Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 20.02.2020
EDUCATOARE: Băcăran Elena Daniela
UNITATEA: Grădinița PP.Nr.29-Timișoara
GRUPA: Mare A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
TEMA PROIECTULUI: „Călătorie în lumea artelor”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „În lumea măștilor”
TEMA ZILEI: „Călătorie în lumea lui Țup”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
- Întâlnirea de dimineaţă: „Dacă l-aș întâlni pe Țup..”
- Tranziţie: Versuri ritmate: ,,Când am fost noi la pădure”
- Rutine: Mă pregătesc pentru activități, singurel mă îngrijesc
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I) - CENTRE DE INTERES:
- Artă – pictură pe folie „Lumea lui Țup”;
- Nisip și apă – urme pe făină de mălai „Urme de păsări prin pădure”
- Joc de masă – tangram „Lumea lui Țup”;
- Construcții – cuburi de lemn „Școala din pădure”

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)


Activitate integrată: - DLC+DȘ - „Călătorie în lumea lui Țup”- joc didactic

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II)


Joc de mişcare –„Nimerește scorbura”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării
 Comportamente prosociale de acceptare și de respectare a diversității
 Activarea și manifestarea potențialului creativ
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoaștere a mediului apropiat

COMPORTAMENTE URMĂRITE:
 Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii;
 Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor și a deosebirilor dintre oameni;
 Exersează, cu sprijin, abilități de negociere și de participare la luarea deciziilor
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
 Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentareaunor date.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA I
 să picteze folosind tehnici învățate anterior;
 să deseneze urme pe făina de mălai folosindu-se de diferite unelte, conform
cunoștințelor anterioare;
 să construiască tablouri creative folosind piesele de tangram;
 să construiască o școală din cuburi de lemn

ADE
Obiective cognitive
 să sorteze planșele după criteriul dat;
 să coloreze frunzele după criteriul dat;
 să recunoască literele scrise pe jetoane;
 să spună cuvinte care încep cu sunetul dat;
 să recunoască cifrele scrise pe jetoane;
 să numere corect în concentrul 1-7;
 să găsească perechea obiectelor, folosind criteriul mărimii;
 să identifice și mențină ritmul melodiei propuse;

Obiective afective
 să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât și în calitate de auditor;
 să respecte regulile jocului;
 să recunoască emoțiile trăite de personajele din poveste;

Obiective psihomotorii
 să construiască turnulețe din pahare, respectând numărul corect de pahare/etaj;
 să transporte mingea pe mâini de la un punct la altul;
 să fie capabil să execute mișcări motrice de bază: mers, alergare, sărituri;

ALA II
 să arunce corect la coș, respectând poziția corectă a corpului;
 să respecte regulile jocului;
 să-și aștepte rândul la joc.

SARCINA DIDACTICĂ:
 consolidare-verificare de cunoștinte.
 să parcurgă traseul, rezolvând sarcinile date prin metode și tehnici diferite,
folosindu-se de unelte și materiale puse la dispozitie.
REGULILE DE JOC: Copiii vor descoperi bilețelele, educatoarea va citi sarcinile de pe
bilet, iar în funcție de sarcină va împărți copiii în echipe sau va numi câțiva copii care vor
rezolva sarcinile. Copiii nu vor putea trece la următoarea probă până nu vor rezolva proba
precedentă.

ELEMENTE DE JOC: mișcarea, surpriza, mânuirea materialelor, asumarea rolului,


interpretarea rolului didactic.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode: conversația, explicatia, exercițiul, observația, jocul
 Forme de organizare: frontală, pe echipe.
 Mijloace de învăţământ: folie alimentară, acuarele, pensule, făină de mălai,
bețișoare, tangram, cuburi de lemn, mingi, coșuri de plastic, planșe, pahare de unică
folosință, carton colorat, postere, jetoane, nuci, bancă, planșe, diplome.
DURATA: 1 zi
LOC DE DESFĂŞURARE: - sală de grupă.
BIBLIOGRAFIE:
 ***, Curriculum pentru educația timpurie, MEN, 2019
 ***, Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte cu care operează
curriculumul pentru educația timpurie, MEN, 2019
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup( Ghid metodic) , Editura
Arves, 2008.
 Culea, Laurenţia (şi colaboratorii) – Activitatea integrată în grădiniţă ( Ghid pentru
cadrele didactice din învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2008
 Donovici, A, Țup – Imposibil e doar un cuvânt, Editura Curtea Veche, București, 2018
SCENARIUL ZILEI:

Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă, copiii vor intra în clasă și se vor


așeza în semicerc. Educatoarea le adresează salutul, iar ei răspund acesteia. După salutul
educatoarei, un copil trece și îi salută pe ceilalți, dându-şi mâna și folosind formula de
salut ,,Bună dimineaţa!’’şi numele colegului pe care îl salută. Educatoarea împreună cu copiii
vor completa calendarul naturii, vor discuta despre perioada din an în care ne aflăm și vor
stabili data, după care se va trece la completarea panoului de prezență. După strigarea
copiilor, unul dintre ei va ajuta educatoarea să numere copiii prezenți.

Educatoarea anunță noutatea zilei: „Copii, Țup mi-a răspuns la scrisoarea trimisă
zilele trecute și, după cum o să vedeți pe parcursul zilei, a venit la noi în grupă, împreună cu
prietenii lui pentru a se juca cu noi.”

Folosind metoda „Cercul discuțiilor” copiii vor discuta cum s-ar simți sau ce i-ar
spune dacă l-ar întâlni pe personajul lor preferat Țup într-o zi.
Educatoarea prezintă copiilor centrele tematice pregătite: „Copii, împreună cu Țup
am pregătit patru centre la care vom lucra astăzi:
la centrul Artă, vom picta pe folie „Lumea lui Țup” așa cum v-o închipuiți voi
(căsuța, pădurea, prietenii);
la Joc de masă, vom aranja piesele de tangram pe tăblițe astfel încât să
obținem obiecte sau personaje din „Lumea lui Țup”,
la Nisip și apă vom face urme de păsări cu bețișoarele pe făină de mălai;
la Construcții o să construim „Școala din pădure” la care este profesor Buhul
Pădurii”.
Copiii vor schimba centrele la sunetul clopoțelului.
Cântând cântecelul „Când am fost noi la pădure”, copiii se vor îndrepta spre centre și
se vor apuca de lucru. Pentru protecția hainelor, la centru Artă vor purta șorțulețe.
La finalul activității, copiii se vor încolona cântând același cântecel și vor ieși să
servească gustarea.
În timp ce copiii servesc gustarea, educatoarea aranjează sala de grupă pentru jocul
didactic.

Copiii vor intra în sala de grupă și vor descoperi traseul pregătit pentru jocul didactic.
Educatoarea le va explica ce se va întâmpla în continuare, care este tema activității și cum ne
se va desfășura jocul: „După cum vedeți, Țup v-a pregătit o călătorie în lumea lui de poveste.
Călătoria voastră este un traseu cu sarcini și obstacole pe care trebuie să-l parcurgeți împreună
cu Țup și prietenii săi. Traseul urmează cursul poveștii cu Țup. Fiecare personaj are câte o
provocare pentru voi, scrisă pe bilețel. Pe rând, o să descoperim personajele și sarcinile și ne
vom distra încercând să le rezolvăm cât mai corect fiindcă la final, Buhu vă va premia.
Regulile jocului sunt următoarele:
 Suntem conștienți că nu putem participa toti la toate sarcinile;
 Nu vorbim neîntrebați;
 Respectăm cerințele sarcinilor;
 Ne respectăm reciproc”
Cunoscând și regulile, educatoarea îi invită pe copii la un joc de probă. Pentru prima probă,
copiii se vor întâlni cu ciocârlia, mama lui Țup care are 6 ouă pe care le prețuiește foarte
mult.
 Educatoarea citește biletul mamei: „Dragii mei, în cuibul acesta stau cele 6 ouă de care
eu am grijă ca de ochii din cap, dar mi-e teamă că în cuibul acesta mic nu vor avea
destul spațiu să iasă puii. Vă rog să mă ajutați să mut ouăle în cuibul mai mare. E
nevoie de multă atenție și muncă în echipă. Succes!”
Copiii vor muta ouăle (mingi) în perechi, pe brațe de la un cuib la celălalt. Trebuie să fie
foarte atenți și să se coordoneze pentru a nu scăpa ouăle.
După executarea jocului de probă, se va trece la jocul propriu-zis.
 La cea de-a doua probă, ciocîrlia încearcă să-i învețe pe copii ce e bine și ce e rău și le
scrie încă un bilețel : „Dragi copii, mă bucur că ați trecut de prima probă și vă invit să
luați parte la proba numită „Așa da! Așa nu!”. Aici veți lipi o bulină verde sub planșa
cu Așa da! și o bulină roșie sub planșa cu Așa nu!”
 Copiii vor rezolva sarcina și vor ajunge la următoarea probă unde îi va aștepta Țup
(puiul de ciocârlie născut fără aripi) care s-a trezit singur și speriat „ Unde e mama?
Unde sunt frățiorii mei? Dacă i-a prins Buhu-Pădurii? Sigur li s-a întâmplat
ceva....Ajutați-mă copii să o găsesc pe mama...vă rog să-mi construiți turnulețe înalte
din pahare și coli de carton pentru a mă urca să o caut pe mama” Copiii vor fi împărțiți
în 5 echipe si vor construi turnulețe din pahare de unică folosință ( 6 pahare/ etaj) și
carton între etaje.
 La proba numărul 4 il vor întâlni pe Fulger (melcul) care este foarte grăbit :„Vaai, ce
m-ați speriat! Uite, m-ați făcut să-mi întorc capul atât de repede încât era să-mi sucesc
gâtul! și mi-e atât de foame....vă rog să-mi colorați repede câteva frunze de pe aceste
postere ca să mănânc și să fug!” Copiii vor fi împărțiți câte trei la un poster și vor
colora frunzele indicate în legendă.
 La proba următoare, copiii îl vor întâlni pe temutul Buhu-Pădurii (bufnița) care le
spune: „Sunt bufniță și nu vă voi mânca! Ați avut norocul să dați peste singura bufniță
vegetariană din pădurea asta și poate din lume. Oricum nu v-aș fi mâncat! E îngrozitor
să faci rău unei ființe mai mici și mai lipsite de putere decât tine. Acum ziceți, voi
cunoașteți literele? Am pregătit câteva jetoane cu litere și vreau să văd dacă le
recunoașteți.” Copiii vor recunoaște literele de pe jetoane și vor spune cuvinte care
încep cu sunetul indicat.
 Buhu îl încurajează pe Țup și pe prietenii săi să se descurce singuri „ Am încercat să
găsesc familia lui Țup și nu am reușit. Dar nu voi renunța! Ține-ți minte: niciodată să
nu renunțați la ceva ce este cu adevărat important pentru voi! Acum, să văd cum
mergeți voi în echilibru pe banca aceasta!” Copiii vor merge, pe rând, în echilibru, pe
băncuța din grupă.
 Următoarea sarcină va fi să-l hrănească pe Țup cu tot atâtea nuci cât arată cifra de pe
jeton: „Copii, lui Țup îi este foame , iar tot ce am eu să-i ofer sunt nucile acestea din
coș. Ajutați-mă să-l hrănesc cu tot atâtea nuci cât arată cifra de pe jeton”
 Mai departe, copiii împreună cu Țup se întâlnesc cu Soarele care era trist fiindcă nu-i
cântase nici o ciocârlie și nu mai avea putere: „Legenda spune că eu nu pot să luminez
sau să încălzesc cu putere decât dacă îmi cântă o ciocârlie. Toamna și iarna e frig
pentru că ciocârliile sunt plecate în țările calde. Vă rog să luați ce găsiți pe aici și
cântați-mi să pot străluci din nou!” Copiii vor bate ritmul cu nuci pe melodia propusă (
Bim-Bum- a claping game).
 Auzind cântecul, mama lui Țup se întoarce, iar Țup și Buhu sunt foarte bucuroși.
Fiincă ciocârlia mai cunoaște câteva mame care își caută puii, îi roagă pe copii să le
ajute :„Copii, eu mi-am găsit puiul, dar vecinele mele încă își caută puii. Vă rog să le
ajutați si pe ele să-i găsească!” Copiii vor uni printr-o linie, pe o planșă, păsările cu
puii lor.
 La finalul jocului, Buhu cel înțelept îi sfătuiește pe copii :„Copii, dacă veți vedea
vreodată o fetiță sau un băiețel, care sunt diferiți, nu-i ocoliți! În ei există la fel de
multă bunătate și prietenie ca și în voi. Și, cine știe, poate cu ajutorul vostru, acea
fetiță ori acel băiețel va ajunge să salveze lumea! Acum, am pregătit diplome pentru
voi, ca să vă mulțumesc pentru ajutor și participare la activitate” Educatoarea va
împărți diplome copiilor.

Continuând cu bucuria reușitei, educatoarea va propune copiilor să se joace jocul de


mișcare „Nimerește scorbura!” În cadrul acestui joc copiii se vor poziționa la linia trasată de
educatoare, vor prinde mingea cu două mâini și o vor arunca în scorbură (coș).
La finalul activității se realizează o apreciere verbală asupra modului de implicare şi
colaborare a fiecărui copil în cadrul activității, a atenţiei acordate fiecărei sarcini, cât şi a
modului de realizare a sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și