Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Prof. înv.preșcolar: Burcuș Andreea Raluca


Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. Nr. 12 Huși

DATA: 26.02.2020
NIVEL: I
GRUPA: Mijlocie „ Piticot”
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Burcuș Andreea Raluca
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 12 Huși
TEMA ANUALĂ:Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNII:„ Cufărul cu emoții”
TEMA ACTIVITĂȚII: „ În căutarea cufărului cu emoții”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ADP+ALA+ADE( DȘ ( A.M) + DOS ( A.P))+ ALA ( recreative);
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
TIPUL DE ACTIVITATE : verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
DURATA: 1 zi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
 Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Recunoașterea emoții și consolidarea numerelor în concentra 1-4, precum și a unor deprinderi practice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să raporteze numărul la cantitate;
 Să raporteze cantitatea la număr;
 Să ordoneze crescător numerele;
 Să ordoneze descrescător numerele;
 Să lipească materialele date pe ramă, respectând etapele de lucru;
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: Întâlnirea de dimineață (Salutul : Piticii s-au trezit, bună
dimineața!,Prezența, Calendarul naturii, Împărtășirea cu ceilalți: Cum te simți astăzi? Ești vesel/ trist?,Activitatea de
grup: Dacă aș o emoție, mi-aș dori să am culoarea…Noutatea zilei:„ Peter Pan, Clopoțita și prietenele sale”;
RUTINE: igienă ,,Să ai mâinile curate/ Bine-i pentru sănătate/ Noi pe mâini ne-am murdărit,/ La baie am şi
fugit!/ Rândul frumos îl formăm/Către baie să plecăm,/ Pe mânuțe ne spălăm,/ Este vremea să mâncăm; însuşirea
deprinderii de a face curat după realizarea activităţilor:,,Noi cu toţii am lucrat/ Şi lucrul am terminat/ Lucrurile le-
aşezăm/În ordine le lăsăm/Bucuroşi să ne-nvârtim/ Pentru că ştim să muncim!”
TRANZIȚII: „ Lecția de înviorare!”/„ Dacă vesel se trăiește!”„„Uite așa noi defilăm/ Trai la la la la / Către
baie ne-ndreptăm/ Tra la la la/ Pe mânuțe ne spălăm/ Tra la la la ”, „ Zboară rândunica”;
2. ALA I: ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (CENTRE DE INTERES) :Artă:„Florile veseliei ”- pictură cu buretele;
Știință: „ Emoțiile încurcare așteaptă să fie sortate”- sortare de imagini; Joc de masă: „Emoțiile prietenilor noștri” –
îmbinare piese puzzle;
3. ADE : ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE : Domeniul științe și cunoașterea mediului
(activitate matematică):,,În căutarea cufărului cu emoții” – joc didactic;
 Domeniul om şi societate ( activitate practică) : ,,Rama emoțiilor” – lipire ;
4. ALA II : ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ACTIVITĂŢI RECREATIVE)
 Trenulețul veseliei – joc de mișcare;/Dansul prieteniei joc de mișcare;/Emoțiile de pe chipul meu-a joc imitativ;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, munca în
echipă, munca independentă, jocul didactic, turul galerie;
MIJLOACE ȘI RESURSE MATERIALE: floricele, bureți pentru pictură, paletă de culori, acuarele, piese puzzle,
jetoane emoții, bagheta fermecată, panouri, cerculețe, bulinuțe cu emoții, zâne, scrisorile, cutii cu surprize, planșa model,
rame foto, lipici, șervețele, elemente cu emoții;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
RESURSE UMANE: preșcolarii grupei mijlocii și educatoarea;
EVALUAREA ZILEI: Se va realiza prin metoda ,,Piramida, Turul Galeriei/ Expoziții cu lucrările realizate’’
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru educație timpurie 2019, MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE, BUCUREȘTI 2019;
2.1001 idei pentru o educație timpurie de calitate – ghid pentru educatori, MARIA VRÂNCEANU, tipografia centrală,
CHIȘINĂU, 2010
3. Dr. Mihaela Ionescu, Carmen Anghelescu, Cristiana Boca, Dr. Ioana Herseni, Cristina Popescu, Ecaterina Stativa, Dr.
Cãtãlina, Ulrich Cornelia Novak ,,Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani”, 2010.
Scenariul zilei
Dimineața va începe cu jocul liber al copiilor. Copiii aleg cum, cu ce și unde se vor juca. Când se apropie micul
dejun, copiii sunt îndemnați să strângă jucăriile.
După ce toți copiii au sosit și micul dejun a fost servit, propun să ne înviorăm, să cântăm și să dansăm „ Când am
fost ieri la plimbare”.
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ( ADP)
Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de dimineață,unde copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și
manifesta starea de spirit și buna dispoziție. Copiii se așează pe scăunele, în semicerc, pentru a stabili contact vizual cu
toți membrii grupei. Salutul (“Dimineaţa a sosit,/Toţi copiii au venit./În semicerc să ne adunăm,/Cu toţi să ne
salutăm:/A-nceput o nouă zi/,Bună dimineaţa, copii!’’) Copiii răspund la salutul educatoarei. Salutul între copii se
realizează cu ajutorul imaginilor de pe panou, pe un fundal muzical.
Prezența: Se realizează la panoului cu fotografiile copiilor. Preșcolarii sesizează și numesc absenții.
Calendarul naturii: Este completat în urma întrebărilor adresate de educatoare, cu privire la ziua săptămânii,
anotimpul în care ne aflăm și la starea vremii. (-Ce zi a săptămânii este astăzi?; -În ce anotimp suntem?; -Cum este
vremea afară?( este așezat acul indicator în dreptul imaginii care indică anotimpul și starea vremii din ziua respectivă);
Împărtășirea cu ceilalți: Cum te simți astăzi? Ești trist, vesel? Ce emoții trăiești?
Activitatea de grup se va realiza prin intermediul jocului „Dacă aș fi o emoție, mi-aș dori să am culoare… ” . În
mijlocul nostru se află un panou cu pete colorate . Pe rând fiecare copil își alege un ecuson pe care și-l pune în piept.
Noutatea zilei: Coincide cu momentul de captare a atenției. Copiii o vor descoperi pe prințesa Clopoțica și pe
prietenul ei Petter Pan care au pentru ei o scrisoare. Emoționați de întâmplarea prin care au trecut cei doi, hotărăsc să îi
ajute. Realizează și ei că ,,unde-s mulți, puterea crește!’’și acceptă să fie transformați imediat în ajutoarele celor doi
prieteni.
Anunțarea temei:
-Dragii mei, după cum aţi înţeles din scrisoare, astăzi îi vom ajuta pe cei doi prieteni să găsească cufărul cu emoții .
Vom merge într-o călătorie alături de Petter Pan, Clopoțica și prietenele sale .
- Acum, haideți să lucrăm și pe cei doi prieteni să îi bucurăm! Copiii vor fi conduși spre centre prin tranziția: „ Lecția
de înviorare”
Sunt deschise trei centre: La centrul ARTĂ – vom da viață unor floricele, folosind culorile fermecate și bureții;La
centrul JOC DE MASĂ- vom realiza puzzle-uri, descoperind numeroase emoții; La centrul ȘTIINȚĂ- vom sorta
jetoane în funcție de emoțiile transmise și vom căuta perechi pentru acestea;
La expirarea timpului de lucru, vom face turul galeriei pentru a vedea ce au lucrat si ceilalți copii.
Prin tranziția „Uite așa noi defilăm/ Tra la la la la / Către baie ne-ndreptăm/ Tra la la la/ Pe mânuțe ne spălăm/
Tra la la la ” – joc imitativ. La revenirea copiilor în sala de grupă, aceștia se vor așeza pe scăunelele dispuse în semicerc.
Dragi copii, pentru ca ați lucrat foarte frumos, și ați adus un zâmbet pe chipurile celor doi prieteni, vom juca
jocul „ În căutarea cufărului cu emoții”, iar la final, pentru a le face o surpriză celor doi prieteni , vom realize niter
tablouri. Cei doi prieteni le transmit copiilor că este timpul să demonstreze că sunt buni matematicieni și o să îi ajute în
această călătorie. Copiii sunt împărțiți în două echipe: Echipa Clopoțica respectiv Petter Pan . Vor purta în piept
simbolul echipei. Anunț copiii că în această călătorie vom întâlni cu siguranță și obstacole. Echipa care va reuși so treacă
de fiecare obstacol, va primi câte un chip vesel. Cei care vor strânge cele mai multe chipuri vesele, vor fi declarați
câștigători. În timpul călătoriei ne vom întâlni cu Zâna Curajului, Zâna Bucurii și Zâna Tristeții, fiecare a pregătit o
sarcina pe care trebuie să o rezolvăm, pentru a merge mai departe în căutarea cufărului cu emoții.
Explicarea regulilor jocului:
Acum, că sunteţi pregătiţi pentru începerea jocului, să vă explic regulile:
 Copiii sunt grupați în două echipe; Rezolvă sarcinile frontal/ echipă; Coechipierii se ajută; Sarcinile se ascultă
cu atenție;Copiii rezolvă sarcina respectând urmele echipei sale; Răspunsurile corecte se aplaudă și se
punctează;
Explicarea jocului:
Copilul atins de bagheta fermecată ( Tiribam, tiribum să vină lângă mine acum ) va descoperi sarcina, o va analiza și
rezolva. Vor participa pe rând toți membri echipei.
Jocul de probă:
Copiii sunt rugați să închidă ochii și să numere în gând câte bătăi din palme se aud.
Executarea jocului:
Sarcina nr. 1 – Zâna Curajului
Atașează cifra corespunzătoare numărului de emoții;
Sarcina nr. 2– Zâna bucuriei
Aruncă cubul și atașeză tot atâtea elemente pe panou, cât indică cifra.
Complicarea jocului
Sarcina nr. 3– Zâna Tristeții
Echipa Petter Pan- Ordonează cifrele crescător.
Echipa Clopoțica- Ordonează cifrele descrescător.
Prin tranziția ,,Dacă vesel se trăiește ”se trece la activitatea din cadrul Domeniul Om și societate (activitate
practică). Copiii sunt anunțaţi că la activitatea practică, vor realiza prin lipire niște rame.
INTUIREA MATERIALULUI
- Ce ați primit pe măsuțe?
- Pe măsuțe avem un coșuleț plin cu emoții, o ramă, lipici , o poză și servețele.
PREZENTAREA ȘI ANALIZAREA LUCRĂRII MODEL: Educatoarea le prezintă copiilor rama pregătită de
ea.
EXPLICAREA ŞI DEMONSTRAREA TEHNICII DE LUCRU:
Se explică şi se demonstrează copiilor pașii de lucru pentru realizarea ramei.
Lipim prima dată poza, după care decorăm rama cu diferite emoții.
Se numeşte un copil pentru repetarea modului de lucru în vederea fixării etapelor de lucru.
EXERCIŢII DE ÎNCĂLZIRE A MÂINII: Joc cu text şi cânt:„ Zboară rândunica”
După ce au înţeles modul de lucru se trece la realizarea ramei . Le urez copiilor ,,Spor la lucru” , reamintindu-le
că trebuie să respecte paşii de realizare, fiind ajutaţi la nevoie.
EXECUTAREA TEMEI DE CĂTRE COPIII:
Pe fond muzical copiii lucrează, punându-și în valoare creativitatea pentru decorarea ramei. Se va corecta poziţia
corpului în timpul lucrului. Se va urmări îndemânarea cu care copiii mânuiesc materialele puse la dispoziție. Copiii sunt
supravegheaţi, iar celor care întâmpină greutăţi li se vor da indicaţii cu voce scăzută. Se fac aprecieri globale şi
individuale privind modul de lucru. Activitatea se încheie cu expunerea ramelor pentru a putea fi admirate şi apreciate
(Turul galerei). Activităţile continuă în mod distractiv, cu jocurile de mișcare „Trenulețul veseliei”; „Dansul prietenie”;
„Emoțiile de pe chipul meu”- joc imitativ ;
Când toate activitățile au fost finalizate, se va realiza evaluarea zilei cu ajutorul metodei Piramida. La vârful
piramidei, preşcolarii vor identifica cu ajutorul întrebărilor, ce au pierdut cei doi prieteni . Pe următorul nivel al piramidei,
ei vor identifică cele două echipe care s-au străduit să îi ajute pe cei doi ,iar la baza piramidei, copiii vor așeza zânele ce
le-au pus obstacole în drumul lor.
FINALITATEA ZILEI:
Se desfășoară sub forma unei petreceri, unde copiii primesc la rândul lor darurile din cufăr. Se fac aprecieri
globale și individuale referitoare la comportamentul copiilor în timpul activităților.

S-ar putea să vă placă și