Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE

INTEGRATA

DATA:
UNITATEA:
GRUPA: Mijlocie
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost si va fi aici, pe Pamant?
TEMA PROIECTULUI: Din lumea celor care nu cuvanta!
TEMA SĂPTĂMÂNII: Animale mari si mici, in ograda la bunici!
TEMA ZILEI : Ferma animalelor
TIPUL DE ACTIVITATE: Sistematizare - evaluare de cunoştinţe şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata (ALA1+ADP+ADE+ALA2)
CATEGORIILE DE ACTIVITATI DE INVATARE ABORDATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Întâlnirea de dimineaţă: “Care este anotimpul tău preferat şi de ce?”;

 Salutul: “Buna dimineata, copii isteti!”

 Prezenţa “Casuta Fluturasilor”;

 Secventa de miscare;

 “Calendarul naturii”

 Noutatea zilei: vizita doamnelor profesoare;

 Rutine: “Îmi place să fiu curat” (deprinderi de igienă), “Mulţumesc, te rog”


(deprinderea de a folosi formulele de politeţe);

 Tranziţie 1: recitativ numaratoare

 Tranzitie 2: “ Daca vrem sa fim voinici!” ( joc muzical)

 Tranzitie 3: “ Bat din palme” ( joc muzical)

1
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1:

 Bibliotecă: “Potriveste corect imaginea” – puzzle cu animale domestice

 Artă: “Deseneaza coada, urechile sau nasul animalului domestic preferat!”

 Ştiinţă: “Fiecare pui are mama lui !” sortare jetoane

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: DLC,DS+DOS ( activitate practica)


„FERMA ANIMALELOR” (joc didactic interdisciplinar, lipire)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2:

Dans tematic: Un motan cat un pisoi

SCOPUL ACTIVITATII:

 Consolidarea si sistematizarea cunostintelor de limba si comunicare, cat si a


cunostintelor despre natura si mediul inconjurator.

OBIECTIVE CADRU:

o Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;

o Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare;

o Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de


dezvoltare motrică.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

 Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate


de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

 Sa recunoasca si sa descrie verbal anumite schimbari si transformari in mediul


apropiat;

 Să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei


activităţi practice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 Să recite expresiv poezii, utilizand mimica si gestica adecvate;

 Să rezolve sarcinile jocului didactic;

2
 Să raspunda la intrebari formuland propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

 Să foloseasca adecvat materialele de lucru pentru obtinerea lucrarilor;

 Să manifeste atitudini de cooperare in timpul activitatilor;

 Să adopte pozitia corecta pe scaunele, la mese.

SARCINA DIDACTICA: recunoasterea animalelor/pasarilor domestice si oferirea de


informatii legate de mediul de viata al acestora (hrana, membrii familiei, etc), prin intermediul
unor ghicitori/ intrebari.

REGULILE JOCULUI: copilul numit de educatoare : (1) alege un jeton cu animal


domestic si il denumeste, (2) raspunde la ghicitoarea de pe spatele jetonului, (3) aseaza
animalul la locul potrivit pe panoul cu ferma.

Raspunsurile corecte sunt aplaudate si recompensate cu jetoane reprezentand mancare


pentru Azorel si Miaunica (oase si peste).

ELEMENTE DE JOC: surpriza, manipularea şi aşezarea jetoanelor, aplauzele şi


recompensa.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea, problematizarea,


expunerea, demonstraţia, exerciţiul, jocul, , „Turul galeriei”.

 Mijloace de învăţământ: ,,Calendarul naturii”, prezenţa „Casuta fluturasilor”,


jetoane cu animale domestice, puzzle, creioane colorate, fişe de lucru, panou
cu Ferma animalelor, figurine cu animale domestice, lipici, carlige, panou cu
Masa alimentelor, jetoane, recompense.

 Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.

Resurse umane: 27 de copii, educatoarea

Resurse spatiale: sala de grupa

Resurse temporale: 1 zi

BIBLIOGRAFIE:

 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar- prezentare şi explicitări”,


Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009.

 „Laborator prescolar”. Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu, Editura V,


&I.Integral, Bucuresti, 2006

 „Activitatea integrata in gradinita”Laurentia Culea, Editura Publishing House,


Bucuresti, 2008

3
SCENARIUL ZILEI
Înainte de sosirea preșcolarilor, în sala de grupă sunt pregătite materialele de la centrele
de interes.

Ziua copiilor începe cu Întâlnirea de dimineață care se desfășoară cu toate momentele


sale, copiii fiind așezați în semicerc. Îi rog pe rând să răspundă la întrebarea: „Care este
anotimpul tău preferat și de ce?”

Vom recita apoi împreună versurile: “Dimineata a sosit,/ Toti copiii au venit,/In cerc sa
ne adunam/Pe covor sa ne-asezam,/Cu toti sa ne salutam:/ Buna dimineata, fluturasi/Ma bucur
ca suntem aici/A-nceput o noua zi/ Buna dimineata, copii!/”

Urmează salutul ce pornește de la educatoare, „Bună dimineața, copii isteți!”. Este


continuat de toți copiii, fiecare salutându-și colegul/un coleg, spunându-i numele.

Se desfasoara secventa de miscare.

Se completează „Calendarul naturii”, folosind jetoanele corespunzătoare, dar și


prezența la „Copacul fluturasilor”.

Noutatea zilei o reprezintă vizita a trei doamne profesoare, ce au aflat că în grupa


noastră sunt copii cuminți și isteți.

În jurul orei 8,30 copiii pleacă din sala de grupă pentru a servi micul-dejun.

În jurul orei 9,00 copiii revin în clasă și se așază la centrele de interes amenajate, în
funcție de preferințele lor. Astfel, la centrul Bibliotecă vor avea la dispoziție puzzle-uri cu
animale domestice, la centrul Artă vor avea la dispoziție creioane colorate și fise cu animale
de la ferma, iar la centrul Știință vor avea jetoane cu animale domestice si puii lor. Toţi copiii
vor trece pe la toate centrele de interes.

După ce sarcinile au fost îndeplinite, educatoarea împreună cu copiii trec pe la toate


centrele pentru aprecierea rezultatelor, folosindu-se metoda „Turul galeriei”.

Tranziția spre ADE se va realiza cu ajutorul jocului muzical „Daca vrem sa fim
voinici!”.

ADE presupune o activitate integrată unde se va desfășura un joc didactic


interdisciplinar (DLC,DS) și o activitate practica – lipire (DOS) cu tema “ Ferma
animalelor”.

Jocul didactic se desfasoara la solicitarea catelului Azorel si a pisicii Miaunica, care cer
ajutorul copiilor pentru a readuce la ferma animalele ratacite. Cei mici vor avea de rezolvat
sarcini diferite pentru a le ajuta sa se intoarca. Pentru această activitate copiii sunt împărțiți în
două grupe: grupa catelusilor și grupa pisicutelor și vor fi așezați pe scăunele. Sarcinile pe
care le au de rezolvat sunt scrise pe spatele jetoanelor cu animale pe care le vor atasa ulterior

4
pe un panou ce ilustreaza ferma. Răspunsurile corecte vor fi punctate si aplaudate, iar cele
care sunt greșite vor fi corectate de către colegii de echipă. După ce regulile jocului au fost
explicate, se va desfășura jocul de probă. Se execută jocul propriu-zis si apoi complicarea
jocului se realizeaza prin sarcini mai elaborate. Activitatea se va incheia cu stabilirea
castigatorilor si aprecierea tuturor participantilor.

TRANZIȚIA spre partea a doua a activității integrate se face cu jocul muzical „Bat din
palme”.

Activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate începe prin așezarea copiilor in zona
de lucru. Copiii vor găsi pe măsuțe tuburi de lipici, figurine de animale domestice si diverse
materiale care urmeaza sa fie lipite pe acestea. După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi
atasate cu carlige la Masa alimentelor, in functie de hrana corespunzatoare fiecaruia. Copiii
fac „Turul galeriei” și apreciază atât lucrarea realizată de ei, cât și pe cea a colegilor. Voi
solicita cativa copii care vor sa le dea nume animalelor realizate.

ALA 2 se realizează sub forma unui dans tematic pe cantecul “ Un motan cat un
pisoi!”

La sfârșitul zilei, se vor face aprecieri generale, dar și individuale, referitoare


la desfășurarea activităților, atât în ce privește implicarea copiilor, cât și comportamentul
acestora.

Azorel si Miaunica au vrut sa le multumeasca copiilor pentru ajutor și le-au


pregatit recompense.

Copiii vor ieși din sala de grupă cântând „Ferma animalelor”.

S-ar putea să vă placă și