Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA CU P.P Nr.42 Sibiu


GRUPA: mare
DATA: 13.03.2019
Prof.mentor: Irimie Adriana
Propunator: Iovana Bianca
1. TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Când, cum și de ce se întâmplă? ”
2. PROIECT TEMATIC : De vorba cu zana primavara
3. TEMA SAPTAMANALA: Coronita Zanei Primavara
4. DOMENII EXPERIENTIALE : DLC (Domeniul Limbă şi comunicare)
5. CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
6. TEMA ACTIVITATII : Ghiocelul si prietenii sai
7.MIJLOC DE REALIZARE:poveste cu inceput dat
8.TIPUL ACTIVITĂŢII: transmitere si dobandire de noi cunostinte
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Formarea deprinderilor copiilor de a crea scurte povestiri originale,exersarea competentelor de utilizare a elemtelor expresive de
limbaj.
Obiective vizate:
O1-sa continue intr-un mod personal firul naratiunii al carui inceput este dat de educatoare cu ajutorul plsanselor
O2- sa se exprime clar,cursiv si logic utilixzand expresii si formule specifice povestirilor
O3-sa-si dezvolte fluenta si expresivitatea in exprimare
O4-sa creeze texte scurte, originale,continusand postirea inceputa
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: expunerea, conversația, explozia stelara, observația, explicația,demonstraţia, cooperarea, descoperirea,
RESURSE MATERIALE: planse, cutie,scrisoare,Zana Fluturas
RESURSE TEMPORALE: 1 zi
RESURSE UMANE: preșcolarii grupei mari si educatoare
RESURSE TEMPORALE: 1 zi
RESURSE UMANE: preșcolarii grupei mari si educatoarea;
RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal.
EVALUARE: observarea comportamentului copiilor , aprecieri verbale, globale și individuale.

BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I.- UMPIP-"Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008";
2. Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate, Ed. Diana, Letiţia Cârlogea,Camelia Drăghici;
3. SILVIA BREBEN, ELENA GONGEA, GEORGETA RUIU, MIHAELA FULGA, Metode interactive de grup,Ed.
ARVES,Pitești, 2006
Strategii didactice
Nr. Evenimentul Ob. Eşalonarea conţinutului şi activitatea de Resurse Resurse Forme de Evaluare
Crt. Didactic învăţare propusă procedural materiale org.
e
Pregătirea materialelor necesare desfășurării
activităților,si asigurarea climatului optim
1. MOMENT desfasurarii activitatii ; Observare
ORGANIZATORIC Conversația
Voi saluta copiii: frontal
„Dimineața a sosit
Copilașii au venit
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața dragi copii!”
Elementul surpriză:
2. CAPTAREA Captarea atenției se realizează prin elementul Cutia Evaluarea
ATENȚIEI surpriză (cutia și scrisoarea). Educatoarea Conversația Scrisoarea Frontal răspunsu-
citește scrisoarea: “Eu sunt zana fluturas ! Am surpriza Zana rilor
intalnire cu Zana Primaverii si trebuie sa
indeplinesc doua sarcini:
-sa gasesc ghioceii si pe prietenii sai

REACTUALIZAREA
CUNOSTINȚELOR
O1 Copilașii sunt întrebați câteva întrebări legate
3. de anotimpul de primăvară.
Se adresează întrebările: Frontal
- Ce anotimp a plecat? (iarna) Conversația
- Ce anotimp a sosit?(primavara) Apreciere
- Ce am sarbatorit saptamana Exercițiul verbală
trecuta?(ziua mamei) individual
- Ce am daruit mamelor?(flori)
- Care sunt vestitorii primaverii?
(ghioceii)
4. ANUNȚAREA .
TEMEI SI
A Se anunta tema si anume « Ghiocelul si Conversația
OBIECTIVELOR prietenii sai» si mijlocul de realizare, povestire frontal
cu inceput dat.
Aceasta etapa se realizeaza prin prezentarea
unor planse care ilustreaza un ghiocel, copii
care culeg ghiocei,etc..Copiii analizeaza
imaginile si vor continua povestea:

Voi prezenta copiilor o nouă surpriză scoțând


din cutie inca un biletel: “Ana si George sunt
5. DIRIJAREA doi frati care locuiesc intr-o casuta aflata la Instructajul
INVĂȚĂRII marginea parcului.Intr-o zi Ana se uita pe geam verbal,
si a observat ca au aparut din zapada primii
ghiocei,asa ca isi ruga fratele sa plece amandoi frontal
sa vada de aproape ghioceii…..” Explicatia
Pe baza imaginilor prezentatea grupa mare v-a Exercițiul,
continua povestea.
Copiiii solicitati de educatoare continua sirul
povestirii logic.Ei sunt indrumati de catre
educatoare si ajutati daca este cazul.
Expun continutul lecturii descoperind treptat
Povestirea Observa-
plansele(ilustratii) folosind tonalitatea vocii,
individual rea
respectand semnele de punctuatie astfel incat sa comporta
captez atentia copiilor si sa le trezesc mentului
curiozitatea asupra intamplarii.
Prezentarea planselor: copiilor
Plansa1-
Ce vedeti in imagine ?
Un ghiocel Individual
Cum este el?-singur

Plansa 2-
Ce face soarele?-rade Aprecie-
Ce iese din zapada? ghiocei re verbală

Ce cade de pe acoperis?zapada Planse

Plansa 3-
Conversat
Ce fac copii/-culeg ghiocei ia
Ce au cu ei copiii?-un catel

Plansa4-
6.
Ce flori mai vedem in poza-Branduse
OBȚINEREA
PERFORMANȚEI Cum este apa din rau?dezghetata
Ce vedem langa flori? Iarba
Aprecie-
Plansa 5- re verbală
Ce activitati au copii?\
Cum sunt acestia imbracati? Copii
raspund la
intrebarile
educatoarei
Plansa 6
Ce observam pe jos/ ce fac copiii/

La sfarsitul activitatii se fixeaza titlul si Brainstorming


momentele principale ale lecturii si se va
prezenta pe scurt continutul acesteia.
Aprecie-
Ii voi intreba pe copii ce titlu are lectura. Explozia re verbală
Voi adresa cateva intrebari cu privire la stelara
continutul acesteia folosind metoda
Explozia stelara:

Cine?
Ce? Cand?

Unde? Cum?

Fiecare copil care va raspunde corect va fi


apludat de colegi
Cum s-a numit lectura noastra?
Cand se petrece actiunea in lectura noastra?
Ce a facut ghiocelul?
Cine l-a ajutat pe ghiocel?
Unde a plecat iarna?

7. EVALUAREA ȘI Voi aprecia copiii în funcție de participarea la Frontal


ÎNCHEIEREA activitate, de răspunsurile date și de atenția de Recompense Aprecieri
ACTIVITĂȚII care au dat dovadă. Individual verbale

S-ar putea să vă placă și