Sunteți pe pagina 1din 14

GRĂDINIȚA CU P.P. NR.

30, GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Propunător:
Prof. înv.preșcolar : Neculai Paula
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 06.02.2020

PROPUNĂTOR: Neculai Paula

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P.Nr.30 Galați

NIVEL I : Grupa Mijlocie “ C” – “ Grupa Ștrumfilor”

TEMA ANUALĂ: “ Cum este/ a fost și va fi aici pe pamânt?”

TEMA SĂPTĂMÂNII:” Animalele sălbatice”

TEMA ZILEI: “ Viețuitoarele pădurii”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE: ALA I + ADE ( DȘ 1 + DOS) + ALA II

MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic + Colaj și lipire (realizarea unei lucrări


colective )

TIPUL ACTIVITĂȚII : Verificarea și consolidarea cunoștințelor și deprinderilor


anterioare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

DURATA: O zi

COMPETENȚE SPECIFICE:

*Identificarea de multiple răspunsuri/ soluții la intrebări, situații, probleme și


provocări;

* Integrarea ajutorului primit , pentru realizarea sarcinilor de lucru la care


întâmpină greutăți.

* Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență;


ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

1) ALA I : Jocuri și activitați alese:

În cadrul acestor activități, copiii vor avea pregătite următoarele materiale,


spre a-și alege singuri pe cele cu care vor dori să se joace:_

Știință: ”Gândesc și găsesc! – Găsește hrana potrivită! (fișă de lucru);

Joc de masă: “Animale sălbatice ”-puzzle

Construcții: “Unde trăiesc animalele sălbatice” (plasticomb, lego)

2) ADP: Activități de dezvoltare personală:

* Întâlnirea de dimineață: “Glasul animalelor din pădure….”

* Tranziții: “ Ursul doarme” - joc cu text si cânt;

“ Când am fost noi la pădure!”- joc cu text și cânt

Rutine: sosirea copiilor, întâlnirea de dimineață, gimnastica de înviorare, servirea


mesei, mă pregătesc pentru activități, fac curat la locul de muncă.

3) ADE: Activități pe domenii experiențiale:

DȘ 1 – Cunoașterea mediului: ” Ce știu despre animalele sălbatice?” joc


didactic “ (consolidarea cunostințelor despre animale sălbatice).

DOS : Domeniul om și societate : “ Animale în pădure ”- colaj( hârtie și


mohair) și aplicație, realizare lucrare colectivă .

4) ALA II: Jocuri și activități alese (distractive):

“ Dansează Bughi – Bughi!” – joc de mișcare;

“ Nimerește doar animalul sălbatic !”- joc distractiv.


ADE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

1. Domeniul ȘTIINTE (DȘ 1) – Cunoașterea mediului:

“Ce știu despre animalele sălbatice! ?” - joc didactic

COMPETENȚE SPECIFICE:

* Identificarea de multiple răspunsuri/ soluții la întrebări, situații, probleme și


provocări;

* Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență.

Obiective operaționale:

- Să formeze mulțimea animalelor domestice și mulțimea animalelor sălbatice


( realizăm corespondența);

- Să aleagă cifra corespunzătoare numărului de animale;

- Să descrie animalul extras din plic: alcătuire corp, hrană, cum se numește locul în
care trăiește ;

- Să clasifice animalele sălbatice, după hrana lor( carnivore, erbivore si omnivore);

- Să precizeze ce mănâncă animalele sălbatice.

Sarcini didactice:

* Formare de grupe de animale sălbatice și domestice;

* Descriere animal ales;

* Clasificarea corectă a animalelor sălbatice.

REGULILE JOCULUI:

- Copiii sunt atenți să răspundă corect pentru a asambla imaginea din fața grupei ;

- Sarcinile jocului sunt în plicuri pe care sunt scrise numerele 1, 2, 3 și 4 ;


- Va fi solicitat câte un copil să răspundă cerițelor date;

- Concursul se încheie după terminarea sarcinilor și asamblarea corectă a imaginii.

ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele,mânuirea materialelor, folosirea


versurilor de aprobare / dezaprobare (“Bine spui, bine gândești / bulinuța o
primești” sau “Nu răspunzi, nu te gâandești / Bulinuța nu primești!”),
închiderea/deschiderea ochișorilor,stimulente.

EVALUAREA: orală, aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor,


stimulente pentru panou.

Variante de joc:

Varianta I : Copiii vor trage plicul cu numărul 1, apoi vor scoate toate materialele
necesare. Vor forma grupe de animale domestice și sălbatice, pe care le vor așeza
la tablă. Pe rând, alți copii vor fi desemnați să numere animalele din fiecare
mulțime formată și să aleagă cifra corespunzătoare numărului de animale.
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate și recompensate.

Varianta a II – a a jocului: copiii vor trage al doilea plic din care vor scoate
materialele existente. În plic se află diferite imagini cu animale sălbatice, iar copiii
trebuie să descrie animalul ales: alcătuire, cu ce se hrănește, unde trăiește.

Varianata a III-a a jocului: Pe rand,copiii vor fi solicitați să clasifice animalele


după hrana pe care o consumă: carnivore, erbivore sau omnivore.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1) Metode și procedee: jocul didactic, conversația, explicația, exercițiul,

problematizarea, aprecierea verbală, turul galeriei.

2) Resurse materiale: mulaje ale diverselor animale sălbatice, bilețele cu sarcini,


cifre de la 1 la 5, jetoane cu animale sălbatice si domestic, fișe de lucru.

3) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.


2. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS):

ACTIVITATE PRACTICĂ: “ Animale în pădure ”- colaj și lipire- expoziție

COMPETENȚE SPECIFICE:

* Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activități variate.

Obiective operaționale:

- Să lipească corect bucați de hârtie sau de mohair pentru realizarea animalelor


sălbatice ;

- Să așeze animalul la locul potrivit , în “ pădure” ;

- Să interpreteze liber,creativ lucrările,exprimând sentimente estetice.

Resurse:

- Procedurale: conversația, explicația, observația, exercițiul, aprecierea verbală.

- Materiale: șabloane ale animalelor sălbatice, bucăți hârtie colorată, bucăți


mohair, lipici, șervețele.

- Organizatorice: individual, pe grupe.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

1. Centrul : Științe: “Rezolvă repede și bine!”- fișă de lucru


Obiective operaționale:

O1- Să formeze, prin încercuire, mulțimi de elemente (animale sălbatice și


domestice) ;

O2 – Să coloreze doar animalele sălbatice;

O3- Să deseneze atâtea cerculețe câte animale sălbatice sunt în mulțime;

O4- Să încercuiască cifra corespunzătoare numărului de veverițe.


2. Centrul: Artă: “Animale în pădure ” –colaj și lipire (realizare lucrare
colectivă)

Obiective operaționale:

O1- Să lipească bucăți de hârtie sau de mohair, pentru realizarea animalelor


sălbatice;

O2- Să așeze animalul realizat la locul potrivit , în “pădure”;

O3- Sa numere cate pasari au realizat la masa;

O4- Să interpreteze liber și creativ lucrările, exprimând sentimente estetice.

3. Centrul : Joc de masă: “ Caută numerele și realizează puzzle- ul!”

Obiective operaționale:

O1- Să așeze piesele în ordine corectă 1 - 5;

O2 – Să lipească piesele pe coala pregătită ;

O3 – Să realizeze corect puzzle-ul, obținând un animal sălbatic.

Resurse:

- Procedurale: jocul, conversația, explicația, exercițiul, descoperirea,


demonstrația, instructajul verbal, aprecierea verbală.

- Materiale: fișe de lucru individual, fâșii hârtii cu numere de la 1 la 5, lipici.

- Organizatorice: pe centre, individual.

- Metode de învățare prin cooperare: tehnica “Deplasați-vă! Opriți-vă!, Priviți!,


Comunicați!”

- Forme și metode de evaluare: evaluare curentă, verificare orala, aprecieri .


ALA II : JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE II

“ Dansează Bughi – Bughi”

Obiective operaționale:

O1- Să execute mișcări simple, sugerate de textul cântecului;

O2 – Să participe activ, socializând cu ceilalți colegi.

Resurse: - procedurale: explicația, demonstrația, exercițiul;

- materiale: calculator, cantec;

- organizatorice: frontal, individual.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea va debuta cu “Întâlnirea de dimineață” : salutul, prezența,


completarea calendarului naturii, activitatea de grup și noutatea zilei, în cadrul
ADP.

Educatoarea salută copiii zicând “Dimineața a venit / Toți copiii au sosit, / În


semicerc să ne-adunăm, / Cu toți să ne salutăm! / Buna dimineața, micuți ursuleți și
vulpițe!”. (salutul). Copiii vor fi salutați, apoi se vor salute și între ei

Se vor stabili apoi absenții zilei. (prezența).

Prin intermediul următoarelor versuri , se va face impărtășirea cu ceilalti:


“Roata vremii se-nvârtește , / Fiecare se gândește, / Apoi spune cu glas tare / Ce
animal sălbatic ar vrea să fie,oare?.” Copiii vor spune ce animal sălbatic ar dori
să fie, completând propoziția:”Dacă aș fi un animal salbatic, aș dori să fiu …”
Calendarul naturii: Voi recita o poezie, iar voi mă veţi completa acolo unde va fi
cazul şi astfel vom descoperi ce vom face în continuare :

,,Data, ziua, luna, anul,/Anotimpul ni-l arată/ Deci...............(Calendarul Naturii)/


Să îl completăm îndată/A-nceput o nouă zi, /Cum e vremea azi, copii ?’’ (Se
folosesc jetoane şi imagini.)

Activitatea de grup se va realiza printr-un joc: “Animale-onomatopee” -


Copilul selectat va spune “Cum face?” animalul precizat de educatoare.

Noutatea zilei constă în prezentarea programului zilei: “Copii, săptămâna


aceasta învăţăm despre animalele sălbatice. Deoarece este una dintre temele
voastre preferate, noi am aprofundat cunoştinţele pe care le-am acumulat anul
trecut. Voi ştiţi foarte multe lucuri despre aceste animale, foarte multe curiozităţi şi
de aceea m-am gândit ca astăzi să desfăşurăm o activitate integrată cu titlul:
“Vietuitoarele pădurii”. Activitatea a debutat cu Întâlnirea de dimineaţă. În
continuare, vom trece la Activităţile la liberă alegere, după care la” Cunoaşterea
Mediului “ vom juca un joc despre animalele săbatice, apoi vom realiza o lucrare
colectivă cu animale salbatice, la “ Activitatea practică”, urmând să încheiem
activitatea cu un joc de mişcare.” (Repet titlul activităţii pentru a fi reţinută de
către copii).

Înainte de a ne apuca de treabă, trebuie să facem puțină înviorare: exerciții


specifice animalelor pădurii .

Înainte de a trece la lucrul pe sectoare, voi desfășura frontal cu copiii jocul “


Ce știu despre animalele sălbatice??” (anunțarea jocului).

Voi explica și voi demonstra regulile jocului, apoi voi executa împreună cu
copiii jocul de probă, dupa care vom trece la executarea propriu-zisă a jocului.

Prin cântecelul (tranziție) “ Când am fost noi la pădure” voi îndruma copiii
spre sectoaele de lucru. Prima metoda “Deplasați-vă ! Opriți-vă! Priviți!
Comunicați!”, se descoperă materialele și sarcinile de lucru de la fiecare centru de
activitate.
SECVENȚE CONȚINUTUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICE

1.Momentul -Pregătirea materialelor Conversația


organizatoric necesare pentru fiecare centru
de activitate.
-Asigurarea unui climat
educațional favorabil,în
concordanță cu tema
săptămânii.
-Întâlnirea de dimineață cu
tema :”Daca aș fi un animal Frontal
sălbatic, aș fi…..” copiii se
vor așeza în semicerc și vor
avea ocazia de a-și manifesta
starea de spirit, de bună
dispoziție : se vor saluta , își
vor împărtăși ideile, vor
completa calendarul naturii,
vor desfășura activitatea de
grup.

2.Captarea -Trezirea interesului copiilor


atentiei prin introducerea elementului
surpriză, ” Ursulețul vesel ” Conversația
( un băiețel costumat) și prin
prezentarea materialelor. Observația directa
Ursulețul nu vine cu mâna
goală, el daruiește copiilor Observația
materialele cu care vor
desfășura activitățile pe
parcursul zilei.

3.Anunțarea Este anunțată tema zilei si


temei și a sunt explicate pe înțelesul Explicația
obiectivelor copiilor, obiectivele urmărite.
Vom desfășura jocul “ Ce
știți despre animalele
sălbatice?”, pe parcursul
căruia vom forma mulțimi de
animale domestice și
sălbatice, le vom număra,
vom preciza cifra Instructajul
corespunzătoare nr. de verbal
elemente,vom descrie
animalul existent pe jeton,
apoi vom clasifica animalele
dupa modul de hrană.

4.Dirijarea Se manifesta pe tot


consolidării parcursul desfășurării Observarea
activitatii , prin aplicarea comportamentulu
cunoștințelor dobândite în i copiilor
situații noi, oferindu-le Explicația
copiilor posibilitatea de a-și
exersa priceperile și
deprinderile, de a verbaliza
acțiunile urmărind astfel
realizarea obiectivelor.
Explicarea și demonstrarea
jocului se realizează Expunerea
concomitent de către
educatoare, care insistă
asupra respectării regulilor
jocului (răspunde doar Conversația
copilul solicitat;se aplaudă
răspunsurile corecte, iar cele
greșite sunt corectate de către
un alt coleg din grupă,
materialul didactic e Frontal
manevrat la indicația
educatoarei).
Varianta I: Copiii formează
multimi de animale Demonstrația
domestice și sălbatice, le
numără, apoi așază jetonul
cu cifra corespunzătoare
numărului de elemente, sub
mulțimea formata.
Varianta II: Copilul solicitat
vine și alege un animal pe Conversația
care îl va descrie: alcătuire,
ce mănâncă, unde doarme.

Varianta III: Educatoarea va


prezenta jetoane cu diferite explicația
animale sălbatice, iar copiii le
vor grupa în funcție de ceea conversația
ce mănâncă, în animale
carnivore, erbivore sau
omnivore.

Se desfasoara apoi jocul de


probă pentru familiarizarea
copiilor cu jocul și pentru a-i Evaluarea
pregăti pentru desfășurarea
corectă a acestuia, apoi se Jocul
realizează executarea
propriu-zisa a jocului.
Explicația
5.Obtinerea Dupa realizarea jocului Observarea
performanțelor didactic, se prezintă copiilor comportamentulu
materialele și sarcinile de Conversația i copiilor
lucru de la centrele de
activitate.
La sectorul “Știință”, copiii Exercițiul
vor rezolva sarcinile fișei de
lucru individual: formează
multimi de elemente (animale Evaluarea
domestice și sălbatice ) de practică
același fel , colorează grupa
animalelor sălbatice,
încercuiesc cifra exercițiul
corespunzătoare nr. de
animale sălbatice.
La sectorul “Artă”,copiii vor
realiza tema propusă,
respectând indicațiile primite.
explicația
La sectorul “Joc de masă” ,
copiii vor denumi materialele
puse la dispoziție, apoi vor
asambla animalul lipindu-l in exercițiul
ordinea crescătoare de la 1 la
5.

6.Asigurarea Dupa terminarea activităților Conversația


feedback-ului pe centre, se va evalua modul
de lucru,se vor face aprecieri Explicația
asupra întregii activități,
asupra modului de participare Frontal Apreciarea
al copiilor la activitate și verbală
asupra comportamentului Frontal
acestora. individual
Tranziția către activitatea
recreativă se va realiza cu
ajutorul cântecului “ Când am
fost noi la pădure”
7.Încheierea Se va dansa dansul tematic” Conversația
activității Bughi - Bughi”, apoi se vor Apreciere verbală
oferi recompense dulci
copiilor.

S-ar putea să vă placă și