Sunteți pe pagina 1din 14

LICEUL TEHNOLOGIC ,,G.G.

LONGINESCU” FOCȘANI
GRADINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 FOCŞANI
GRUPA MIJLOCIE ”FLUTURAȘII”

Prof. înv. preșc. ALEXE (MIHAI) OANA-CAMELIA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


PENTRU OBȚINEREA GRADULUI DIDACTIC I
ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT

,,ÎN LUMEA POVEȘTILOR!”


Data:

Nivelul/Grupa: I/Mijlocie ”Fluturașii”

Tema anuală de studiu: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”


Tema proiectului: ,, Magia poveștilor”
Tema săptămânii: ,,Poveștile ne învață, lucruri bune despre viață!”
Tema zilei: ,,În lumea poveștilor!”

Domenii experiențiale: D.L.C. (Educarea limbajului) - joc didactic

D.O.S. (Activitate practică) - asamblare, lipire


Forma de realizare: Activitate integrată: ADP + ALA I + ADE (DLC - Educarea limbajului +

DOS- Activitate practică) + ALA II

Tipul activității: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)
Rutine: Întâlnirea de dimineață: ,,Dacă ai fi un personaj din poveste cine ai dori să fii?”. Salutul.
Prezența. Calendarul naturii. Servirea micului dejun – deprinderi de igienă și autoservire.
Tranziții: recitare ritmică: „Unu-doi, unu-doi /Vino să te prinzi cu noi!”.
joc muzical: ,,Bat din palme!”

II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A. I)

BIBLIOTECĂ: „Decorăm povești“ – exerciții grafice

Sarcina de lucru: Copiii vor decora cu grafisme semnele de carte

ARTĂ: „Personajul preferat“ – colorare

Sarcina de lucru: Preșcolarii vor colora personajul preferat.

JOC DE MASĂ: ,,Imagini din povești” - puzzle

Sarcina de lucru: Copiii vor trebui să asambleze puzzle-uri cu imagini din poveştile lui
Creangă.

III. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (A.D.E.):


1.Domeniul Limbă și Comunicare: Educarea limbajului

2
,,Să salvăm regatul poveștilor!” - joc didactic – identificarea personajelor și a poveștilor pe
baza imaginilor și a replicilor personajelor
2.Domeniul Om și Societate: Activitate practică
,,Lada cu galbeni și carul cu pește” – asamblare și lipire elemente din povești
IV. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A. II):
,,Ne distrăm cu Zâna poveștilor” - jocuri muzicale

Scopul activității:

• Consolidarea deprinderii de a identifica personaje din povești pe baza unor ghicitori, de a


așeza silueta la povestea potrivită, de a descrie personaje din povești, de a despărți în silabe
și de a stabili valoarea de adevăr a unei propoziții.
• Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Dimensiuni ale dezvoltării:


• Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
• Activare și manifestare a potențialului creativ.

Comportamente vizate:
• Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
• Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative.

Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:


O1: Să identifice personajele din povești pe baza unor ghicitori;
O2: Să așeze silueta la povestea potrivită;
O3: Să descrie personajele din povești precizând cel puțin o însușire a acestora;
O4: Să despartă în silabe cuvintele date;
O5: Să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziții;
O6: Să utilizeze corespunzător tehnici și unelte de lucru, specifice activităților practice, realizând o
lucrare originală, estetică;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia,
problematizarea, jocul, exerciţiul, jocul didactic, procedeul Mâna oarbă, instructajul, munca în echipă,
Turul galeriei, Învăţarea prin cooperare, metoda interactivă ,,RAI”.

3
b) Mijloace de învățământ: Panou pentru prezență, Zâna Poveştilor, cutia cu surprize, imagini
din poveşti, imagini cu portretul lui Ion Creangă, lada cu bani, carul, ghicitori, panouri, siluete ale
personajelor din poveşti, măscuţe, machete din poveşti, cubul, fişe de lucru, creioane colorate, plicuri,
ecusoane, bănuţi de ciocolată, jocuri puzzle, flori colorate, recompense, etc.

c) Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.


Durata: 1 zi

• Sarcina didactică: identificarea personajelor din povești pe baza unor ghicitori, așezarea
siluetei la povestea potrivită, descrierea personajelor din povești, despărțirea în silabe, stabilirea
valorii de adevăr a unei propoziții.
• Regulile jocului: copiii răspund cerințelor, rezolvă sarcinile primite, își încurajează colegii,
aplaudă răspunsurile corecte. Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte un bănuț de
ciocolată.

• Elemente de joc: surpriza, ghicitoarea, așteptarea, aplauzele, competiția, încurajările verbale,


stimulentele.

Bibliografie:

Mihaela Ionescu – coordonator, ,,Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a


copilului de la naștere la 7 ani”, Unicef;
MECTS – „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura DPH, 2019;
Breben S., Goncea E., Ruiu G., Fulga M., - „Metode interactive de grup”, Editura Arves,
Bucureşti, 2006;
Dăscălescu T., Fulger, E., Tomescu, V.- „Metodica educaţiei plastice pentru învăţământul
preprimar”, Editura Bibliotheca, Târgovişte, 2006.

4
Scenariul zilei

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă în care copiii sunt chemați cu ajutorul


versurilor: Soarele a răsărit,/ Toți copiii au venit/ Începem o nouă zi/ Bună dimineața, copii!.
Salutul se realizează prin metoda comunicării rotative. Copiii stau pe scăunele, așezați în
semicerc, iar salutul începe de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei, fiecare
salutându-și colegul din partea dreaptă.
Gimnastica de înviorare/ Momentul de mișcare se realizează cu ajutorul versurilor: Unu,
doi, unu, doi/ Mergem toți în pas vioi/ Unu, doi, unu, doi/Ca soldații mergem noi/Mergem pe vârful
picioarelor cu mâinile sus/Mergem normal/ Mergem pe câlcâie și cu mâinile la ceafă/Mergem
normal/ Mergem ca bătrânii/Mergem normal/ Mergem ca uriașii/Mergem normal/Mergem ca
piticii/Mergem normal/ Alergăm ușor.
Urmează Prezența: „După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/Colegii ne-am
întâlnit/Oare cine n-a venit? Se va realiza prin jocul „Acesta este prietenul meu…”. Copiii
formează un cerc ținându-se de mâini. Educatoarea începe jocul prezentând persoana din dreapta
sa, spunând: „Acesta este prietenul meu X”. Când îi pronunță prenumele ridică mâna prietenului
său. Jocul continuă până când toți copiii sunt prezentați. Apoi, un copil vine la panou și mută
fotografiile în funcție de prezența/absența la activitate.
Calendarul naturii: Printr-o conversație scurtă, copiii vor stabili prin intermediul unor
întrebări ajutătoare: ziua, starea vremii, anotimpul.
Noutatea zilei: La Scaunul Autorului/ Momentul poveștilor invit câțiva copii care ne vor
spune ce observă în sala de grupă. Se va crea o mică conversație despre poveștile cunoscute și
personajele acestora.
Se anunță tema și obiectivele activității de azi.
Prin metoda Mâna oarbă, copiii se vor grupa la centre în funcție de culoarea floricelei
extrase din coșuleț.
Tranziție: Recitativă: ,,Bat din palme clap-clap-clap/ Din picioare trap-trap-trap/ Ne-nvârtim, ne
răsucim/ Și la centre noi pornim!”.
Educatoarea va îndruma copiii spre centrele de interes pregătite, realizează intuirea
materialelor și explică sarcinile de lucru.
La Bibliotecă copiii vor decora cu grafisme semnele de carte.

La Artă copiii vor colora personajul preferat.

La Joc de masă copiii vor asambla puzzle-uri cu imagini din poveştile lui Creangă.

Copiii își ocupă locul la centrul de activitate, în funcție de culoarea floricelei.

Se execută exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii: Mișcăm degețelele/ Batem
tare palmele/ Și mișcăm picioarele/ Înainte ne-aplecăm/Și-apoi ne ridicăm/Hai la dreapta, uite-
așa/Și la stânga tot așa/Tot în sus, în sus sărim/Gata suntem să muncim!
5
Pe parcursul desfășurării activităților pe centre, voi îndruma în permanență copiii pentru
realizarea corectă a sarcinilor de lucru și finalizarea lucrărilor. După încetarea lucrului pe centre, copiii
vor forma o coloană și vom merge împreună pe la fiecare centru pentru evaluare/autoevaluare, apoi vor
părăsi sala de grupă pentru a merge la micul dejun.
Prin intermediul tranziției Bat din palme clap-clap-clap/ Din picioare trap-trap-trap/
Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la baie noi pornim!, copiii ies din sala de grupă, iar educatoarea
amenajează spațiul pentru desfășurarea activității pe domenii experiențiale.
Aceștia se vor întoarce în sala de grupă, cântând În pădurea cu alune.
La ușă se aude un ciocănit, educatoarea iese și invită în sala de grupă musafirul
reprezentat de Zâna poveștilor care aduce o cutie cu materiale (măscuțe, bănuți de ciocolată, cubul,
plicuri, imagini din povești, etc.) și o machetă cu personaje. Aceasta spune copiilor că, Căpcăunul,
o persoană foarte rea i-a furat regatul poveștilor și îi roagă să o ajute să îl salveze din mâinile
acestuia. Dacă o vor ajuta îi va răsplăti cu un cadou surpriză.
După ce fiecare copil și-a ocupat locul în semicerc le spun, că pentru a o ajuta pe Zâna
poveștilor să salveze regatul, vom organiza un joc didactic la Educarea Limbajului care se
numește: Să salvăm regatul poveștilor!
Jocul se desfășoară sub formă de concurs pe două echipe.
Prin metoda Mâna oarbă, copiii se vor grupa la jocul didactic în două echipe (echipa
ursuleților și echipa vulpițelor).
• Sarcina didactică: identificarea personajelor din povești pe baza unor ghicitori, așezarea
siluetei la povestea potrivită, descrierea personajelor din povești, despărțirea în silabe, stabilirea
valorii de adevăr a unei propoziții.
• Regulile jocului: copiii răspund cerințelor, rezolvă sarcinile primite, își încurajează colegii,
aplaudă răspunsurile corecte. Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte un bănuț de
ciocolată.

• Elemente de joc: surpriza, ghicitoarea, așteptarea, aplauzele, competiția, încurajările verbale,


stimulentele.
Executarea jocului de probă va fi realizat de unul sau doi copii. Copilul numit va răspunde la
ghicitoare apoi va lua de pe machetă silueta personajului și o va așeza la povestea din care face parte.
Executarea jocului propriu zis constă în:
Prima variantă: Copiii celor două echipe vor răspunde pe rând la câte o ghicitoare. Dacă vor
răspunde corect, vor lua siluetele de pe machetă și le vor așeza în cartea poveștilor la povestea
corespunzătoare. Pentru fiecare răspuns corect, echipa primește un bănuț de ciocolată. Dacă un copil nu
știe să răspundă va fi ajutat de echipă. Jocul continuă până ce toate siluetele personajelor expuse pe
machetă vor fi așezate la povestea corespunzătoare.
A doua variantă: Cu cubul ne vom juca! - cubul are șase fețe colorate, fiecărei fețe îi corespunde un
plic de aceiași culoare. În plic se află mai multe întrebări. Copilul la care va ajunge cubul va răspunde
la întrebare și va trimite cubul mai departe prin următoarele versuri: Cubul se rostogolește și la...se
oprește!.

6
La obținerea performanței, copiii vor trece la a doua activitate experiențială (D.O.S. -
Activitate practică), unde cei din echipa vulpițelor vor asambla bănuți și apoi îi vor lipi pe lada cu
galbeni, iar cei din echipa ursuleților vor lipi solzii pe pești, apoi îi vor așeza în carul cu boi.
În încheierea jocului, educatoarea numără bănuții din coșulețe, felicită copiii pentru
răspunsurile corecte pe care le-au dat și anunță echipa câștigătoare.
La finalul activității, educatoarea și copiii vor forma trenulețul poveștilor care va face Turul
galeriei, pentru realizarea evaluării/autoevaluării lucrărilor conform criteriilor de evaluare și se vor juca
jocul liniștitor: Ursulețul întreabă......ursulețul răspunde!
Preşcolarii vor fi aşezaţi în formă de cerc pe covor. Se foloseşte un ursuleț de pluș pe care îl
are un copil; acesta formulează o întrebare, legată de activitatea de astăzi, pe care o adresează unui alt
copil; cel care prinde ursulețul răspunde la întrebare, apoi îl aruncă mai departe altui copil, formulând şi
el o întrebare. Copilul care prinde ursulețul va trebui să spună cum s-a simţit astăzi la activitate/ ce i-a
plăcut mai mult/ ce ar dori să se mai repete din această activitate, etc.
Tranziție: recitativă: Unu-doi, unu-doi/Hai să ne jucăm și noi!

Jocuri şi activităţi didactice alese – A.L.A. II


Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse, copiii vor încheia activitatea cu jocuri muzicale:
,,Ne distrăm cu Zâna poveștilor !”
Copiii, împreună cu Zâna poveștilor vor executa mișcări ritmice specifice dansului în
concordanță cu melodia.
Educatoarea face aprecieri individuale şi colective asupra modului de desfășurare a activităților
pe întreaga zi. Zâna poveștilor se declară mulţumită de activitatea copiilor, le oferă bomboane de
ciocolată şi diplome.
La final, copiii părăsesc sala de grupă intonând În pădurea cu alune și se pregătesc pentru masa
de prânz.

7
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Strategia didactică Evaluare


activității op. Continutul științific Metode si Mijloace de Forme de
Procedee învățământ organizare
Moment Se vor asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea Observarea
organizatoric activităţiilor: Panou de Frontală comporta-
Conversația prezență Individual mentului
- aerisirea sălii de grupă; Fotografii ă inițial
- se aranjează mobilierul; Comunicarea Calendarul
rotativă naturii Răspunsuri-
- se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii lui; le copiilor

- se organizează colectivul de copii pentru «Întâlnirea de


dimineaţă» Salutul/ Prezența/ Calendarul naturii.
Captarea În scopul creării unei atmosfere prielnice începerii activităţii, Observarea Carte cu cele Stimularea
atenției în sala de grupă sunt așezate elemente din povești (carte cu cele trei povești Frontală interesului
trei povești, lada cu galbeni, carul cu boi). Povestirea Individual pentru
Carul cu boi ă activitate
După ce copiii observă aceste elemente se va crea o mică Conversația Răspunsuri-
conversație despre poveștile cunoscute și personajele acestora. Lada cu bani le copiilor

Anuntarea Se anunță copiii că vor desfășura activitatea numită În lumea Observarea


temei si a poveștilor!, în care aceștia vor încerca să identifice personajele Conversația Frontală sistematică
obiectivelor din povești pe baza unor ghicitori, vor așeza siluetele a copiilor
personajelor la povestea potrivită, vor descrie personajele din Explicația
povești, vor despărți în silabe, vor stabili valorea de adevăr a
unei propoziții, vor decora cu semne grafice semnele de carte,

8
vor colora personajul preferat, vor asambla puzzle-uri cu
imagini din poveştile lui Creangă și la sfârșit se vor dansa și se
vor distra.

Dirijarea Jocuri și activități didactice alese I


învățării Prin metoda Mâna oarbă, copiii se vor grupa la centre în funcție ,,Mâna oarbă” Ecusoane Frontal
de culoarea floricelei extrase din coșuleț. floricele
Tranziție: Recitativă: ,,Bat din palme clap-clap-clap/ Din verzi,
picioare trap-trap-trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și la centre albastre, roșii
noi pornim!”.
Educatoarea, va îndruma copiii spre centrele de interes Conversația În grupuri
pregătite, realizează intuirea materialelor și explică sarcinile de mici
lucru. Fișe cu semne
La Bibliotecă copiii vor decora cu grafisme semnele de grafice
carte puse la dispoziție. Observarea
Fișe cu sistematică
La Artă copiii vor colora personajul preferat. Explicația personaje din a copiilor
La Joc de masă copiii vor asambla puzzle-uri cu imagini din povești

povești. Puzzle cu
imagini din
Copiii își ocupă locul la centrul de activitate, în funcție de
povesti
culoarea floricelei.

Se execută exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii: Exercițiul


Mișcăm degețelele/ Batem tare palmele/ Și mișcăm picioarele/
Înainte ne-aplecăm/Și-apoi ne ridicăm/Hai la dreapta, uite-
așa/Și la stânga tot așa/Tot în sus, în sus sărim/Gata suntem să

9
muncim!
Pe parcursul desfășurării activităților pe centre, voi îndruma Aprecieri
în permanență copiii pentru realizarea corectă a sarcinilor de verbale
lucru și finalizarea lucrărilor. După încetarea lucrului pe centre, Conversația
copiii vor forma o coloană și prin intermediul tranziției Bat din Observarea
palme clap-clap-clap/Din picioare trap-trap-trap/Ne-nvârtim, sistematică
ne răsucim/Și la masă noi pornim!, copiii ies din sala de grupă, Frontal a copiilor
iar educatoarea amenajează spațiul pentru desfășurarea
activității pe domenii experiențiale.

Activități pe domenii experiențiale (A.D.E.): Imagini din


Preșcolarii se vor întoarce în sala de grupă cântând În pădurea Explicația povești
cu alune. Macheta cu
După ce fiecare copil si-a ocupat locul în semicerc, la ușă se siluetele
aude un ciocănit, educatoarea iese și invită în sala de grupă personajelor
musafirul reprezentat de Zâna poveștilor care aduce o cutie cu Măscuțe
materiale (măscuțe, bănuți de ciocolată, cubul, plicuri, imagini Bănuți de
din povești, etc.) și o machetă cu personaje. Aceasta spune ciocolată
copiilor că, Căpcăunul, o persoană foarte rea i-a furat regatul Expunerea Ghicitori Frontal
poveștilor și îi roagă pe copii să o ajute să îl salveze din mâinile Interesul
acestuia. Dacă o vor ajuta îi va răsplăti cu un cadou surpriză. pentru joc
După plecarea Zânei, le spun copiilor, că pentru a o ajuta pe
Zâna să salveze regatul poveștilor vom organiza un joc didactic Măscuțe cu
la Educarea Limbajului care se numește: Să salvăm regatul ursuleți și
poveștilor! vulpițe
Jocul se desfășoară frontal sub formă de competiție. Mâna oarbă
Prin metoda Mâna oarbă, copiii se vor grupa la jocul didactic în
două echipe (echipa ursuleților și echipa vulpițelor).
Tranziție: Voi acum să vă grupați,

10
Trenul prieteniei să formați, Jocul didactic
Și pe Zână să o ajutați! Aprecierea
Sarcina didactică: identificarea personajelor din povești pe
baza unor ghicitori, așezarea siluetei la povestea potrivită,
descrierea personajelor din povești, despărțirea în silabe,
stabilirea valorii de adevăr a unei propoziții. Pe echipe
Regulile jocului: copiii răspund cerințelor, rezolvă sarcinile
primite, își încurajează colegii, aplaudă răspunsurile corecte.
Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu câte un bănuț de
ciocolată.
Individual Exprimarea
Elemente de joc: surpriza, ghicitoarea, așteptarea, aplauzele,
O1 corectă în
competiția, încurajările verbale, stimulentele.
propoziții
Executarea jocului de probă va fi realizat de unul sau doi
copii. Copilul numit va răspunde la ghicitoare apoi va lua de pe Demonstrația
machetă silueta personajului și o va așeza la povestea din care
face parte.
Executarea jocului propriu zis constă în:
Recunoașter
Prima variantă: Ghiceşte personajul!- Copiii celor două
O2 Problematizare ea
echipe vor răspunde la câte o ghicitoare, vor așeza siluetele
a personajelor
personajelor în cartea poveștilor la povestea corespunzătoare și
la fiecare răspuns corect primesc un bănuț de ciocolată. Dacă un
copil nu știe să răspundă va fi ajutat de echipă.
1. Pe mama capră o ascult
Uşa eu nu o deschid
Ghici oare cine sunt?
2.Când miros de peşte mi-a venit Răspunsuri
Eu moartă-n drum m-am prefăcut corecte la

11
Ghiciţi oare cine sunt? Exercițiul ghicitori
3. Pe un ger foarte cumplit
Vulpea mi l-a păcălit
Fără coadă a rămas
Şi îi râde acum în nas!
4. Iezii mamei, iezi frumoși
Mai rămâneți sănătoși…
Însă lupul dacă vine , Aprecierea
Să încuiaţi uşa bine ! modului de
5. De mama nu am ascultat cooperare
Drumu la uşă am dat cu
O3 Şi primul am fost mâncat. coechipierii
6. Sub covată m-am ascuns
Şi-atunci când am strănutat Pe echipe
Lupul iute m-a mâncat.
7. Pe cocoş l-a alungat
Apoi a devenit bogat.
8. Dinţii el şi-a ascuţit
O4 Şi pe iezi i-a păcălit.
A doua variantă: Cu cubul ne vom juca! - cubul are șase fețe Individual
Explicația
colorate, fiecărei fețe îi corespunde un plic de aceiași culoare. În Observarea
plic se află mai multe întrebări. Copilul la care va ajunge cubul Plicuri sistematică
va răspunde la întrebare și va trimite cubul mai departe prin colorate cu a
următoarele versuri: Cubul se rostogolește și la...se oprește!. sarcini comportame
ntelor
Roz – Descrie un personaj! - (jetoane lup, vulpe, cocoș, urs)
Cub copiilor
Verde – Compară două personaje! - (jetoane capra bună - lupul
Exercițiul
rău, iedul mic - iedul mare, ursul mare-vulpea mică)
Roşu – Adevărat sau fals - (Lupul a mâncat cei trei iezi? F;
Cocoșul a găsit o punguță cu doi bani? A; Ursul a rămas fără

12
coadă? A; Vulpea a prins pește din baltă cu coada? F) Evaluarea
Galben – (Cum cânta cocoşul după boier la plecare?) orală a
(Cum cântă capra la plecare?) răspunsurilo
(Cum cântă lupul la ușă?) Problematizare r
Albastru - Desparte în silabe cuvântul! (capră, iezi, lup, urs, a
cocoș, ladă, pește)
O5 Portocaliu – (Ce s-ar fi întâmplat dacă moşul nu bătea Pe echipe
cocoşul?)
(Ce s-ar fi întâmplat dacă ursul nu și-ar fi vârât Individual
coada în baltă?)
(Ce s-ar fi întâmplat dacă moșul nu urca vulpea în Aprecieri
car?) verbale
(Ce s-ar fi întâmplat dacă iezii cei mari nu
Problematizare
deschideau ușa lupului?)
a
Obținerea La complicarea jocului copiii vor trece la a doua activitate Bănuți
performanței experiențială (D.O.S. - Activitate practică), unde cei din Siluete de
echipa vulpițelor vor asambla bănuți și apoi îi vor lipi pe lada cu pești
galbeni, iar cei din echipa ursuleților vor lipi solzii pe pești, apoi Solzi
îi vor așeza în carul cu boi. Lipici Evaluare
Șervețele practică
În încheierea jocului educatoarea numără bănuții din coșulețe,
Conversația
felicită copiii pentru răspunsurile corecte pe care le-au dat și
anunță echipa câștigătoare.

Asigurarea La finalul activității, educatoarea și copiii vor forma Metoda Aprecieri


feed-back-ului trenulețul poveștilor care va face ,,Turul galeriei”, pentru verbale
realizarea evaluării/autoevaluării lucrărilor conform criteriilor ,,Turul Ursuleț de Frontal Analiza
de evaluare și se vor juca jocul liniștitor: ,,Ursulețul galeriei” produselor

13
întreabă......ursulețul răspunde” Metoda pluș Antrenarea
Preşcolarii vor fi aşezaţi în formă de cerc pe covor. Se Individual copiilor în
foloseşte un ursuleț de pluș pe care îl are un copil; acesta ,,RAI” joc
formulează o întrebare, legată de activitatea de astăzi, pe care o
adresează unui alt copil; cel care prinde ursulețul răspunde la Autoevaluar
întrebare, apoi îl aruncă mai departe altui copil, formulând şi el Ursuleț de ea
o întrebare. Copilul care prinde ursulețul va trebui să spună cum pluș
s-a simţit astăzi la activitate/ ce i-a plăcut mai mult/ ce ar dori să Întrebările și
se mai repete din această activitate etc. răspunsurile
Tranziție: recitativă: Unu-doi, unu-doi/ Hai să ne jucăm și noi! copiilor
Încheierea Jocuri şi activităţi didactice alese – ALA II
Activității Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse, copiii vor încheia
activitatea dansând cu Zâna poveștilor. CD cu Frontal
Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al întregii cântecele
activităţi, încercând să se evidențieze în mod deosebit cum s-au
simțit și cum au interacționat preșcolarii cu diferitele mijloace Măscuțe
de exprimare artistică. Frontal Aprecieri
Drept mulţumire pentru că au reuşit să rezolve sarcinile zilei, Bomboane de verbale și
Zâna poveștilor se declară mulţumită de activitatea copiilor, le ciocolată materiale
oferă bomboane de ciocolată şi diplome.
Copiii părăsesc sala de grupă intonând: În pădurea cu alune şi Diplome
se pregătesc pentru masa de prânz.

14

S-ar putea să vă placă și