, să urmăm exemplul
personajelor pozitive.
Demersul didactic

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic
Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățământ
Momentul Se creează condițiile necesare
organizatoric desfășurării activității:

-aranjararea scăunelelor sub formă


de semicerc si pregătirea măsuțelor pentru Frontal Observarea
activitate; comportamentului
Instuctajul copiilor
-pregatirea materialelor didactice; verbal

-aerisirea sălii de grupă;

-intrarea ordonată a copiilor în sala Conversația


de grupă;

Copiii se vor așeza pe scăunele.

Introducerea în Se realizează cu ajutorul siluetelor Surpriza Coletul Frontal -Interesul pentru


activitate din povestea Scufița Roșie și aparitia unei trimis de conținutul surpizei
fetite venita de la scoala ce a gasit la usa Descoperirea Zâna
grupei noastre un cufar trimis de Zâna Poveștilor -observarea comportamentului
Poveștilor. Scolarita citeste copiilor ce
scrie aceasta în scrisoarea găsita în cutie. copiilor
”Dragi copii,

Numele meu este Zâna Poveștilor și


domnesc peste Împărăția Poveștilor. Eu
iubesc foarte mult copiii și îmi pare rău că
nu am reușit să ajung astăzi în vizită la
grupa voastră. Și pentru că sunt sigură că
știți foarte multe povești,

Vă anunț cu bucurie

Că astăzi veți face o călătorie,

Nu veți călători cu avioane,

Mașini, vapoare sau autocare.

Azi veți călători cu mare zor

În lumea minunată a poveștilor.

Vă veți juca, vă veți distra, veți


cânta

Dar sigur veți și învăța.

În acest scop, v-am trimis un cufăr


cu câteva plicuri surpriză, pe care le puteți
folosi în activitatea voastră de astăzi și o
baghetă fermecată. Sunt sigură că vă veți
descurca de minune pe parcursul întregii
activități.
Cu drag,

Zâna Poveștilor”
Reactualizarea Să ne reamintim care sunt poveştile pe care
cunoștințelor le cunoaştem.

Voi aproba răspunsurile copiilor


antrenându-i pe aceştia într-o scurtă Conversația Aprecierea răspunsurilor date de
conversaţie referitoare la clasificarea
personajelor. copii

Astăzi ne vom referi doar la trei


poveşti cunoscute: Capra cu trei iezi,
Ursul păcălit de vulpe, Scufița Roșie.
Anunțarea Astăzi vom pătrunde în lumea
temei și a minunată a poveştilor prin intermediul unui
obiectivelor joc numit Călătorie în lumea poveştilor,
pe care o să-l desfăşurăm, cu ajutorul
cufărului cu povești și al baghetei Conversația Observarea comportamentului
fermecate primite în dar. În jocul pe care îl
vom juca, vom identifica personaje din copiilor
povești cunoscute, le vom grupa în
personaje bune și rele, vom interpreta
replicile unor personaje, vom povesti după
imagini fragmente din poveștile
menționate.

Haideţi să-i demonstrăm Zânei


Poveştilor că noi iubim poveştile.
Dirijarea Explicarea și demonstrarea Frontal Observarea comportamentului
învățării regulilor jocului:
copiilor
Prezentarea Sunt prezentate regulile de joc:
regulilor
jocului Primul plic din cufărul cu povești
conține câteva siluete de personaje. Cu
ajutorul baghetei fermecate: ”Bagheta la Expunerea
drum pornește/ Și la Matei se oprește”, se
va numi pe rând câte un copil. Acesta alege Explicația
un personaj, spune din ce poveste este și
dacă este bun/pozitiv sau rău/negativ.
Răspunsurile corecte sunt aplaudate. Dacă
Desfăşurarea copilul numit nu răspunde corect, un alt
jocului de copil îl va ajuta.
probă
Desfăşurarea jocului de probă

Voi desfășura jocul de probă pentru


a mă asigura că toți copiii au înțeles sarcina Demonstrația
și regulile jocului.
Observația
Copilul ales de bagheta fermecată,
va alege un personaj și rezolvă sarcina. (Eu Explicatia
am ales Scufița Roșie din povestea ”Scufița
Roșie”, ea este un personaj bun (pozitiv). Conversația

Desfăşurarea Desfăşurarea jocului propriu-zis:


jocului
propriu-zis Varianta 1: Recunoaște Jocul didactic Imagini cu Evaluarea capacităţii de
personajele personaje
din poveste respectare/ aplicare corectă a
Se trece la executarea propriu zisă a
jocului. sarcinilor de lucru

Pe rând, câte un copil, ales de


bagheta fermecată, va alege un personaj, va
spune din ce poveste face parte și dacă este
pozitiv sau negativ.

Varianta 2: Cubul fermecat Cub cu


imagini din
Zâna Poveștilor ne-a mai trimis un cubul povești
cub fermecat. Pe fiecare latură a cubului
sunt desenate secvențe din poveste: Capra
cu trei iezi, Ursul păcălit de vulpe, Scufița
Roșie. Pe rând, copiii aleși de bagheta
fermecată, vor arunca cubul, vor descrie
imaginea și vor spune din ce poveste face
parte.
Aprecieri asupra desfăşurării
Varianta 3: Cine zice, cum zice?
Exercitiul Personaje jocului
Din cufărul fermecat se extrag din
siluetele personajelor din povești. Copiii Jocul povești:
aleși cu ajutorul baghetei fermecate imită Scufița,
personajele din poveste. conversatia
capra,
-Ce îl întreabă Scufița Roșie pe lup vulpea.
când îi vede colții din gură?
Observarea comportamentului
-Cum le cântă capra iezilor?
Frontal copiilor
-Ce îi spune vulpea ursului când îi
cere pește?

Vaianta 4: Piramida personajelor

În cufăr găsim indiciul: O Conversația


piramidă a personajelor vom forma. Piramida

Se prezintă piramida, iar copiii sunt


Jetoane cu
solicitați să o completeze respectând Explicația personaje din
cerințele date. Frontal
povești
Piramida
a) Cine pleacă prin pădure la
bunicuța să îi ducă mâncare? (Scufița Aprecieri verbale
Roșie);

b) Personaje din povestea Ursul


păcălit de vulpe.(Vulpea și ursul);

c) Personaje din povestea Capra cu


trei iezi.(Iezii, capra, lupul).
Obținerea Mai avem un plic de la Zâna
performanței Poveștilor. În plic avem foi, imagini din
povești precum și 2 coperți pentru a realiza Lurul Observarea comportamentului
împreună Cartea cu Povești. Cu ajutorul individual
baghetei fermecate:”Bagheta la drum copiilor
pornește și la activitatea practică se
oprește),le voi prezenta copiilor sarcinile Aprecierea raspunsurilor
pe care le au de îndeplinit.
Siluete ale
Voi trebuie să realizați ”Paginile personajelo
Cărții cu povești”, lipind imagile pe care r
le-ați primit pe măsuțe. Apoi vom așeza
paginile cu povești între coperțile găsite în
cufăr. Voi copii, va trebui sa fiți foarte
atenți și să folosiți corect materialele pe Lipici
care le aveți pe masuță, să lucrați curat și
să realizați o lucrare cât mai frumoasă.

Voi supraveghea modul în care Planșe


copiii realizează lucrările, iar daca va fi
nevoie voi interveni cu explicații. Voi
încuraja pe cei mai puțin abili și voi urmari
ca toți copiii să participe la realizarea
lucrărilor. Când majoritatea copiilor au
terminat,voi da preavizul și apoi semnalul
de încetarea a lucrului.
Evaluarea Turul galeriei
După expirarea timpului de lucru,
fiecare echipă îşi afişează lucrarea la
panou, apoi vor trece pe rând pe la fiecare
lucrare expusă şi le vor analiza, realizând
astfel turul galeriei. Copiii vor spune ce
lucrare le place cel mai mult si vor motiva
de ce.

Educatoarea, cu ajutorul baghetei


fermecate, realizează Cartea cu Povești din
lucrările copiilor și coperțile din cufăr.

”Poveștile le-ați învățat,/Pe Zână


ați ajutat/Abracadabra spunem
vraja/Hocus-Pocus! E gata cartea.

Încheierea În încheierea activității se vor face Explicația stimulente Frontal Observarea comportamentului
activității aprecieri individuale si generale pivind
modul de comportare a copiilor în timpul Conversația copiilor
activităților, precum și asupra modului cum
au realizat lucrarea. Aprecieri verbale

Copiii vor descoperii in cutie încă


un plic de la Zâna Poveștilor, recompense
cu personaje din povești.
ALA 2: ”Statuile muzicale”

Pe muzica , ”Zăpăcim poveștile” toți copiii dansează în voie iar în momentul în care muzica este oprită, toţi dansatorii “îngheaţă” – rămân
statui în poziţia în care se afla exact atunci când se opreşte muzica. Dacă muzica începe, încep şi dansatorii să se mişte pe ritmul ei. Şi tot aşa.

S-ar putea să vă placă și