Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Ce ne aduce toamna?

GRUPA „IEPURAȘII ISTEȚI”


G.P.N. – NUNTAȘI
PROF. ÎNV. PREȘC. : CRIVEANU ELENA-CĂTĂLINA

AN ȘCOLAR 2021-2022
DATA : 14.10.2021
NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPA : nivel I/ grupă mijlocie
PROF. ÎNV. PREȘC. : Criveanu Elena-Cătălina
UNITATE ȘCOLARĂ : Școala gimnazială nr. 1, Istria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : Când, cum și de ce se întâmplă ?
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII : „Toamnă harnică”
TEMA ACTIVITĂȚII : „Toamnă, ce ne-aduci ?”
MIJLOACE DE REALIZARE : Activități liber alese

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII :


1. ARTĂ : „Boneta bucătarului”
2. JOC DE MASĂ : „Întregește leguma” (puzzle)
3. ȘTIINȚĂ : „Ghici, ce-i ?”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


o Activare și manifestare a potențialului creativ
o Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în învățare)

COMPORTAMENTE VIZATE :
o Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
o Manifestă creativitate în activități diverse

Scopul activității: Recunoașterea și denumirea legumelor de toamnă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1 : să denumească legumele
O2 : să finalizeze sarcina de lucru primită

STRATEGII DIDACTICE :
1. Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul
2. Mijloace didactice : oală, coș, legume, puzzle, jetoana, foi, alte resurse didactice
3. Forme de organizare : individual, frontal
Nr. Etapele Conținut științific Strategii didactice Evalaure/
Crt. activității Metode și
Metode și Mijloace indicatori
procedee didactice
1. Moment Se vor realiza:
organizatori
 aerisirea sălii de grupă;
c
 pregătirea materialului necesar pentru desfășurarea
activității;
 crearea atmosferei optime de lucru.

2. Captarea Captarea atenției se va realiza printr-o oală mare în care se Conversația oală Gradul de
atenției află surprize pentru preșcolari de la bucătarul Dănilă. interes
manifestat
pentru
materialul
prezentat

3. Anunțarea Educatorea anunță tema și obiectivele pe înțelesul Conversația Capacitatea


temei și a copiilor, astfel că îi anunță că astăzi se vor juca de-a Explicația de a audia și a
obiectivelor bucătarii și se vor distra de minune datorită cadourile recepta
pregătite de bucătarul Dănilă.
informațiile

4. Dirijarea După intuirea materialelor de la fiecare centru în parte, Conversație Jetoane Deprinderea
învățării copiii sunt împărțiți la fiecare centru, după care se vor roti Explicație de a realiza o
până când fiecare copil va trece la toate cele 3 centre. sarcină până
Fiecare centru va fi numerotat cu un număr de la 1-3, la final
copiii vor extrage un jeton cu un număr după care se va
duce prima dată la centru unde corespunde numărul
jetonului extras.
ARTĂ:
„Boneta bucătarului” Exercițiu Resurse
La acest centru, fiecare copil trebuie să realizez o bonetă materiale
pentru bucătar, astfel că au la dispoziție un coală albă,
lipici, foarfecă și decorațiuni.
Educatorea le oferă indicații de realizare pe tot parcursul
activității.

JOC DE MASĂ
„Întregește leguma” Exercițiul Piese puzzle
La acest centru copiii au la dispoziție mai multe piese de
puzzle cu diverse legume, pe care aceștia trebuie să le
unească pentru a forma leguma întreagă (Anexa 1).

ȘTIINȚĂ
„Ghici, ce-i?” Exercițiul
La acest centru, copiii au la îndemâmă un coș în care se Legume
află mai multe legume diferite, fiecare copil este invitat în
față pentru a extrage dinr-un coș o legumă, cu ochii
închiși, prin simt tactil și miros trebuie să identifice
leguma pe care au ales-o, să o denumească.

5. Încheierea Se fac aprecieri verbale individuale și generale asupra Conversația Aprecieri Se fac
activității modului desfășurării activității. verbale aprecieri
La final toți copiii se aplaudă între ei pentru îndeplinirea globale asupra
tuturor sarcinilor. desfășurării
activității

S-ar putea să vă placă și