Sunteți pe pagina 1din 20

CERCUL PEDAGOGIC AL EDUCATOARELOR

TEMA CERCULUI :

” IMPORTANTA EDUCATIEI PENTRU VALORI


IN EDUCATIA TIMPURIE”

PROIECT DE ACTIVITATE

„Prieteni dragi”

PROIECT DIDACTIC
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 5-6 ani, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Emoții și sentimente”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Prieteni buni”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII :
ADE: „Prieteni dragi”:
Domeniul Limbă și Comunicare – „Prieteni buni” de Linda Sarah - povestea
educatoarei
Domeniul Estetic si Creativ - „Steagul prieteniei” - activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: povestea educatoarei, activitate practica.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea abilităţii de acceptare şi respect al diversităţii. Participarea şi implicarea
activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interacțiunii sociale,
formării comportamentului empatic la preşcolari;
STRATEGIE EVALUARE:
 Evaluarea individuală, evaluarea frontală;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate fină și motricitate grosieră în contexte de viață familiare.
 Comportamente prosociale, de respectare și acceptare a diversității.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
 Mesaje orale în diferite situații de comunicare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Utilizează si coordoneaza mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare.
 Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă).

OBIECTIVE:
O1 - Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
O2- Să asculte cu atenție indicațiile celor trei prieteni sosiți în vizită;
O3 - Să urmărească cu atenție și interes firul poveștii;
04 – să redea ideile principale ale poveștii pe baza imaginilor;
O5 - Să extragă morala, manifestarea încrederii, sincerității și prieteniei în raport cu sine și cu
ceilalți;
O6 - Să manifeste interes în rezolvarea sarcinilor extrase din cufăr;
O7 - Să se exprime clar, în propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O8 - Să răspundă motric la sarcinile propuse;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicația, demonstrația, observația, exercițiul,
metoda Batia Strauss, metoda Turul galeriei;
Resurse materiale: Domnul Zgârie-Nori (mașinăria din poveste), decor tablou Dealul
prieteniei, macheta poveștii, imaginile poveștii, baghetă magică, cufărul, boxă, steguletele
prieteniei, bete bambus, fise cu imagini, lipici, foarfece, material marunt.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
DURATA ESTIMATĂ: 30-35 min.
Bibliografie:

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

- Noutatea zilei: vizita unor prieteni

ADE- Activități pe domenii experiențiale: „Prieteni dragi”:


Scopul: Dezvoltarea capacității de exprimare, de relaționare cu cei din jur, formarea unor
trăsături morale.
Domeniul Limbă și Comunicare - povestea educatoarei
Copiii sunt așezați în semicerc in cutii de carton. Ei vor asculta povestea terapeutică
“Prieteni dragi” de Linda Sarah. Din mașinăria surpriză va fi extrasă macheta poveștii și
marionetele cu ajutorul cărora le va fi expusă copiilor sub formă de teatru de păpuși, acțiunea
poveștii. Pe baza imaginilor se fixează ideile principale. Apoi se desprinde morala și
descoperă împreună într-una din căsuțe mesajul secret care ii va indrepta catre urmatoarea
activitate.

Elemente de joc: bagheta magică, covorul cu sarcini, aplauzele, încurajarea, mișcarea,


muzica, recompensa;
Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, exerciţiul;
Materiale didactice: domnul Zgârie-Nori, decor tablou Dealul prieteniei, macheta poveștii,
bagheta magică, cufărul, jetoane cu sarcini, boxă, stimulente;
Obiective didactice:
O1 - Să manifeste interes în rezolvarea sarcinilor extrase din cufăr, obiectivul se considera
realizat daca toti copiii sunt interesati sa participe la activitate;
O2 - Să asculte cu atentie pasii de lucru expusi de catre educatoare, obiectivul se considera
realizat daca toti copiii asculta instructiunile educatoarei;
03 - sa recunoasca materialele folosite si sa le denumeasca, obiectivul se considera realizat
daca toti copiii recunosc si denumesc materialele
04 – Sa lucreze individual si in echipa solicitand ajutorul colegilor si educatoarei si acordand
ajutor cand sunt solicitati de catre colegi, obiectivul se considera realizat daca toti copiii
lucreaza individual si in grup , indeplinind sarcinile propuse.

II. „Dansul prieteniei”-joc muzical (metoda Bati Strauss)


Obiective operaționale:
O1.- Să execute corect jocul muzical sincronizând mișcările cu ritmul melodiei;
Regulile jocului: Efectivul grupei este așezat pe scaune în semicerc cu distanță între ele. Li se
explică miscarile . Melodia este formată din trei ritmi care se succed crescător ca intensitate.
La sesizarea schimbării ritmului, copiii interpretează mișcarea corporală indicată. Se repetă
miscarile de 2-3 ori. Copiii vor fi apreciați și aplaudați când se oprește melodia.
Elemente de joc: mișcări corporale: ridicări/coborâri ale brațelor, deplasare cu aplecarea
trunchiului stânga/dreapta, miscarea bratelor, sincronizarea, aplauzele;
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația;
Materiale didactice: boxă, scaune, coronițele prieteniei.

BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum pentru educație timpurie 2019;
1. Dumitru, G., Oprescu, N., Dănilă, I., Novac, C., Ilie,V., Bunăiașu, C., Cămărașu, G.,
Păunescu, A., Metodica activităților instructiv-educative în învățământul preprimar,
Editura Didactica Nova, Craiova-2007
2. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup, Editura
Arves;
3. Cozma, T. ( coord.) ,(2001) O nouă provocare pentru educaţie: interculturalitate,Editura
Polirom, Iaşi.;
4. Barcan Ticaliuc, E., 1001 de jocuri pentru copii, Editura Sport-Turism, București,
1979
5. Toma, G., Anghel, M., Petre, D., Ristoiu, M., Rizea, M., Sugestii metodice ;i culegere
de texte literare, Ed. Delta, Pitești, 2010
6. www.pinterest.com
7. https://www.youtube.com/watch?v=euYeX7TkfZE
8. https://www.youtube.com/watch?v=NVCoI57qkOw

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
La intrarea copiilor în sala de grupă cutiile de carton sunt așezate în semicerc. În faţa
semicercului este aşezată mașinăria surpriză, domnul Zgărie-Nori, pe care sunt așezați cei trei
prieteni (păpuși) iar în ea se află materiale care indică sarcinile de lucru ce vor fi realizate în
cadrul activităților propuse pentru această zi.
Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității.
Educatoarea va anunța noutatea zilei, spunându-le copiilor că în cadrul acelei zile, ei
se vor împrieteni cu cei trei prieteni care au sosit astăzi în grupa lor și vor descoperi împreunǎ
ce surprize le-au pregătit aceștia.
Captarea atenției se realizează printr-o scurtă discuție cu cele trei păpuși unde
acestea se prezintă. „Bună dimineața, dragilor! Eu sunt David! Eu sunt Andrei! Iar eu sunt
Luca! și noi trei suntem foarte buni prieteni! Astăzi, am venit la voi pentru a afla împreună
ce înseamnă să fii un bun prieten. În cadrul acestei secvențe se anunță tema și obiectivele
urmărite, educatoarea spunându-le copiilor că pe tot parcursul zilei ei vor trebui să
îndeplinească sarcinile pe care le descoperă în Domnul Zgârie-Nori (mașinăria din poveste).
Doriți să ne jucăm împreună și să învățăm lucruri noi? Da!!! Mai întâi vom desfășura
împreună activitatea “Prieteni dragi” unde veți urmări o piesă de teatru și veți afla cum am
legat noi trei această frumoasă prietenie! Apoi ne vom juca un joc cu același nume în care v-
am pregătit mai multe sarcini de lucru pe care le veți descoperi în cadrul jocului. Cu ajutorul
baghetei magice, vom cânta, vom dansa, vom desena, vom despărți cuvinte în silabe, vom
mima, vom ghici etc. -l. Iar la finalul activității ne vom juca jocul muzical “Dansul
prieteniei”.
Dar înainte de a începe activitățile, pentru a ne înveseli, spuneți si faceți ca mine:
„În fiecare dimineață
S-avem gândul bun pe față,
Către soare să privim,
Iubire să dăruim,
Morișca să o pornim!
De mânuțe să ne luăm,
Pe vârfuri ne ridicăm,
Un pupic să oferim!
Stop! Acum noi ne-am oprit
Și la treabă am pornit!”
Se trece la prezentarea noului conținut și conducerea învățării unde copii sunt așezați
în semicerc in cutii de carton+. Ei ascultă povestea terapeutică “Prieteni dragi” de Linda
Sarah. Din spatele mașinăriei surpriză sunt extrase macheta poveștii și păpușile. Povestea este
relatată copiilor sub formă de teatru de păpuși. Toate elementele machetei sunt mînuite cu
mișcări ample astfel încât toți copii să aibă o bună vizibilitate asupra lor iar tonalitatea de
expunere a conținutului va fi joasă, atractivă. Pe baza imaginilor poveștii se fixează ideile
principale și apoi se desprinde morala poveștii, și anume, este foarte important să nu fim
supărăcioși, ci prietenoși. Astfel câștigăm mulți prieteni dar este foarte important să știm și
cum să îi păstrăm alături de noi.
Urmează Obținerea performanței și asigurarea feedback-ului. Copiii descoperă într-
una din căsuțe jetoanele cu sarcini, fapt care îi îndreaptă spre desfășurarea jocului didactic.
Copiii se deplasează de la cutii spre scaunele așezate în semicerc. În fața lor se află masa
pregătită cu materialele necesare pentru desfășurarea jocului și covorul unde sunt redate
sarcinile jocului. Se explică regulile jocului, se demostrază și se efectuează jocul de probă. Se
trece la desfășurarea jocului. Educatoarea alege un copil cu bagheta magică, iar acesta extrage
din cufăr o sarcină. Copilul se poziționează la Start, pășește pe fiecare sarcină până ajunge la
sarcina pe care a extras-o. Copilul realizează sarcina. Dacă răspunsul lui este corect, primește
un stimulent (bratara). Dacă nu reușește să rezolve sarcina de unul singur, este ajutat de
colegi. Fiecare copil primește câte un stimulent (bratara). Jocul continuă până când toți copii
efectuează câte o sarcină. La final execută împreună sarcina colectivă Statuile muzicale
(muzica: “O lume minunată” de Mihai Constantinescu).
Tranziție: “Trenulețul veseliei”- copiii merg către spălător, moment în care sunt pregătite
materialele pentru activitatea de la Domeniul Experiential – Estetic si Creativ.
“Atenție, ne pregătim
Toți spre masute acum pornim!”
Complicarea jocului: La revenirea în sala de grupă copiii intuiesc materialele care se află la
fiecare masuata în parte, iar educatoarea explică și demonstrează modului de lucru . Se
menționează că au libertatea de a fi originali, încurajându-se astfel exprimarea creativității
copiilor. Fiecare copil se îndreptă apoi catre scaunelele pozitionate la mese. După finalizarea
sarcinilor de la centru, copiii se deplasează catre cutiile de carton pe care le vor infrumuseta
cu produsele lucrate. Produsele create sunt expuse într-un loc amenajat în sala de grupă.
Clopoțelul magic anunță că trebuie să ne odihnim. Urmează tranziția
„Să ai mâinile curate
Bine-i pentru sănătate
Noi pe mâini ne-am murdărit!
La chiuvetă am pornit!”
Asigurarea retenției și a transferului se realizează prin ALA 2- Activități liber
alese-„Dansul prieteniei”-joc muzical. Efectivul grupei se așează pe scaunele aranjate în
semicerc cu distanță între ele. Se explică și demonstrează jocul. Copiii realizează diferite
mișcări ale corpului pe o melodie care este formată din patru ritmi, acestea succedându-se
crescător ca intensitate. La sesizarea schimbării de ritm, copiii interpretează mișcarea
corporală indicată. Se începe jocul propriu-zis. Se repetă jocul muzical de 2-3 ori. Copiii sunt
apreciați și aplaudați când se oprește melodia.
În încheierea activității sunt evaluate și apreciate și produsele finale obținute de
copiii care sunt expuse în jurul Domnului Zgârie-Nori și cei trei prieteni. Se fac aprecieri
generale și individuale legate de activitate și de modul în care au participat preșcolarii, este
apreciat atât modul în care au cooperat, cât și gradul în care au fost activi în cadrul activității.
Preșcolarii sunt aplaudați și primesc o bratara a prieteniei.
ANEXA 1

CONȚINUTUL POVEȘTII

Prieteni buni
De Linda Sarah

Andrei și Luca sunt foarte buni prieteni. Ei locuiau foarte aproape, se jucau împreună,
mergeau la grădiniță împreună, se bucurau împreună și bineînțeles, când unul era supărat, și
celălalt era supărat.
Locul lor preferat de joacă era Dealul Neprevăzutelor și mereu când se jucau cei doi
prieteni aveau cu ei câte o cutie de carton sufiecient de mare încât să încapă în ea. Cu ajutorul
cutiilor, Andrei și Luca inventau multe jocuri. Uneori erau regi sau soldați care își apărau
castelul, alteori erau pirați care călătoreau pe mări agitate, și chiar și astronauți care zburau în
cosmos, dar mereu, mereu cei doi băieți sunt prieteni buni. Ei navigă, sar, aleargă, zboară și
vorbesc despre multe lucruri minunate. Dar momentele lor de liniște, când urmăresc cu
privirea împreună o gărgăriță, o furnică sau o albină, chiar și acelea sunt momente minunate
pentru cei doi.
Într-o zi friguroasă de joi cei doi întâlnesc un alt posesor de cutie care dorește să li se
alăture. Acest baiat este David, un copil timid și micuț. El i-a privit pe Luca și Andrei în
fiecare zi cum se joacă până când în sfârșit a găsit o cutie destul de mare, dar și curajul
necesar să-i întrebe dacă se poate juca și el cu ei. Andrei zâmbește și îi spune:
- Sigur! Vino cu noi!
Însă Luca îl privea cu neîncredere..
Însă într-o zi, cum se jucau cu cutiile lor a început ploaia. David își apropie cutia de a
lui Andrei și împreună urmăreau cum se schimbă norii pe cer, încercând să ghicească ce
formă au, de dragon, de casă, de cățel, etc.
David și Andrei se joacă uneori de-a cavalerii care salvează prințese de dragoni, de-a
oamenii de știință. Însă Luca se simte dat la o parte. Într-o seară, supărat, Luca își distruge
cutia, o calcă în picioare, o rupe în bucăți și își promite ca nu se va mai duce niciodată pe
Dealul Neprevăzutelor. David și Andrei se duc zilnic la Luca acasă, îl roagă să vină cu ei la
joacă dar Luca, urmărindu-i de la fereastră, îi refuză. Deși și-ar dori, pentru că îi este dor de
ei, el nu are cutie! A distrus-o într-un moment de supărare, de furie... acum regretă enorm acel
momet și, uite așa, el stă în casă și desenează cutii și copii.
După câteva zile îi aude pe Andrei și David:
- Luca, ți-am pregătit o surpriză! Vino până afară, te rugăm!
Luca privește de la fereastră dar tot ce poate vedea este un colț de cutie și, curios, iese
afară și Ooohhh, ce surpriză! Era ceva mai mult decât o cutie, era o mașinărie cu steaguri,
frumos colorată, are pe ea erau chipuri de copii veseli, avea chiar și roți!
- Îți place? întreabă Andrei și David.
- Este minunată! Ce nume are? spune Luca.
- Hmm…nu i-am dat încă un nume… Hai mai bine să alegem împreună! au răspuns
Andrei și David.
- Atunci hai să o numim Domnul Zgârie-Nori! spun cei trei băieți.
Toți trei se urcă pe Dealul Neprevăzutelor și împreună cu Domnul Zgârie-Nori se pornesc
să inventeze noi jocuri. Domnul Zgârie-Nori poate fi o rachetă, o barcă, un vapor, un monstru
cu colți șau chiar o casă!
David îl place pe Luca. Luca este bun, haios, curajos și îndrăzneț.
Deși este ceva nou, lui David îi place să petreacă timp pe Dealul Neprevăzutelor împreună
cu cei mai buni doi prieteni ai lui.
ANEXA 2
IMAGINILE POVEȘTII
I
ANEXA 3
JOCUL DIDACTIC

ANEXA 4
JETOANELE CU SARCILINILE JOCULUI DIDACTIC
ANEXA 5
GHICITORI JOC DIDACTIC

1. Măr frumos și aurit,


Chiar din cer a răsărit.
Ziua-ntreagă strălucește
Și pământul încălzește.
Cine e? (Soarele)

2. Cine ştie o crăiasă Oare știi cum se numeşte? (Luna)


Toată noaptea luminoasă.
Între stele locuieşte
ANEXA 6
ARTĂ PUZZLE-UL PRIETENIEI

ANEXA 7
ȘTIINȚE CUBUL EMOȚIILOR

ANEXA 8
BIBLIOTECĂ FIȘĂ SEMNE GRAFICE

S-ar putea să vă placă și