Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 14.02.2023

UNITATEA DE INVATAMANT:GPP BUDESTI

PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR: Cîrjă Andra-Elena

GRUPA: Mica-Mijlocie

TEMA ANUALA DE STUDIU:,,Cum este/ a fost si va fi aici pe pamant?“

TEMA SAPTAMANII:,,Universul”

TEMA ACTIVITATII:,,Calatorie in Univers”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: ALA I+ADE+ALA II

MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ

SCOPUL ACTIVITATII:

-Stimularea interesului de cunoastere fata de Univers

-Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:

Motricitate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare

Conceptul de sine

Activare si manifestare a conceptului creativ

Finalizarea sarcinilor si a actiunilor ( persistenta in activitati)

Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE:

Manifesta creativitate in activitati diverse

Finalizeaza proiecte simple

Exerseaza cu sprijin, autoaprecierea pozitiva, in diferite situatii educationale

Exerseaza cu sprijin ascultarea activa a unui mesaj in vederea intelegerii si receptarii lui

Participa cu placere la jocurile ,care implica multa miscare si contact social , reguli de joc.
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

ADP: Intalnirea de dimineata:,,Scrisoare de la un cosmonaut”

ADE:,,Povestea planetelor”( DLC-povestirea educatoarei prin metoda ,,Umbrela


povestitoare”,DEC-pictura)

ALA1:Constructii:,,Nave spatiale”, cuburi ,puzzle din lemn,mosaic

Stiinta:,,Gaseste planetele”

Nisip si apa:,, Urma lui Neil Armstrong pe luna”

Masa luminoasa:,,Calea lactee”

ALA2: ,,Cosmonautii “ , joc de miscare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

OBIECTIVE COGNITIVE:

O.C.1.Sa demonstreze intelegerea mesajului unui text, ca urmare a audierii acestuia

O.C.2Sa realizeze diferite forme tridimensionale ( nave spatiale) cu diferite piese de


constructii

O.C.3.Sa descopere cu ajutorul pensulei, planetele ascunse in faina

O.C.4 Sa recunoasca elemente ale spatiului cosmic.

PSIHOMOTORII:

O.PM.1 ; Sa picteze planetele, asa cum le percep ei

O.PM.2: Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;

AFECTIVE:

O.A.1 : Să-şi exprime impresiile şi trăirile proprii despre animalele observate ;

O.A.2 : Să colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor;

O.A.3 : Sa trăiască stări colective de bucurie pentru reuşita activităţii;

STATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE:povestirea ,conversatia,observatia,metoda ,,Tehnica visului”,


explicatia, metoda ,,Explozia stelara” jocul.

RESURSE MATERIALE: sistemul solar gonflabil, bagheta,praf magic, jetoane , cuburi din
lemn, puzzle din lemn,mozaic, masa luminoasa,jetoane colorate transparente, proiector
lumini,laptop, cort nava spatiala, umbrela povestitoare,scrisoare, costum de cosmonaut,tavi
din lemn, pensule , tempera,faina de grau si de malai,hartie glasata neagra,site,saci de gunoi,
folie de aluminiu, medalii.

FORMA DE ORGANIZARE:Frontală/Independentă-Individual/Pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

Bibliografie:
· Chiş, O.; Glava, A.; Tătaru, L. (2014). Piramida cunoasterii- Repere metodice în
aplicarea curriculumului preşcolar. Piteşti: Editura Diamant.
· Culea, L. (2008). Abordarea integrate în grădiniţă. Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar. Bucureşti: Editura Didactică Publishing House.

SCENARIUL ACTIVITATII

Activitatea debuteaza cu intrarea copiilor in sala de grupa , in rand cate unul, purtand pe cap
coronite cu planetele.La intrarea in sala de grupa vor sari prin cele noua dreptunghiuri,in
care se afla imagini cu soarele si cele opt planete,respectand ritmul sugerat de
melodia ,,Borboletinha”( https://youtu.be/28iW_O5qWfU).

Intalnirea de dimineata:

Copiii se asaza pe scaunele pe mai multe randuri si cu distanta intre ei.

Salutul. Educatoarea le transmite un salut ,insotit de o apreciere:,,Buna dimineata,dragi


cosmonauti!Ma bucur sa ne vedem si astazi !Astazi ne vom saluta altfel decat pana acum,
fiecare copil ,va,spune,, buna dimineata, eu imi doresc sa zbor pe planeta…” Prin exprimarea
dorintei de a zbura prin Univers se realizeaza si impartasirea cu ceilalti.

Prezenta se va face cu ajutorul panoului de prezenta,prin strigarea dupa prenume a copiilor


prezenti,iar fluturasii cu pozele celor absenti sunt asezate in dreptul casutei.

Completarea calendarului naturii:

Copilul costumat in cosmonaut va completa calendarul naturii,(educatoarea va aseza


jetoanele)

Gimnastica de inviorare se realizeaza pe versurile:

,,Daca vreau safiu cosmonaut voinic

Fac gimnastica de mic,

Merg in pas alergator, apoi sar intr-un picior

Ma opresc ,respir usor,


Intind bratele sa zbor

Toata lumea e a mea

Cand ma asez jos pe podea.

Acesta-i doar un inceput

I-a priviti , cat am crescut!

Noutatea zilei:

Educatoarea le spune copiilor ca ,,azi dimineata cand am sosit la gradinita , am gasit


aceasta nava spatiala(cort) insotita de o scrisoare.Oare de la cine o fi aceasta scrisoare? Pentru
a afla ,va trebui sa o citim.”

,,Buna dimineata,dragi copii.Am auzit ca, in aceasta saptamana ati invatat multe lucruri
despre Univers si de aceea m-am gandit sa trec pe la gradinita voastra sa va las cateva
surprize.Intrand in sala de grupa am observat ce sala frumoasa aveti.Pe un perete este pictat
Universul ,pe altul un cosmonaut, aveti sistemul solar atarnat de tavan, asa ca m-am gandit ca
astazi sa va invit intr-o calatorie imaginara in Univers cu ajutorul acestei nave spatiale. Acolo
va trebui sa rezolvati mai multe sarcini.Ce spuneti,sunteti de accord?

Va imbratisez cu drag ,

Un cosmonaut”

Mesajul zilei:Daca sunteti de acord cu propunerea cosmonautului, atunci astazi vom face ,,O
calatorie in Univers”

Educatoarea va face o vraja cu ajutorul baghetei fermecate Copiii vor inchide ochii si vor fi
transformati in cosmonauti prin versurile,,Ini mini hocus-pocus,bagheta fermecata va
transforma indata in cosmonauti”,si astfel cand vor deschide ochii cu totii se vor afla in spatiu.

Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii didactice:

Ajunsi in spatiu copiii se asaza pe scaunele,iar educatoarea le spune ca astazi vor


asculta ,,Povestea Planetelor”,apoi vor picta planetele intalnite in povesteDupa activitatea de
pictura vom lucra si la masute pe centre,apoi in final,ne vom juca,

Dirijarea invatarii si obtinerea performatei:

Domeniul limba si comunicare

Eucatoarea le prezinta ,,Povestea Planetelor”( https://youtu.be/251viiTH8ug) ,cu ajutorul


umbrelei povestitoare. In timpul povestirii educatoarea va arunca praf magic in momentul in
care Doamna Gravitatie face si ea o magie pentru a-l ajuta pe soare sa devina o super-flacara
uriasa.Dupa audierea continutului expus de educatoare, copiii vor fi provocati la discutii legat
de ceea ce s-a intampat in poveste, iar fixarea cunostintelor se realizeaza prin
metoda,,Explozia stelara”. Prin intrebarea ,,Ce am invatat din aceasta poveste?”, copiii cu
ajutorul educatoarei , vor identifica mesajul din poveste :,,In viata nu e bine sa fii singur,fara
prieteni”.

Domeniul estetic si creativ-pictura

Copiii se vor aseza la masute si vor picta planetele intalnite in poveste..Inainte de a incepe
lucrul se realizeaza incalzirea mainilor prin versurile:,,Noi acum vrem sa muncim,mainile le
incalzim/ Deschid pumnii incetisor si-i inchid usor,usor/Cant la pian,la ,la,la /La tompeta ,
ta ,ta ,ta/Bat si toba , bum ,bum ,bum/Gata sunt de lucru acum!” . Inainte de incheierea
activitatii de pictura, educatoarea le spune copiilor, ca atunci cand nisipul s-a scurs din
clepsidra,toti copiii se vor opri din pictat.

Rutina:

Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini si a bea apa.,,Unul dupa altul noi ne
aranjam/ Si direct spre baie acum ne indreptam/ Pe manute ne spalam/ Linistea o s-o pastram/
Si frumos ne comportam”

Tranzitie

Cu ajutorul melodiei ,,Clap ,clap “(https://youtu.be/IqezzQ5lSdk) ,copiii mototolesc o


bucata de folie de aluminiu,respectand miscarile sugerate de cantec , realizand astfel, luna sau
meteoriti, in functie de imaginatia fiecaruia.

Acest joc muzical are rol de tranzitie spre ALA pe centre:

-sectorul Constructii-,,Nave spatiale”, din cuburi ,puzzle din lemn, mozaic

-sectorul Stiinta-,,Gaseste planeta!”- cu ajutorul pensulei vor descoperi planetele ascunse in


faina

-sectorul Nisip si apa-,,Urma lui Neil Armstrong pe luna”-pe un sac negru de gunoi, copii
vor cerne faina alba peste forme de talpici.

-sectorul Masa luminoasa-,,Calea lactee” –copii vor aseza jetoane transparente pe masa
luminoasa.

Tranzitie

Prin versurile,,Suntem prichindei isteti si zburam spre Univers/ Cu una , doua ,trei
rachete/Pornim spre stele si planete’’, se realizeaza tranzitia spre ALA2.

ALA2:

Vom desfasura jocul ,, Cosmonautii”.Copiii cosmonauti sunt asezati pe mai multe randuri
cu fata spre educatoare,respectand distanta de 1 m intre ei. In spatele lor la o anumita distanta
sunt grupate cate trei scaunele, reprezentand rachetele cosmice. Cele trei scaunele reprezinta
locurile pentru cosmonauti. Numarul lor este mai mic decat numarul cosmonautilor.
La comanda de incepere a jocului,,Cosmonautii” se invartesc pe loc repetand:

,,Suntem prichindei isteti

Si zburam prin Univers!

Ne-am facut cosmonauti

Si de aceea o sa zburam

Cu care nava apucam!

Jocul are un secret,

Cel care va intarzia,

Acasa pe Pamant va sta!

Dupa ultimul vers cosmonautii alearga spre navele cosmice ca sa ocupe un scaunel (l oc in
nava), dar cel putin 3 copii vor ramane fara loc.Jocul se repeta.

Incheierea si evaluarea activitatii:

Activitatea se incheie cu adunarea copiilor pe scaunele,,revenirea pe Pamant tot printr-o


formula magica .Aici copiii isi vor aminti activitatile zilei si vor fi solicitati sa isi exprime
parerea despre activitatea preferata, care le-a ramas imprimata in minte

Evaluarea activitatii se realizeaza prin aprecieri generale si individuale din partea


educatoarei referitoare la comportamentele copiilor si la activitatea desfasurata. Copiii sunt
recompensati cu medalii pentru cei mai buni cosmonauti.

S-ar putea să vă placă și