Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Gevelică Bianca Giorgiana


GRADINIȚA CU PP Nr. 38 Timișoara
GRUPA: Mică Fluturașii
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Zâna Toamna
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Fructe de toamnă”
TEMA ZILEI: Mărul
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Științe (DȘ)- Cunoașterea mediului
FORMA DE REALIZARE: Observare
TIPUL ACTIVITĂȚII : Însușire/dobândire de noi cunoștințe
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;
- Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea
personală;
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Identifică elemente caracteristice ale unor fenomene/ relații din mediul
apropiat;
- Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene/ relații din mediul
apropiat;
- Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și
Spațiului;
- Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;
- Demonstrează abilități de autoprotecție față de obiecte și situații periculoase
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
- Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul, etc) în interacțiunea
cu mediul apropiat
OBIECTIVE:
O1-să identifice, să recunoască și să denumească corect fructul de toamnă: mărul;
O2- să observe și să denumeasca însușiri vizibile ale mărului (culoare, formă, miros,
gust);
O3- să observe și să denumească corect părțile componente ale mărului (coajă, miez,
semințe, codiță);
O4- să cunoască anumite cerințe cu privire la consumarea merelor;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Observația, conversația, explicația.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
Pentru educatoare: mere de diferite culori și mărimi, cuțit, șervețele, bucăți de măr,
coșulet, iepuraș, minge de tenis, bilă de plastilină;
Pentru fiecare copil: câte un măr, o farfurie, o jumătate de măr, șervețel;
DURATA ACTIVITĂȚII : 15 minute
BIBLIOGRAFIE :

* Cunostinte despre natura și om în grădinița de copii, Maria Taiban, Valeria


Nistor, Editura didacticăa și pedagogică, București, 1979;
* Programa activităților instructiv educative în grădinița de copii, Editura
Integral, București, 2005;
Conținutul științific Strategii Evaluare
Evenimentul didactice
didactic
1.Momentul * Aerisirea sălii de grupă; Instuctajul Observarea
organizatoric * Aranjarea mobilierului sub formă verbal comortament
de careu deschis; ului copiilor
* Pregătirea materialului didactic;
2. Captarea În sala de grupă apare iepurașul Interesul
Atenției Țupa-Țup cu un coș cu mere. pentru
Iepurașul vrea să afle cât mai multe surpriza
despre acest fruct și împarte mere
tuturor copiilor.
3.Reactualizarea O scurtă discuție despre fructele de Conversația Aprecierea
cunoștințelor toamnă. răspunsurilor
În ce anotimp suntem? Ce fructe de copiilor
toamnă cunoașteți?
Care este fructul vostru preferat?
3. Anunțarea Educatoarea anunță prin intermediul Explicația Observarea
temei și iepurașului tema și prezintă comportamen
enunțarea materialul didactic.”Pentru că știu că tului copiilor
obiectivelor vreți să vă jucați cu iepurașul, astăzi
vom învăța despre ce ne-a adus el în
coșulet.”
4. Dirijarea Educatoarea cere copiilor să observația Aprecierea
învățării denumească fructul primit. conversația răspunsurilor
- Ce ați primit? copiilor
- Ce culoare are mărul din mâna
mea?
- Să ridice toți copiii mărul care are
aceeași culoare!
- Ce altă culoare au merele voastre?
Educatoarea prezintă copiilor o
minge mică (de tenis) și mărul.
- Priviți cum este mingea?
- Este mărul asemănător cu mingea? explicația
- Să vedem dacă și mărul se demonstrația
rostogolește ca și mingea?
Mărul este rotund.
Educatoarea prezintă apoi o bilă din
plastilină.
O apasă cu degetele și îndeamnă
câțiva copii să facă la fel. Se constată
că degetele lasă urmă.
Apoi apasă mărul, cere copiilor să
execute aceeași acțiune.
- De ce nu intră degetele în măr ca și
în bilă, dacă apăsăm?
Se fixează denumirea acestei
însușiri.
Mărul este tare.
-“Apropiați mărul de nas și trageți conversatia
bine aer în piept. Ce simțiți?
- Vă place mirosul de măr?
Mărul are miros plăcut.
Educatoarea va îndemna copiii să
guste din mere.
- Vă plac merele?
- Ce gust au merele? conversația
Mărul are gustul dulce- observația
acrișor.
Sinteza parțială se realizează prin
jocul: “Spune mai departe”
Mărul are culoarea…
Mărul se rostogolește pentru că
este…
Când îl apăsăm cu degetele simțim că
este… Învățarea
Educatoarea începe să taie cu cuțitul prin
mărul. Curăță coaja și o arată descoperire
copiilor.
- Ce fac eu acum?
- Cu ce este acoperit mărul?
- Cum este coaja mărului dacă o
pipăiți?
Mărul are coaja subțire.
Se cere copiilor să indice cu degetul
care este coaja și care este miezul.
Se trece apoi la intuirea sâmburilor.
- Ce se află în mijlocul mărului?
- Luați în mână un sâmbure și Explicatia
apăsați-l!
- Spuneți cum este?
Sâmburele este mic și tare.
- De unde culegem merele?
- Dacă nu avem livadă?
- De ce le cumpărăm?
- Ce pregătesc mamele voastre din
mere?
Mod de consumare: crude, compot,
plăcintă.

Educatoarea invită un copil să arate


5. Asigurarea compotul și plăcinta. Se atrage atenția Conversația
retentiei și că înainte de a fi consumate merele se
a transferului spală pentru că nespălate ele pot să-i
îmbolnăvească pe copii.

Sinteza finală Fișă de


6. Evaluare Educatoarea invită un copil să-i spună evaluare Observarea
iepurașului ce a învățat el despre măr. comportamen
Copiii vor primi o fișă de lucru. Pe tului copiilor
fișă se află fructe de toamnă. Vor
avea ca sarcină colorarea fructului
învățat.

7. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Explicația Observarea


activității desfășurare a activității și al Conversația comportamen
comportamentului copiilor. Pentru că tului copiilor
au fost cuminti vor putea mânca
mărul doar daca îl vor spăla. Copiii
vor spăla merele le vor șterge și le vor
servi.

S-ar putea să vă placă și