Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.03.2023
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică “Matei Basarab”, Râmnicu
Vâlcea
Unitatea de aplicație: Grădinița cu Program Prelungit Nord 2, Râmnicu Vâlcea
Clasa: a XI-a B
Grupa: Mică C
Elev propunător:Vișan Maria Adelina
Profesor învățământ preșcolar: Miuță Emanuela/ Balici Daniela
Profesor metodist: Văcăreanu Cristiana
Profesor coordonator de proiect: Andrei Simona
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simtim?”
Tema proiectului: Rapsodii de primăvară
Tema săptămânii: Legume de primăvară
Domeniul experiențial: D.L.C. (Limbă și comunicare)
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema activității: „Să servim păpușa”
Tipul de activitate: consolidare de cunoștințe și deprinderi
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul activității: Dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea vocabularului cu expresii și
cuvinte noi; exprimarea în propoziții corecte din punct de vedere gramatical în timpul redării
poveștii.

DOMENII DE DEZVOLTARE:
C. Capacități și atitudini în învățare
D. Dezvoltarea limbajului,a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


C.1. Curiozitate, interes și inițiativa in învățare
D.1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptare lui(comunicare receptivă)
D.2. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc.(comunicare expresiva)

1
COMPORTAMENTE VIZATE:
C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru exprimarea și învățarea în situații noi;
D1.1. Se familiarizeaza cu sunetele specifice limbii române
D1.2. Înțeleg mesaje simple
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

→ COGNITIVE:

O1- Să respecte regulile jocului


O2- Să se exprime în propoziții simple
O3-Să recunoască legumele de primăvară

→ AFECTIVE:

O5- Să participe activ la activitatea didactică.


O6- Să dezvolte o atitudine deschisă față de activitatea propusă, manifestând interes pentru
discuții deschise.

→ PSIHOMOTORII:

O7- Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire.
O8- Să păstreze locul pe scaun, adoptând o poziție decentă și corectă.

STRATEGII DIDACTICE:

→ Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, joc didactic

→ Mijloace de învățământ: jucărie , fișă de lucru

→ Forme de organizare: Frontală, individuală

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI TIMPULUI:

→ Resurse temporale: 15 de minute

→ Resurse materiale:jucărie, fișă de lucru

→ Resurse spațiale: sala de grupă

2
→ Resurse umane: 22 copii

- Elevul propunător: Vișan Maria Adelina


- Grupa de practică: Mică C
- Profesorul metodist: Văcăreanu Cristiana
- Profesorul coordonator: Andrei Simona
- Profesor învățământ primar: Balici Daniela, Miuță Emanuela
- Elevi practicanți: Ștefan Diana, Ștefan Francesca, Teodorescu Andreea

BIBLIOGRAFIE:
1. CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE – 2019
2. „Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii” ,
3. Ed. V&Integral, București, 2005.
4. „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la
7 ani”

Scenariul didactic

ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZAR
E

1. Momentul Se organizează spațiul Conversația Frontală Evaluarea


organizatoric și climatul educativ într- deprinderilor de
un mod optim desfășurării disciplină.
activităților propuse:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului
necesar, organizarea
colectivului de copii.
2. Captarea Pentru a capta atenția Conversația Jucărie Frontală Orală
atenției colectivului, le voi arata o
păpușă, despre care le voi

3
spune că ne va ajuta să
jucam un joc foarte
interesant.
3. Le va adresa câteva Conversația Frontală Orală
Reactualizarea întrebări despre ce au
Explicația Individuală
cunoștințelor învățat în ziua anterioară,
despre ce legume de Observația
primăvară cunosc și ce
detalii despre acestea îmi
pot oferi.
4. Anunțarea Le voi spune copiilor ca Conversația Jucărie Frontală Orală
temei și a astăzi vom juca împreună
Explicația
obiectivelor un joc în care vom servi
urmărite păpușa cu legumele pe Observația
care le voi prezenta.
5. Dirijarea Voi începe jocul prin a le Conversația Legume Frontală Orală
învățării explica că vor veni pe
Observația Jucărie
rând și vor recunoaște
legumele de primăvară,
iar apoi vor trebui să
formuleze propoziții
simple despre acțiunea pe
care o fac, utilizând
cuvintele învățate în ziua
precedentă (ex. Îi dau
păpușii o ceapă verde.
Păpușa mănâncă o salată
verde.).
Fiecare copil va veni în
față și va prezenta câte o
propoziție cel puțin.
6. Obținerea După ce am terminat cu Conversația Frontală Orală
performanței jocul didactic, îi voi
Explicația Individuală
întreba din nou despre
legumele prezentate, iar
ei le vor recunoaște și
vom discuta despre părțile
lor componente(rădăcină,
frunze,tulpină).
7. Asigurarea Pentru asigurarea retenției Conversația Fișă de lucru Frontală Orală
retenției și a și a transferului le voi
Explicația Individuală
transferului oferi copiilor o fișă de
colorat cu legume de

4
primăvară.(Anexa 1)
8.Încheierea Se vor face aprecieri Conversația Frontală
activității generale asupra modului
de desfășurare a
activității.

Anexa 1:

S-ar putea să vă placă și