Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învățământ: G.P.P NR 27, Baia Mare

Educatoare: Brîndușan Alina-Adriana

Grupa: Mică “A”

Tema anuală de studiu: Când /cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: “Bogățiile toamnei”

Tema activității: “Mere dulci și sănătoase”

Tipul de activitate: Predare

Forma de realizare: Activitate integrată

Elemente componente ale activității integrate:

ADP: Activități de dezvoltare personală

Întâlnirea de dimineață: “Copilașii au sosit,bună dimineața….”

Salutul; Prezența; Calendarul naturii;

Rutine: “Spălăm merele,înainte să le mâncăm”

Tranziții: “Gimnastica de înviorare”

ALA 1: Jocuri și activități liber alese

Bibliotecă:”Mărul”- citire imagini

Artă:”Mărul” -dactilopictura

Joc de rol: “De-a bucătarii/bucătăresele”

ADE: Activități pe domenii experențiale

DLC: Educarea limbajului: “Mărul” de Elena Bejeranu

-memorizare

DOS:Activitate practică:”Mărul buclucaș”-lipire


ALA 2: Jocuri și activități liber alese

“Ștafeta merelor”-Joc de mișcare

Dimensiuni ale dezvoltării:

 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


 Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare
receptivă)
 Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente:

 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,


emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
 1.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative

Scop: Dezvoltarea capacităţii de memorare a unui text (memoria voluntară logică), prin
intermediul unei imagini -suport, consolidând deprinderile învățate.

Obiective operaționale:
- să recite poezia cu respectarea intonaţiei, ritmului, pauzei, în concordanță cu
mesajul transmis

- să-şi însuşească semnificaţia cuvintelor noi (rotunjor,gălbior)


- să realizeze sarcinile date prin antrenarea deprinderilor însuşite.

Strategii didactice:

Metode și procedee: Explicația, conversația, observația, problematizarea,


munca individuală, demonstraţia, jocul, aprecierea, Jurnalul grafic (adaptată pentru
grupa mică), R.A.I

Mijloace didactice: flip chart, laptop,videoproiector


Materiale didactice: carton, hârtie glasata, imagini, cuburi, bandă adezivă,
coșulețe, bandă colorată, coș cu mere.

Forma de organizare: frontal

Durata: 1 Zi

Bibliografie:
-Curriculumul pentru educație timpurie – 2019

-Suportul pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte cu instrumente care operează


Curriculumul pentru educație timpurie – 2019

-Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7


ani, UNICEF, 2008

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Întâlnirea de dimineaţă

După ce sosesc copiii, le propun să formeze semicercul prieteniei respectând


distanțarea corespunzătoare pentru a desfăşura ,,Întâlnirea de dimineaţă”. Aşezaţi în
semicerc fiecare pe covorul său, ne salutăm prin cântecelul ,,Copilașii au sosit,bună
dimineața”,urmând ca fiecare să primească un ecuson cu un măr roșu ,galben sau verde.
Se completează panoul cu prezenţa, aşezându-se piticii prezenți/ absenți în căsuța
corespunzătoare. Apoi completăm calendarul naturii, spunându-le ziua, data, luna,
stabilind împreună anotimpul şi alegem imaginile reprezentative pentru caracteristicile
vremii, după care facem puțină mișcare.

Tranziţia:

Gimnastica de înviorare

Dacă vreau să cresc voinic

Fac mișcare chiar de mic

Merg în pas alergător

Sar apoi într-un picior


Plecând de la ideea că noi săptămâna aceasta am învățat despre mere, prezint
copiilor surpriza si anume un coș cu mere roșii, galbene, verzi,după care ne amintim
caracteristicile mărului și anume:

-Ce culoare are mărul?

-Ce formă are mărul?

-Ce gust are mărul?

-Cum este mărul? (moale/tare)

-Cu ce este acoperit mărul?

Continuăm cu Domeniul Limbă şi comunicare (educarea limbajului), activitate în


cadrul căreia învăţăm poezia care se numește ”Mărul” de Elena Bejeranu. Le comunic
copiilor titlul și autorul poeziei pe urmă le povestiesc despre ce este vorba în poezie cu
ajutorul unei imagini sugestive. Recit model poezia de doua ori după care le explic
cuvintele necunoscute: “rotunjor”, “gălbior”. Poezia este recitată individual de către
copii cu ajutorul meu, folosind imaginea sugestivă din text pentru a facilita înțelegerea
textului. La final copiii recită poezia împreună sau în grupuri mici.

Pentru o fixare mai bună a cunoștințelor predate folosesc metoda JURNALUL


GRAFIC care este adaptată grupei mici. Folosec elementele specifice Jurnalului grafic:
o coală împărțită în 9 pătrate și imagini sugestive poeziei. Pe măsură ce recităm poezia,
adaugăm imaginea potrivită.

Prin tranziția ”Trenulețul tuc,tuc” vizităm cele trei centre propuse intuind
materialele puse la dispoziție pentru activitatea de astazi,fiecare copil se va așeza la
măsuța unde va aparea mărul rosu,verde sau galben în funcție de ecusonul
primit .Intuirea materialelor se va face pri prezentarea fiecarui centru de interes dupa
cum urmează:

 Centrul Bibliotecă: Copiii au pe masă imagini cu mere de diferite culori, și


câteva imagini intruse iar ei trebuie să le aleagă doar pe cele potrivite.
 Centrul Artă: Copiii au pregătit pe masă șablonul cu mărul , iar aceștia
picteză cu degețelul conturul mărului în culoarea dorită: roșu, verde sau
galben, urmând ca șabloanele să le finalizăm la activitatea practică.
 Centrul Joc de rol: Copiii au sarcina de a face brioșe cu mere și anume tăierea
merelor si punerea lor în forma de brioșă respectând rețeta așezată la
îndemâna lor cu imagini clare, fiind echipați corespunzător.
După finalizarea sarcinii la centrul ales prima dată,copiii au posibilitatea de a-
si alege un alt centru,realizându-se astfel rotirea pe centre.

După finalizarea activităților liber alese, prin tranziția ”Trenulețul muzical”,


copiii merg la baie, apoi servesc fructul care spre surprinderea lor este un măr, după
prin tranziția ”Noi suntem piticii,piticii voinicii” vom trece la activitatea practică.
Activitatea practică debutează prin anunțarea temei”Mărul buclucaș” și intuirea
materialelor după care le demostrez modul de lucru apoi trecem la exercițiile pentru
încălzirea musculaturii mâinilor folosind următorul text:

”Mâna lebădă o fac, /Care dă mereu din cap /Lebedele în jur privesc, /Mâinile
mi le rotesc, /Degetele-mi sunt petale, /Le deschidem ca pe-o floare, /Ploaia cade
neîncetat, /Cu vârful degetelor bat,/Iar apoi le răsfirăm,/Și ca la un pian cântăm,/Acum
că ne-am încălzit, /De lucru suntem pregătiți.” urmând ca aceștia să rupă și să lipească
hârtia colorată pe conturul mărului, lucrând pe un fond muzical . Între timp iau contact
cu copiii de la fiecare măsuță urmărind implicarea acestora, corectitudinea realizării
sarcinilor de lucru, oferind sprijin la nevoie. Anunț copiii că în scurt timp trebuie să-și
finalizeze lucrările, iar după finalizarea sarcinilor, realizăm evaluarea lucrărilor,
felicitând copiii pentru lucrările realizate.

Pentru că au lucrat atât de frumos la cele trei centre puse la dispoziție și au recitat
atât de frumos poezia numită ”Mărul”, copiii sunt invitaţi la un joc de mișcare
numit ,,Ștafeta merelor”. Startul este marcat cu banda maro reprezentând punctul de
plecare ,ei trebuie să ducă mărul în coș, respectând traseul dat.

Evaluarea întregii zile se realizează prin procedeul R.A.I, adaptat grupei


mici,așadar eu arunc mingea adresând următoarele întrebări:

-Cum se numește poezia învățată astăzi?

-Despre ce este vorba în poezie?

-Ce am pictat astazi?

-Ce culori am folosit?


-Ce imagini am avut la dispoziție?

-Ce am gătit astăzi?

-Ce am lipit astăzi?

-Cum vi s-a părut activitatea de astăzi?

La finalul activităţilor, apreciez implicarea copiilor în mod general şi individual, iar


la final primesc o recompensă.

S-ar putea să vă placă și