Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

integrată

,,POVESTEA PRIETENIEI”

Ed Brîndușan Alina -Adriana

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr.27 Baia Mare


Data:23.03.2022
Grupa: Grupa mijlocie „A”
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ?”
Tema săptămânii: „Păsări călătoare”
Tema activității: ,,Povestea prieteniei”
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP, ALA1, ADE (DOS1+DOS2), ALA2)
Tipul de activitate: predare, consolidare
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI PENTRU DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei.
Tranziții:
o „ Zburăm zburăm spre casă ne-ndreptăm” (joc imitativ)
o Dansul prieteniei (joc de mișcare)
Rutină: „Te rog...!” (deprinderea de a utiliza curent formulele de politeţe)
JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI LIBER- ALESE:
o Bibliotecă : „Decorăm farfuria și ulciorul” (semne grafice)
o Nisip şi apă: ,,Cuibul berzei” (în nisip umed)
o Joc de masă: ,,Imagini din poveste” (puzzle)
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
o Domeniul limbă și comunicare ( DOS): „Vulpea și barza” (povestirea educatoarei)
o Domeniul om și societate ( DOS)- Activitate practică: „Coronița prieteniei” ( asamblare,
lipire)
JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI LIBER- ALESE:
o Joc de distractiv: „Păsărică mută-ți cuibul!”
Dimensiuni ale dezvoltării:
o Activare și manifestare a potențialului creativ;
o Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
o Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
Comportamente vizate:
o Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
o Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
o Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Scopul activității:
o Formarea deprinderilor de a-și însuși și reproduce firul narativ al poveștii despre respect ,
valorificându-le în activități cu caracter practic.
Obiective operaţionale :
o Să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziții clare și
corecte din punct de vedere gramatical;
o Să recunoască personajele din poveste;
o Să își îmbogățească vocabularul ;
o Să execute lucrări originale prin exersarea deprinderilor practice de lipire;
o Să execute deprinderi motrice din cadrul tranzițiilor și jocurilor de mișcare;
o Să aplice cunoștințele anterior însușite.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, explicația, expunerea, povestirea, Mâna oarbă, Amestecă,
îngheaţă, formează perechi, explozia stelară, demonstraţia, exerciţiul, jocul, cubul.
Material didactic: carton decupat în forma de ulcior și farfurie,marker, fân,crengi, nisip, păsări
de plastic, invitație, ouă din polistiren, imagini care ilustrează povestea, săculețul cu steluțe
colorate, foarfecă, lipici, coronița, cutii carton, puzzle,imagini color, șorțul povestitor.
Mijloace de învățământ: laptop, boxă.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi
Bibliografie:
o „Curriculum Pentru Educaţia Timpurie - 2019”
o „Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente și cu care
operează Curriculumul pentru Educație Timpurie- 2019”
o Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar , Ed. Pro
Humanitate, 1999;
o Boşneag, Maria, ,,Educaţie plastică’’, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2002
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Activitatea debutează cu Înviorarea de dimineață urmând Întâlnirea de dimineaţă, unde


copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit. Prin
metoda ,,Mâna oarbă” copiii extrag din coșuleț câte un autocolant reprezentând o farfurie sau un
ulcior pe care îl pun în piept și care îi va ajuta la aranjarea în sală și la repartizarea pe centre.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a avea contact vizual cu toţi membrii grupei, intonând
versurile: „Toți copii au sosit/ Și sunt azi prezenți / Cu zâmbete mari și mici/ Toți sunt azi
prezenți/Cine? Cine ? cine e aici?”
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi preşcolarii, de la stânga la
dreapta, cu glas tare, clar, uitându-se unul la celălalt, folosind formula de salut „Bună
dimineața!” și numele colegului pe care îl salută.
Prezenţa este realizată în manieră interactivă, fiecare copil își alege jetonul și îl pune la
prezență, . Atenţia copiilor este îndreptată spre ,,Calendarul naturii ” prin intemediul cântecului
„Bună dimineața” Calendarul naturii se completează cu ajutorul întrebărilor: „Ce zi este astăzi?
”, „A câta zi din săptămână? ”, cu ajutorul cântecului „Cum e vremea?” se observă vremea si se
așează pe panou imaginea corespunzătoare, urmând stabilirea anotimpului „În ce anotimp
suntem?”. Se poartă o scurtă discuție despre anotimpul corespunzător.
Educatoarea întreabă copiii cum se simt și fiecare copil denumește starea
corespunzătoare, după care îi îndeamnă să îndepărteze toată tristețea de pe fețele lor prin jocul
imitativ Zburăm ,zburăm ca păsărelele .
Captarea atenției se va realiza prin descoperirea unei Invitații , prin care se transmite un mesaj.
În acest mod copiii sunt motivați pentru a participa la activitățile zilei prntru a descoperi cui i se
adresează această invitație.
Educatoarea după ce a prezentat Invitația organizează momentul împărtășirii cu ceilalți. Se
adresează o întrebare/sarcină din scrisoare: ,, Dragii mei, vă rog frumos să-mi spuneți, ce credeți
despre această Invitație, de ce surpriza noastră este o invitație?”, iar copiii vor ridica mâna
pentru a răspunde la întrebare și vor face pereconizări în legătură cu această surpriză.. În acest
mod se anunță tema săptămânii și se realizează trecerea la activitatea zilei.
În continuare, educatoarea îi întreabă pe copii: ,, Dragi copii, cum credeți că ar trebui să ne
comportăm cu prietenii nostri?,,. Pornind de la răspunsurile copiilor, se anunță titlului poveştii
„Povestea Vulpea și barza”. Educatoarea va nara povestea clar,folosindu-se de șorțuletul
povestitor accesibil şi expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării.
Expresivitatea expunerii se va realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe
parcursul expunerii, pauze logice, accentuări şi scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică,
gestică. Se vor explica cuvintele si expresiile noi, alăturând un cuvânt sinonim sau o sintagmă
lămuritoare fără a întrerupe firul poveştii. Se va insista pe verbalizarea acțiunilor cu interpretarea
textului utilizând mimică, gestică, ton potrivit, precum și cu folosirea în context a cuvintelor noi
însușite din poveste. Povestirea se va face frontal, cu toată grupa, finalizând printr-o scurtă
conversație problematizantă care se va face cu ajutorul imaginilor care ilustrează povestea.
Fixarea conţinutului se va realiza cu ajutorul metodei explozia stelară:
1. Steluţa roșie: CINE sunt cele două prietene? (vulpea și barza).
2. Steluţa portocalie: CE a făcut vulpea? (a invitat barza la prânz).
3. Steluţa galbenă: CUM s-a comportat cu ea? (a servit mâncarea dintr-o farfurie din care barza
nu putea mânca).
4. Steluţa verde: UNDE a invitat-o barza pe vulpe? (la prânz).
5. Steluţa albastră: DE CE ca sa îi dea o lecție? (pentru că a vrut să îi arate cum s-a simțit ea
când a fost servită dintr-o farfurie din care ea nu putea mânca).
PLANUL DE IDEI AL POVEȘTII:
1. Vulpea a invitat barza la prânz.
2. A servit prânzul dintr-o farfurie joasă.
3. Barza nu a putut să mănânce din acea farfurie..
4. Ca să îi dea o lecție vulpii la răndul ei o invită la masă .
5. Mâncarea vulpii a fost servită intr-un ulcior inalt.
6. Vulpea a înțeles că nu a procedat bine.
În vederea asigurării retenției si transferului voi adresa copiilor următoarele întrebări: Voi
cum ați proceda, dacă ați fi în locul berzei?, Cu ce propuneri ați veni pentru barză? La finalul
poveștii se pune accentul pe mesajul zilei: ,,Tratează-l pe cel de lângă tine ,așa cum ai vrea să fii
tu tratat!“.
Şi-am încălecat pe o baghetă fermecată
Şi v-am spus o poveste adevărată.
Prin tranziţia „Trenulețul tuc,tuc”, vor afla că astăzi la centrele de activitate, se vor juca,
vor realiza lucruri interesante desprinse din poveste realizând următoarele sarcini:
Se identifică oferta de sarcini de joc și materialele pregătite la centre. Repartizarea
copiilor la centre se va realiza prin metoda interactivă de grup „Amestecă, îngheaţă, formează
grupuri”. Copiii trebuie să fie atenți la ecusonul din piept și la semnalul dat de educatoare
„Amestecă”, copiii se plimbă liber, la semnalul „Îngheaţă” se opresc, stau nemişcaţi, iar la
semnalul „Formează grupuri” vor forma grupuri cu copiii care au același ecuson cu vulpe sau
barză în piept, pe care îl vor saluta. După ce s-au format grupurile, ei se îndreaptă la centrele
corespunzătoare și vor realiza înainte de începerea activităților exerciții de încălzire a
musculaturii mâinilor:
,,Palmele eu le-am deschis,
Pumnişorii i-am închis,
Iar apoi îi răsucesc
Şi pe masă ciocănesc.
Degetele le întind
Cu ele la pian eu cânt.,,
La centrul Bibliotecă copiii vor realiza exerciții grafice, vor decora ulciorul și farfuria
pe care o regăsim în poveste
La centrul Joc de masă preșcolarii vor potrivi piesele de puzzle , pentru a reproduce
imaginea din poveste,pusă la dispozitie.
La centrul Nisip şi apă copiii vor realiza cuiburi din nisipul umed. Cu ajutorul crengilor
și a fanului vor realiza casa berzei.
Educatoarea supraveghează toate centrele insistând asupra realizării obiectivelor propuse,
oferă sprijin, încurajează activitatea individuală şi de grup.
După finalizarea sarcinilor de la centre copii vor face ordine la centre, apoi prin tranziția
„ Trenulețul muzical a plecat din gară ,cu copiii mici si mari să se spele-n grabă,/Un,doi,trei
vino dacă vrei!”copiii vor părăsi sala de grupă în vederea servirii gustării.
Copiii revin în sala de grupă pe tranziția: „ Zboară rândunica” (cântec) „ .
La centrul „Artă” vom desfășura activitatea din cadrul Domeniului om și Societate-
Activitatea practică. Copiii sunt anunțați că acesta este ultima sarcină și dacă o realizează vor
fi răsplătiți cu un joc la sfârșit. Activitatea se va realiza frontal cu tot grupul de copii.
Educatoarea anunţă tema activității „Coronița prieteniei” (lipire), intuim materialele şi
instrumerntele de lucru:lipici, , imagine cu vuplea și barza, autocolante, carton colorat.
După intuirea materialelor, le prezint copiilor coronița, se explică şi demonstrează tehnica
de lucru și purtăm o discuție despre părțile componente, modul în care a fost confecționat. Explic
și demonstrez modul de lucru şi paşii care vor fi urmaţi în realizarea coroniței.
Copiii vor indoi fâșia de hârtie iar pe mijlocul ei vor lipi vulpea sau barza, conform
modelului prezentat. În vederea însușirii tehnicii lipirii, în momentul demonstrării se va pune
accentul pe următoarele momente: asezarea elementelor în ordinea cerută de model, lipirea pe
rând a elementelor. Apoi se execută câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
-Morişca înainte –înapoi
-Închidem şi deschidem pumnii (boboc–floare)
-Păsărelele zboară
-Ne spălăm pe mâini
-Scuturăm mâinile
Se dă semnalul de începere a lucrului pentru executarea propriu- zisă a temei de către
copii. Pentru a crea o atmosferă cât mai plăcută utilizez un fond muzical. Educatoarea
supraveghează, acordă sprijin dacă este cazul. Se urmărește utilizarea corectă a instrumentelor de
lucru, poziţia corectă a corpului în timpul lucrului, acurateţea lucrărilor. După finalizarea
lucrărilor, acestea vor fi așezate pe capul fiecărui copil și vor putea fi observate, analizate și
evaluate de educatoare împreună cu copiii.
Se realizează evaluarea activității prin aprecierea produselor raportându-se la scopul şi
obiectivele propuse.
De aici reiese și mesajul zilei: ,,Cum ai vrea să fii tratat așa să îi tratezi și pe cei din
jurul tău!“, mesaj desprins din poveste.
Pentru că toți copiii, au dat dovadă de hărnicie și ascultare li se va prezenta jocul promis.
Copiii vor fi înștiințați că urmează jocul distractiv „Păsărică mută-ți cuibul”.
Sarcina jocului: Găsirea cuibului de către fiecare copil în cel mai scurt timp.
Elemente de joc: mișcare, aplauze, încurajări verbale, recompensă.
Regulile și desfășurarea jocului:
 Copiii sunt așezați câte 2 pentru a forma cuibul;
 La semnalul START, copiii trebuie să se așeze în cuibul format de cei doi
copii ;
 Cine nu și-a găsit cuibul,va forma cuibul cu încă un copil la finalizarea
etapei;
 Jocul se termină când toți copiii au fost păsăsele în cuib;
 Toată lumea câștigă și primesc o recompensă..
Pentru început educatoarea va explica jocul urmând regulile jocului:. Apoi se realizează
jocul de probă cu maxim 6 copii. Educatoarea se va asigura că toţi copiii au înţeles principiul după
care se ghidează acest joc, apoi voi da startul. Copiii care se coordonează mai repede sunt
aplaudați, iar ceilalți sunt încurajați.
Cu ajutorul cutiilor adaptată conținutului și scopului activității se va face evaluarea activității
integrate. Va fi folosit cu ajutorul unor cutii cu imagini din poveste. Întrebările din plicuri vor
corespunde celor șase algoritmi ai metodei: descrie, compară, asociază, aplică, analizează,
argumentează. Copiii vor așeza cutiile pe rând, iar în funcție de fața cubului care rămâne sus, vor
extrage plicul corespunzător de pe masă și vor răspunde la întrebarea însoțită de o imagine din plic.
De exemplu într-un plic va fi imaginea în vulpea o servește pe barză. Copilul trebuie să citească
imaginea și apoi s-o arate și celorlalți, iar educatoarea îl va întreba pe copil: Ce a făcut barza când a
văzut cum s-a comportat cu ea vulpea?,, etc. iar apoi se face valorificarea conținutului educativ: se
extrage mesajul educativ, moral din poveste. Educatoarea întreabă copiii care este morala poveștii
apoi le expune părerea ei: „Din această poveste, noi învățăm să avem o atitudine pozitivă și
deschisă față de cei din jur și am învățat un lucru extrem de important și anume să îi tratăm pe cei
din jur așa cum am vrea să fim noi tratați .,,
Ne bucurăm cu toţii de ceea ce am realizat și am învățat împreună .

S-ar putea să vă placă și