Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învățământ:
Grupa: Mică
Nivel: I
Tema anuală de studiu: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?’’
Tema săptămânală: ”Povestile ne învață, lucruri bune despre viață”
Tema zilei: ”Prin pădure ne jucăm, cu Scufița învățăm!”
Felul activităţii: Integrată : ADP+ALA1 +ADE (DȘ + DEC ) +ALA2
Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE IMPLICATE :
 Activități de dezvoltare personala
 Jocuri şi activităţi liber alese
 Activităţi experenţiale - domeniul știință( DȘ ) – activitate matematică – joc didactic
- domeniul estetic și creativ ( DEC )- activitate artistico- plastică
SCOPUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE :
Consolidarea capacităţii de a forma mulţimi după criterii date (culoare, mărime),
consolidarea unor deprinderi gospodărești, precum și dezvoltarea simţului estetic şi al
creativităţii prin activităţi artistico-plastice;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. ADP
 Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
 Să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
 Să ajute la completarea calendarului naturii calendarul naturii;
2. ALA 1 :

1
ARTĂ : “ Șervețele pentru masă”

 să coloreze și să plieze șervețelele;

ȘTIINȚĂ – ”Șosete amestecate”

 sortarea și împerecherea șosetelor;

NISIP ȘI APĂ : ,,Mere colorate”

 să modeleze mere verzi și roșii din nisip kinetic;

3. ADE - DȘ + DEC (activitate matematică + activitate artistico-plastică):


 să identifice florile conform culorii precizate de educatoare (roşu, galben, albastru) ;
 să formeze grupe de flori după culoare ;
 să adune merele conform indicațiilor educatoarei;
 să găsească în pădure cadoul mare;
 să ducă la fântână un pahar albastru si unul roșu;
 să așeze pe cuptor o farfurie roșie;
 să așeze pe masă, în fața fiecărui pitic câte o farfurie colorată;
 să așeze pe fiecare farfurie câte un șervețel;
 să aseze șosetele iedului în sertare și hainele pe scaun;
 să denumească materialele necesare activității artistico-plastice;
 să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor: ,,Mişcăm
degeţelele’’, Facem la revedere la bunici’’, ,,Ne spălăm pe mânuţe’’, etc.
 să intuiască şi să analizeze modelul educatoarei;
 să mânuiască cu atenţie materialul de lucru;
 să realizeze prin ștampilare un copac de toamnă;
 să facă aprecieri obiective asupra propiilor lucrări cât şi ale colegilor;
 să păstreze o poziţie corectă a corpului pe parcursul desfăşurării activităţilor
4. ALA 2 – Joc de mișcare : ”Păsărică mută-ți cuibul!”
 Să respecte regulile jocului;
 Să fie atenți la comenzile educatoarei;
 Să manifeste spirit de echipă.

2
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:
 explicaţia, conversaţia, expunerea, demonstraţia, exerciţiul, Turul galeriei.
 JOCUL DIDACTIC:
- Sarcina didactică:
Gruparea elementelor după criterii date ( culoare, mărime), plasarea unor obiecte într-un
spaţiu dat (pe, deasupra, lângă, în, etc.), consolidarea unor deprinderi practic-gospodărești;
- Regulile jocului:
Va fi numit câte un copil cu ajutorul unor numărători ritmice și a unui fluturaș, acesta trebuie
să rezolve sarcinile primite. Se vor recompensa răspunsurile corecte cu aplauze. Dacă un copil
nu reușește să rezolve sarcina corect va fi ajutat de un coleg.
- Elemente de joc: numărători ritmice, mânuirea materialului, aplauzele, fluturasul,
recompensele.
b)MATERIAL DIDACTIC: calendarul naturii, iepuraș din pluș, scrisoarea Scufiței Roșii,
nisip kinetic, șosete decupate, cutii – sertare, șervețele pentru colorat, farfurii colorate,
coșulețe, flori din carton, copaci, mere confecționate din carton, copaci confecționați din
carton, vaze, coș pentru mere, machete din povești, acuarele, ștampile confecționate,
recompense.
c)FORME DE ORGANIZARE: pe gupuri, frontală, individuală.

MODALITĂȚI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor,


aprecieri verbale, evaluare practică, evaluarea produselor activităţii, evaluare orală.

BIBLIOGRAFIE :
 ,,Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani)”, Ministerul
Educației Naționale, 2018;
 Revista învățământului preșcolar nr 1-2/2014, editura Arlequin,București, 2014.
 Lupu, C., Săvulescu D., „Metodica predării matematicii”, Ed. Paralela 45, Piteşti,
1989

PROGRAMUL ZILEI

3
GENERICUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE
Tip de activitate integrată: ADP+ALA 1+ADE (DȘ+DEC)+ALA 2

1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


a) Întâlnire de dimineaţă: Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, Noutatea zilei
b) Rutine:
“Ne pregătim pentru masă”- consolidarea deprinderilor de igienă;
“Gustarea”- consolidarea deprinderilor de autoservire;
”Știu să mă comport în orice împrejurare” - dezvoltarea deprinderii de a oferi ajutor);
c) Tranziţii: Cântece, versuri ritmate („Câte unul pe cărare”, ”Unul după altul”, ”Dacă vesel
se trăiește” „Bat din palme”)
2. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 1
 ARTĂ : „“ Șervețele pentru masă”” (colorare și pliere);
 NISIP ȘI APĂ : ,,Mere colorate”- să modeleze mere verzi și roșii din nisip kinetic;
 ȘTIINȚĂ– „ Șosete amestecate” – sortarea și împerecherea șosetelor;
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
 DOMENIUL ŞTIINŢĂ- activitate matematică
- Joc didactic: ”Prietenii Scufiței Roșii”
 DOMENIUL ESTETIC ȘI CRETIV
- Activitate artistico – plastică – pictură prin ștampilare: ”Copac de toamnă”
4. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE 2
Joc de mișcare - ”Păsărică mută-ți cuibul!”

SCENARIUL ZILEI

4
SALUTUL ȘI PREZENŢA – voi saluta fiecare copil, apoi se va realiza prezența
prin strigarea numelui, copiii împreună cu educatoarea vor descoperi copiii absenţi.
CALENDARUL NATURII - prin intermediul unei conversaţii voi stabili împreună
cu copiii vremea de afară, caracteristicile zilei respective și anotimpul în care ne aflăm.
ACTIVITATEA DE GRUP- se va realiza printr-un moment de înviorare pe melodia
”Buna dimineata!” si imitarea programului de dimineață.
NOUTATEA ZILEI voi capta atenția copiilor prin sosirea Iepurașului Tup, care ne
aduce o scrisoare de la Scufița Roșie, prin care ne cere să fim prietenii ei și să o însoțim prin
pădure unde ne vor aștepta multe surprize.
MESJUL ZILEI ŞI OBIECTIVELE sunt transmise in ultima parte a scrisorii :
”Am auzit multe lucruri frumoase despre voi...știu că sunteți cuminți, ascultători și foarte,
foarte isteți...de aceea sunt sigură că o să vă descurcați să mă ajutați să pregătesc surprize
pentru bunica și prietenii mei din pădure: să culegeți flori colorate și să le așezați în vaze așa
cum o să vă spună doamna educatoare, să așezați mere in coș, să oferiți ajutor și celorlalti
prieteni aflați în pădure, să pictați un tablou cu un copac de toamnă pentru bunica. Iepurașul
Țup, prietenul meu o să stea cu voi la activități, ca să învețe multe lucruri de la voi...”.”
TRANZIŢIA - face trecerea către centrele de interes:- versuri ritmate
”Cu mic, cu mare,
Poftiti in vagoane,
Trenul pleacă indată
La centre oprește
Unde ne jucam,,,
Pe Scufită să o ajutăm!”
În continuare sunt explicate sarcinile din cadrul activităţilor liber alese. Prin rotaţie,
la libera alegere a copiilor, aceştia vor ajunge la cele trei centre de interes.
Voi supraveghea desfăşurarea activităţii, intervenind doar dacă este necesar sau dacă
voi fi solicitată. După ce aceștia au îndepinit sarcinile, fac împreună cu ei o scurtă evaluare
a activității. Vom trece pe la fiecare centru , cei care au lucrat acolo ne vor explica ce au
avut de făcut , iar restul preșcolarilor apreciază în ce măsură au realizat sarcina de lucru
(turul galeriei). Prin tranziția "Unul după altul", după ce vor mege la toaletă și vor bea apă,
copiii vor trece la următoarea etapă din program.
La întoarcerea în sală copiii o vor găsi pe Scufița Roșie, alături de Iepurașul Țup și o
pădure cu personaje din povești în ea.

5
Pentru a o ajuta pe Scufiță să pregătească căt mai multe surprize pentru bunica ei și
să ajute și celelalte personaje din povești, copiii sunt invitați în pădure să adune flori şi mere,
să găsească cadoul mare pregătit pentru bunica, să ajute la pregătirea mesei pentru cei șapte
pitici, să îl ajute pe Ieduț să își așeze hainele, să ducă pahare pentru apă la fântână și farfurii
pentru plăcinte la cuptor...( DŞ- Activitate matematică - joc didactic). Copiii vor culege şi
grupa florile și merele în funcţie de culoare, vor așeza masa pentru pitici după indicațiile
educatoarei, vor așeza la locul lor hainele Iedului, vor duce pahare și farfurii la fântână și
cuptor, iar la final vor pleca prin pădure spre casa bunicuței.
Tranziția către DEC– se face prin tranziția ”Câte umul pe cărare” plecând prin
pădure spre casa bunicii.
La întoarcerea în clasă copiii o vor găsi pe Scufița Roșie, pictând un tablou. Le voi
multumi pentru ajutorul acordat si le voi cere să pictăm împreună un tablou pentru bunica.
La finalul activităţii se va organiza o expoziţie, iar copiii vor avea ocazia să îşi
exprime impresiile şi ideile cu privire la lucrările realizate.
Se trece la ALA 2 prin tranziţia:
„Căte unu, câte doi
Mergem noi în pas vioi,
În cerc ne aşezăm
Şi împreună ne jucăm.”
În cadrul ALA 2 ne vom juca:
JOC 1 - ”Păsărică mută-ți cuibul”.
Fiecare copil va ocupa un cuib facut dintr-o căsuță colorată. La comanda educatoarei
fiecare copil trebuie să ajungă la un cuib de altă culoare decât cuibul pe care a stat inițial.
Cuiburile vor fi mai putine decât numărul copiilor. Copiii care nu reușesc să ocupe un cuib
vor ieși din joc. Vom repeta jocul pâna vor rămâne în joc doi copii

Regulile jocului:
- Copiii trebuie să se deplaseze spre cuib cu atenţie făra a accidenta alţi copii;
- Copiii care nu reușesc să ocupe un cuib vor ieși din joc
- Jocul continuă până când vor rămâne doi copii în joc
După finalizarea jocului până la plecarea acasă, copiii se joacă liber, cu ce jucării doresc.

Anexa 1: ”Scrisoarea Scufiței Roșii”

6
Dragi copii,

După cum stiți deja, fiindcă de mama nu am ascultat, in pădurea mare si


intunecată m-am rătacit si cărarea nu am mai găsit-o. De aceea l-am trimis pe
prietenul meu, Iepurașul Țup, cu această scrisoare la voi. Dacă mă ajutați să
pregătesc multe surprize pentru bunica și prietenii mei din povești, drumul il
voi găsi, la bunicuța voi ajunge, iar voi prietenii mei o să vă numiți.
Am auzit multe lucruri frumoase despre voi...știu că sunteți cuminți,
ascultători și foarte, foarte isteți...de aceea sunt sigură că o să vă descurcați să
mă ajutați să pregătesc surprize pentru bunica și prietenii mei din pădure: să
culegeți flori colorate și să le așezați în vaze așa cum o să vă spună doamna
educatoare, să așezați mere in coș, să oferiți ajutor și celorlalti prieteni aflați în
pădure, să pictați un tablou cu un copac de toamnă pentru bunica. Iepurașul
Țup, prietenul meu o să stea cu voi la activități, ca să învețe multe lucruri de la
voi...”
Vă multumesc! Cu drag,
Scufița Roșie

7
Nr. Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
crt. didactic/
Metode şi Materiale şi Forme de
Secvenţa procedee mijloace organiza
didactică didactice didactice re

1 Moment Se pregătesc condiţiile necesare desfăşurării


organizatoric în condiţii optime a activităţii: se aeriseşte Expunerea; Frontal; Observarea
sala de grupă, se pregăteşte materialul de comportamentului
lucru, mobilierul este aşezat corespunzător copiilor;

2 Captarea atenţiei În cadrul întâlnirii de dimineaţă voi


realizasalutul, prezenţa, calendarul naturii, Conversaţia; Calendarul Observarea
activitatea de grup, noutatea zilei naturii; comportamentului
Captarea atenţiei o realizez cu ajutorul Frontal; copiilor;
Iepurașului Tup, care ne aduce o scrisoare de Expunerea Iepurașul Țup
la Scufița Roșie. Aprecieri
individuale;
3 Anunţarea temei Noutatea zilei: Scrisoarea Scufiței prin care Observarea
şi a obiectivelor ne cere ajutorul în pregătirea unor surprize Expunerea; Iepurașul Țup Frontal; comportamentului
pentru bunica și prietenii ei. Conversaţia; Scrisoarea copiilor;
Tema zilei şi obiectivele sunt transmise in
ultima parte a scrisorii :

8
”Am auzit multe lucruri frumoase despre
voi...știu că sunteți cuminți, ascultători și
foarte, foarte isteți...de aceea sunt sigură că o
să vă descurcați să mă ajutați să pregătesc
surprize pentru bunica și prietenii mei din
pădure: să culegeți flori așa cum o să vă
spună doamna educatoare, să așezați mere in
coș, să oferiți ajutor și celorlalti prieteni aflați
în pădure, să pictați un tablou de toamnă
pentru bunica. Iepurașul Țup, prietenul meu
o să stea cu voi la activități, ca să învețe
multe lucruri de la voi...””
4 Reactualizarea Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiii vor fi
cunoştinţelor întrebați care este culoarea lor preferată, apoi Evaluare orală;
vor fi solicitați să răspundă la unele Conversaţia; Frontal;
întrebări . Observarea
„- Ce culoare are haina Scufiței?” Jocul; Imagine cu comportamentului
„- Ce culoare are soarele?” Scufița; copiilor;
„- Ce culoare are cerul?”
Tranziţie: “Bat din palme” Aprecieri verbale;
5 Desfășurarea Se prezintă centrele de interés şi obiectivele Explicaţia;
activitîtii aferente; fiecare îşi alege sectorul, copiii Fișă de colorat Frontal;

9
rotindu-se între ei ulterior. Expunerea Creioane -Evaluare practică;
ARTĂ : “ Șervețele pentru masă”-colorare și colorate
pliere Pe
NISIP ȘI APĂ :,,Mere colorate”-modelare Nisip kinetic grupuri; -Aprecierea
mere verzi și roșii din nisip kinetic; Exerciţiul produselor
ȘTIINȚĂ– „ Șosete amestecate” – sortarea
Șosete activităţii;
și împerecherea șosetelor;
decupate din
La finalul activității de la centre, întreaga
hârtie
grupă de copii va mergela fiecare sector și se
- Observarea
va evalua activitatea desfășurată;
comportamentului
Prin tranziția "Unul după altul" copiii, după
copiilor;
ce vor mege la toaletă și vor bea apă, vor
Turul Galeriei; Un decor sub
trece la următoarea etapă din program.
formă de Frontal;
Desfăşurearea jocului didactic.
pădurecu
Introducerea în joc se realizează prin intuirea
flori, copaci și
elementului supriză: “Scufița Roșie și
personaje din
pădurea cu personaje din povești”
povești (Alba
După ce se anunţă titlul şi scopul jocului, se
ca Zăpada și
explică şi demonstrează regulile jocului pe
cei șapte pitici,
înţelesul copiilor.
Iedul cu trei
Jocul de probă
capre, fata
Pentru fixarea regulilor jocului se execută
babei și fata

10
jocul de probă de către un copil. Jocul; moșneagului); Frontal;
- un copil va culege florile albastre din
pădure şi le va aşeza în vaza care are -Vaze; -Aprecieri verbale;
aceeași culoare cu florile. Se va preciza că în Conversaţia; -Flori
mod asemănător se va continua jocul. Observaţia;
Desfăşurarea jocului propriu-zis: Explicaţia;
-copilul pe al cărui cap s-a asezat fluturașul Demonstraţia;
va aduna florile galbene și florile roșii şi le Fluturaș Individua
aşează în vază. l
– un copil este rugat să culeagă din pom
merele roșii și să le așeze în coș. Exerciţiul;
– un copil va căuta cadoul mare Pomi - Observarea
Varianta 1 Mere roșii comportamentuluic
Scufița îi roagă pe copii să o ajute să Explicaţia; Coș opiilor;
curețe fântâna și cuptorul de buruieni, -Evaluare
apoi: Fântână orală;
– un copil duce la făntânâ un pahar Exerciţiul; Cuptor -Aprecieri verbale;
albastru; Conversaţia; Frunze
- un copil duce la făntânâ o farfurie verde;
Varianta II
Scufița Roșie este rugată de Albă ca
Zăpada să o ajute la așezarea mesei

11
pentru pitici. Astfel: Farfurii mari
-copiiii vor așeza pe masă, în fața fiecărui Farfurii mici
pitic câte o farfurie colorată și câte un Șervețele
șervețel pe fiecare farfurie; Linguri
Complicarea jocului Observarea
”Ajută Ieduțul” comportamentului
Copiii sunt rugați de către Ied să îl ajute la copiilor;
așezarea hainelor.
– Un copil va strange șosetele și le va așeza
în sertar; Aprecieri verbale;
– Un copil va așeza pantalonii albaștri în Șosete
dulap; Sertare
– Un copil va așeza pantalonii galbeni în Exerciţiul; Dulap Evaluare orală;
dulap; Conversaţia; Haine
- un copil va așeza bluzele albastre în dulap.
La final toți copiii sunt invitați în pădure
pentru a strange lucrurile lăsate de oameni pe
jos.
*sarcinile vor fi ajustate în funcție de
disponibilitatea și interesul copiilor* Elastice din
Tranziţie: “ Câte unul pe cărare” cauciuc

12
Exercițiul
6 Obţinereaperfor DEC – Activitate artistico-plastică
manţei La întoarcerea în clasă copiii o vo rgăsi pe
Scufița Roșie (educatoarea) pictând un Frontal Evaluare orală;
tablou. Le v amultumi pentru ajutorul acordat
si le va cere să picteze împreună un tablou -Un tablou Observarea
pentru bunica.Se anunță tema lucrării ce pictat (modelul comportamentului
urmează a fi realizată: „Tablou de toamnă educatoarei) copiilor;
pentru bunica” Carton A4
Se prezintă modelul educatoarei şi se explică Expunerea; Ștampile
modul de realizare al lucrării. confecționate
Educatoarea demonstrează modul de lucru Acuarele
corect atrăgând atenția asupra respectarii Demonstraţia; tempera
etapelor de lucru, a păstrării curățeniei la
locul de lucru, a acurateții lucrării.
După intuirea materialelor de către copii, se Exerciţiul;
vor efectua exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinilor În timp ce copiii
execută lucrarea, educatoarea supraveghează Explicaţia;
şi îndrumă copiii care au nevoie de sprijin. Evaluarea
După finalizarea lucrărilor se realizează o Observaţia; produselor
expoziţie cu lucrările realizate şi copiii vor

13
face aprecieri asupra lucrărilor. activităţii;
Se trece la ALA 2 prin tranziţia:
„Căte unu, câte doi Conversaţia;
Mergem noi în pas vioi, Aprecieri verbale;
În cerc ne aşezăm
Şi împreună ne jucăm.”
Se va desfăşura jocul de mişcare „Păsărică Căsuţe din
schimbă-ți cuibul”. Jocul; hârtie colorată;

14
7 Evaluarea Copiii vor fi invitați să se așeze pe covor și
activităţii să-și exprime propriile păreri despre Conversaţia;
activitățile desfășurate. Frontal Aprecieri verbale;
Se fac aprecieri verbale cu privirea la Explicaţia; Oferirea de
participarea copiilor la activitate de-a lungul recompense;
zilei, se împărtășesc impresii și idei despre
activitatea desfășurată.
Copiii vor fi recompensați pentru activitatea Recompense;
desfășurată pe parcursul zilei

9 Încheierea Până la plecarea acasă, copiii se joacă liber, Jocul; Evaluarea


activităţii cu ce jucării doresc. comportamentului
copiilor;

15

S-ar putea să vă placă și