Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Categoria de activitate: Domeniul Științe (DȘ)- Cunoașterea mediului


Tema activității: Strugurele aromat
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea
personală;
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul
apropiat;
- Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/ relații din mediul
apropiat;
- Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și
Spațiului;
- Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;
- Demonstrează abilități de autoprotecție față de obiecte și situații periculoase
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
- Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul, etc) în interacțiunea
cu mediul apropiat
OBIECTIVE:
-să identifice, să recunoască și să denumească corect fructul de toamnă: strugurele;
- să observe și să denumeasca însușiri vizibile ale strugurelui(culoare, formă, miros,
gust);
- să observe și să denumească corect părțile componente ale strugurelui (coajă, miez,
semințe, codiță);
- să cunoască anumite cerințe cu privire la consumarea strugurilor;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Observația, conversația, explicația.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
Pentru educatoare: struguri de diferite culori și mărimi, șervețele, coșulet, iepuraș;
Pentru fiecare copil: câte un strugure, o farfurie, șervețel;
DURATA ACTIVITĂȚII : 15 minute
BIBLIOGRAFIE :

* Programa activităților instructiv educative în grădinița de copii, Editura


Integral, București, 2005;

Conținutul științific Strategii Evaluare


Evenimentul didactice
didactic
1.Momentul * Aerisirea sălii de grupă; Instuctajul Observarea
organizatoric * Aranjarea mobilierului sub formă verbal comortament
de careu deschis; ului copiilor
* Pregătirea materialului didactic;
2. Captarea În sala de grupă apare iepurașul Interesul
Atenției Țupa-Țup cu un coș cu struguri. pentru
Iepurașul vrea să afle cât mai multe surpriza
despre acest fruct și împarte struguri
tuturor copiilor.
3.Reactualizarea O scurtă discuție despre fructele de Conversația Aprecierea
cunoștințelor toamnă. răspunsurilor
În ce anotimp suntem? Ce fructe de copiilor
toamnă cunoașteți?
Care este fructul vostru preferat?
3. Anunțarea Educatoarea anunță prin intermediul Explicația Observarea
temei și iepurașului tema și prezintă comportamen
enunțarea materialul didactic.”Pentru că știu că tului copiilor
obiectivelor vreți să vă jucați cu iepurașul, astăzi
vom învăța despre ce ne-a adus el în
coșulet.”
4. Dirijarea Prezinta apoi un ciorchine fara boabe. observația Aprecierea
învățării Strugurele este format dintr-un conversația răspunsurilor
ciorchine pe care sunt asezate mai copiilor
multe boabe .Ciorchinele seamana cu
o crenguta pe care sunt prinse alte
crengute mai mici.La capatul
fiecaruia se afla o boaba de strugure.
Se pun intrebari pentru orientarea
perceptiei de asemanare , se fac
precizari acolo unde copiii nu
folosesc termenii adecvati.
Se precizeaza ca ciorchinele este explicația
mare, greu , el creste pe tulpina vitei demonstrația
de vie.Boabele sunt asezate unele
langa altele , dar cand sunt asezate
peste altele cand sunt multe boabe.

- Cum sunt boabele ca marime?


- De ce credeti ca sunt mai mici?
- Care dintre noi are strugurele cu
boabe asezate mai rar?

- Priviti strugurele! Unde se afla


mai multe boabe – in partea de
langa codita sau in partea de jos?

- Cu ce seamana ca forma un
strugure? conversatia
Se trece la observarea si analizarea
boabelor de strugure.
- Ce culoare au boabele de strugure
din fata noastra?
- Ce alte culori au strugurii?
- Cu ce seamana boaba unui
strugure ? conversația
- Toate boabele de strugure au observația
forma rotunda?
- Boabele au aceeasi marime?

Se trece la observarea structurii


boabei:
- Ce ramane dupa ce ati supt boaba?
- Ce simtiti cand puneti degetul pe
boaba de strugure ? Învățarea
- Ce simtiti cand apropiati boaba de prin
nas? descoperire
Strugurele are un miros placut.
- Ce credeti, este sanatos sa
inghitim semintele? Ce s-ar
intampla daca am manca multe
boabe de strugure si am inghiti
semintele?
- Ce gust are miezul strugurelui?
- Cum este samanta strugurelui fata
de cea a marului ?
Regulile care trebuie sa le
respectam atunci cand consumam Explicatia
struguri , cer sa nu inghitim
semnitele , deoarece sunt tari si ne
pot imbolnavi.
5. Asigurarea - De ce cultiva omul struguri?
retentiei și (sunt hranitori si plini de vitamine)
a transferului
- De ce au grija oamenii de vita de
vie?
- Ce fac oamenii din struguri?
- De ce le plac copiilor asa de mult
struguri?
- Ce se poate face din zeama de
struguri?
- De ce nu au voie copiii sa bea Conversația
vin ?
- Cum mai pastram strugurii pentru
iarna ?
Din zeama lor rezulta prin presare
mustul apoi vinul si otetul.
Fișă de
6. Evaluare Sinteza finala se realizeaza printr-o evaluare Observarea
optiune cu caracter practic aplicativ. comportamen
Educatoarea alege cel mai frumos tului copiilor
strugure si cere unui copil sa il
descrie să-i spună iepurașului ce a
învățat el despre strugure.
.
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Explicația Observarea
activității desfășurare a activității și al Conversația comportamen
comportamentului copiilor. Pentru că tului copiilor
au fost cuminți copiii vor spăla
strugurii și îi vor servi.

S-ar putea să vă placă și