Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14 noiembrie 2017


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR:
GRUPA: Mare “Ursuleții”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine și cum planifică/ organizează o activitate?”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Percep și cunosc lumea înconjurătoare”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:
 Activități de dezvoltare personală (Întâlnirea de dimineață-”Bună dimineața,
prieteni!”)
Rutine Prezența, salutul, completarea calendarului naturii;
Servirea mesei-deprinderi de igienă și autoservire.
Tranziții ,, Bat din palme ”–joc cu text și cânt
,, Rândul iute să-l formăm....” - versuri
 Jocuri și activități didactice alese (etapa I)
-Construcții - „Căsuța mea" - alăturarea și suprapunerea cuburilor
-Artă - „Fratele meu " - modelaj
- Joc de rol - „De-a familia "
–Activități pe domenii experiențiale:
Domeniul limbă și comunicare: Educarea limbajului – Joc didactic – “Cine sunt/ Cum sunt, din ce
poveste vin?” – recunoașterea unor personaje din poveștile cunoscute
Domeniul estetic și creativ: Educațíe muzicală: repetare cântec - „Ploaia "
Predare joc muzical-„Dacă vesel se trăiește "
Jocuri și activități didactice alese (etapa III)
-Joc de atenție- "Deschide urechea bine!"
- Joc distractiv – Rațele și vânătorii
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- formarea deprinderii de a executa corect mișcările sugerate de textul cântecului;
- consolidarea unor cunoștințe referitoare la poveștile învățate
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili să:
- să denumească povestea din care fac parte personajele;
- să precizeze numele personajelor;
- să descrie personajele date;
- să interpreteze rolul unor personaje;
- să cânte individual și în grupuri mici cântecul învățat
- să execute corect mișcările sugerate de textul cântecului
Jocul didactic “Joc didactic – “Cine sunt/ Cum sunt, din ce poveste vin?”
Sarcina didactică: să denumească personajele și poveștile din care fac parte, să descrie personajele
date, să interpreteze rolul unor personaje.
Regulile jocului: Educatoarea arată copiilor un plic cu o scrisoare pe care le-a găsit la ușă. Scrisoarea
este de la Zâna Poveștilor care este tristă pentru că și –a încurcat personajele. Aceasta le cere copiilor
să o ajute. Pentru acest lucru trebuie să treacă mai multe probe. Prima probă – Fiecare copil extrage o
imagine cu un personaj pe care îl denumește și spune povestea din care face parte. Apoi descrie
personajul.
Complicarea jocului: Copiii vor extrage o imagine cu un personaj și interpretează rolul
acestuia sau spune câteva lucruri despre el, fără a-i pronunța numele, restul grupei trebuind să
ghicească despre cine este vorba.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual,
în grup, demonstraţia, jocul.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: panou de prezenţă, calendarul naturii, imagini personaje din povești
plastilină, cuburi

DURATA: 1 zi
BIBLIOGRAFIE:
***Activitatea integrată în grădiniţă,DPH Bucureşti,2008
***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C. - 2008
Laborator preşcolar, Ghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureşti 2002

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţa.
După tranziţia „Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ Haideți să ne adunăm /Cu toţii să ne
salutăm” urmează rutina - Salutul. Acesta porneşte de la educatoare care salută copilul aflat în partea
dreaptă, apoi copiii îşi vor saluta, pe rând, colegii din dreapta şi din stânga cu formula „Bună
dimineaţa, (numele copilului)!
Prezenţa – un copil extrage de la panou fotografiile copiilor absenţi.
Se completează apoi calendarul naturii.
Noutatea zilei – se realizează printr- o scrisoare pe care educatoarea a găsit-o la ușă. Scrisoarea
este de la Zâna Poveștilor care este tristă pentru că și –a încurcat personajele. Aceasta le cere copiilor
să o ajute. Pentru acest lucru trebuie să treacă mai multe probe.
ADE1 - Domeniul Limbă Şi Comunicare – Educarea limbajului se va desfășura în centrul
Bibliotecă.
Jocul didactic “Joc didactic – “Cine sunt/ Cum sunt, din ce poveste vin?”
Sarcina didactică: să denumească personajele și poveștile din care fac parte, să descrie personajele
date, să interpreteze rolul unor personaje.
Regulile jocului: Educatoarea arată copiilor un plic cu o scrisoare pe care le-a găsit la ușă. Scrisoarea
este de la Zâna Poveștilor care este tristă pentru că și –a încurcat personajele. Aceasta le cere copiilor
să o ajute. Pentru acest lucru trebuie să treacă mai multe probe. Prima probă – Fiecare copil extrage o
imagine cu un personaj pe care îl denumește și spune povestea din care face parte. Apoi descrie
personajul. Se realizează jocul de probă, apoi se desfășoară jocul propriu-zis.
Complicarea jocului: Copiii vor extrage o imagine cu un personaj și interpretează rolul
acestuia sau spune câteva lucruri despre el, fără a-i pronunța numele, restul grupei trebuind să
ghicească despre cine este vorba. Se realizează jocul de probă, apoi se desfășoară jocul propriu-zis.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
Prin tranziţia „Bat din palme clap clap clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne
răsucim și la centre noi pornim„ educatoarea și preșcolarii trec pe la fiecare centru pentru a intui
materialele.
Educatoarea prezintă copiilor materialele din centre și sarcinile de lucru.
La centrul Artă copiii vor modela din plastilină fiecare fratele .
La centrul Joc de rol, preșcolarii se vor juca „De-a familia" - unde vor interpreta pe rând
rolurile membrilor familiei.
La centrul Construcții copiii vor realiza prin alăturarea și suprapunerea cuburilor Căsuța.
După prezentarea materialelor și a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii își vor
alege centrul unde doresc să lucreze. Educatoarea va rămâne la centrul Artă, oferind indicații și ajutor
unde este cazul.
Preșcolarii finalizează sarcinile de la centrul ales și se rotesc în toate centrele.
După finalizarea sarcinilor se realizează Turul galeriei pentru a se prezenta lucrările în
fața colegilor. Copiii vor aprecia lucrările proprii și pe cele ale colegilor, adăugând acolo unde este
cazul. Educatoarea emite aprecieri asupra activității desfășurate.
Copiii formează trenulețul veseliei cântând, părăsind sala de grupă pentru a servi gustarea.
Prin tranziţia „Rândul iute să-l formăm repede/ Lânga uşă ne-aşezăm, repede/ Şi cuminţi să
aşteptăm, repede/ Către baie să plecăm, repede educatoarea și preșcolarii părăsesc sala de grupă pentru
a servi masa.
După servirea mesei, preșcolarii vor desfășura ADE2 – Domeniul estetic și creativ –
Educație muzicală. Preșcolarii sunt așezați în semicerc. Activitatea debutează cu exerciții de încălzire a
vocilor: umflăm balonul, cântăm la trompetă, etc. Se repetă apoi cântecul “Ploaia”, individual, în grupuri
mici, frontal. Urmează predarea jocului cu text și cânt “Dacă vessel se trăiește”. Educatoarea
interpretează prima strofă , executând mișcările sugerate de textul cântecului. Se explică fiecare
vers și mișcare.Copiii cântă în cor, apoi în grupuri mici și individual prima strofă. Se procedează în
același mod și cu a doua strofă, apoi cu primele două strofe. Urmează a treia strofă , iar la final întreg
cântecul.
Tranziţie: "Noi cu totii am lucrat /Si lucrul l-am terminat/ Haideti toti sa ne distram/ În joc sa
ne antrenam ".Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse copiii vor participa la jocul de atenție
,,Deschide urechea bine!”. Copiii sunt așezați în semicerc. Conducătorul jocului stă în mijloc, iar un
alt coleg numit de educatoare îl va striga e nume. Copiii îi cântă “Deschide urechea bine/ Să vedem
ghicești ori ba/ Cine te-a strigat pe nume/ Hai ghicește nu mai sta!” Dacă va ghici I se va cânta “Ai
ghicit, ai ghicit/ Treci la loc fii mulțumit!” Copilul care l-a strigat va deveni noul conducător al
jocului. Dacă nu va ghici va rămâne pe loc și I se va cânta “N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Stai pe loc ești
pedepsit!”și va repeat pâna ghicește. Jocul se repeat până participă toți copiii.

Urmează jocul distractiv ,,Rațele și vânătorii”. Se delimitează spațiul de joacă. În fiecare


capăt al spațiului de joacă se află câte un vânător, care nu are voie să intre în spațiul de joc. Între
vânători se află rațele.Vânătorii au rolul de a vâna rațele cu mingea. Atunci când o rață este atinsă de
minge, aceasta iese din joc. Rațele trebuie să se ferească de minge, fără să iasă din spațiul de joc.
Jocul se sfârșește atunci când toate rațele au fost atinse cu mingea. Următorii vânători sunt primele 2
rațe care au fost scoase din joc.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:
organizatoric - aerisirea sălii de grupă. Conversaţia
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoare.
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: Bună dimineaţa, (numele copilului)!
Prezenţa, Calendarul naturii
Captarea Se realizează printr- o scrisoare pe care educatoarea a găsit-o la ușă. Scrisoarea este de la
atenţiei Zâna Poveștilor care este tristă pentru că și –a încurcat personajele. Aceasta le cere copiilor să o ajute. Conversaţia
Pentru acest lucru trebuie să treacă mai multe probe. Explicaţia
Anunţarea temei Se prezintă tema zilei „Percep și cunosc lumea inconjurătoare”
şi a obiectivelor Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de desfăşurare al activităţii. Explicaţia
Educatoarea îi anunță pe copii că pentru a o înveseli pe zână, vor desfăşura un joc didactic, în
cadrul căruia îi vor găsi personajele, le vor descrie și le vor imita, apoi vor cânta și se vor distra .
Dirijarea învățării ADE1 - Domeniul Limbă Şi Comunicare – Educarea limbajului se va desfășura în centrul
Bibliotecă.
Jocul didactic “Joc didactic – “Cine sunt/ Cum sunt, din ce poveste vin?” Conversaţia
Sarcina didactică: să denumească personajele și poveștile din care fac parte, să descrie personajele Explicaţia
date, să interpreteze rolul unor personaje. Jocul didactic

Regulile jocului: Educatoarea arată copiilor un plic cu o scrisoare pe care le-a găsit la ușă. Scrisoarea
este de la Zâna Poveștilor care este tristă pentru că și –a încurcat personajele. Aceasta le cere copiilor
să o ajute. Pentru acest lucru trebuie să treacă mai multe probe. Prima probă – Fiecare copil extrage o
imagine cu un personaj pe care îl denumește și spune povestea din care face parte. Apoi descrie
personajul. Se realizează jocul de probă, apoi se desfășoară jocul propriu-zis.
Obţinerea Complicarea jocului: Copiii vor extrage o imagine cu un personaj și interpretează rolul
performanţei acestuia sau spune câteva lucruri despre el, fără a-i pronunța numele, restul grupei trebuind să
ghicească despre cine este vorba.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
Prin tranziţia „Bat din palme clap clap clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne Exerciţiul
răsucim și la centre noi pornim„ educatoarea și preșcolarii trec pe la fiecare centru pentru a intui
materialele.
Educatoarea prezintă copiilor materialele din centre și sarcinile de lucru. Conversația
La centrul Artă copiii vor modela din plastilină fiecare fratele .
La centrul Joc de rol, preșcolarii se vor juca „De-a familia" - unde vor interpreta pe rând
rolurile membrilor familiei. Demonstrația
La centrul Construcții copiii vor realiza prin alăturarea și suprapunerea cuburilor Căsuța.
După prezentarea materialelor și a sarcinilor de lucru din fiecare centru, copiii își vor
alege centrul unde doresc să lucreze. Educatoarea va rămâne la centrul Artă, oferind indicații și Lucrul individual sau în
ajutor unde este cazul. grup
Preșcolarii finalizează sarcinile de la centrul ales și se rotesc în toate centrele.
După finalizarea sarcinilor se realizează Turul galeriei pentru a se prezenta lucrările în
fața colegilor.
Copiii vor aprecia lucrările proprii și pe cele ale colegilor, adăugând acolo unde este cazul.
Educatoarea emite aprecieri asupra activității desfășurate.
Copiii formează trenulețul veseliei cântând, părăsind sala de grupă pentru a servi gustarea.
Prin tranziţia „Rândul iute să-l formăm repede/ Lânga uşă ne-aşezăm, repede/ Şi cuminţi să
aşteptăm, repede/ Către baie să plecăm, repede educatoarea și preșcolarii părăsesc sala de grupă
pentru a servi masa.
După servirea mesei, preșcolarii vor desfășura ADE2 – Domeniul estetic și creativ –
Educație muzicală. Preșcolarii sunt așezați în semicerc. Activitatea debutează cu exerciții de încălzire a
vocilor: umflăm balonul, cântăm la trompetă, etc. Se repetă apoi cântecul “Ploaia”, individual, în grupuri
mici, frontal. Urmează predarea jocului cu text și cânt “Dacă vesel se trăiește”. Educatoarea
interpretează prima strofă , executând mișcările sugerate de textul cântecului. Se explică fiecare
vers și mișcare.Copiii cântă în cor, apoi în grupuri mici și individual prima strofă. Se procedează în
același mod și cu a doua strofă, apoi cu primele două strofe. Urmează a treia strofă , iar la final întreg
cântecul.
Asigurarea Tranziţie: "Noi cu totii am lucrat /Si lucrul l-am terminat/ Haideti toti sa ne distram/ În joc sa
retenţiei şi ne antrenam ".Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse copiii vor participa la jocul de atenție Conversaţia
al transferului ,,Deschide urechea bine!”. Copiii sunt așezați în semicerc. Conducătorul jocului stă în mijloc, iar
un alt coleg numit de educatoare îl va striga e nume. Copiii îi cântă “Deschide urechea bine/ Să Explicaţia
vedem ghicești ori ba/ Cine te-a strigat pe nume/ Hai ghicește nu mai sta!” Dacă va ghici I se va
cânta “Ai ghicit, ai ghicit/ Treci la loc fii mulțumit!” Copilul care l-a strigat va deveni noul Demonstraţia
conducător al jocului. Dacă nu va ghici va rămâne pe loc și I se va cânta “N-ai ghicit, n-ai ghicit/
Stai pe loc ești pedepsit!”și va repeat pâna ghicește. Jocul se repeat până participă toți copiii. Jocul

Urmează jocul distractiv ,,Rațele și vânătorii”. Se delimitează spațiul de joacă. În fiecare capăt al
spațiului de joacă se află câte un vânător, care nu are voie să intre în spațiul de joc. Între vânători se Conversaţia
află rațele.Vânătorii au rolul de a vâna rațele cu mingea. Atunci când o rață este atinsă de minge,
aceasta iese din joc. Rațele trebuie să se ferească de minge, fără să iasă din spațiul de joc. Jocul se Explicaţia
sfârșește atunci când toate rațele au fost atinse cu mingea. Următorii vânători sunt primele 2 rațe
care au fost scoase din joc. Demonstraţia

Jocul
Încheierea Sunt emise aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra respectării regulilor jocului, asupra
activităţii comportamentului individual şi colectiv al preşcolarilor. Explicaţia
Preșcolarii primesc stimulente.

S-ar putea să vă placă și