Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.11.2020
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.86 București
Nivel/Grupa: Nivel II/ Mare 3
Profesor învățământ preșcolar: Delcea Cristina Mădălina
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare – DLC
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: ,,Legume din grădina bunicii”
Tema activității: „Răspunde repede și bine”
Tipul activității: consolidare de cunoștințe
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul activității: folosirea corectă a acordului între părțile de propoziție, dezvoltarea gândirii, a limbajului și a
atenției
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1 - să completeze propoziții eliptice cu cuvinte corespunzătoare, ascultând cu atenție mesajul transmis;
O2 - să atribuie însușiri corespunzătoare unor legume;
O3 - să răspundă în propoziții logice, corecte din punct de vedere gramatical;
O4 - să rezolve sarcinile din fișa de evaluare.

Strategii didactice:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul
Material didactic: legume, ghicitori, fișe de lucru, creioane colorate
Sarcina didactică: Găsirea cuvintelor (cuvântului) corespunzătoare (corespunzător) ca sens în completarea
propozițiilor/ Numește cel puțin o însușire pentru leguma sa, formulând propoziții logice, corecte din punct de
vedere gramatical
Regulile jocului: Copiii sunt atenți la închiderea-deschiderea microfonului, răspund prompt întrebărilor formulate,
aplaudă răspunsurile corecte
Elemente de joc: surpriza, aplauze, ghicitori, mânuirea legumelor
Forma de organizare: individual
Durata: 15 minute
Locul de desfășurare: online – pe platforma educațională Gsuite
Bibliografie:
 ,,Jocuri didactice pentru Educarea limbajului. Îndrumător metodic – Cartea educatoarei” – Aurelia
Ana, Smaranda Maria Cioflică, Editura Tehno-Art, 1999
 ,,Jocuri didactice pentru Educarea limbajului. Caietul preșcolarului” – Aurelia Ana, Smaranda Maria
Cioflică, Editura Tehno-Art, 1999
 ,,Învăț să vorbesc corect: caiet pentru grupa mare” – Filofteia Grama, Mioara Pletea, Editura CD
PRESS, 2008
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL OB. CONȚINUTUL EVALUARE
METODE ȘI MATERIAL FORMA DE
DIDACTIC OP. ȘTIINȚIFIC FORMATIVĂ
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
1. MOMENT Conectarea copiilor la
ORGANIZATORIC platforma Gsuite.
2. CAPTAREA Se realizează prin Orală
ATENȚIEI enunțarea unor Problematizarea Ghicitori Individuală
ghicitori despre Identifică
legume. legumele din
ghicitori
3.ANUNȚAREA Se anunță titlul jocului Conversația
TEMEI ȘI ce urmează a fi Explicația
ENUNȚAREA
desfășurat și
OBIECTIVELOR
obiectivele activității
propuse,
într-o manieră
accesibilă.
4. DIRIJAREA Se explică și se Observația
ÎNVĂȚĂRII demonstrează jocul: Explicația
Demonstrația

O1 Copiii vor asculta cu Exercițiul Propoziții Individual Orală


atenție mesajul eliptice Individuală
educatoarei și vor Completează
răspunde prompt atunci propozițiile cu
când sunt numiți, cuvinte
completând corect potrivite.
propozițiile.

Se vor formula cât mai


multe propoziții
eliptice, iar copiii vor fi
solicitați să răspundă.
Se realizează jocul de
probă pentru a vedea
dacă explicațiile au fost
înțelese.
Se trece la desfășurarea
jocului propriu-zis.
5. OBȚINEREA Se complică jocul. Jocul Legume Orală
PERFORMANȚEI O2 Fiecare copil aduce o Individuală
legumă și, atunci când Individual Spune o
este solicitat, însușire
denumește leguma și Exercițiul potrivită
O3 spune o însușire pentru pentru leguma
aceasta, formulând sa.
propoziții corecte din
punct de vedere Formulează
gramatical. propoziții
corecte din
punct de
vedere
gramatical.

6.EVALUAREA O4 Se verifică fișele Exercițiul Fișe de lucru Individual Acțional-


PERFORMANȚEI copiilor încărcate pe practică
platformă și se Individuală
transmite feed-back-ul. Rezolvă
sarcinile din
fișa de lucru.
7. ÎNCHEIEREA Deconectarea copiilor
ACTIVITĂȚII de la platforma Gsuite.

S-ar putea să vă placă și