Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE


EDUCAREA LIMBAJULUI
,,Spune mai departe.....”
Joc didactic

NIVEL II
GRUPA MARE ,,BUBURUZELOR”
G.P.P.,,Mugurașii”, Rm Sărat

PROF.INV.PREȘCOLAR.GRIGORE CECILIA TEODORA

DATA: 04. XI. 2022


UNITATEA: G.P.P.,,MUGURAȘII” RM SĂRAT
GRUPA: MARE ,,BUBURUZELE”
PROPUNĂTOARE: Profesor învățământ preșcolar: GRIGORE CECILIA TEODORA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cum se pregătesc viețuitoarele de iernat?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: „Spune mai departe...” (propoziția eliptică)
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare și însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a completa propoziția eliptică, folosind corect acordurile între părțile propoziției
( subiect-predicat, subiect-atribut adjectival.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Conceptul de sine;
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
- Mesaje orale in diverse situatii de comunicare;
COMPORTAMENTE VIZATE:
Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.
Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.
Utilizează structuri orale simple.
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă).

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 O1 - Să formuleze propoziții complete respectând acordurile sintactice.
 O2 - Să găsească cuvântul (cuvintele) potrivit (e).
 O3 - Să sesizeze omisiunile și să dea un înțeles logic propoziției eliptice de predicat și eliptice de subiect, completând-o.
 O4 – Să rezolve sarcinile descoperite în fișa de evaluare;
SARCINA DIDACTICĂ: găsirea cuvintelor (cuvintului) corespunzătoare(r) ca sens în completarea propoziţiilor.
REGULILE JOCULUI: Copilul atins de baghetă completează propoziţiile eliptice de subiect sau predicat cu ajutorul imaginilor
puse la dispoziţie.
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialelor, aplauzele,surpriza, închiderea și deschiderea ochilor, mima.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: conversația, demonstrația, exercițiul, problematizarea
 Mijloace didactice: jetoane reprezentând imagini cu diferite acțiuni, ,,scrisoarea tablou”, fișe de lucru individual, carioci
 Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
DURATA: 30 de minute
BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019;


 Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere până la 7 ani.
 A.Ana, S.M.Cioflică-,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului”- Îndrumător metodic, editura Tehno-Art,Petroșani,2000;

SECVENŢELE CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Ob. STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂŢII Metode şi Mijloace Forme de
DIDACTICE Urm. procedee didactice organizare

O rganizatarea - Aerisirea salii de grupă, Exercițiul frontal


- Aranjarea scăunelelor în semicerc
activitățiții organizatoric
- Pregătirea materialelor didactice pentru
activitate
Captarea Formularea
atenţiei Se realizează prin intermediul unor imagini , Explicația Jetoane cu răspunsurilor
așezate la panou, reprezentând diferite acțiuni.
Exercițiul imagini frontal în enunțuri.
Concomitent cu așezarea imaginilor educatoarea va
alcătui propoziții eliptice, copiii sunt antrenați în a
descoperi faptul că propozițiile sunt incomplete.
De exemplu:,,Băiatul se joacă .......”.

Anunțarea Se anunță copiii că astăzi, la activitatea de educarea conversația


limbajului, vor desfășura jocul didactic „Spune mai
temei și frontal
departe....”, ei vor trebui să fie atenți astfel încît să
enunțarea formuleze propoziții corecte din puct de vedere
obiectivelor gramatical și logic găsind cuvintele potrivite
acțiunii redate în imagine.
Desfăţurarea a) Explicarea regulilor jocului –
activităţii Se explică copiilor că, vor ,,Spune mai departe”, conversația Frontală Deprinderea
completând propozițiile formulate de
explicația individuală de a fi atenţi la
educatoare.Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
b) Jocul de probă – se execută o dată sau de două explicaţii şi de a
ori pentru a vedea daca explicațiile au fost înțelese. recepta
obiectivele
c) Jocul propriu-zis : demonstrația bagheta
Grupa se împarte în două echipe în funcție de Jetoane activităţii.
ecusonul din piept extras de copii dintr-un bol prin
cu imagini
intermediul metodei ,,mâna oarbă”. O1
Copilul chemat de educatoare vine la masa alege
un jeton și va completa propoziţia începută de
Valorificarea înțelegerii
educatoare cu cuvintele potrivite.
Varianta 1 conținutului jocului.
Se folosesc numai propoziţii eliptice de predicat.
Exemplu:
O2 Evaluarea respectării
Băiatul ......(joacă forbal).
Păsărelele......(zboară). regulilor jocului.
Fetița.......(desenează). exercițiul
Varianta 2
demonstrația
Se folosesc propoziţii eliptice de subiect.
Exemplu:
(Copiii).......pictează .
(Păsările)..... zboară. Capacitatea
(Câinele)......latră.
Se va pune accentul pe formularea completă a O3 preșcolarilor de a
propoziţie de către fiecare copil, nu doar formula propoziții
menţionarea cuvintelor care lipsesc. corecte din punct de
Varianta 3
vedere logic, gramatical
Pe echipe, copiii vor fi antrenați în alcătuirea unor
propoziții eliptice prin acțiuni ,,mimate”. și fonetic.
Astfel, o echipă mimează acțiunea, iar cealaltă
formulează propoziția.
d) Complicarea jocului Verificarea deprinderii
Copiii sunt puși să închidă ocii și să-i deschidă la O3 Explicația Scrisoarea frontală, copiilor de a
semnal ( bătai din palme).
,,tablou” individuală formula enunțurile

Educatoarea descoperă și le citeste copiilor o problematizarea respectând cerința


„scrisoare tablou” în care lipsesc cuvinte. Acestea
dată.
se
află în jetoane pe care copiii trebuie să le găsească exercițiul Apreciez
și să completeze propozițiile cu imaginea activitatea preșcolarilor,
respectivă.
evidențiind răspunsurile
,,E toamnă. Afară a început să________.
___________cad una cîte una. După masă corecte.
________ a început să încălzească. Atunci am
plecat la _______. __________este plină de veselie.
Vor alege pe rând imaginile potrivite (să plouă,
frunzele, soarele, bunici, casa).).
Fișă de Evaluarea fișelor
Obținerea Copiii vor lucra pe fișele de lucru . O4 demonstrația lucru individual
Se intuiesc fișele, se explică sarcinile fișei.
performanței
Copiii care întâmpină dificultăți în realizarea ei sunt
îndrumați și încurajați.
conversația Evaluarea
Încheierea Aprecierea modului de desfăşurare a jocului şi a frontală activităţii şi a
comportamentului copiilor pe parcursul activității.
activităţii comportamentului
Se oferă stimulente.
copiilor.

S-ar putea să vă placă și