Sunteți pe pagina 1din 8

GRĂDINIŢA ,,PINOCCHIO”

Grupa Mare ,,B”(Grupa ,,Albinuţelor”)


Data:11.04.2011

,, IEPURAŞUL DE
PAŞTE”

ACTIVITATE INTEGRATĂ
ALA+ADE(DLC+DOS)+ADP

Profesor în învăţământul preşcolar:


Ionela-Lucia Şeulean

1
Proiect de activitate

Grădiniţa: ,,Pinocchio”, Câmpia-Turzii


Nivel: II (grupa mare ,, Albinuţelor” )
Data: 11 aprilie 2011
Tema:Cine şi cum planifică/organizează o activitate?
Tema săptămânii:,,Paştele, Sărbătoare Învierii”
Subtema:,,Iepuraşul de Paşte”
Forma de realizare: activitate integrată ALA+ADE (DLC+ DOS)+ADP
Activităţi de învăţare:
ADP:
* Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul în care ne aflăm,luna în care
suntem, în ce zi a săptămânii suntem, stabilirea fenomenelor care caracterizează ziua, citirea
scrisorii de la iepuraş.
*Rutine: “Pot sa fiu ordonat pentru iepuras”(exersarea unor deprinderi igienice)
*Tranziţii: Jocuri de mişcare; ,,Iepuraşul Ţup”, ,,Când am fost noi la pădure”

ALA:Centre de interes: - Joc de masăi: puzzle „ de Paşte”


- Artă: „Urechile iepuraşului”-desen
- Bibliotecă: Decorăm oul cu semne grafice invăţate;
ADE: DLC +DOS

Scop:
- Stimularea curiozităţii,a interesului de cunoaştere fată de tradiţiile si obiceiurile de Paşte;
- Receptarea unui text care i se citeşte ori i se povesteşte, înţelegând în mod intuitiv
caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia;
- Formarea deprinderilor practic- gospodăreşti şi utilizarea vocabularului specific.

Obiective operaţionale:

1. Artă
-să coloreze ,,urechile iepuraşului”

2. Joc de masă
-sa realizeze un puzzle reprezentând o imagine de Paşte

3.Bibliotecă
-să decoreze oul de Paşte cu semne grafice

ADE:
- să audieze cu atenţie textul lecturat;
- să enumere personajele care iau parte la acţiune;
- să urmărească linia poveştii concomitent cu prezentarea planşelor ;
- să reţină ideile principale desprinse din textul audiat, respectând ordinea cronologică a
faptelor;

2
-să redea prin dramatizare povestea audiată;

-să denumească materialele folosite în realizarea lucrării;


- să decoreze ouă

Strategii didactice
 Metode şi procedee: conversatie, explicatia, exercititul, demonstratia,
observatia, Turul Galeriei
 Mijloace de învăţământ: creioane colorate,urechi din carton, piesele de
puzzle,farfurii, ouă din carton colorat, creioane colorate,medalioane,costum de
iepuraş, aluat, forme, diferite castroane, planşete etc.

Forma de organizare:pe grupuri, frontal, individual


Locul de desfăşurare:sala de grupă
Durata: o zi

Material bibliografic:
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) MECT 2008
-Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar;
- Revista învăţământului preşcolar

3
Copiii iubesc nespus această sărbătoare,deoarece simbolul lor drag,adus de pe
meleaguri germane,Iepuraşul de Paşte,le aduce în dar cadouri,dulciuri şi ouă roşii.
Centrul tematic şi sala de grupă sunt amenajate corespunzător sărbătorii care se
apropie cu decoruri specifice:diverse imagini,jucării, coş cu ouă etc.
ADP: Copiii se adună în sala de grupă.Activitatea debutează cu întâlnirea de grup, între copii
şi educatoare, prin întâlnirea salutului de dimineaţă.
Copiii sunt salutaţi prin intermediul versurilor:
,,Bună dimineaţa iepuraşillor veseli!
În semicerc să ne adunăm
Cu toţii să ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
Copiii răspund salutului.
După aceasta se face prezentarea musafirilor, care se află în sala de grupă pentru a vedea cât
suntem de frumoşi şi cum ne vom juca pe parcursul zilei.
Tot la întâlnirea de dimineaţă se face şi prezenţa prin aplicarea pozelor pe panoul cu copiii
prezenţi.Se va lucra la calendarul naturii pentru a stabili ziua din săptămână, luna, anul,
anotimpul şi fenomenele naturii specifice zilei respective.
Purtăm o scurtă discuţie despre sărbătoarea care se apropie, după care continuăm propoziţia:
,,Dacă aş avea un iepuraş mi-ar plăcea să se numească...”
Le voi spune că dimineaţă, cănd veneam spre gradiniţă, mi s-a intâmplat ceva. În faţa mea s-a
oprit un personaj cu urechile lungi, cu codiţa scurtă, cu blaniţa moale si pufoasă. Ghiciti voi
cine era? Nu a stat prea mult. Era foarte grăbit să pregătească daruri pentru copiii cuminţi.L-
am rugat să nu uite copiii grupei noastre, că şi ei il aşteaptă şi mi-a dat o scrisoare pentru voi.

Le citesc scrisoarea:
“Dragi copii ,în curând sosesc la voi ,dar până ne întâlnim vă rog să realizaţi pentru mine lucrările pe
care vi le trimit pe d-na educatoare pentru următorele sectoare:la bibliotecă aveţi de decorat ouă cu
semne grafice învăţate, la construcţii aveţi puzzle ,,de Paşte”, iar la artă trebuie să coloraţi ,,urechile
iepuraşului”cu care ne vom juca mai târziu.Vă trimit şi nişte medalioane şi o rog pe d-na educatoare să
vi le împartă.Vă rog să fiţi cuminţi, să lucraţi ordonat şi în linişte, iar eu o să vin cât pot de repede cu
multe alte daruri şi surprize.
Pe curând,
Iepuraşul Urechiuş’’
Copiii primesc medalioanele în formă de ou, de diferite culori şi în funţie de culoare se aşază
la centrul corespunzător.
Are loc gimnastica de înviorare, care se realizează prin poezia:
,,Ca să fiu copil voinic
Eu fac sport încă de mic,
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior

4
Mă opresc respir uşor,
Întind breţele să zbor.”
Tranziţia se face prin jocul cu text şi cânt:,,Iepuraşul Ţup”
Prin această tranziţie, se formează trenuleţul şi se merge la centre, unde voi explica pe
rând copiilor ce sarcini au de îndeplinit, după care copiii vor lucra în grupuri mici.Voi urmări
activitatea copiilor pe centre şi voi interveni ori de câte ori este nevoie.La terminarea
activităţii pe centre se face evaluarea lucrărilor prin Turul Galeriei. Cântăm cântecul:,,Când am
fost noi la pădure”, ca element de tranziţie pentru ADE. Le explic pe parcursul întregii activităţi
sarcinile pe care le au de îndeplinit, urmând ca pe tot parcursul desfăşurării activităţii să îi
îndrum şi să îi corectez acolo unde este cazul. Între cele două activităţi (DLC şi DOS),
cântăm Cântecul: ,,Iepuraşul de Paşte”
În încheiere voi face aprecieri verbale, ţinând să le mulţumesc pentru tot ce au lucrat
pe parcursul zilei şi ne jucăm ,,Plimbă oul!”împreună cu iepuraşul Urechiuş, folosind ouăle
decorate mai devreme pentru iepuraş.Urechiuş le mulţumeşte pentru ajutor şi pentru că au fost
cuminţi şi au lucrat ordonat şi le promite că o să mai treacă pe la ei.

5
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
1. Momentul - pregătirea grupei pentru activitate; -activităţi de
organizatoric - aranjarea mobilierului, stabilirea liniştei întâlnire a
şi asigurarea unei atmosfere propice sarcinilor
pentru buna desfăşurare a activităţii formulate

2. Captarea - Voi atrage copiii într-un dialog referitor


atenţiei la domeniul de cunoaştere şi la perioada
care se apropie, în care vom sărbători Conversaţia
Paştele, le voi spune că m-am întâlnit cu -sesizarea
iepuraşul care vine de Paşte la copiii Expunerea atenţiei copiilor
cuminţi şi le citesc scrisoarea dată de
acesta, dirijând discuţiile către tema pe
care o urmărim:,,Iepuraşul de Paşte”

3. Reactualizarea . -Se împart medalioanele, se face -observarea


cunoştinţelor gimnastica de înviorare printr-o Explicaţia comporta-
poezie,iar tranziţia se face prin jocul cu mentului copiilor
text şi cânt:,,Iepuraşul Ţup”
Prin această tranziţie, se formează
trenuleţul şi se merge la centre.
-Le prezint copiilor cele trei centre şi
după ce toţi copiii şi-au ocupat locul, Demonstraţia
explic pe rând sarcinile de lucru pentru
fiecare centru.
-Copiii se organizează în centrul în Instructajul verbal
funcţie de medalionul primit şi se -analiza modului
familiarizează cu materialele pregătite. de rezolvare a
 La sectorul “Artă”, copiii vor sarcinii
avea de colorat ,,urechile
iepuraşului”, pe care le vor folosi
la sfârşitul activităţii
 La sectorul “Joc de masă”, copiii Conversaţia
vor trebui să realizeze un puzzle.
Ei vor privi piesele acestuia si vor
trebui să le aşeze astfel incât să se
potrivească, iar la final să rezulte
o imagine reprezentativă temei.

 La sectorul “Bibliotecă”, vor Exerciţitul


trebui să decoreze ouă de Paşti cu
semne grafice învăţate.

Pe tot parcursul activităţii voi trece pe la


fiecare centru, prezentând elementele de Turul Galeriei
comportament, asigurând condiţiile

6
optime şi urmărind modul cum îşi
îndeplinesc sarcinile de lucru.
Voi face o scurtă evaluare a activităţii
copiilor pe centre, după care, se va trece
la formarea deprinderilor igienico- Munca independentă
sanitare:
Tranziţia:
,,1,2 ...1,2 de centru ne depărtăm
1,2...1,2 pe mâini ca să ne spălăm
1,2...1,2 curaţi pe urmă să lucrăm”

-Ne întoarcem de le baie cântând


cântecul ,,Când am fost noi la pădure”, ca
element de tranziţie pentru următoarea
etapă a zilei şi ne aşezăm în semicerc
pentru ADE.

4.Anunţarea -În timp ce copiii sunt la baie, în sala de


temei grupă îşi face apariţia Iepuraşul
Urechiuş(un copil din altă grupă îmbrăcat
în iepuraş), cel cu care m-am întâlnit de
dimineaţă şi mi-a dat scrisoarea pentru Conversaţia
ei.Acesta are în braţe un coş cu ouă din Observarea
poliester şi multe alte surprize. comportamentului
Iepuraşul le mulţumeşte copiiilor că au copiilor
rezolvat până a venit el ceea ce le-a cerut
în scrisoare şi le spune că le-a adus o
poveste (,,Povestea iepuraşului de
Paşte”), cu imagini reprezentative, pe
care trebuie să le-o prezinte doamna
educatore, după care vor decora ouăle
aduse de el, în coş, deoarece el nu a mai
avut timp să le decoreze.
5.Desfăşurarea -Expunerea poveştii şi audierea ei de către
propriu-zisă a copii.
activităţii Educatoarea povesteşte “Povestea Expunerea
Iepuraşului de Paşte”.După fiecare idee
principală din poveste se va afişa câte o Apreciei verbale
planşă
Înainte de reluarea povestirii se vor face
scurte predicţii orale cu privire la Conversaţia
acţiunea poveştirii.
- Repovestire pe baza planşelor expuse
-“Cum se numeşte povestea?”
-“Ce s-a întâmplat în poveste?”
-“Ce au făcut cei doi copii?” Problematizarea
-”Cum se simte Iepuraşul când este
eliberat?”
-“Ce au hotărât iepuraşii?”

7
- Dramatizarea poveştii. Dramatizarea Corectarea
-Copiii dramatizează povetirea, eventualelor
îmbrăcând costume, luându-şi măştile greşeli
adecvate personajelor alese, cu ajutorul
educatoarei şi a iepuraşului(folosesc
urechile de iepuraş colorate la centru
artă).
Demonstaţia
-În urma dramatizării acestei povesti,
Iepuraşul Urechiuş le împarte copiilor
ouăle aduse de el,în coşuleţ, pe care nu a
mai avut timp să le decoreze şi îi roagă Explicaţia
pe ei să îl ajute să facă acest lucru.
-Se arată şi se demonstrează modul de Exerciţiul
lucru şi se fac exerciţii de încălzire

6.Încheierea -Fac aprecieri verbale cu privire la modul


activităţii în care au răspuns şi au lucrat la Aprecieri finale
activitatea practică, iar iepuraşul le Explicaţia individuale şi
mulţumeşte pentru ajutor şi îi invită să se colective
joace jocul:,,Plimbă oul!”
-Copiii vor fi împărţiţi în două echipe, Jocul
vor primi o lingură pe care vor trebui să
plimbe oul decorat de ei, pe un traseu Aplauze
impus de educatoare
-Pierderea oului va duce la reluarea
traseului, motiv care îi va încetini pe
participanţii echipei sale.

-Iepuraşul Urechiuş îi recompensează cu Recompense


câte un ou de ciocolată.

S-ar putea să vă placă și