Sunteți pe pagina 1din 15

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova

Direcia nvmnt, Tineret i Sport mun. Balti


Instituia precolar 4

Educator:
Bejenari Irina
Grad didactic II
Gradinita 4

2014
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 2014
NIVEL: Grupa MARE
GRDINIA: NR.4
EDUCATOARE: Bejenari Irina
TEMA ANUAL: "Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?"
TEMA PROIECTULUI: Magia povetilor
DOMENII DE ACTIVITATE: DLC, DOS
FORMA DE REALIZARE : activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: consolidare i sistematizare de cunotine
DURATA: 90 minute

ARTA:
"Colorm imagini din poveti"- fi
"Csua piticilor"- piese lego
Prjituri pentru pitici -modelaj

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE


"n lumea povetilor"- joc didactic
"Decorm mti pentru carnaval"- aplicaie

ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES


Art : "Decorm mti pentru carnaval"- aplicaie
Bibliotec: "Cufrul fermecat"- grafisme
Joc de mas: "Ajut ursul s ajung n povestea lui"-labirint
"Povestea preferat"- puzzle

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL


ntlnirea de diminea: Bun dimineaa piticule/ursuleule!
Tranziii: Cntec Noi suntem piticii
Elemente ludice corespunztoare temei.
Rutine: M joc cu prietenii mei, Apa i Spunul- exersarea unor deprinderi de
igien
Locul de joac este curat, M pregtesc pentru activiti

Recunoate cntecul joc muzical


tafeta piticilor i a ursuleilor joc distractiv
OBIECTIVE DE REFERIN:

S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii


personale i/sau a relaiilor cu ceilali i simultan s utilizeze un limbaj oral corect
din punct de vedere gramatical.
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a
neles.
S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti
practice.
S identifice, s proiecteze i s gseasc ct mai multe soluii pentru realizarea
temei propuse n cadrul activitilor practice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

"n lumea povetilor"- joc didactic


O1 - s recunoasc poveti dup imagini i scurte fragmente;
O2 - s identifice personaje din poveti pe baza unor fragmente din coninutul
acestora i a unor ghicitori;
O3 s recunoasc obiecte din poveti;
O4 s alctuiasc propoziii cu cuvinte date;
O5 - s se exprime corect, coerent i logic n enunuri;
O6 - s respecte regulile jocului;

"Decorm mti pentru carnaval"- aplicaie


O1 - s denumeasc materialele de lucru;
O2 - s lipeasc decoraiile pe masc;
O3 - s pstreze acurateea suportului de lucru;
O4 - s manifeste spirit cooperant.

CENTRE DE INTERES:
ART:
O1 - s denumeasc materialele de lucru;
O2 - s lipeasc decoraiile pe masc;
O3 - s pstreze acurateea suportului de lucru;
O4 - s manifeste spirit cooperant.

BIBLIOTEC:
O1 s scrie semnele grafice dup model;
O2 s coloreze cufrul n diferite culori;

JOC DE MAS:
O1 - s reconstituie din pri ntregul, n succesiunea logic a imaginii;
O2 - s gseasc drumul cel mai bun.
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: exerciiul, conversaia, povestirea, jocul didactic,
explicaia, observaia, demonstraia instructajul verbal, aprecierea verbal

Materiale didactice: plastilin, piese lego, fie de lucru, fie labirint, puzzle, urs
de plu, imagini din poveti, ecusoane, coule cu obiecte din poveti, "baghet
magic", panou, stelue din hrtie, mti, paiete, accesorii pentru decorat, lipici,
panou pentru realizarea unei expoziii, casetofon, CD cu cntece;

Forme de organizare: frontal, individual pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 - 6/7 ani),M.E.C.T 2008;
Mitu, F., Antonovici, ., "Jocuri didactic integrate pentru nvmntul
precolar", Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea
integrat din grdini",Didactica Publishing House, Bucureti, 2008;
-Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Coco, A., Oprea D., Clin, M., "Ghid pentru
proiecte tematice abordare n manier integrat a activitilor din grdini" ,
Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;
Orientari metodice privind aplicarea programei
activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, Ed. Scoala Galateana, 2006;
"N LUMEA POVETILOR"
JOC DIDACTIC

SARCINA DIDCATIC: recunoaterea unor imagini i personaje din poveti;

REGULILE JOCULUI:
- copiii denumesc titlul povetilor i personajele recunoscute dup imagini, ghicitori,
fragmente din poveti, alctuiesc propoziii.
- ctig echipa care acumuleaz mai multe stelue (pentru fiecare rspuns corect se
acord o stelu);

ELEMENTE DE JOC: aplauze, "bagheta fermecat";


SCENARIU ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea, n care


copii au posibilitatea de a-i mprti ideile, de a-i
manifesta starea de spirit de bun dispoziie. Educatoarea le
zmbete transmindu-le cldur i ncurajare prin toate
formele de comunicare.
Salutul pornete de la educatoare i este continuat de
toi copii, prin extinderea unei formule specifice Bun
dimineaa piticule/ursuleule!. Salutul se face n cerc, de la
stnga la dreapta.
mprtirea cu ceilali se va realiza printr-un schimb de
impresii, aducerea n prim-plan a experienelor proprii, preri
despre o ntmplare, un eveniment trite recent. Acest
moment solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoatere, la
exprimarea liber n faa celorlali, nvnd s asculte i s-i exprime tririle.
Activitatea de grup va fi reprezentat de o poezioar preferat de copii legat de
un personaj din poveste Zicerea de diminea.
Captarea ateniei
Le este prezentat copiilor ursuleul Martinel. Acesta, printr-un bilet, i roag s l
ajute s gseasc povestea din care s-a rtcit.
n continuare se va desfura jocul didactic din cadrul Domeniului Limb i
Comunicare : n lumea povetilor.
nc de la nceputul zilei copiii poart n piept un jeton cu pitici sau ursulei, la
semnalul meu, toi copiii care au pitici trec pe scunelele din partea dreapt, iar copiii
care au n piept jetoane cu ursulei, trec n partea stng.
Dup ce s-au aezat pe scunele, fiecare la echipa lui, sunt explicate regulile de
joc.
VARIANTA I
Se alege o imagine i se denumete povestea din care aceasta face parte. Se
enumer personajele din poveste("Ursul pclit de vulpe", "Alb ca Zpada i cei ape
pitici", "Pungua cu doi bani", "Scufia Roie").

VARIANTA A II-A
Se audiaz scurte fragmente din poveti i se precizeaz titlul acestora:

"Apoi iese i de acolo, el tie cum i pe unde, se duce la fereastra boierului i iar ncepe:
Cucurigu! boieri mari,
Dai pungua cu doi bani! "

"Trei iezi cucuiei!


Ua mamei descuiei,
C mama v-aduce vou
Drob de sare n spinare..."
VARIANTA A III-A
Se recunosc personaje din poveti dup versuri care le evideniaz trsturile:

"tii eu am avut o coad


Lung, mare i stufoas
i o mai aveam i astzi
Dac nu m lcomeam
S prind mult pete din balt
Precum vulpea m-a-nvat
De-asta am un nod n coad
i sunt tare suprat. "

"Farfurii, cecue, oale


Stau acum frumos pe raft.
i hinue i ptuuri
Astzi le-a aerisit,
Iar piticii pot s vin,
Totul este pregtit.
S vedem dac ghicii
Despre cine am vorbit! "

"Sunt vesela feti


Ce am roie scufi.
La bunica am plecat
Cu couleu-ncrcat."

"Cred c m cunoatei bine.


Pe iezi i pe Scufi i-am mncat,
Dar vntorul iscusit
Mi-a i venit de hac."

VARIANTA A IV-A
Se alege dintr-un coule cte un obiect pe care l-au ntlnit n poveti. Se
denumete i se precizeaz titlul povetii (mrgica din "Pungua cu 2 bani", mrul din
"Alb ca Zpada i cei 7 pitici", pungua cu 2 bani din povestea cu acelai nume, scufia
din povestea "Scufia Roie").
VARIANTA A V-A
Se va alctui cte o propoziie cu urmtoarele cuvinte: mrgic, mr, pungu cu
doi bani, scufi.
Tranzitia.
Cntec: "Noi suntem piticii"
CENTRE DE INTERES
La ART copiii decoreaz mti pentru carnaval prin lipirea decoraiilor.
Copiii denumesc materialele pe care le-au primit pe msue, apoi sunt ntrebai
dac tiu la ce urmeaz s le foloseasc.
Se demonstreaz modul de lucru, apoi educatoarea le reamintete copiilor c
trebuie s pstreze lucrarea curat.
Copiii i nclzesc minile prin cteva exerciii.
Se acord sprijin copiilor care au nevoie de acest lucru i se dau indicaii
privitoare la modul de realizare a lucrrii.
La BIBLIOTEC copiii vor scrie semne grafice dup model, apoi vor colora
cufrul.
La JOC DE MAS copiii au de reconstituit un puzzle-uri, reprezentnd imagini
din poveti i de rezolvat un labirint n care ursul trebuie s gseasc drumul cel bun
pentru a ajunge n povestea sa.

EVALUAREA ACTIVITII
Se va aprecia modul n care copiii au participat la activitate i vor avea parte
de o mare surpriz. Va fi organizat o expoziie de lucrri.
DESFURAREA ACTIVITII
ETAPELE OB CONINUT INFORMAIONAL AL ACTIVITII STRATEGIA DIDACTICA EVALUARE
LECIEI OP Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Metode i Materiale Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment Se pregtesc materialele necesare Copiii se aaz n
organizatoric desfurrii activitii. semicerc. conversaia frontal

2. Captarea Le este prezentat copiilor ursuleul Copiii sunt ateni i conversaia urs de plu
ateniei Martinel. Acesta, printr-un bilet, i recepioneaz cele bilet frontal
roag s l ajute s gseasc povestea spuse de educatoare. observaia
din care s-a rtcit.

3. Anunarea Ursuleul le spune copiilor c l pot Copiii sunt ateni i


temei i a ajuta desfurnd jocul "n lumea recepioneaz cele
obiectivelor povetilor". Astfel, el va afla o mulime spuse de educatoare. conversaia urs de plu frontal
operaionale de lucruri despre poveti de la copii i explicaia bilet
i va aminti n ce poveste trebuie s se
ntoarc.
4. Se explic i se demonstreaz modul Copiii sunt ateni i
Desfurarea de desfurare a jocului "n lumea recepioneaz cele
jocului povetilor". spuse de educatoare. demonstraia ecusoane frontal aprecieri
Copiii vor lucra n echipe: cea a piticilor Copiii se aaz pe verbale
i cea a ursuleilor, n funcie de scunele n funcie
ecusoanele primite de copii n timpul de ce jeton au n explicaia
ntlnirii de diminea. piept.
Ei trebuie s recunoasc poveti i
personaje din poveti dup imagini, conversaia stelue
ghicitori, fragmente din poveti. Precolarii ascult,
Fiecare rspuns corect va fi contienzez i
recompensat cu o stelu. repet regulile
La sfritul jocului vor fi numrate jocului.
O1 steluele i va fi declarat
ctigtoare echipa care a acumulat frontal
mai multe stelue.
Se execut un joc de prob pentru a-i Copiii execut jocul
familiariza pe copii cu modul de de prob.
desfurare a acestuia. Un copil vine i imagini din
alege o imagine i precizeaz titlul conversaia poveti
povetii din care aceasta face parte. pe grupe aprecieri
Totodat, povestete pe scurt verbale
povestea sau un fragment din
coninutul acesteia. bagheta
Vor rspunde copiii atini de "bagheta jocul fermecat
fermecat", la auzul versurilor:
"Bagheta fermecat individual
l (o) va atinge ndat pe...".
exerciiul
VARIANTA I panou
O1 Se alege o imagine i se denumete Copiii aleg o imagine
povestea din care aceasta face parte. i denumesc
Se enumer personajele din poveste povestea. Enumer povestirea imagini din
("Ursul pclit de vulpe", "Alb ca personajele din poveti
O2 Zpada", "Pungua cu doi bani", poveste.
"Scufia Roie").
observaia
O3 VARIANTA A II-A
Se audiaz scurte fragmente din Copiii audiaz scurte
O6 poveti i se precizeaz titlul fragmente din
acestora: poveti i precizeaz conversaia
"Apoi iese i de acolo, el tie cum i pe titlul acestora.
unde, se duce la fereastra boierului i
iar ncepe:
Cucurigu! boieri mari,
O3 Dai pungua cu doi bani! "
frontal
"Trei iezi cucuiei!
Ua mamei descuiei, jocul aprecieri
C mama v-aduce vou bagheta verbale
O6 Drob de sare n spinare...". fermecat
pe grupe
VARIANTA A III-A
Se recunosc personaje din poveti Copiii recunosc
dup versuri care le evideniaz personaje din poveti
trsturile: dup versuri care le
evideniaz
"tii eu am avut o coad trsturile. exerciiul
O3 Lung, mare i stufoas individual
i o mai aveam i astzi
Dac nu m lcomeam
S prind mult pete din balt
O6 Precum vulpea m-a-nvat
De-asta am un nod n coad
i sunt tare suprat. "

O7 "Farfurii, cecue, oale


Stau acum frumos pe raft.
i hinue i ptuuri
Astzi le-a aerisit,
Iar piticii pot s vin,
Totul este pregtit. frontal
S vedem dac ghicii conversaia
Despre cine am vorbit! "

"Sunt vesela feti


Ce am roie scufi.
La bunica am plecat
Cu couleu-ncrcat."

"Cred c m cunoatei bine. jocul bagheta aprecieri


Pe iezi i pe Scufi i-am mncat, fermecat verbale
Dar vntorul iscusit
O4 Mi-a i venit de hac."

VARIANTA A IV-A pe grupe


Se alege dintr-un coule cte un Copiii aleg dintr-un
obiect pe care l-au ntlnit n poveti. coule cte un coule cu
Se denumete i se precizeaz titlul obiect pe care l-au obiecte
povetii (mrgica din "Pungua cu 2 ntlnit n poveti. l exerciiul din poveti
bani", mrul din "Alb ca Zpada i cei denumesc i
7 pitici", pungua cu 2 bani din precizeaz titlul individual
povestea cu acelai nume, scufia roie povetii. observaia
din povestea "Scufia Roie").
5. Obinerea VARIANTA A V-A mrgic
performane- O5 Se va alctui cte o propoziie cu Copiii vor alctui exerciiul mar
lor urmtoarele cuvinte: mrgic, mr, propoziii. jocul pungu
pungu cu doi bani, scufi. conversaia scufi
6.Asigurarea Tranzitia.
reteniei i a Cntec: "Noi suntem piticii" Copii recepioneaz mati
feedback- La sectorul ART copiii cele spuse de
ului decoreaz mti pentru carnaval prin educatoare. decoraii
O1 lipirea decoraiilor. exerciiul frontal
Copiii denumesc materialele pe
O2 care le-au primit pe msue, apoi sunt lipici
ntrebai dac tiu la ce urmeaz s le
foloseasc. beioare
O3 Se demonstreaz modul de Copiii realizeaz aprecieri
lucru, apoi educatoarea le reamintete lucrarea. conversaia individual verbale
copiilor c trebuie s pstreze
O4 lucrarea curat.
Copiii i nclzesc minile prin
cteva exerciii. demonstraia
Se acord sprijin copiilor care
au nevoie de acest lucru i se dau jocul
indicaii privitoare la modul de pe grupe
O5 realizare a lucrrii. exerciiul
La sectorul BIBLIOTEC copiii vor Copiii scriu semnele fi cu
scrie semne grafice dup model, apoi grafice apoi semne
vor colora cufrul. coloreaz cufrul. grafice
La sectorul JOC DE MAS copiii aprecieri
O6 au de reconstituit un puzzle-uri, Copiii rezolv instructaj verbale
reprezentnd imagini din poveti i de labirintul i puzzle- verbal puzzle-uri
rezolvat un labirint n care ursul ul.
trebuie s gseasc drumul cel bun explicaia fi cu
pentru a ajunge n povestea sa. labirint
7. Evaluarea Se va aprecia modul n care copiii au aprecierea
cunotine participat la activitate. verbal
lor
O1 - Cine a sosit n vizita la noi astazi? ...ursuleul Martinel frontal

- Despre ce poveti am discutat noi ...Alba ca Zpada i individual


astzi? cei apte pitici.
Pungua cu doi bani conversaia aprecieri
O6 Ursul pclit de verbale
vulpe ursue
Scufia Roie
Capra cu trei iezi

- Cu ce personaje din poveste ne-am ...Alba ca Zpada


O7 ntlnit? Scufia Roie
Cei apte pitici
Ursul
Vulpea
Lupul
Iezii
Cocoul

...Ursul pclit de
- Din ce poveste a venit ursuleul? vulpe
8. Activitatea se ncheie prin jocuri Copiii se execut jocul costume aprecierea
ncheierea distractive(tafeta piticilor i a jocurile. frontal verbal
activitii ursuleilor) i jocuri muzicale individual
(Recunoate cntecul).

S-ar putea să vă placă și