Sunteți pe pagina 1din 14

CERCUL PEDAGOGIC AL EDUCATOARELOR

TEMA CERCULUI :

” IMPORTANTA EDUCATIEI PENTRU VALORI IN


EDUCATIA TIMPURIE”

PROIECT DE ACTIVITATE

„PRIETENI DRAGI”

INSPECTOR EDUCATIE TIMPURIE,


MARIA BANTAS
PROFESOR METODIST,
AURELIA DUMITRESCU
DIRECTOR,
CLAUDIA STUPINEANU
CADRU DIDACTIC,
MARIA COSTACHE
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 5-6 ani, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Emoții și sentimente”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Prieteni buni”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII :
ADE:
Domeniul Limbă și Comunicare – „Prieteni buni” de Linda Sarah - povestea educatoarei
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei -teatru de papusi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea abilităţii de acceptare şi respect al diversităţii. Participarea şi implicarea
activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interacțiunii sociale,
formării comportamentului empatic la preşcolari;
STRATEGIE EVALUARE:
 Evaluare continua;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Comportamente prosociale, de respectare și acceptare a diversității.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
 Mesaje orale în diferite situații de comunicare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare.
 Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă).
OBIECTIVE:
O1 - Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
O2 - Să urmărească cu atenție și interes firul poveștii;
O3 – să redea ideile principale ale poveștii pe baza imaginilor;
O4 - Să extragă morala, manifestarea încrederii, sincerității și prieteniei în raport cu sine și cu
ceilalți;
O5 - Să manifeste interes în rezolvarea sarcinilor extrase din cufăr;
O6 - Să se exprime clar, în propoziții corecte din punct de vedere gramatical;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul, conversaţia, explicația, demonstrația, observația, exercițiul, metoda
Batia Strauss;
Resurse materiale: Domnul Zgârie-Nori (mașinăria din poveste), decor tablou Dealul prieteniei,
macheta poveștii, imaginile poveștii, baghetă magică, cufărul, boxă.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
DURATA ESTIMATĂ: 30-35 min.

BIBLIOGRAFIE:

*** Curriculum pentru educație timpurie 2019;


1. Dumitru, G., Oprescu, N., Dănilă, I., Novac, C., Ilie,V., Bunăiașu, C., Cămărașu, G.,
Păunescu, A., Metodica activităților instructiv-educative în învățământul preprimar,
Editura Didactica Nova, Craiova-2007
2. Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup, Editura Arves;
3. Cozma, T. ( coord.) ,(2001) O nouă provocare pentru educaţie: interculturalitate,Editura
Polirom, Iaşi.;
4. „On Sudden Hill”, de Linda Sarah
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

La intrarea copiilor în sala de grupă cutiile de carton sunt așezate în semicerc. În faţa
semicercului este aşezată mașinăria surpriză, domnul Zgărie-Nori, pe care sunt așezați cei trei
prieteni (păpuși) iar în ea se află materiale care indică sarcinile de lucru ce vor fi realizate în
cadrul activităților propuse pentru această zi.
Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a activității.
Educatoarea va anunța noutatea zilei, spunându-le copiilor că în cadrul acestei zile, ei se
vor împrieteni cu cele trei papusi care au sosit astăzi în grupa lor și vor descoperi împreunǎ ce
surprize le-au pregătit aceștia.
Captarea atenției se realizează printr-o scurtă discuție cu cele trei păpuși unde acestea se
prezintă. „Bună dimineața, dragilor! Eu sunt David! Eu sunt Andrei! Iar eu sunt Luca! și noi
trei suntem foarte buni prieteni! Astăzi, am venit la voi pentru a afla împreună ce înseamnă să
fii un bun prieten. În cadrul acestei secvențe se anunță tema și obiectivele urmărite,
educatoarea spunându-le copiilor că pe tot parcursul zilei ei vor trebui să îndeplinească sarcinile
pe care le descoperă în Domnul Zgârie-Nori (mașinăria din poveste).
Doriți să ne jucăm împreună și să învățăm lucruri noi? Da!!! Mai întâi vom desfășura
împreună activitatea “Prieteni dragi” unde veți asculta povestea „Prieteni buni” și veți
afla cum am legat noi trei această frumoasă prietenie! Apoi ne vom juca un joc cu
același nume unde v-am pregătit mai multe sarcini de lucru pe care le veți descoperi în
cadrul jocului. Cu ajutorul baghetei magice, vom cânta, vom dansa, vom despărți cuvinte
în silabe, vom mima, vom ghici etc.

Se trece la prezentarea noului conținut și conducerea învățării unde copii sunt așezați în
semicerc in cutii de carton. Ei ascultă povestea terapeutică “Prieteni dragi” de Linda Sarah. Din
spatele mașinăriei surpriză sunt extrase macheta poveștii și păpușile. Povestea este relatată
copiilor sub formă de teatru de păpuși. Toate elementele machetei sunt prezentate astfel încât
toți copiii să aibă o bună vizibilitate asupra lor iar tonalitatea de expunere a conținutului va fi
joasă, atractivă. Pe baza imaginilor poveștii se fixează ideile principale și apoi se desprinde
morala poveștii, și anume:” Este foarte important să nu fim supărăcioși, ci prietenoși”. Astfel
câștigăm mulți prieteni dar este foarte important să știm și cum să îi păstrăm alături de noi.
In continuare,. copiii descoperă într-una din căsuțe jetoanele cu sarcini, fapt care îi îndreaptă spre
desfășurarea jocului didactic. Copiii se deplasează de la cutii spre scaunele așezate în semicerc.
În fața lor se află masa pregătită cu materialele necesare pentru desfășurarea jocului și covorul
unde sunt redate sarcinile jocului. Se explică regulile jocului, se demostrază și se efectuează
jocul de probă. Se trece la desfășurarea jocului. Educatoarea alege un copil cu bagheta magică,
iar acesta extrage din cufăr o sarcină. Copilul se poziționează la Start, pășește pe fiecare sarcină
până ajunge la sarcina pe care a extras-o. Copilul realizează sarcina. Dacă răspunsul lui este
corect, primește un stimulent (bratara). Dacă nu reușește să rezolve sarcina de unul singur, este
ajutat de colegi. Fiecare copil primește câte un stimulent (bratara). Jocul continuă până când toți
copii efectuează câte o sarcină.
În încheierea activității sunt apreciati toti copiii care sunt invitati în jurul Domnului
Zgârie-Nori și al celor trei prieteni. Se fac aprecieri generale și individuale legate de activitate și
de modul în care au participat preșcolarii, este apreciat atât modul în care au cooperat, cât și
gradul în care au fost activi în cadrul activității. Preșcolarii sunt aplaudați și primesc o bratara a
prieteniei.
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE CONTINUT METODE MIJLOACE EVALUARE


ACTIVITATII STIINTIFIC SI DE
PROCEDE INVATAMAN
E T
1.Momentul Voi așeza Scaunele, cutii Observarea
organizatoric de carton,
mobilierul și voi comportamentulu
papusi, macheta
pregăti materialul povestii i
necesar în
desfășurarea
activității
Aranjarea
scăunelelor în
semicerc
Aerisirea salii de
grupa
Pregătirea
materialelor
didactice

2.Captarea Captarea atenției Surpriza Cele trei papusi,


atentiei se realizează
Cartea “Buni
Conversația
prieteni” de
printr-o scurtă Linda Sarah
discuție cu cele
trei păpuși unde
acestea se
prezintă. „Bună
dimineața,
dragilor! Eu sunt
David! Eu sunt
Andrei! Iar eu sunt
Luca! și noi trei
suntem foarte
buni prieteni!
Astăzi, am venit la
voi pentru a afla
împreună ce
înseamnă să fii un
bun prieten”.
3.Reactualizarea Voi purta o
cunostintelor
discutie despre
povestile citite
anterior pe tema
prieteniei. Va rog
sa imi amintiti
cateva povesti pe
care le cunoasteti
despre prietenie.
Copiii numesc
diverse povesti
despre prietenie.
In continuare va
voi prezenta o
poveste noua cu
ajutorul celor trei
noi prieteni.
5. Anuntarea Se anunță tema
temei si a
și obiectivele
obiectivelo
r urmărite.
Educatoarea le
spune copiilor că
pe tot parcursul
zilei ei vor trebui
să îndeplinească
sarcinile pe care
le descoperă în
Domnul Zgârie-
Nori (mașinăria
din poveste).
Doriți să
ne jucăm
împreună
și să
învățăm
lucruri
noi?
Da!!!
Mai întâi
vom
desfășura
împreună
activitate
a
“Prieteni
dragi”
unde veți
urmări o
piesă de
teatru și
veți afla
cum am
legat noi
trei
această
frumoasă
prietenie!
Apoi ne
vom juca
un joc cu
același
nume
unde v-
am
pregătit
mai multe
sarcini de
lucru pe
care le
veți
descoperi
în cadrul
jocului.
Voi numi
cate un
copil,
care va
indeplini
cerintele
jocului.
etc.

6.Prezentarea Prezentarea Lectura Textul povestii, Observarea


noului continut si educatoarei imagini
dirijarea invatarii noului conținut sugestive din sistematică a
poveste
și conducerea comportamentulu
învățării unde i copiilor în
copii sunt așezați timpul lecturii
în semicerc in
cutii de carton.
Ei ascultă
povestea
terapeutică
“Prieteni dragi”
de Linda Sarah.
Din spatele
mașinăriei
surpriză sunt
extrase macheta
poveștii și
păpușile.
Povestea este
relatată copiilor
sub formă de
teatru de păpuși.
Toate elementele
machetei sunt
manuite cu
mișcări ample
astfel încât toți
copii să aibă o
bună vizibilitate
asupra lor iar
tonalitatea de
expunere a
conținutului va fi
joasă, atractivă.
Pe baza
imaginilor
poveștii se
fixează ideile
principale și apoi
se desprinde
morala poveștii,
și anume:” Cine
are multi prieteni
este bogat!”.
Astfel avand
mulți prieteni
este foarte
important să știm
și cum să îi
păstrăm alături
de noi.

7.Obtinerea Obținerea
performantei si performanței și
asigurarea asigurarea
retentiei retentiei. Copiii
descoperă într-
una din căsuțe
jetoanele cu
sarcini, fapt care
îi îndreaptă spre
desfășurarea
jocului didactic.
Copiii se
deplasează de la
cutii spre
scaunele așezate
în semicerc. În
fața lor se află
masa pregătită cu
materialele
necesare pentru
desfășurarea
jocului și covorul
unde sunt redate
sarcinile jocului.
Se explică
regulile jocului,
se demostrază și
se efectuează
jocul de probă.
Se trece la
desfășurarea
jocului.
Educatoarea
alege un copil cu
bagheta magică,
iar acesta extrage
din cufăr o
sarcină. Copilul
se poziționează
la Start, pășește
pe fiecare sarcină
până ajunge la
sarcina pe care a
extras-o. Copilul
realizează
sarcina. Dacă
răspunsul lui este
corect, primește
un stimulent
(bratara). Dacă
nu reușește să
rezolve sarcina
de unul singur,
este ajutat de
colegi. Fiecare
copil primește
câte un stimulent
(bratara). Jocul
continuă până
când toți copii
efectuează câte o
sarcină.

8.Incheierea În Conversatia Aprecieri


activitatii
încheierea verbale,
activității sunt stimulente
apreciati toti
copiii care sunt
invitati în jurul
Domnului
Zgârie-Nori și al
celor trei
prieteni. Se fac
aprecieri
generale și
individuale
legate de
activitate și de
modul în care au
participat
preșcolarii, este
apreciat atât
modul în care au
cooperat, cât și
gradul în care au
fost activi în
cadrul activității.
Toti preșcolarii
sunt apreciati și
primesc o bratara
a prieteniei.

S-ar putea să vă placă și