Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 8.03.2022
Nivel:I (Grupa mică)
Profesor: Cîrjă Andra-Elena
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Budești
Tema anuală: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: Zvon de primăvară
Tema săptămânală: „Zâmbetul mamei”
Tema zilei:„Mărțișoare,mărțișoare”
Tipul activităţii:Transmitere și consolidare de cunoștințe
Forma de realizare: activitate integrată (ALA1+ADP+ADE+ALA2)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE :


ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP):

 Rutine: Jocul liber


Întâlnirea de dimineață
Salutul:"Bună dimineța ,dragii mei!"
Calendarul naturii
Împărtășirea cu ceilalți :"Ce sărbătorim de 8 martie?"
Prezența
Gimnastica de înviorare:"Dacă vreau să cresc voinic.

 Tranziții:Bat din palme clap ,clap,clap


"La baie acum plecam"
"Merg soldatii-n pas vioi"
" Ce-ar fi acum dragi copii..."

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA 1):


ṢTIINŢE:"Ajută mărţisorul să iși gaseasca șnurul"-fișe de lucru
ARTĂ:"Mărţisoare pentru mama"(desen după modelul dat)

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE):


DLC˸"Legenda ghiocelului"-lectura educatoarei
DOS˸"Felicitare pentru mama "-activitate practică-lipire

ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA 2):


"Întrecerea fluturilor"-joc de mișcare;
"Mâna pe mărțișor"-joc de atenție;

DOMENII ALE DEZVOLTARII:


DEZVOLTAREA LIMBAJULUI , A COMUNICARII SI A PREMISELOR CITIRII
SI SCRIERII;
CAPACITATI SI ATITUDINI IN INVATARE;
DEZVOLTAREA FIZICA ,A SANATATII SI IGIENEI PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
MESAJE ORALE IN DIVERSE SITUATII DE COMUNICARE;
FINALIZAREA SARCINILOR SI A ACTIUNILOR(PERSISTENTA IN
ACTIVITATI);
ACTIVARE SI MANIFESTARE A POTENTIALULUI CREATIV;
MOTRICITATE GROSIERA SI MOTRICITATE FINA IN CONTEXTE DE
VIATA FAMILIARE;
COMPORTAMENTE VIZATE:
Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență;
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor;
SCOPUL :
Dezvoltarea capacităților de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător ,a
tradițiilor și obiceiurilor legate de venirea primăverii .
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-să găsească drumul corect, trasându-l cu creionul;
-să rezolve fișa de lucru după criteriile date.
-să utilizeze tehnicile de lucru specifice activităților practice, însușite anterior ( lipire)
-să mânuiască cu atenție materialele și ustensilele puse la dispoziție;
-să combine elementele primite pentru realizarea temei propuse.
-să asculte cu atentie povestea;
-să răspundă corect la intrebarile adresate de educatoare;
-să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de anotimpul primăvara;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: Conversatia,explicatia,demonstratia,turul galeriei
Resurse materiale: instrumente de scris și fișe de lucru, cubul,lipici, șablon, cântece de
primavară,imagini cu ghiocelul;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
Durata:o zi

BIBLIOGRAFIE:
•”Curriculum pentru educația timpurie”, Ministerul Educației Naționale, 2019;
•”Ghid de aplicare a metodei proiectelor la vârste timpurii”, Editura Confession, Ploiești,
2004;
•Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
Curriculum pentru educația timpurie
SCENARIUL ZILEI

Pregătesc sala de grupă și materialele didactice necesare înaintea sosirii copiilor,


organizez centrele de activitate și Centrul tematic decorat cu planșe ce reprezintă vestitorii
primăverii.
Ziua va debuta cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ unde copiii vor fi așezați în semicerc, eu
îi voi saluta ”Bună dimineața, dragi mei!”, iar copiii se vor saluta la rândul lor.
Voi face PREZENȚA pe baza catalogului grupei. Copiii , atunci când își aud numele răspund
"prezent",iar cei absenți vor fi notați de către educatoare, stabilim câte fete și câți băieți
sunt,de asemenea, câți copii sunt în total.
Se va completa CALENDARUL NATURII , unde cu ajutorul copiilor analizăm
imaginea anotimpului reprezentat și stabilim împreună anul, luna, ziua, data și completăm
prognoza meteo.
Împărtășirea cu ceilalti-fiecare copil va spune ce dorește să ofere mamei de 8 martie.
Gimnastica de înviorare:
Dacă vreau să cresc voinic ,
Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător,
Apoi sar intr-un picior
Deschid brațele și zbor
Mă așez ,respir usor .
Ăsta-doar un început
Ia priviți cât am crescut.
Trecerea la activitatea pe centre de interes se va face prin tranzitia ":
Bat din palme clap ,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap,
Ne-nvartim,ne rasucim
Si la centre noi pornim",dupa care copiii sunt invitati sa desfasoare activitatiile de la
centre.
ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA1):
STIINTE:"Ajută martișorul să iși găsească șnurul"
ARTA:"Mărtișoare pentru mama"
Sarcini de lucru:
•recunoasterea materialelor de lucru puse la dispozitie;
•găsirea drumului corect de la mărțișor la șnur;
•realizarea desenului în culorile adecvate;

Resurse materiale:
Creioane colorate,fișe de lucru,șablon .
La sectorul Stiinte ,prescolarii vor avea de rezolvat un labirint, unde un mărțișor trebuie să
ajungă la șnurul său;
La sectorul Artă, preșcolarii vor găsi fișe cu mărțișoare pentru a le colora;
Dupa finalizarea activitatilor liber alese si strangerea materialelor folosite,educatoarea
foloseste tranzitia:
"La baie acum plecam"
Pe manute ne spalam",
iar copii sunt condusi spre sala de mese pentru mic dejun ,nu inainte de a exersa deprinderile
igienico-sanitare.
Prescolarii servesc masa,dupa care ne indreptam spre activitatiie pe domenii experientiale
(ADE),folosind tranzitia:
"Merg soldatii-n pas vioi
Tot asa mergem si noi
1,2,3,...1,2,3,...!",
Activitatea din cadrul domeniului Limbă și comunicare (DLC)constă în povestirea
educatoarei ”Legendei ghiocelului” pe baza căreia copiii trebuie să răspundă la întrebările
adresate.
Tranzitia spre urmatoarea activitate din cadrul ADE se face cu ajutorul
"Ce-ar fi acum dragi copii,
La măsuțe să pornim ,
Să lucrăm ceva frumos,
Pe mame să le-nveselim?"
Activitatea din cadrul DOS,incepe printr-o scurta conversatie despre ziua mamei si rolul
acesteia in viata noastra.Prescolarii sunt orientati catre masute unde vor gasi sablon ,inimioare
,,floricele ,ghiocei ,pe care vor trebui sa le asambleze pentru a realiza felicitarea mamei.

ACTIVITATI LIBER ALESE( ALA 2):


In cadrul ALA 2,preșcolarii vor desfășura jocul "Întrecerea fluturilor"-joc de mișcare.
"Întrecerea fluturilor"
Explic jocul precum și regulile acestuia:
Când educatoarea dă startul(fluieră),primii copii din fiecare grupă,aleargă cât de repede pot
pentru a lua floarea din vază ,după care tot în viteză ,se întorc și se așează în spatele șirului ,la
echipa lor ,nu înainte de a dărui floarea educatoarei.
Dacă unul din ei scapă floarea(din mână),trebuie să o ridice și să își continue traseul .
În timpul întrecerii ,educatoarea va nota fiecărui copil care ajunge primul la linia de start,iar la
finalul jocului câștigătorii sunt anunțați și premiați.
Echipa câștigătoare este cea care a avut cei mai iuți (rapizi) copii din echipă.La finalul
jocului ,se va anunța echipa câștigătoare și se vor enumera criteriile de apreciere a reușitei.

"Mâna pe mărțișor"

Explic jocul precum și regulile acestuia:


Copiii stau așezați pe covor,în perechi ,față în față,între ei ,jos pe covor fiind așezat un
mărțișor ,iar educatoarea le indică unde să își așeze mâna,de exemplu:"mâna pe cap","mâna
pe umăr",etc.
Când aud "mâna pe mărțișor",cine atinge cel mai rapid mărțișorul ,este câștigător!La final ,toti
copii primesc ca recompensă,câte un dulce.
DEMERS DIDACTIC
Evenimentul didactic Conținutul Științific Strategii didactice Evaluare

Moment Asigur condițiile


organizatoric optime pentru buna
desfășurare a
activității:
-aerisirea sălii de
grupă;
-aranjarea măsuțelor;
-organizarea copiilor;
Captarea atentiei Se realizează prin Conversația Observarea
aruncarea unui cub comportamentului
pe ale cărei fețe sunt copiilor
scrise întrebările:
-Ce flori înfloresc
Primăvara?
-Spune cum e vremea
Primăvara?
-Ce păsări vedem
Primăvara?
-Spune cum e vremea
Primăvara?
-Cum arată copăceii
Primăvara?
Anunțarea temei și a Îi voi anunța că astăzi Explicația Observarea
obiectivelor vor afla Legenda Conversația comportamentului
ghiocelului,iar ei vor copiilor
asculta cu atenție și
vor răspunde la
întrebările adresate la
sfârșit.
Reactualizarea Le voi adresa copiilor Conversația Evaluarea
cunoștiințelor câteva întrebări răspunsurilor copiilor
despre ce am vorbit
în lecția precedentă:
-Care este vestitorul
primăverii?
-Ce flori de
primavară mai
cunoașteți copii?
-Ce anume înseamnă
ziua de 8 martie?
Dirijarea învățării Voi reda povestea Povestirea Observarea
"Legenda educatoarei comportamentului
ghiocelului",folosind Expunerea copiilor
o intonație adecvată
conținutului de
idei,copiii
descoperind treptat
imaginile .
Voi explica
preșcolarilor
cuvintele noi din
poveste.

Obținerea Pentru a fixa


performanței cunoștințele
acumulate,le voi Conversația Aprecieri verbale
adresa copiilor câteva
întrebări:
-Cum se numește
povestea?
-Unde s-a hotârât
Prințesa-Rază de
Soare să se plimbe?
-Ce se găsea în
grădină?
-Cine plângea într-un
colt al grădinii și de
ce?
-Cum l-a vindecat
Prințesa-Rază de
Soare pe ghiocel?
-Ce i-a cerut acesta în
dar?
Evaluarea Copii sunt întrebați
ce anume i-a
impresionat din
poveste și vor fi
rugați să explice.
Încheiereaactivității În încheierea
activității voi
faceaprecieri
generale și
individualeasupra
comportamentului
copiilor șiasupra
participării acestora
laactivitate.

Trecerea la cea de-a doua activitate se face prin tranziția "Ce-ar fi acum dragi copii....
Evenimentul Conținutul ștințific Strategii Evaluare
didactic didactice
1.Moment Se creează condiții optime pentru Conversația Observarea
organizatoric desfășurarea activitătii. comportamentului
copiilor
2.Captarea Este realizată prin prezentarea Expunerea Observarea
atenției materialelor aduse de Zâna Conversația comportamentului
Primăverii .Știind că astăzi avem Explicația copiilor
musafiri in sala de grupă,aceasta
ne-a adus câteva materiale
frumoase pe care noi le vom
folosi la activitățiile noastre.
Așadar ,astăzi voi,fluturașii
grupei ,veți fi ajutoarele Zânei
Primăverii.
3.Anunţarea Tema activității din cadrul DOS Conversaţia Observarea
temei şi a se numește "Felicitare pentru comportamentului
obiectivelor mama"în cadrul căreia ,copiii vor copiilor
avea de lipit
inimioare,stelute,floricele,ghiocei
pentru a confectiona felicitarea
mamei.După realizarea
activității,vom pune lucrările pe
un panou amenajat special pentru
ziua mamei.
4.Reactualizarea În ce anotimp suntem? Conversaţia
cunoștințelor Problematizarea
Preșcolarii vor lucra la mese
5.Dirijarea unde vor avea la dispoziție Explicația
ȋnvăţării floricele ,inimioare pentru a
asambla felicitarea mamei.
Se intuieşte materialul pe care
copii l-au primit pe mese:
șablon,inimioare ,floricele,steluțe
a)Intuirea , lipici.
materialelor
Conversația

Le prezint copiilor modelul care


va fi de dimensiune mai mare
pentru a fi vizibil.Voi evidenţia
b)Prezentarea şi modul de lucru,utilizarea
analiza materialelor .
modelului Voi demonstra şi explica tehnica
de lucru ( toţi copiii vor lipi pe
șablon folosind lipici).

c)Explicarea şi
demonstrarea Vom face câteva exerciţii de
modului de lucru ȋncălzire a muşchiilor mici ai
mâinilor:
"Batem palmele uşor ,
Bate palmele de zor!
Unu,doi,trei
Unu,doi,trei
d)Încălzirea Eu strâng pumnii şi-i desfac
muşchilor mici ai Degetelor fac pe plac.
mâinii Unu –doi,unu-doi,
Toţi suntem acum vioi.

Fiecare copil va executa lucrarea,


ţinând cont de indicaţiile
primte.Le urez copiilor"Spor la
lucru!"
Îi voi ȋndruma ȋn timpul
executării lucrării ,le voi stimula
ȋncrederea ȋn sine ,ȋncurajâdu-i şi
voi favoriza colaborarea ȋntre
preşcolari.

e)Executarea
propriu –zisă a
temei

Exercițiul
6.Obţinerea Copii vin cu lucrările la panoul Conversaţia Observarea
performanţei special amenajat cu ocazia zilei comportamentului
de 8 martie. copiilor
7.Evaluarea Se realizează prin analizarea Turul galeriei
lucrărilor,tinându-se cont de
criteriile de evaluare enuntate
inainte.
Le voi cere copiilor să-şi exprime
opinia argumentată faţă de
propria lucrare şi faţă de lucrările
colegilor;
8.Încheierea Se vor face aprecieri individuale Observarea
activităţii pentru participare şi implicare ȋn comportamentului
activitate. copiilor
Anexa 2
"Legenda ghiocelului"
”A fost odata o raza de soare, era chiar fata cea mai mica si rasfatata a astrului luminos. Si
tocmai pentru ca era cea mai mica si mai rasfatata, tatal ei o lasa sa zburde pe unde ii dorea
inima. Si iata ca, intr-o buna zi, raza de soare a hotarat sa se plimbe intr-o gradina. Acolo era
Raiul pe pamant, nu altceva: flori care mai de care mai colorate si mai parfumate se unduiau
sub
adierea blanda a vanticelului cald de primavara!
- Ce-ar fi sa aleg eu o floare frumoasa pe care sa mi-o prind in par? a spus raza de soare. Si,
repezita cum era, s-a napustit asupra gradinii, a cules o floare si s-a inaltat din nou in vazduh
Toate florile din gradina au privit mirate catre cer si au inceput sa murmure:
- Ati vazut-o? Era frumoasa? Avea rochie de aur? Ce floare o fi ales printesa?
- Cu siguranta ca a cules un trandafir, a spus un trandafir mare, catifelat si rosu, pe care
boabele
de roua straluceau ca diamantele in soare.
- Ba eu cred ca a fost una dintre noi, a murmurat o lalea galbena, iar suratele ei dadeau din
capete
incantate.
- Nici vorba de asa ceva! Le-a retezat-o un crin mandru. A fost unul dintre frati mei. Nu
vedeti
ce frumosi si parfumati suntem?
Pana si o violeta mica, dar intr-adevar splendida, a sustinut ca raza de soare culesese o violeta,
si
nu altceva.
Numai intr-un colt cineva plangea. Era un ghiocel mic si firav, a carui codita fusese rupta de
trena rochiei de aur a printesei.
Cum raza de soare nu era departe, l-a auzit si i-a parut tare rau. Si a rostogolit pe obrajii ei de
aur
o lacrima ca o perla, care a cazut pe codita cea rupta a ghiocelului, vindecand-o pe data.
Dar nu a fost numai atat. Printesa-Raza de soare a venit langa ghiocel si i-a spus asa:
- Biata floricica firava, imi pare tare rau ca te-am facut sa suferi! Ce dorinta vrei sa-ti
indeplinesc
pentru a-mi repara greseala?
- Nu vreau nimic, a raspuns ghiocelul, lasandu-si frumosul capusor in jos.
- Nu vrei frumusetea trandafirului, parfumul crinului, stralucirea lalelei? a insistat raza de
soare.

Anexa 3

S-ar putea să vă placă și