Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

ADE- DȘ: Activitate matematică

1
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.13


TÂRGOVIŞTE
PROPUNĂTOR: Mitică Ecaterina
DATA: 03.11.2022
NIVELUL I : Grupa mică ,,A”
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMANII: ,,Fâș, poc, pic”
TEMA ZILEI: „Toamna, văd în parc…”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Sunt cel mai mare sau cel mai mic”- perceperea și observarea
diferențelor de mărime comparând câte două obiecte de aceeași formă, dintre care unul este mai
mic
MIJLOCUL DE REALIZARE: Exercițiu cu material individual
TIPUL ACTIVITĂŢII: Comunicare/Însușire de noi cunoștințe
FORMA DE ORGANIZARE: frontal și individual
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Formarea reprezentării corecte despre noțiunile mare–mic
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat;
COMPORTAMENTE VIZATE:
C2.2. Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1. Să denumească marimea jetonului ales (mare-mic);
O2. Să aleagă doar obiectul mic și pe cel mare din diferite mulțimi de obiecte;
O3. Să coloreze frunzele mici;

METODE ŞI PROCEDEE: explicația, exercițiul, conversația, problematizarea


MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: scrisoare, morcovi, boluri, coș, fișe de lucru, culori, jetoane
în formă de dovleci, jetoane în formă de mere, jetoane în formă de struguri, recompense
DURATA: 15-20 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
a) Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale
b) Metodica activitatilor matematice – Lupu C. ,Săvulescu D.

2
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Strategii didactice Evaluare


didactice Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de (instrumente şi
procedee învăţământ indicatori)
1. Momentul Se creează condiţiile psihopedagogice necesare
organizatoric desfăşurării activităţii în bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic;
- organizarea colectivului.
2. Captarea Se realizează prin intermediul unei scrisori primite de
atenţiei (Discuție la Zâna Toamnă. Conversaţia Scrisoare Stimularea
introductivă) interesului
,, Dragi copii, pentru activitate

Eu sunt Zâna Toamnei și am aflat despre voi că


sunteți niște copii foarte ascultători, isteți și harnici.
Tocmai de aceea vă rog să mă ajutați să așez în ordine
fructele si legumele în cămara mea.
Dacă veți fi atenți și mă veti ajuta am să vă răsplătesc
cu un fruct din recolta mea.

Cu drag,
Zâna Toamnă,,

3. Anunţarea ,,Vreți să o ajutați pa Zâna Toamnă să așeze în cămara Conversaţia Stimularea


temei şi Explicaţia interesului
sa, fructele și legumele așa cum își dorește?,,
obiectivelor pentru activitate

Astăzi o vom ajuta pe Zâna Toamnă să așeze în cămara


ei fructele și legumele în funcție de mărimea lor.

3
4.Prezentarea Propunătoarea le arată copiilor coșul cu morcovi trimis
conținutului și Conversația Coș, Stimularea
de către Zâna Toamnă. Aceasta invită câte un copil să
dirijarea Explicația Boluri, interesului
învăţării aleagă, cu ajutorul ei, morcovul mic din coș, apoi Exercițiul Morcovi pentru activitate
Jetoane cu
morcovul mare.
dovleci
După ce copiii au ales morcovul mic și morcovul mare, Jetoane cu
mere
propunătoarea le așează unul lângă cealalt pentru a
Jetoane cu
stabili clar diferența de mărime. struguri
În continuare, propunătoarea le cere preșcolarilor să
aleagă din bolul cu jetoane cu dovleci, dovleacul mare,
iar apoi le cere să aleagă din bol, dovleacul mic și să-i
așeze în bolul de culoare roșie.
După ce preșcolarii au ales dovleacul mare și dovleacul
mic, propunătoarea invită un preșcolar lângă ea care să
facă același lucru în fața colegilor.
Apoi, propunătoarea le cere preșcolarilor să aleagă din
bolul cu jetoane cu mere, mărul mic, iar apoi le cere să
aleagă din bol mărul mare și să le așeze în bolul de
culoare roșie.
După ce preșcolarii au ales mărul mare și mărul mic,
propunătoarea invită un preșcolar lângă ea care să facă
același lucru în fața colegilor.
Mai departe, propunătoarea le cere preșcolarilor să
aleagă din bolul cu jetoane cu struguri, strugurele mare,

4
iar apoi le cere să aleagă din bol strugurele mic. și să-i
așeze în bolul de culoare roșie.
După ce preșcolarii au ales strugurele mare și
strugurele mic, propunătoarea invită un preșcolar lângă
ea care să facă același lucru în fața colegilor.

Propunătoarea le cere preșcolarilor să aleagă din bolul


de culoare roșie diverse jetoane și să denumească
mărimea acestora.
5. Obținerea Propunătoarea împarte preșcolarilor o fișă de lucru în
performanței Exercițiul Fișă de lucru, Stimularea
care preșcolarii vor colora frunzele mici cu galben.
Culori interesului
(Anexa 1) pentru activitate

6.Asigurarea Propunătoarea le cere preșcolarilor să spună ce mărime


retenței și a au avut obiectele pe care aceștia le-au sortat, după care Problematizarea Jetoane în Stimularea
transferului le arată un obiect dintr-o mulțime și îi întreabă dacă formă de interesului
este mare sau mic. frunze pentru activitate
7. Încheierea În încheiere se reamintește ce au făcut azi, iar
activităţii propunătoarea apreciază modul în care preșcolarii s-au Explicația Recompense
comportat și le oferă recompense din partea Zânei
Toamna.

5
6
7
Anexa 1

Numele și prenumele preșcolarului: ………………………………………

Fișă de lucru

Colorează cu galben frunzele mici!

S-ar putea să vă placă și