Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.02.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Valea Voievozilor
EDUCATOARE: Cergan Elena-Nicoleta
NIVEL : II
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este/ a fost și va fi aici pe Pământ?”
PROIECT TEMATIC: Şi animalele sunt vieţuitoare ale pământului!
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „La bunica în ogradă!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Prietenii mei necuvântători”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Rutina: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Animalul meu preferat este...”-dezvoltarea abilităților de comunicare
Salutul. Prezenţa.Calendarul naturii.
Ne pregătim pentru activități
Sosirea copiilor la grădiniță- deprinderi de igienă și autoservire
Tranziţii: Joc cu text şi cânt: „Bunicul meu o fermă avea”
Joc muzical: „Bat din palme”
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (PE CENTRE DE INTERES)
ALA: Joc de rol: „De-a fermierii”- interpretarea rolului de fermier;
Știință: „Ograda cu animale”- formarea șirului numeric în limitele 1-4(cu material individual) ;
Joc de masă: „Animale domestice”- puzzle (potrivirea pieselor).
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (DE RECREERE)
ALA: Joc distractiv: „Parada măștilor”
Jocul liniştitor: „Adevărat/ fals!” (metoda trierii aserțiunilor)
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
DLC:Educarea limbajului: ,,La fermă”- joc didactic (cuvântul, propoziția simplă/ dezvoltată)
DOS: Activitate practică: „Măști cu animale domestice”-rupere, lipire (șnuruire- sarcină suplimentară)

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRI:


-Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc (comunicare expresivă)
-Motricitatea grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiară
-Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-Pronunță corect sunetele specifice limbii romnâne
-Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate de vorbitor
-Utilizează structuri orale simple
-Utlizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
-Demonstrează creativitate prin activități practice

1
SCOPUL:
-Consolidarea capacității de a formula propoziții corecte din punct de vedere gramatical, precum și
exersarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (rupere, lipire).
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
 O1- să formuleze propoziții corect din punct de vedere gramatical cu imaginile sugerate de jetoane;
 O2- să rupă și să lipească hârtia pentru a realiza măști cu animalele domestice
 O3- să interpreteze rolul de fermieri, îngrijind animalele domestice;
 O4- să formeze șirul numeric în limitele 1-4;
 O5- să îmbine piesele de puzzle pentru a realiza imagini cu animale .

Joc didactic: „La fermă”

Sarcina didactică:
 Denumirea unor imagini de pe materialul suport (cuvântul);
 Formarea de propoziții simple (propoziții dezvoltate- sarcină suplimentară);

Regulile jocului:Copilul în dreptul căruia se termină versurile ,,1,2,3, /vino dacă vrei/să ne jucăm/pe
Pete să-l ajutăm,, alege o petală și formulează o propoziție cu animalul din imagine .Dacă sarcina este
rezolvată corect copilul este aplaudat și i se va permite să așeze animalul la ferma lui Pete.

Elemente de joc:surpriza, aşteptarea, aplauze, mânuirea materialului, stimulente, vesuri vesele.

STRATEGII DIDACTICE

a) METODE/PROCEDEE/TEHNICI: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, metoda


floare de lotus, exerciţiul, tehnica comunicării rotative, metoda trierea aserțiunilor, turul galerie.
b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
- calendarul naturii cu jetoane;
- machetă cu ferma,scrisoare;
- tablou cu ferma, jetoane cu animale, machetă cu ferma, animale din plastic, planșă cu floarea de
lotus, imagini cu animale;
- măști cu animale, benzi de hârtie colorată, lipici, șnur;
- animale din plastic, grăunțe, tractor;
- jetoane cu cifre și animale, fișe individuale;
- piese de puzzle.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

MODALITĂȚI DE EVALUARE: Continuă- formativă: prin observarea sistematică a comportamentului


copiilor, analiza produselor activității, răspunsurile copiilor.

DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru educația timpurie” – 2019

2
- Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga,Mihaela – “Metode interactive de grup” –ghid
metodic, editura Arves, 2006;
- Filofteia Grama, Mioara Pletea,Angela Sesovoci…”Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul
prescolar”, vol I si II, ed. DPH, 2009

3
SCENARIUL ZILEI

Rutină: Copiii vor aborda întâlnirea de dimineaţă într-o manieră optimistă şi plină de energie,
deoarece ziua bună se cunoaşte de dimineaţă.
Salutul. Așezați în semicerc, pe scăunele, copiii se salută reciproc cu expresia „Bună dimineaţa!”.
salutul curgând firesc de la stânga la dreapta, într-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie. Educatoarea va fi
cea care va da startul acestui salut.
Prezenţa. Educatoarea face prezența, iar fiecare copil când își aude numele răspunde „Prezent”.
Calendarul naturii. Consultăm buletinul meteo verbalizând acţiunea: “Suntem în anotimpul iarna,
luna februrie.“,”Ieri a fost miercuri, a treia zi a săptămânii, astăzi este joi, a patra zi a săptămânii, iar mâine
va fi vineri, a cincea zi a săptămânii. Vremea este...........,cerul este............,soarele............”.
Împărtășirea cu ceilalți: Preșcolarii vor vorbi despre animalul lor preferat ,,Animalul meu preferat
este...”
Noutatea zilei:
Se prezintă copiilor o machetă cu ferma lui Pete. „Cine oare lipsește de la fermă?”
Educatoarea observă o scrisoare lăsată de fermierul Pete și o citește copiilor. Acesta este foarte trist
deoarece animalele de la fermă au dispărut. De aceea îi roagă pe copii să îl ajute să le găsescă și să le aducă
din nou la fermă.Pentru aș aminti ce animale trăiesc la fermă vom cânta ,,Bunicul meu o fermă,, joc cu text și
cânt.
Tranzţiție:„Bunicul meu o fermă avea”-joc cu text și cânt

DLC: Educarea limbajului


La centrul Bibliotecă se va desfășura frontal activitatea din cadrul domeniului limbă și comunicare,
educarea limbajului, jocul didactic “La fermă”.
Regulile jocului: Copilul în dreptul căruia se termină versurile ,,1,2,3, /vino dacă vrei/să ne jucăm/pe Pete să-
l ajutăm,, alege o petală și formulează o propoziție cu animalul din imagine .Dacă sarcina este rezolvată corect
copilul este aplaudat și i se va permite să așeze animalul la ferma lui Pete.După demonstrare şi jocul de probă
se trece la desfăşurarea propriu-zisă a jocului.Copilul, alege o petală denumește animalul din imagine și
formulează o propoziție cu acesta .Dacă sarcina este rezolvată corect copilul este aplaudat și i se va permite să
așeze animalul la ferma lui Pete pe umbra potrivită . Se va continua până când se întorc toate animalele la
fermă.

Varianta 1: Să denumescă animalul de pe petală și să formuleze propoziții simple.

Complicarea jocului .Copiii vor completa propoziții lacunare. Exemplu :Pisica mănâncă .....

La terminarea jocului se va face o apreciere globală a activităţii.


Copiii se vor încolona pentru a merge la toaletǎ și la apǎ.

Rutină: Copiii formează o coloană şi părăsesc sala de grupă pentru a merge la toaletă şi pentru a se
spăla pe mâini.
Prin intermediul TRANZIŢIEI: „Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele de joc.
 JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (PE CENTRE DE INTERES).
4
La măsuţe este pregătit materialul pentru următoarea activitate, iar educatoarea prezintă centrele,
materialele şi sarcinile din fiecare sector. Se va da startul de începere a lucrului. Se vor îndruma copiii acolo
unde vor întâmpina greutăţi, atenţia deosebită va fi canalizată la centrul Artă, unde se va desfăşura activitatea
practică. După terminarea lucrului la centre se va face evaluarea lucrărilor realizate. Câte un copil va prezenta
produsul final din fiecare sector.

DOS: Activitate practică- Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie și folosind
tehnicile specifice activităților practice „Măști cu animale domestice”. Vor rupe bucăți de hârtie colorată și le
vor lipi pe mască (copiii vor avea ca sarcină suplimentară să șnuruiască marginea măștii).
Joc de rol: „De-a fermierii”- copiii vor avea la dispoziție animale din plastic, grăunțe, nutrețuri, tractor
de jucărie, etc. Ei vor interpreta rolul de fermieri, îngrijind animalele.
Știință: ,,Ograda cu animale” – copiii vor avea de realizat șirul numeric și scara numerică cu animale
domestice și vor rezolva fișe de lucru individuale.
Joc de masă: „Animale domestice”- puzzle (potrivirea pieselor)- copiii vor avea la dispoziție piese de
puzzle și imaginea finală a puzzle-ului. Ei vor asambla piesele de puzzle pentru a obține imagini cu animale
domestice.

Toţi copiii vor participa la activitatea principală.


După terminarea lucrului la centre se va face evaluarea lucrărilor realizate. Câte un copil va prezenta
produsul final din fiecare sector.
Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la începutul activităţii, copiii vor fi conduși la ultima probă
unde se vor desfășura jocurile.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (DE RECREERE)


Copiii vor desfaşura următoarele jocuri:
Joc distractiv: „Parada măștilor”
Joc liniştitor: „Adevărat/ fals!” (metoda trierii aserțiunilor)

5
DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Obiec Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
didactic tive procedee învǎțǎmânt organizare
1. 1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii.
Întâlnirea de dimineaţă Observarea
Copiii intră în sala de grupă şi se aşază în semicerc. comportamentului
Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica inițial
comunicării rotative.
Prezența: Educatoarea face prezența, iar fiecare Tehnica Calendarul
copil când își aude numele răspunde „Prezent”. comunicării naturii Frontal
Calendarul naturii: În ce anotimp suntem? În ce rotative Catalog
lunǎ suntem?Ce zi a sǎptǎmânii este? Cum este Rǎspunsurile
vremea? Conversația copiilor
Împǎrtǎsirea cu ceilalți: „Animalul meu preferat
este...”- dezvoltarea abilităților de comunicare.

2. 2.Captarea Se prezintă copiilor o machetă cu ferma și Conversația Machetă cu Frontal


atenţiei fermierii care locuiesc aici. „Cine oare lipsește de la ferma
fermă?” Scrisoare Rǎspunsurile
Educatoarea observă o scrisoare lăsată de fermieri copiilor
și o citește copiilor. Aceștia sunt foarte triști
deoarece animalele de la fermă au dispărut. Copiii
sunt rugați să găsească animalele și să le aducă din
nou la fermă.

3. 3.Anunţarea Se prezintǎ copiilor tema zilei „Prietenii mei Conversația


temei și a necuvântători”. Explicația
obiectivelor Copiii sunt anunțați că vor desfășura jocul didactic
“La fermă”, vor confecționa măști cu animale
domestice, vor interpreta rolul de fermieri, vor
forma șirul numeric în limitele 1-4, vor potrivi

6
piesele de puzzle pentru a realiza întregul.

4.Dirijarea Tranzţiție: „Bunicul meu o fermă avea”- joc cu text


învăţării și cânt
La centrul Bibliotecă se va desfășura frontal
activitatea din cadrul domeniului limbă și Explicația
comunicare, educarea limbajului, La fermă,, joc Frontal
didactic.
Ne vom juca un joc care se numește “La fermă”.
Regulile jocului: Copilul în dreptul căruia se
termină versurile ,,1,2,3, /vino dacă vrei/să ne Individual
jucăm/pe Pete să-l ajutăm,, alege o petală și Jocul didactic Tablou cu Rǎspunsurile
formulează o propoziție cu animalul din ferma copiilor
imagine .Dacă sarcina este rezolvată corect copilul Jetoane cu
O1 este aplaudat și i se va permite să așeze animalul la Exercițiul animale
ferma lui Pet.
Machetă cu
După demonstrare şi jocul de probă se trece la ferma
desfăşurarea propriu-zisă a jocului. Individual
Varianta 1: Să denumescă animalul de pe petală și
să formuleze propoziții simple. Planșă cu
Copilul, alege o petală denumește animalul din floarea de
imagine și formulează o propoziție cu acesta .Dacă lotus
sarcina este rezolvată corect copilul este aplaudat și Metoda floare Imagini cu Evaluare oralǎ
i se va permite să așeze animalul la ferma lui Pet pe de lotus animale
umbra potrivită . Se va continua până când se întorc
toate animalele la fermă.

Complicarea jocului .Copiii vor completa


propoziții lacunare. Exemplu :Pisica mănâncă .....
La terminarea jocului se va face o apreciere globală
a activităţii.
Copiii se vor încolona pentru a merge la toaletǎ și
7
la apǎ.
5. Obținerea Prin intermediul TRANZIŢIEI :
performanței ,,Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele
de activitate.
La măsuţe este pregătit materialul pentru
următoarea activitate, iar educatoarea prezintă
centrele, materialele şi sarcinile din fiecare sector.
Se va da startul de începere a lucrului. Se vor
îndruma copiii acolo unde vor întâmpina greutăţi,
atenţia deosebită va fi canalizată la centrul Artă, Explicația
unde se va desfăşura activitatea practică.
O2 DOS-Activitate practică „Măști cu animale Individual
domestice”.
Se vor executa exerciții pentru încălzirea Exercițiul
muschilor mici ai mâinii: Mișcăm
degețelele,/Închidem și deschidem pumnișorii/
Rotim pumnișorii,/Cântăm la pian,/Scuturăm
mânuțele.
Intuirea materialelor, explicarea modului de lucru: Observarea
Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la Măști cu produselor
dispoziţie și folosind tehnicile specifice activităților animale activitǎții
practice „Măști cu animale domestice”. Vor rupe Benzi de
hârtie colorată
bucăți de hârtie colorată și le vor lipi pe mască
Lipici
(copiii vor avea ca sarcină suplimentară să Șnur
șnuruiască marginea măștii).
Copiii vor respecta criteriile de realizare: să rupă
și să lipească hârtia pe mască, să lucreze îngrijit, să
finalizeze lucrarea.

Joc de rol: „De-a fermierii”- copiii vor avea la Jocul Animale din Individual Observarea
O3 dispoziție animale din plastic, grăunțe, nutrețuri, plastic comportamentului
tractor de jucărie, etc. Ei vor interpreta rolul de Grăunțe
fermieri, îngrijind animalele.
8
Tractor
O4 Știință: ,,Ograda cu animale” – copiii vor avea de Exercițiul Jetoane cu
realizat șirul numeric și scara numerică cu animale cifre și Individual Observarea
domestice. animale produselor
O5 Joc de masă: „Animale domestice”- puzzle activității
(potrivirea pieselor)- copiii vor avea la dispoziție Piese de
piese de puzzle și imaginea finală a puzzle-ului. Ei Exercițiul puzzle
vor asambla piesele de puzzle pentru a obține
imagini cu animale domestice. Observarea
produselor
Copiii sunt motivați să lucreze în fiecare centru și activității
să finalizeze masca pentru a participa la parada
măștilor.
6.Evaluarea Dupǎ finalizarea activitǎtilor în centre se va face Conversația Lucrǎrile din Frontal Analiza
activităţii evaluarea lucrărilor realizate. Turul galeriei fiecare centru produselor
Câte un copil va prezenta la fiecare centru ce a avut activitǎții
de realizat, se vor analiza lucrările copiilor şi se vor Individual
face aprecieri legate de modul de lucru și de
rezultatele obținute.

7. Asigurarea Se vor iniţia jocurile:


retenției și ALA:
transferului Joc distractiv: „Parada măștilor” – copiii vor veni Explicația Măști cu Frontal Observarea
pe rând și își vor prezenta masca realizată. Fiecare animale comportamentului
copil va oferi colegilor câteva informații despre Demonstrația copiilor
animalul de pe masca sa. Vor fi recompensați cu
aplauze . Jocul

Jocul liniştitor: „Adevărat/ fals!”(metoda trierii Rǎspunsurile


aserțiunilor) – Copiii vor răspunde cu „adevărat”/ Exercițiul Palte colorate Frontal copiilor
„fals” la enunțurile formulate de educatoare despre
animalele domestice. Dacă enunțul formulat este
adevărat, preșcolarii vor ridica paleta verde și vor
9
spune „Adevărat!”, dacă enunțul este fals, copiii vor
ridica paleta roșie și vor spune „Fals!”.
8. Încheierea Educatoarea va face aprecieri asupra modului cum Recompense Frontal Acordarea
activității s-a desfǎșurat activitatea și va distribui recompense. stimulentelor

10

S-ar putea să vă placă și