Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: prof. înv. preșcolar Moraru Petruța Mihaela


NIVELUL: II
TEMA:,,Când, cum și de ce se întamplă ?”
SUBTEMA: ,,În lumea insectelor ”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Primăvara în grădină și livadă ”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI ABORDATE:

1. Activități pe domenii experiențiale (ADE):


- Domeniul limbă și comunicare
« Gâze, fluturi, flori, albine. »
Domeniul ştiinţă
« Spune câte sunt. »

2. Activități liber alese (ALA):


- Bibliotecă : «Citire de imagini-insecte »,
Dezlegare de ghicitori despre insecte.
- Artă : « desen - Fluturi, albinuțe, buburuze, furnicuțe »
- Știință : « Jocul insectelor » -fișă de muncă independentă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Sistematizarea, consolidarea și evaluarea cunoștințelor despre anotimpul primăvara și
despre insecte.
 Exersarea capacității de observație, analiză, sinteză, dezvoltarea gândirii critice, a atenției
și a memoriei reproductive.
 Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical și sintactic.
 Exersarea capacității de a înțelege și utiliza numere/ cifre.
 Consolidarea cunoştinţelor despre numeraţia în limitele 1-9, formarea unui vocabular
matematic adecvat, stimularea şi dezvoltarea proceselor psihice senzoriale şi de
cunoaştere, dezvoltarea capacităţii de a lucra în condiţii diverse.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să recunoască după câteva caracteristici esențiale insectele ;
O2 – să folosescă corect singularul și pluralul substantivelor ;
O3 – să alcătuiască propoziții corecte din punct de vedere gramatical, pe baza unor
imagini descoperite ;
O4 – să despartă cuvintele în silabe, precizând numărul de silabe din care este format
fiecare cuvânt ;
O5 – să alcătuiască cuvinte care încep cu silaba dată ;
O6 – să interacționeze cu colegii cooperând în realizarea sarcinilor;
O7 – să rezolve sarcina de pe fișa de lucru.

1.ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE :


Domeniul limbă și comunicare (DLC)
Tema : ,,Gâze, fluturi, flori, albine”
Sarcina didactică:
 Folosirea corectă a singularului și a pluralului.
 Formularea de propoziții simple sau dezvoltate cu cuvintele descoperite.
 Despărțirea cuvintelor în silabe, precizarea numărului de silabe a cuvintelor date ;
 Găsirea unor cuvinte care încep cu silaba dată.
Reguli de joc:
 Grupa este împărțită în două echipe.
 Educatoarea numește un copil de la fiecare echipă, care va alege un jeton-denumește
imaginea, spune cu ce sunet începe cuvântul, formulează o propoziție, spune câte
cuvinte sunt în propoziție, desparte cuvintele date în silabe, apoi menționează numărul
de silabe.
 Copiii vor rezolva probele jocului, ajutând-o astfel pe mica buburuză să-și găsească
bulinele pierdute.
Elemente de joc:
 Mișcarea, aplauzele, surpriza, bulinele buburuzei, recompense.

II.Domeniul ştiinţă ( DȘ)


Tema: ,,Spune câte sunt ”
Obiective operaționale:
O1 – să numere conştient, crescător şi descrescător în limitele 1-9 ;
O2 – să raporteze corect numărul la cantitate ;
O3 – să rezolve corect sarcinile cerute;
O4 – să utilizeze un limbaj matematic adecvat.

2. Activitati liber alese ( ALA)


1 – Biblioteca: Citire de imagini-insecte
Comportamente urmărite:
-să asculte cu atenție ghicitorile pentru a găsi răspunsurile corecte ;
-să descrie imaginile citite și să recunoască insectele .
2
2 – Art : desen-insecte: Fluturi, albinuțe, buburuze, furnicuțe ;
Comportamente urmărite:
- să deseneze insecte folosind culorile potrivite ;
- să lucreze curat și îngrijit.
3 – Știință: Jocul insectelor -fișă de lucru individual
Comportamente urmărite:
- să realizeze corect fișele de lucru individual;
- să folosească corect culorile pentru completarea fișelor de lucru;
- să denumească insectele din imagine și să spună ce fac fiecare.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: Conversația euristică, explicația, descrierea, exercițiul,
problematizarea, lucrul în grup, demonstrația, observația, brainstorming, analiza, sinteza.

Mijloace de învățare: buburuza, buline roșii, fișe de lucru, jetoane cu imagini sugestive,
coșulete cu elemente decupate pentru insecte, creioane colorate, coli colorate, imagini cu
insecte.

FORME DE ORGANIZARE:
-frontal;
-pe grupuri;
-individual.

DURATA: o zi.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 «Revista Învățământul Preșcolar , Editura Arlequin.
 « Aplicațiile noului curriculum pentru învățământul preșcolar », Editura Didactica Publishing House
2009.
 « Curriculum pentru educația timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naștere si 6/7 ani – 2008 ».
 www.didactic.ro

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

4
Evaluare -
Secvențele Strategii
Conținutul instructiv-educativ al activității instrumente
activității didactice
și indicatori
1. Moment Pregătirea materialului. Aranjarea Conversația Corectitudi-
organizato- mobilierului. Intrarea copiilor în sala de grupă. nea
ric Rutine : salutul, prezența, calendarul naturii. răspunsurilor.

2. Captarea Întâlnirea de dimineață: « Suntem veseli


atenției sub soare «
- Copii, astăzi, după ecusoanele pe Conversația
care le purtați, veți fi: furnicuțe, buburuze,
fluturași, greierași și albinuțe. Explicația
Îi voi saluta pe fiecare, adresându-mă, în Atenția,
funcție de ecuson : Exercițiul promptitudi-
- Bună dimineața, furnicuțe! (buburuze, nea
fluturași, greierași, albinuțe). răspunsurilor.
- Bună dimineața, Soare !
Captarea atenției se va realiza prin prezența Elementul
Zânei Primăvara la activitate, care a venit la surpriză
noi în grupă pentru a-i ruga pe copii s-o ajute Zâna
să cunoască cât mai multe lucruri despre Primăverii
insecte.

3. Se anunță tema activității în termeni


Anunțarea accesibili: pentru a o ajuta pe Zâna Primăverii Conversația
temei și a să cunoască cât mai multe lucruri despre
obiectivelor insecte, astăzi noi vom desfașura o activitate
care se numește: « Primavăra în grădină și
livadă ».
Explicația Observarea
4. Se prezintă sarcinile pe care le au de rezolvat comportamen
Prezenta- pe parcursul activității: vor desena insecte, vor -tului
rea asculta ghicitori despre insecte, vor rezolva copiilor.
conținutu- fișele de muncă individuală, vor răspunde la
lui și întrebări .
dirijarea Explicația
învățării Copiii vor vizita cele trei sectoare de activitate
( Artă, Bibliotecă, Știință ), vor afla ceea ce au
de făcut la fiecare centru, iar în funcție de
dorința lor se vor grupa pentru a începe
activitatea.
La sectorul Artă -copiii vor colora Verificarea
corespunzător insectele: fluturi, albinuțe, orală
furnicuțe, buburuze, etc. La sectorul
Bibliotecă copiii vor asculta ghicitori despre Exercițiul
insecte și vor studia imagini cu insecte. La
sectorul Știință copiii vor rezolva 5 fișa de Observare
muncă independentă și vor răspunde la Expunerea curentă
întrebări.
6

S-ar putea să vă placă și